Αποστολέας Θέμα: Καρπός  (Αναγνώστηκε 38266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalchris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καρπός
« στις: 05/06/11, 13:12 »
Καταρχην συγχαρητηρια για το σαιτ σας.

Παιζω κιθαρα 3-4 μηνες χωρις δασκαλο καποια τραγουδακια απο αγαπημενα συγκροτηματα, ετσι για να περναει η ωρα.(ταμπλατουρες)
Παρατηρησα οτι οταν παιζω για παραδειγμα 1ο ταστο στην Ε χορδη (την χοντρη) και 3 ταστο στη Α χορδη (Power Chords νομιζω λεγονται) ο καρπος λυγιζει και κανει μια γωνια. Στην Ε τοποθετω τον δεικτη και στην Α το ring finger αν παιζει καποιο ρολο αυτο. Ηθελα να ρωτησω αυτο που γινεται με τον καρπο ειναι φυσιολογικο? Αν οχι τι να κανω να το αντιμετωπισω? ??? ??? ??? Δοκιμασα  να αλλαξω δαχτυλα , να μακρυνω και να κοντινω την ζωνη της κιθαρας αλλα τιποτα!
 Ευχαριστω.



Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρπός
« Απάντηση #1 στις: 05/06/11, 16:54 »
Όσο πιο ψηλά κρατάς την κιθάρα τόσο πιο εύκολο θα είναι να έχεις ίσιο τον καρπό σου. Στην κλασική κιθάρα πάντα παίζουν καθιστοί με υποπόδιο στο αριστερό πόδι, έτσι ώστε η ταστιέρα να είναι σχεδόν στο ύψος του λαιμού. Αυτό φαίνεται οπτικά αρκετά άσχημο όταν είσαι όρθιος και παίζεις κιθάρα με ζώνη όμως. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος, οπότε θα πρέπει να βρεις μια θέση που σε βολεύει μόνος σου. Δεν έχει σημασία αν σπάει λίγο ο καρπός, ωστόσο αν λυγίζει πολύ είναι και κουραστικό και επικίνδυνο. Δοκίμασε εκτός από το ύψος να αλλάξεις και τη γωνία. Όσο πιο μεγάλη είναι η γωνία της ταστιέρας ως προς το οριζόντιο επίπεδο, δηλαδή όσο πιο ψηλά είναι τα κλειδιά σε σχέση με το σώμα της κιθάρας τόσο πιο εύκολο θα σου είναι. Δες και μερικά βιντεάκια στο youtube μπας και πάρεις ιδέες

Αποσυνδεδεμένος Lenofilo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καρπός
« Απάντηση #2 στις: 07/12/11, 17:14 »
Λοιπον παιδια καλησπερα!
Συγχαρητηρια για το σαιτ σας! Γραφω εδω για πρωτη φορα αλλα ελπιζω να μην ειναι η τελευταια.
Με λενε Λενα και εχω το εξης προβλημα... ξεκινησα να παιζω κιθαρα τον περασμενο Μαιο - ετσι για χομπυ μιας και ηθελα να το κανω απο μικρη (τωρα εχω καποια ηλικια)... Μου αρεσει πολυ... Το καλοκαιρι  κανοντα τζοκινγκ επεσα και χτυπησα τον δεξι μου καρπο. Αν και πονουσε- το αφησα ετσι - μεχρι που μετα απο δυο εβδομαδες αποφασισα να παω στον γιατρο.
Τελικα για να μη λεω πολλα, εκανα εγχειρηση και παραλληλα ο γιατρος διαπιστωσε οτι οι κλειδωσεις μου στον καρπο ειναι πολυ χαλαρες και αναμεσα τους μαζευεται υγρο το οποιο σταθεροποιειται και στο τελος σχηματιζει ογκους. Αυτοι θα πρεπει να αφαιρουνται οσο πιο γρηγορα γινεται. Οχι γιατι ειναι κακοηθεις αλλα γιατι ειναι πιθανο να δημιουργησουν προβλημα στο μελλον στο χερι η να εξελιχγθουν σε κατι κακο.
Ως προληψη θα πρεπει να μη κουραζω τον καρπο με εντονες κινησεις και να φοραω ναρθηκα συχνα. Και φυσικα μου απαγορευσε το μαθημα κιθαρας >:( .
Ειμαι πολυ στεναχωρημενη  και θα ηθελα να μαθω αν κανεις εχει βιωσει το ιδιο και πως το αντιμετωπισε.
Ευχαριστω πολυ και ανυπομονω να παρω τις απαντησεις σας.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Καρπός
« Απάντηση #3 στις: 10/01/12, 16:07 »
Γεια σου Λενα και περαστικα!

Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι να ασχοληθεις ισως με καποιο αλλο οργανο το οποιο δεν κουραζει τοσο τον καρπο? :)

Μετα σκεφτομαι πως ισως θα μπορουσες να παιζεις με ναρθηκα? ???
Καλυτερα βεβαια να ρωτησεις τον γιατρο σου ο οποιος ξερει τι ακριβως γινεται και να σε συμβουλεψει....
Πιστευω καποια ακρη θα βρεις!
Καλη συνεχεια! :)