Αποστολέας Θέμα: Γκριζα Ανεμώνη  (Αναγνώστηκε 13018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Γκριζα Ανεμώνη
« στις: 09/06/06, 18:30 »
Μετά από πολύ καιρό είπα να ανεβάσω κάτι ακόμη.
Ένα κομμάτι του ποδαριού λόγω προθεσμίας παράδοσης για μια εργασία...άλλου..
Στίχοι, Κατερίνα Κεχαγιά
Μουσική, o υποφαινόμενος
Κιθάρες, Φωνητικά : ο ίδιος.
Πληκτρα, midi programming, παραγωγη, mastering, καφέδες, σπίτι, ανοχή και ευγένεια : Freemind.

Είναι το πρώτο τραγουδάκι που γράφω ever και παρόλο που δε με ικανοποιεί, έχει καποια συναισθηματική αξία.
Νομίζω πως φαίνεται από τα παραπάνω ποιος  έχει το μεγαλύτερο μερίδιο συμμετοχής σε αυτό το προϊόν ενός απογεύματος.
Ελπίζω να κάνει capture κάτι από το αυθόρμητο και τυχαίο του first take και του κεφιού μας για δουλειά.

Μια ηλεκτροκλασική Takamine για τα ρυθμικα και μια Washburn ηλεκτρική ήταν τα πανακριβα οργανα μας.
Μικρόφωνα, άλλο εξοπλισμό και εφέ τα ξέρει ο Θανάσης,τον οποίο και θερμο-ευχαριστώ γιατί τίποτα δε θα γινόταν χωρίς την κυριολεκτικά... από-μηχανής θεϊκή παρέμβασή του.
Ελπίζω να σας αρέσει.

Νέο Edit : Μου την έδωσε το Soundclick. Έφτιαξα μια σελιδούλα στο esnips. Είναι όλα εκεί. Όποιος το θέλει μπορεί να πάει κατευθείαν στο παρακατω link;)
That Simple:)

http://www.esnips.com/doc/72976a29-7e2b-41bf-b938-f09aae9f7e39/Kucci---Griza-Anemwni-(edit)-(Γκρίζα-Ανεμώνη)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/07, 14:47 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #1 στις: 09/06/06, 20:51 »
Μάλιστα!
Για αρχή να σου πω πως αν και η παραγωγή δεν βοήθησε να φανεί, έχεις πάρα πολύ καλή άρθρωση και το εκτιμώ πολύ αυτό! Λειπει συχνά. ακόμα και από πολύ καλές φωνές.
Τα backing vocals έχω την εντύπωση πως είναι υπερβολικά, από πλευράς επανάληψης τουλάχιστον.
Ο ερχομός της κιθάρας στο 15’, γίνετε κάπως άγαρμπα. Ίσως και να είναι θέμα ηχοληψίας. Στη συνέχεια στρώνει και μπαίνει στο παιχνίδι όμορφα και αξιοπρεπώς!
Δεν θέλω να σταθώ στα παιξίματα και στα όργανα αυτή τη φορά. Ας το κάνουν άλλοι που πιθανόν να είναι και πιο εύστοχοι. Το μόνο που θέλω να πω είναι πως στο solo, το ηχόχρωμα της κιθάρας «πληκτροφέρνει»…
Συνθετικά είναι όμορφο. Έχει αρχή, μέση και τέλος (το τονίζω γιατί έχω ακούσει κατά καιρούς «τραγούδια» που κάτι από τα τρία έλλειπε... ::)), έχει φρεσκάδα, έχει ποικιλία, γκρουβάρει. Το ακούω πολύ ευχάριστα!

Αυτά…και συγγνώμη αν ήμουν λίγο παραπάνω αυστηρή… :)
Α και κάτι τελευταίο. Τελικά εσύ έχεις πολύ ωραία φωνή!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #2 στις: 09/06/06, 21:32 »
Επειδη παρουσιαστηκαν λιγο υπερβολικα τα πραγματα ( αμαν αυτη η μετριοφροσυνη σου ρε Κωστα ), η συμμετοχη μου στο κομματι ειναι μηδενικη. Το να βαζεις πληκτρα ή να προγραμματιζεις καποια midi οργανα σε ενα κομματι με τοσο απολαυστικη ροη, συνθεση και φωνη, ειναι περισσοτερο διδακτικο ( απο μερους του κομματιου ) και επιμορφωτικο, παρα δουλεια..
Ευχαριστω τον Κωστα που μοιραστηκε τις λιγες διαθεσιμες ωρες του στο να γραψει αυτο το κομματι.
Καποιες σημειωσεις τεχνικης φυσεως:
Το κομματι δεν ειχε εισαγωγη με πιανο και ethnic flute. Η παρουσια τους ειναι περισσοτερο για "εντυπωσιασμο" αλλων καταστασεων και κανονικα θα επρεπε να ειχαν "απορριφθει" σε αυτη την εκδοση που ακουτε.
Οι κιθαρες ειναι παιγμενες απο τον Ommadawn ( μπα..το εχουμε ξαναπει αυτο? )
Τα backing vocals ειναι one take, που αρχικα ειχε τον σκοπο της "πλακας", αλλα παρεμειναν γιατι δειχνουν την εκπληκτικη χροια της φωνης του Κωστα και την τρομερη ευελιξια της ( τολμω να πω οτι ειναι η καλυτερη αδουλευτη δουλεμενη φωνη του kithara ...αδουλευτη γιατι δεν ειναι συνεπης σε μαθηματα φωνητικης..δουλεμενη, γιατι ειναι εμφυτη και εχει "επεξεργαστει" πανω στα live.. )
Τελος..το κομματι κανονικα πρεπει να ειχε ανεβει στη μορφη που εφτασε σε μενα ενα πρωινο σε mp3, στο email μου ( ναι ναι..παιρνω μαθηματα απο τον Φωσκολο ). Ακουστικο, γκρουβαριστο, γεματο ζωη....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #3 στις: 09/06/06, 21:35 »
congratulations...kosta, exeis tromerh fwnh, kai thn xrhsimopoieis polu kala...akousa posektika to kommati sou, h prwth fwnh tha mporouse na einai kapws pio mprosta, oi deuteres ligo pio piso, h solo kithara (auth pou akougetai sto refrain) na paizetai me megalliterh anesh...alla ola auta einai leptomereies, shmasia exei ena, pws auto pou akousa einai exairetiko...

sugxarhthria, eilikrina...

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #4 στις: 09/06/06, 21:46 »
Βαγια > Να σαι καλα για τα καλά σου λόγια. Και τα κακά:) Τις διορθώσεις δλδ. Από παραγωγή δεν ξέρω, απλά το σκάσιμο με τις κιθάρες στην αρχή μου άρεσε. Όσο για "πληκτροφέρνει"...χμμμ..το παίρνω για κοπλιμέντο..αν μπορούσε αυτό να μου βγει και σε κανα prelude Bach θα'ταν εξαιρετικό. Τώρα εδώ απλά ήταν γεμισματάκια αυτοσχεδιατικά με προσοχή για να ναι σωστά.. Και πάλι ευχαριστούμε.

free > Δεν θα τα λέμε απο δω. Είσαι ένα απαίσιος υπέροχος ψεύτης και μετριόφρων παραγωγός και αυτή μια από τις πιο προσεγμένες δουλειές σου.

vangelis > όπως σου γραψα και στο sms η γνώμη σου μετράει vangelis. Καλές συνεργασίες να χουμε ;) A , η κιθαρίτσα του ρεφραιν με το σύρσιμο έγινε με την θεοφώτιστη ιδέα του θανασακη να παιξω το αριστερο χερι με μαρκαδορο...για να χει μια αισθηση drifting..λιγης καθυστερησης κλπ κλπ... Δεν τους καταλαβαινω αυτους τους παραγωγους.. :/

Να'στε καλά :)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #5 στις: 09/06/06, 23:20 »
μπραβο παιδια... (τα ειπαμε και απο το msn) πολυ ωραια φωνη ο κωστας, πολυτιμη η βοηθεια του θαναση... και εις ανωτερα!

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #6 στις: 10/06/06, 00:44 »
Πολύ ωραίο τραγούδι! Και εις ανώτερα!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #7 στις: 10/06/06, 04:04 »
Συγχαρητήρια παληκάρια, φοβερή δουλειά!

Κώστα δεν θα σου πω πάλι για τη φωνή σου που είναι αρτιότατη και για μένα από τις καλύτερες που έχω ακούσει  :)

Θανάση για άλλη μια φορά πολύ καλή παραγωγή και ας λες τα "ψεματάκια" σου ότι δεν είχες πολλή ανάμειξη (αλλού αυτά  :P )

PS: Το φλάουτο αν και λέτε ότι μπήκε κατά λάθος κατ'εμέ ήταν από τα καλύτερα σημεία του κομματιού!

Ευγέ παίδες και εις ανώτερα  ;)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #8 στις: 10/06/06, 09:00 »
M άρεσε πάρα πολύ τόσο η φωνή όσο και το κομμάτι σαν σύνολο.
Είχε ρυθμό και μου ανέβασε τη διαθεση πρωί πρωί.
Βέβαια το ότι έβαλε ο Θανάσης το χεράκι του εγγυόταν επιτυχία....
Μπράβο και στους δυο σας...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #9 στις: 10/06/06, 11:50 »
Parlats και FSL, τι αλλο πρεπει να κανω για να δειξω οτι πραγματικα η συμμετοχη μου ειναι μηδαμινη?! Τα ευσημα ανηκουν πραγματικα στον Κωστα ( Ommadawn ), γιατι πολλες φορες εχω συνεργαστει ( ή εχω προσπαθησει να συνεργαστω ) με μουσικους, ομως λιγοι ειναι αυτοι που βγαζανε μια δουλεια τοσο γρηγορα και τοσο ευκολα! Για παραδειγμα αναφερω πως κανεις δεν μπορεσε ποτε να διπλοπερασει τη ρυθμικη κιθαρα με τις απαραιτητες αλλαγες ωστε να τονιστει η στερεοφωνια. Μην πω για τα φωνητικα, που πραγματικα ειναι απο τις λιγες φορες που ηθελα να δουλεψω πανω σε αυτα.
Αυτο προσωπικα μου δειχνει τον επαγγελματισμο και τις μουσικες ικανοτητες του Κωστα! Και βεβαια ειναι πιο σημαντικο αυτο, απο το να τοποθετηθει σωστα ενα μικροφωνο, ή να "μοιραστει" ο ηχος, ή να ηχογραφηθει σωστα η κιθαρα...Αυτο το κομματι, ακουγοντας το και με μια κιθαρα μονο, θα σας αρεσε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #10 στις: 10/06/06, 15:43 »
Dhmhtro > Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ωραία συζήτηση που είχαμε μετά. Κι εσύ ό,τι επιθυμείς να το πάθεις :P

margarita paschou > Να 'σαι καλά, σ'ευχαριστούμε από καρδιάς :)

parlats > Σου άρεσε το φλάουτο? Θεε μου αυτοι οι ανδρες αλληλουποστηριζουν καθε φαλλικο συμβολο :P:P:P ΧεΧε..
Πέρα απ'την πλάκα, φχαριστούμε Πάρη..;)

FSL > Ευχαριστούμε πολύ FSL, όντως ο Θανάσης έδωσε και κάτι δικό του στο κομμάτι
 και πολύ το χάρηκα. Να 'σαι καλά, κι ευχαριστούμε πάλι.

free > Τι να σου πω τωρα, που με κάνεις και κοκκινίζω.. Δε ντρέπεσαι καθόλου. Προφανώς δεν καταλαβαίνεις ότι το γεγονός ότι εγώ δεν ξέρω τίποτα από μουσική τεχνολογία, με κάνει να τη θαυμαζω τόσο. Για σένα είναι αυτονόητα κάποια πράγματα. Από την άλλη, 10 χρονια (και 10 ευαισθητα εφηβικα-νεανικα χρονια) θεωρώ εγώ την κιθάρα και το τραγούδι φυσικά. Εξηγείται ψυχαναλυτικά όμως η ανοχή και εμμονή σου με τους κιθαρίστες παίρνοντας ως πρώτο τραυματικό σοκ τον Mike Oldfield (και είναι λογικό). Εντάξει στην πορεία σου, αυτό επαληθεύεται με όλους όσους κιθαρίστες γνωρίζεις και με την αποδεδειγμένη ανοχή που επιδεικνύεις. Nothing of importance :P:P
Θανάση, να μαστε καλά φίλε να γράψουμε κι άλλα.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Μουσικόφιλη

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!!
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #11 στις: 10/06/06, 19:15 »
Καλησπέρα!! Κατ' αρχήν με εντυπωσίασε πάρα μα πάρα πολύ η φωνή σου :D!! Είναι εξαιρετική, πραγματικά υπέροχη!! Βέβαια και το κομμάτι σαν σύνολο είναι πάρα πολύ καλό και δυνατό!! Συγχρητήρια!!!!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #12 στις: 11/06/06, 00:18 »
Εξαιρετικό τραγούδι όπως και στίχοι...
Πολύ καλή δουλειά μπράβο σας... :)
Εκπληκτική φωνή... :o
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #13 στις: 12/06/06, 03:49 »
Μουσικοφιλη > Ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. Όπως είπα και πολλές φορές. δεν θα φαίνονταν όλα αυτά χωρίς μια αξιολογότατη παραγωγή από πλευράς του free ;)Να 'σαι καλά.

actr > Χαίρομαι που σου άρεσε. Με καταϋποχρεώνετε με τα καλά σας λόγια.

Ευχαριστώ όλους όσους το άκουσαν :)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #14 στις: 12/06/06, 04:06 »
Ένα καλό τραγούδι θέλει ένα καλο τραγουδιστή/μουσικό, Ommadawn. Μια καλή παραγωγή θέλει ένα freemind..Γιαυτό παιδια και οι δύο καλή η μετριοφρωσινη αλλά και οι δύο κάνατε καταπληκτική δουλειά. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.. μπράβο :)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #15 στις: 12/06/06, 09:16 »
Μια όμορφη σύνθεση , πράγματι.Καλή ερμηνεία επίσης. Θα συμφωνήσω με το ότι η ηλεκτρική ακούγεται λίγο πληκτρίστικη ( θέμα γούστου αυτό , σε μένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα).Επίσης ίσως θα ήθελε ένα κλικ πιο μπροστά η φωνή...σε κάποια σημεία είναι λίγο θαμένη. Επίσης τα back Vocals είναι αρκετά μπροστά κάμποσες φορές , που επίσης είναι λίγο πρόβλημα..
Αν αυτά λίγο διορθωθούν το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο ακουστικά..

Καλή δουλειά πάντως...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #16 στις: 12/06/06, 09:53 »
Πολυ πολυ καλο... τα υπολοιπα απο κοντα... ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #17 στις: 12/06/06, 10:08 »
Πολύ γλυκό τραγούδι σα σύνθεση (προτιμώ τα πιο "βαριά" εγώ) αλλά για το είδος του είναι πολύ καλό. Πολύ καλύτερο από πολλά που παίζονται στα ραδιόφωνα. Τι καλύτερο έχει ο Χατζηγιάννης δηλαδή; Μη σου πω ότι του ρίχνεις στ' αυτιά που λέμε (ελπίζω να μη θυμώσεις με αυτή τη σύγκριση, το βρίσκω πολύ καλύτερο από τις επιτυχίες του, επειδή παίζεται στα ραδιόφωνα συνεχώς το λέω).

Freemind (αφού ο Ommadawn έπαιξε κιθάρες και τραγούδησε τα άλλα ανήκουν σε σένα, έτσι; ) πολύ καλή δουλειά. Πραγματικά πολύ καλή. Μην είσαι τόσο χαμηλών τόνων, έχεις δώσει κι εσύ πολλά.

Για τις δεύτερες τι να πω. Πολύ καλές (και βγήκαν και με τη μια... μπράβο).

Όσο για τη φωνή... μου είχαν πει ότι έχεις καλή φωνή αλλά δε σε είχα ξανακούσει. Πράγματι πολύ καλή. Θα ήθελα να σε ακούσω και σε κάτι διαφορετικό, αν τραγουδήσεις πουθενά βάλε ένα θεματάκι εδώ να το μάθουμε να περάσουμε καμιά βόλτα.

Και πάλι μπράβο και στους δύο.
 
 
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #18 στις: 12/06/06, 22:41 »

Freemind (αφού ο Ommadawn έπαιξε κιθάρες και τραγούδησε τα άλλα ανήκουν σε σένα, έτσι; ) πολύ καλή δουλειά. Πραγματικά πολύ καλή. Μην είσαι τόσο χαμηλών τόνων, έχεις δώσει κι εσύ πολλά.
Μην ξεχναμε οτι εκανε και τη συνθεση, που ειναι το πιο σημαντικο απ'ολα!
Θα ηθελα απλα μια διευκρινιση στο "οι κιθαρες πληκτριζουν" ???
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #19 στις: 13/06/06, 08:44 »
Το ηχρόχρωμά τους Θανάση.Θυμίζει περισσότερο πλήκτρα παρά κιθάρα..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #20 στις: 13/06/06, 12:20 »
Xm..για τα σολο των ηλεκτρικων εχει χρησιμοποιηθει το Guitar Rig 2. Ισως η επεξεργασια του τελικου αποτελεσματος να εδωσε αυτη τη χροια, αλλα εχω την εντυπωση πως ακουγεται ξεκαθαρα το slide πανω στη κιθαρα ή στο σολο, ακουγονται οι τριλιες και τα χαρακτηριστικα που δινει μια κιθαρα.. :-\
Αν αναφερεστε στις ρυθμικες κιθαρες, πρεπει να πω οτι ειναι ηλεκτροκλασσικες, περασμενες με εναν αρκετα ιδιαιτερο τροπο. Εαν θελει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες ( τεχνικες ) να μου στειλει ενα pm να εξηγησω τον τροπο ( το βρικσω λιχο αχρηστο σε ενα post που κρινεται κυριως η συνθεση και η φωνη, να αναφερθω σε τετοια πραγματα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #21 στις: 13/06/06, 12:37 »
file free, emena me endiaferei...:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #22 στις: 13/06/06, 14:50 »
tasouli, Witchking, fatses, Mητσο σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια. παιδιά να' 'στε καλά :)

Πιο συγκεκριμένα...
Για το "οι κιθαρες πληκτριζουν" ειχα κι εγω την απορια για το τι σημαινει. Witchking, μιλησες για το ηχόχρωμα.Εννοείς το μεσαίο σολακι που λεει και η Βαγια ή και αυτό του φινάλε? Παντως ευχαριστουμε για το σχολιο, μας εκανε να σκεφτουμε.

fatses> Υπό άλλες συνθήκες, η σύγκριση με το Χ''γιάννη θα με πείραζε. Ξέρω όμως ότι δεν το χρησιμοποιείς υποτιμητικά. Με ενοχλεί όμως λίγο η κατηγοριοποίηση σε κάποιο είδος. Όχι όπως την εξέφρασες εσύ, προς Θεού! Απλά, όταν γράφω ενακομαμτάκι (και ειναι απο τα πρωτα κιολας) δεν εχω a priori στο μυαλό μου κάποιο είδος παρά συγκεντρώνομαι στο στίχο και δουλεύουν αυτόματα .. οι επιρροές μου και βγαίνει κάτι.
Η έννοια Pop είναι που μ'εχει απασχολήσει πολύ και δεν την έχω απενεχοποιήσει εντελώς. Πάντως το ξένο pop-rock είναι τρομερά αξιόλογο και μακάρι κάποια στιγμή να πιανα κάποια τέτοια standards  αν και άλλα πράγματα φαντάζομαι στη μουσική.
Κι εσύ μ'έβαλες σε σκέψεις fatses...με την καλή έννοια πάντα. (κι ευχαριστώ και για τα σχόλια περί φωνής).
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #23 στις: 13/06/06, 15:02 »
Ommadawn.. εχεις εξαιρετικη φωνη... πραγματικα υπέροχη.. και η σύνθεση παρα πολυ ωραία.. οντως ριχνει κατω πολλα απτα τραγουδια που ακουμε καθημερινα στα ραδιοφωνα..

τα progressions σου μου αρεσαν πολυ..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Γκριζα Ανεμώνη - τραγουδάκι
« Απάντηση #24 στις: 13/06/06, 18:25 »
Χμ..εννοώ την ηλεκτρική που πρωτοξεκινά περίπου στο 1:10 σαν ανταποκρίσεις στα κουπλέ , αλλά και το μεσαίο σολάκι.
Δεν ξέρω , αλλά δεν έχω την φυσική χροιά της ηλεκτρικής.Σαν φτιαγμένη από πλήκρα με sampling μου ακούγεται.
Εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος , ως ψιλοάσχετος. Ας πουν και οι άλλοι.
Βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.Οκ? Απλά θα το προτιμούσα πιο φυσικό.
Τεςπα με λεπτομέρειες ασχολούμαστε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....