Αποστολέας Θέμα: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 125241 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #50 στις: 29/06/03, 18:56 »
Πρωτον μην σκυβεις πολυ γιατι θα κανεις κακο στην πλατη σου και θα τσιμπησεις καμια τενοντιτιδα στους ωμους...να κανεις παντα ζεσταμα πριν ξεκινησεις....εγω δυσκολευτηκα στην αρχη...θελει προσπαθεια...μην το βαζεις κατω και δωσε....και εγω απο πιανιστας ξεκινησα....8-9 χρονια πιανο....και μετα κιθαρα....δωσε λιγο καιρο στον εαυτο σου και θα δεις οτι ειναι θεμα χρονου και εξασκησης...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

nick the greek

  • Επισκέπτης
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #51 στις: 29/06/03, 21:06 »
Παράθεση
Episeis exw kataferei na kanw se grigoro ry8mos mia askhsh poy exw akousei oti boh8aei...auth poy pezeis thn ka8e xordh kai patas ta 1,2,3,4 tasta me ta antistixa daxtila.


Αυτή είναι η χρωματική σκάλα (κλίμακα).Εϊναι μία χρήσιμη άσκηση, προχωρημένη όμως για εσένα, αφού τα δάχτυλα πρέπει πρώτα να εξοικειωθούν με την ταστιέρα.Προσπάθησε αρχικά να μάθεις κάποιες κλίμακες σε ανοιχτές θέσεις και μετά αυτές οι ασκήσεις.

Παράθεση
To problhma mou einai oti den mporw na kanw thn parapanw askhsh kratontas pathmena ta daxtila giati den ftanoyn. Kai gia na ftasoun prepei to mikro daxtilo (to 5o) na einai tetomeno me apotelesma na pata tis xordes 5 kai 4.


Συνηθισμένο πρόβλημα, με τον καιρό όμως τα δάχτυλά σου θα "ανοίξουν" και δεν θα είναι πια πρόβλημα.

Παράθεση
Vasika h8ela na rwthsw ta melh toy forum...oloi sas sta arxika bhmata diskoleutikate; Eixate problhmata opws na pianete h plath sas apo to skipsimo wste na vlepete ta tasta, na mhn ftanoyn ta daxtyla sta tasta-na mhn anigoun diladi, na patate 2-3 xordes tautoxrona, na mhn mporeite na ligisete eukola ta daxtila sas klpopws egw;

Όλοι συναντάνε δυσκολίες, αλλά όπως είπε και ο Dave είναι θέμα χρόνου και εξάσκησης.

Παράθεση
Kai telos poso kairo sas peire wste na 3eparete kai na mporeite me eukolia na paizete sygxordies kai na vgenei ka8aros o hxos;


Ανάλογα, εγώ σε δύο μήνες έπαιζα όλες τις ανοιχτές συγχορδίες και μερικά μπαρέ.

Don't worry, το μόνο πράγμα που χρειάζεται είναι υπομονή και εξάσκηση! :)

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #52 στις: 29/06/03, 21:32 »
To problhma mou einai oti den mporw na kanw thn parapanw askhsh kratontas pathmena ta daxtila giati den ftanoyn. Kai gia na ftasoun prepei to mikro daxtilo (to 5o) na einai tetomeno me apotelesma na pata tis xordes 5 kai 4.

 Χρειαζεται υπομονη και πολλη εξασκηση για να ανοιξουν τα δακτυλα σου. Σε λιγο καιρο θα "μαθεις" τα ταστα και δε θα χρειαζεται να κοιτας. Προ παντων ομως μην σκυβεις και μην σφιγγεσαι οταν παιζεις... Χαλαρααα 8)
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος Papamix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ELEOS RE!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #53 στις: 30/06/03, 01:41 »
Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα, ποιες είναι οι ασκήσεις που βοηθάνε στο να ''ανοίξουν'' τα δάχτυλα; Κάνω αυτήν με τα 1-2-3-4 τάστα (και πχ 9-10-11-14) αλλά όχι τόσο ικανοποιητικά ειδικά στο τελευταίο τάστο της σειράς που αφορά και το 5ο δάχτυλο. Ίσως λοιπόν πρέπει να προσπαθήσω για το αποτέλεσμα μέσω άλλης άσκησης; Ποιας...;
I must be reborn as a whole...

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #54 στις: 30/06/03, 09:42 »
 Οταν λετε 5ο δακτυλο εννοειτε το μικρο? Γιατι το μικρο λεγεται 4ο, αφου ο αντιχειρας δεν παιζει.
 Papamix γενικα οι ασκησεις πανω σε χρωματικες σκαλες και οι κλιμακες βοηθουν στο να ανοιξουν τα δακτυλα. Αλλα οπως ειπα χρειαζεται υπομονη.
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος man_her

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #55 στις: 30/06/03, 17:47 »
Omws vre paidia 3erete ti me problimatizei; Opws proeipa pezw kati xronia piano. Ta daxtyla mou einai hdh anoigmena. Diladi sto aristero xeri exw anigma apo to Nto sto Fa#(sto piano) me ta daxtyla 2 kai 1 (kai genika se ka8e daxtilo exw anigma toylaxiston 2 notes) kai me ligi prospa8eia sto sol. Episeis exw dokimasei na piasw thn kithara se stil arpas diladi ka8eta kai exw dei oti ta daxtila mou etsi ftanoyn aneta. Skeutome loipon mipws kanw kati la8os sthn texniki pou krataw thn kithara kai sto ligisma tou karpou;

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #56 στις: 30/06/03, 18:19 »
Έχεις πάρει κανένα βιβλίο; Υπάρχουν μερικά που σε βοηθάνε αρκετα και στο σωστό πιάσιμο της κιθάρας αλλα και σε τεχνική. Προσωπικά, σε 6 μήνες έπαιζα αρκετά πράγματα. Βέβαια, έκανα μαθήματα!
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #57 στις: 01/07/03, 12:45 »
Skeutome loipon mipws kanw kati la8os sthn texniki pou krataw thn kithara kai sto ligisma tou karpou;

 Κρατας την κιθαρα στο αριστερο ποδι με υποποδιο ή στο δεξι? Τον πρωτο καιρο που μαθαινεις πρεπει να την στηριζεις στο αριστερο. Αν μαθαινεις μονος σου ειναι πιθανον να την κρατας λαθος, γι' αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις λιγα μαθηματα για τουλαχιστον μισο ή ενα χρονο.
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος man_her

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #58 στις: 02/07/03, 00:52 »
Thn krataw sto aristero podi giati exw paratirisei oti me volevei pio poly, enw otan thn krataw sto de3i zwrizete o karpos kai den ftanw. Xwris omws ypopodio. 8a prepei na agorasw ena; Episeis me volevei na thn exw ligo sikomeni apo thn meria poy einai ta klipakia pou kourdizoun pros ta panw kai etsi sxedon ftanw kanonika.Einai swsto auto; Oso gia ta mathimata poules rwthsa se ola ta odeia kai arxizoun apo septemvri...

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #59 στις: 02/07/03, 13:03 »
 Αφου δεν εχεις υποποδιο στηριζε το αριστερο σου ποδι καπου ψηλοτερα. Το ωδειο θα σε βοηθησει πολυ παντως. Αντε και καλη αρχη ;)
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #60 στις: 03/07/03, 14:20 »
koitakse file oti kai na pareis tha se boithisi. alla den einai anagki na mpeneis se eksoda. ego pote mou den xreiastika ipopodio. kai ego eskiba,kai ego den mporousa na anoikso ta daxtyla mou. kai na sou po to allo ksekinisa san mpasistas. kai ti na leei? mporousa na paikso mia xordi san solo alla me tipota na poiaso synxordia. to kathena exei kai to diko tou zori man!

an se boleyei katheta mathe katheta. fasi tha exei!  
;-P

opos sou eipan oloi prospatheia kai mono prospatheia. tipota parapano. askiseis. oti sou katebenei pekse to. kathe ti pou kaneis einai askisi. i akoustiki exei xontro laimo kai tha se ponaei o antixeiras sigoura. me ton kairo oute tha skibeis oute tha ponas kai oute tha zorizesai.
kai ego me to pou epiasa kithara eithela amesos na matho. les kai einai kati pou me to pou to deis to ksereis kiolas! kai epeza ligo pianaki kai ligo mpasaki. to kathe organo exei kai ta dika tou "spasimata sta xeria". diladi an ksereis toumperleki ksereis kai drums? rythmo nai alla oxi kai texnikes. oute kai to anapodo bebaia. ola theloun eksaskisi apo tin arxi. esy exeis ena kalo file. ksereis idi apo mousiki, notes, klimakes kai ta loipa, afou eipes oti paizeis xronia pliktra. diladi mono spasimo daxtylon tha xriasteis pano kato.

skepsou kai tous allous pou ksekinane apo to 0.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #61 στις: 05/07/03, 16:08 »
Αρχικα θα πω κατι αυτονοητο για τους κλασσικους αλλα οχι και για τους υπολοιπους . Ελπιζω να παιζεις την κλασικη χωρις πενα (δηλαδη με τα δαχτυλα του αριστερου χεριου ) .Αμα ξερεις νοτες παρε το debuto του ευαγγελου μπουντουνι απο τις εκδοσεις νακας . Ειναι αρκετα καλο και θα σε βοηθησει πολυ στα ανοιγματα . Απο θεωρια διαβασε κλιμακες .... Αυτα ... ;) ;D :D 8)
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος Papamix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ELEOS RE!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #62 στις: 05/07/03, 23:30 »
Αρχικα θα πω κατι αυτονοητο για τους κλασσικους αλλα οχι και για τους υπολοιπους . Ελπιζω να παιζεις την κλασικη χωρις πενα (δηλαδη με τα δαχτυλα του αριστερου χεριου )  ;D :D 8)

Γιατί όμως...? Ακουστά το έχω, αλλά με βοήθησε να το καταλάβω μια πωλήτρια που με στραβοκοίταξε με αξιοσημείωτη περιέργεια όταν της είπα οτι θέλω πένα, αφού μόλις είχα αγοράσει χορδές για κλασσική. Στο κάτω κάτω με ηλεκτρική θέλω ν' ασχολήθω (μια και το έχω ακουστά και αυτό, ότι βοηθάει στην τεχνική ν' αρχίσεις απο κλασσική), οπότε και που χρησιμοποιώ πένα ίσα ίσα πιστεύω που με βοηθάει να συνηθίσω, μια και τα δάχτυλα (τα ίδια) δε θα τα χρειαστώ στην ηλεκτρική. Και επίσης έχω διαπιστώσει ότι με δάχτυλα βγάζει πολύ χαμηλό ήχο..
I must be reborn as a whole...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #63 στις: 07/07/03, 09:12 »
pos eisai toso sigouros oti den tha xreisastei na paikseis me daxtyla papamix? min eisai toso sigouros, tha sou xreiastei 100%. kapoia pragmata den ginontai me pena. opos kai kapoia den ginontai me daxtyla. kai ego me klasiki ksekinisa. epaiza me pena kai me daxtyla. tora stin ilektriki polles fores xreizomai kai daxtyla. kalo einai oti mporeis na matheis na to matheis. gia prospathise na paikseis to "dust in the wind" ton kansas me pena. kai an mou peis oti stin teliki den einai anagki na to matheis ayto tote tha yparksei allo pou tha einai anagki na to matheis kai den tha mporeis.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #64 στις: 12/09/03, 04:29 »
η λύση στο προβλημά σου, είναι η θέση του αντίχειρα!!!

πρεπει να τον ουνάς ελαφρά, να γλυστράει δηλαδη ελαφρά πάνω στο μπράτσο!!!

δοκίμασέ το!!!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #65 στις: 18/09/03, 02:50 »
Αρχικα θα πω κατι αυτονοητο για τους κλασσικους αλλα οχι και για τους υπολοιπους . Ελπιζω να παιζεις την κλασικη χωρις πενα (δηλαδη με τα δαχτυλα του αριστερου χεριου )  ;D :D 8)

Γιατί όμως...? Ακουστά το έχω, αλλά με βοήθησε να το καταλάβω μια πωλήτρια που με στραβοκοίταξε με αξιοσημείωτη περιέργεια όταν της είπα οτι θέλω πένα, αφού μόλις είχα αγοράσει χορδές για κλασσική. Στο κάτω κάτω με ηλεκτρική θέλω ν' ασχολήθω (μια και το έχω ακουστά και αυτό, ότι βοηθάει στην τεχνική ν' αρχίσεις απο κλασσική), οπότε και που χρησιμοποιώ πένα ίσα ίσα πιστεύω που με βοηθάει να συνηθίσω, μια και τα δάχτυλα (τα ίδια) δε θα τα χρειαστώ στην ηλεκτρική. Και επίσης έχω διαπιστώσει ότι με δάχτυλα βγάζει πολύ χαμηλό ήχο..

Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι η κλασική δεν παίζεται με πένα για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχείο της δεν είναι σχεδιασμένο να βγάζει καλό ήχο με αυτήν.Δεν έχω παίξει με ακουστική αλλά πράγματι όταν βαράω πένα στην κλασικη ακούγεται κάπως.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #66 στις: 18/09/03, 03:18 »
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι η κλασική δεν παίζεται με πένα για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχείο της δεν είναι σχεδιασμένο να βγάζει καλό ήχο με αυτήν.Δεν έχω παίξει με ακουστική αλλά πράγματι όταν βαράω πένα στην κλασικη ακούγεται κάπως.
Άσε που την καταστρέφεις με την πένα.... έχω δει κλασσικές που η πένα τους άνοιξε ολόκληρη τρύπα στο καπάκι (πώς το λένε αυτό? Καταλάβατε πάντως :P )... έλεος... δαχτυλακια.... αν θέλετε πένα πάρτε ακουστική, μην ταλαιπωρείτε την κακομοίρα την κλασσική....
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #67 στις: 19/09/03, 05:24 »
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι η κλασική δεν παίζεται με πένα για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχείο της δεν είναι σχεδιασμένο να βγάζει καλό ήχο με αυτήν.Δεν έχω παίξει με ακουστική αλλά πράγματι όταν βαράω πένα στην κλασικη ακούγεται κάπως.
Άσε που την καταστρέφεις με την πένα.... έχω δει κλασσικές που η πένα τους άνοιξε ολόκληρη τρύπα στο καπάκι (πώς το λένε αυτό? Καταλάβατε πάντως :P )... έλεος... δαχτυλακια.... αν θέλετε πένα πάρτε ακουστική, μην ταλαιπωρείτε την κακομοίρα την κλασσική....
Εεεχμμμ....Vagabond ..... :-\Οι κιθάρες έχουν μια τρύπα στο σώμα τους.Μάλλον δεν έφταιγε η πένα....Έτσι τις φτιάχνουν.....Αν τύχει και δείς μια τρύπα κάτω από εκεί που πάιζεις μην τρομάξεις.Είναι φυσιολογικό :P :P :P :P


Πάντως φίλε man_her,αν και είμαι ο τελευταίος που μπορεί να δώσει συμβουλές σε αυτό το forum για κιθάρα, παραξενεύομαι που δεν φτάνει το μικρό σου δάκτυλο και λές ότι το έχεις τεντωμένο.Μήπως δεν λυγίζεις καλά τον καρπό σου?Για να μην την πατήσεις όπως εγώ που ανά μήνα άλλαζα τρόπο παιξήματος , πάνε σε έναν φίλο σου που ξέρει κιθάρα και κάτσε να σου κάνει ένα μάθημα μόνο.Να δείς πώς σπάει τον καρπό πώς τοποθετεί τα δάκτυλα όταν βαράει ακόρντα και πώς παίζει με πένα.Τώρα εμένα η λογική μου μου λέει να παίζεις με πένα μιας και εκεί θες να καταλήξεις.Και ας έιναι λάθος στην κλασσική. Απλά φαντάζομαι όταν θα πάρεις την πρώτη σου ακουστική ο ήχος θα σε μαγέψει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/03, 05:33 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #68 στις: 19/09/03, 15:19 »
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι η κλασική δεν παίζεται με πένα για τον απλούστατο λόγο ότι το ηχείο της δεν είναι σχεδιασμένο να βγάζει καλό ήχο με αυτήν.Δεν έχω παίξει με ακουστική αλλά πράγματι όταν βαράω πένα στην κλασικη ακούγεται κάπως.
Άσε που την καταστρέφεις με την πένα.... έχω δει κλασσικές που η πένα τους άνοιξε ολόκληρη τρύπα στο καπάκι (πώς το λένε αυτό? Καταλάβατε πάντως :P )... έλεος... δαχτυλακια.... αν θέλετε πένα πάρτε ακουστική, μην ταλαιπωρείτε την κακομοίρα την κλασσική....
Εεεχμμμ....Vagabond ..... :-\Οι κιθάρες έχουν μια τρύπα στο σώμα τους.Μάλλον δεν έφταιγε η πένα....Έτσι τις φτιάχνουν.....Αν τύχει και δείς μια τρύπα κάτω από εκεί που πάιζεις μην τρομάξεις.Είναι φυσιολογικό :P :P :P :P

Τι της λες τωρα.....!!!!Και που νομιζε οτι μαζι με την κιθαρα κανανε δωρο  και κουμπαρα..... ;D ( κακια..... )
Οσο για το ανοιγμα..Και εγω εκανα πολυ καιρο πιανο και αρμονιο, αλλα δεν διαπιστωσα τετοιο προβλημα οταν επαιξα ανοιγμα στην κλασσικη κιθαρα!!! Μηπως ξεκινας με δυσκολες ασκησεις και περιμενεις κατι καλυτερο???
Καλυτερα να ξεκινησεις με απλο ανοιγμα ημιτονιου και σιγα σιγα να απλωθεις... ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #69 στις: 19/09/03, 15:26 »
Εεεχμμμ....Vagabond ..... :-\Οι κιθάρες έχουν μια τρύπα στο σώμα τους.Μάλλον δεν έφταιγε η πένα....Έτσι τις φτιάχνουν.....Αν τύχει και δείς μια τρύπα κάτω από εκεί που πάιζεις μην τρομάξεις.Είναι φυσιολογικό :P :P :P :P

Τι της λες τωρα.....!!!!Και που νομιζε οτι μαζι με την κιθαρα κανανε δωρο  και κουμπαρα..... ;D ( κακια..... )
Ρε σεις. Άντε πνιγείτε και οι δυο σας >:( >:( >:( ;D (θα μπείτε στο chat... δεν θα μπείτε...? :P )
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος salomi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #70 στις: 21/01/05, 17:21 »
Να ρωτήσω και γω κάτι?? Είμαι 27 χρ. Έχω κιθάρα απο τα 16 μου την οποία την τρώει η σκόνη. Είμαι αναβλυτική και γι αυτό το λόγο δεν έμαθα ποτέ. Τώρα όμως είμαι αποφασισμένη να μάθω. Έστω και σ' αυτήν την ηλικία. Το πράγμα έχει ως εξής. Δουλεύω και μετα βίας τα βγάζω πέρα. Δέν με παίρνει για δάσκαλο. Εχει κανείς να μου προτείνει κανα καλό βιβλίο για να ξεκινήσω απο το 0???

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος rainmaker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Don`t worry be-fteki...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #71 στις: 08/02/05, 22:38 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙΘΑΡΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΝΥΣΧΥΤΗ Η ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΥΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ?ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΚΟΜΑ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΤ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΩΡΑ? ??? ???
Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία...

Αποσυνδεδεμένος drikoudis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε γ...που δε γ..., δεν πάμε για ψάρεμα?
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #72 στις: 27/02/05, 23:23 »
Η πιο ευκολη ταμπλατουρα ποια ειναι?


Άσε τις ταμπλατούρες γιατί ποτέ δεν θα μάθεις να μετράς ένα τραγούδι  ;)
Για να δεις τι λεω κατέβασε σε tab το smoke on the water και παρατήρησε ότι τα δεύτερα είναι στις άρσεις..

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #73 στις: 28/02/05, 00:22 »
Η πιο ευκολη ταμπλατουρα ποια ειναι?


Άσε τις ταμπλατούρες γιατί ποτέ δεν θα μάθεις να μετράς ένα τραγούδι ;)
Για να δεις τι λεω κατέβασε σε tab το smoke on the water και παρατήρησε ότι τα δεύτερα είναι στις άρσεις..


Όντως έχει δίκιο o drikoudis... Και γω με ταμπλατούρα ξεκίνησα, υποτίθεται για ευκολία, αλλά τώρα που ξεκίνησα να μαθαίνω να διαβάζω νότες, τα βρίσκω ζόρικα...
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #74 στις: 05/03/05, 10:05 »
Η πιο ευκολη ταμπλατουρα ποια ειναι?


Άσε τις ταμπλατούρες γιατί ποτέ δεν θα μάθεις να μετράς ένα τραγούδι ;)
Για να δεις τι λεω κατέβασε σε tab το smoke on the water και παρατήρησε ότι τα δεύτερα είναι στις άρσεις..


Όντως έχει δίκιο o drikoudis... Και γω με ταμπλατούρα ξεκίνησα, υποτίθεται για ευκολία, αλλά τώρα που ξεκίνησα να μαθαίνω να διαβάζω νότες, τα βρίσκω ζόρικα...
Εγω με παρτιτουρες ξεκινησα και μετα που ηρθε στα χερια μου η ταμπλατουρα...Μου φανηκε γελειο...Αλλα η ταμπλατουρα δεν σου δινει την δυναμη να ξερεις μουσικη αλλα μονο να παιζεις...Ειναι σαν να μιλας μια ξενη γλωσσα τελεια αλλα να μην ξερεις ουτε την γραφη της ουτε την αναγνωση της και να σκεφτεσαι τις λεξεις αυτες οταν τις λες στα εληνικα...Ετσι δεν ειναι βρε παιδια?
Φιλικα παντα ετσι ;D ;D?Μανωλιος :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect