Αποστολέας Θέμα: N-Tune Guitar Tuner  (Αναγνώστηκε 12267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
N-Tune Guitar Tuner
« στις: 22/10/13, 17:03 »
Πριν λίγες μέρες πέτυχα ένα ωραίο gadgetακι στο internet.
N-Tune Guitar Tuner.

Πρόκειται για ένα chromatic tuner, το οποίο μπαίνει ανάμεσα στο κουμπί του tone και το pickguard.
Αρκετά όμορφο, αρκετά χρήσιμο, σχετικά φθηνό (γύρω στα 25€ από ebay).



Η εταιρία έχει κλείσει, αλλά υπάρχουν στο ebay (και όχι μόνο) καινούργια, σφραγισμένα.

Στην ουσία, αντικαθιστούμε το ποτενσιόμετρο του volume με ένα pushpull ποτενσιόμετρο (που παρέχεται), κάνουμε την αντίστοιχη καλωδίωση (αφαίρεση από το μαμά ποτενσιόμετρο και σύνδεση στο νέο), βρίσκουμε χώρο για να χώσουμε την 9V μπαταρία (απ' ότι διάβασα αντέχει ~600 κουρδίσματα) και τέλος.

Τέλος;
Έτσι νόμιζα  ;D

Ξεκινάω από το τέλος:



Το "κουρδιστήρι" εγκατεστημένο.
Ένα γνωστό πρόβλημα, είναι ότι βρίσκει στην βίδα του μαγνήτη της γέφυρας. Στο κιτ υπάρχει μέσα βίδα η οποία είναι με ίσιο κεφάλι (φρεζαριστή), οπότε αυτό το πρόβλημα λύνεται.
Φαντάζομαι στις υπόλοιπες κιθάρες, γιατί η βίδα που είχε ο μαγνήτης μου είχε άλλη διάμετρο πάχους.
Ας είναι καλά το dremel, και έγινε ίσια.

Επίσης το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και με μια βίδα του pickguard, το έλυσα με τον ίδιο τρόπο.

Και πάμε από την αρχή:



Αφαίρεση αρχικά των χορδών και του pickguard.
Δοκιμή του παρεχόμενου push pull ποτενσιόμετρου, και -γκαγκάν- δε χωράει.
ΟΚ, το περίμενα, θα πέσει σκάψιμο.

Επίσης σε αυτό το στάδιο εντοπίστηκε ότι ούτε η μπαταρία χωράει πουθενά εκεί μέσα. Θα συνεχιστεί το σκάψιμο λοιπόν.

Να σημειωθεί ότι στο internet, απ' ότι είδα σε κιθάρες τύπου fender stratocaster (ή και στις γνήσιες fender stratocaster) οι περισσότεροι το χωρέσανε. Εμένα ήθελε >1cm σκάψιμο (Behringer iAXE-393).



Βήμα δεύτερο. Μαρκάρισμα των καλωδίων κλπ, ώστε να μπουν μετά σωστά και να μην ξεφύγει κάτι.




Το πιο δύσκολο κομμάτι. Σκάψιμο του ξύλου. Ξεκίνησα να τρώω σιγά σιγά (ας είναι καλά ο άγιος Dremel  ;D ) μέχρι να χωρέσω το νέο ποτενσιόμετρο.




Πολύ πριονίδι...
Να σημειωθεί ότι η εργασία έγινε στο μπαλκόνι, μέρα και ώρα που η σύζυγος έλειπε από το σπίτι  >:D




Φάγωμα του ξύλου για να φτιάξουμε λίγο χώρο για την 9V μπαταρία...




ΟΚ, καλό έγινε, και ίσιο...
Τέλος με το ξύλο...




Το νέο ποτενσιόμετρο (push-pull).




Σχεδόν έτοιμο...

Εδώ δεν έβγαλα φωτογραφίες της πλακέτας του tuner. Πρόκειται για μία στρογγυλή πλακέτα που κουμπώνει πάνω από το pickguard, και πάνω σε αυτή κουμπώνει το στρογγυλό πλαίσιο. Η πλακετίτσα αυτή έχει μια καλωδιοταινία που πάει κάτω, και συνδέεται στο ποτενσιόμετρο. Αυτή έχει και τα ενδεικτικά LEDs.



Δοκιμή, και ΟΚ, έχουμε σήμα :)




Κούρδισμα της Μι.
Το κουρδιστήρι λειτουργεί ως εξής: Σηκώνουμε το ποτενσιόμετρο και κάνει mute την έξοδο, και ανάβει το LED της νότας/χορδής που χτυπάμε. Στην περίπτωσή μου η Μι. Όταν είναι κουρδισμένη, ανάβει το LED που έχει ένα σταυρό σε κύκλο (πράσινο). Αν είναι flat ή sharp, ανάβει το αντίστοιχο LED.





Ωραίο το αποτέλεσμα, σχεδόν δε φαίνεται.

Στο κιτ υπήρχαν 5 πλαίσια, άσπρο, μαύρο και 3 σε αποχρώσεις του άσπρου/γκρι/vintage για να ταιριάξει με τον διακόπτη! Φαντάζομαι είναι τα 5 πιθανά που έχει χρησιμοποιήσει η fender.



Τέλος.

Τέλος; Μπαα...
Καταρχάς, ήθελε λίγο παραπάνω φάγωμα. Τώρα χρειάστηκε να παιδευτώ γύρω στα 15 λεπτά για να περάσω τα καλώδια έτσι ώστε να μην βρίσκουν. Με λίγο φάγωμα ακόμα θα γλύτωνα αυτή την "αγγαρεία".
Επίσης, αφού τελείωσα τα πάντα, τα σύνδεσα, τα δοκίμασα κλπ, τότε ξαφνικά με θυμήθηκε ένας νόμος του Μέρφι.
Ξέχασα να συνδέσω τη γείωση με τη γέφυρα/τρέμολο.

Ευτυχώς, δεν άλλαξα χορδές (που έπρεπε έτσι κι αλλιώς), οπότε μόλις αξιωθώ και τις αλλάξω, θα το λύσω για το τελευταίο fine-tuning και πέρασμα της γείωσης.

Χρειάστηκε 1-2 ώρες για να σκάψω το ξύλο (για μένα, το δυσκολότερο κομμάτι), γύρω στα 15-20 λεπτά να αλλάξω τα βύσματα/τοποθετήσω ποτενσιόμετρα, μπαταρίες κλπ.
Α, και αρκετό χρόνο για να μαζέψω όλα αυτά που είχα κάνει στο μπαλκόνι  ;D ;D ;D .

Αρκετά ενδιαφέρον πάντως, όμορφο και χρήσιμο.

Ένα video της εταιρίας:

How to install N-Tune in your guitar


Το kit το πήρα από το ebay, από έναν Άγγλο πωλητή για 26€ με τα μεταφορικά και το είχα σε 4-5 μέρες στα χέρια μου.

Υπάρχει το kit για για Les Paul σε δύο εκδόσεις, μία για να κουμπώνει στο volume και μία για να κουμπώνει στον πάνω διακόπτη. Η έκδοση για Les Paul έχει push-pull 500Κ (ενώ για Fender 250K) ποτενσιόμετρο.

Η δική μου κιθάρα με ταλαιπώρησε αρκετά, γιατί εμφανισιακά είναι σαν stratocaster, δυστυχώς όλα είναι διαφορετικά (pickguard, βάθος στα ξύλα, πάχος, μέγεθος μαγνητών κλπ). Άξιζε τον κόπο πάντως :)

(Περισσότερες photos από την εγκατάσταση εδώ)

Κι ένα πολύ πρόχειρο videάκι με το tuner εγκατεστημένο στην κιθάρα μου...

N-Tune Guitar Tuner
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/13, 19:16 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #1 στις: 22/10/13, 18:39 »
Καλή ιδέα και ευχαριστούμε για τον κόπο της πολύ ωραίας παρουσίασης!!

δεν είχα ιδέα και τώρα ξέρω αρκετά για αυτό! ;D

από ακρίβεια, φαντάζομαι, είναι οκ...σωστά?

οπότε το μόνο που χρειάζεται να ξέρει κάποιος είναι κολλήσεις και να έχει και ένα τρυπανάκι να διευρύνει λίγο τις τρύπες στο pickguard, εφ'όσον χρειαστεί?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #2 στις: 22/10/13, 18:41 »
Είσαι 100%  ο Vegos που όλο τρέχει. Πελάάάάά΄τεεεεες μου!
Ωραίο το αποτέλεσμα μαν, χρηστικό και εφφετζίδικο! Σωστό το μαστόρι και μάΝγκας για το ποστάρισμα της όλης εργασίας.
ΣπέΤιαλ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #3 στις: 22/10/13, 18:45 »
από ακρίβεια, φαντάζομαι, είναι οκ...σωστά?

Ναι, το τσέκαρα με το Zoom G3 και ένα standalone chromatic tuner που έχω και είναι ΟΚ.

Παράθεση
οπότε το μόνο που χρειάζεται να ξέρει κάποιος είναι κολλήσεις και να έχει και ένα τρυπανάκι να διευρύνει λίγο τις τρύπες στο pickguard, εφ'όσον χρειαστεί?

Θεωρητικά ναι, αρκεί να μην χρειαστεί (σαν και τη δική μου) σκάψιμο.
Α, ίσως να χρειαστεί (εδώ θέλει προσοχή λίγο) να φρεζαριστεί (αν δεν είναι ήδη) η τρύπα στο pickguard για τη βίδα του μαγνήτη, προκειμένου να έρθει "πρόσωπο".

Πάντως, τα push-pull ποτενσιόμετρα που είδα είναι γύρω στα 43-46mm (συνολικό μήκος). Οπότε αν ποτέ βγάλεις το pickguard, τσεκάρεις και τον διαθέσιμο χώρο από κάτω.
Βασικό ότι πρέπει να χωρέσεις και μια 9V μπαταρία (Εγώ σκέφτομαι τώρα να σκάψω με κάνα router το σώμα της κιθάρας και να βάλω μπαταριοθήκη, αλλά έχουμε μέλλον γι' αυτό κι εγώ δεν έχω τα απαραίτητα εργαλεία για τόση ακρίβεια).

Είσαι 100%  ο Vegos που όλο τρέχει. Πελάάάάά΄τεεεεες μου!
Ωραίο το αποτέλεσμα μαν, χρηστικό και εφφετζίδικο! Σωστό το μαστόρι και μάΝγκας για το ποστάρισμα της όλης εργασίας.
ΣπέΤιαλ.

Thanks :)
Για την ακρίβεια, ήμουν αδειούχος υπάλληλος σήμερα, οπότε και βρήκα χρόνο για να ταλαιπωρήσω την iAXE :)

Προς το παρόν, πάω να βγάλω λίγο πριονίδι ακόμα από πάνω μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/13, 19:17 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #4 στις: 23/10/13, 00:50 »
Μιας και με έτρωγε, έκατσα να κάνω λίγο fine tuning, καθάρισμα, αλλαγή χορδών κλπ.

Οπότε, να και δυο φωτογραφίες του pcb/N-Tune On-board Guitar Tuner:



Και με αναμμένα τα λαμπάκια:  :)



Φαίνεται κι η καλωδιοταινία που περνάει από την πλακέτα προς τα μέσα. Το ποτενσιόμετρο είναι φαγωμένο (σαν C) ώστε να υπάρχει ο σχετικός χώρος, κι από κάτω αντίστοιχα υπάρχει ένα C-spacer για περάσει χωρίς να τσακίσει. 4 σύρματα είναι, προφανώς δύο για το σήμα και 2 για την τροφοδοσία.
Προσεγμένη δουλειά πάντως, και αρκετά δυνατά LEDs. Όλα smt τα εξαρτήματα βέβαια, για να χωρέσουν σε μια σταλιά καπάκι..

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #5 στις: 23/10/13, 11:34 »
Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον, μπράβο για την παρουσίαση και τις ωραίες φωτογραφίες!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: N-Tune Guitar Tuner
« Απάντηση #6 στις: 23/10/13, 12:12 »
Πολύ έξυπνη και πρακτική ιδέα, να χωρέσει ένα tuner σε ένα ποτενσιόμετρο! Κρίμα που έκλεισε η εταιρία.

Και, πολύ όμορφη η παρουσίαση που έκανες, ευχαριστούμε!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/03, 20:05
από D@ve Murray
11 Απαντήσεις
4877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 12:28
από actr
4 Απαντήσεις
2549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/07, 12:21
από actr
13 Απαντήσεις
5584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:11
από Nikoubis
7 Απαντήσεις
2690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 15:00
από Snowy
1 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 22:32
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
20558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/12, 20:05
από STEFANOS604
tuner

Ξεκίνησε από DENISS Εφέ

5 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 15:20
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
13640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 20:37
από Neuron
45 Απαντήσεις
13902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/21, 00:54
από saved