Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden - Book of Souls  (Αναγνώστηκε 26806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Iron Maiden - Book of Souls
« στις: 08/09/15, 19:51 »
Περίμενα λοιπόν κ εγώ με τρελή αγωνία όπως πάντα ν' ακούσω το δίσκο. Πάντα αισθάνομαι σαν παιδί που περιμένει το πολυαναμενόμενο παιχνίδι του όταν πρόκειται για τους πολυαγαπημένους μου maiden...

Διάβαζα κριτικές στο διαδίκτυο πριν βγει στην κυκλοφορία. Εν ολίγοις όλοι μιλούσαν για ένα αριστούργημα!!! Κάποιοι έσπευδαν ακόμα και να το βάλουν δίπλα σε 7th son! Όλα με προβλημάτισαν πολύ...αλλά και πάλι ήμουν επιφυλακτικός.

Ύστερα λοιπόν από πολλές φορές που άκουσα το δίσκο, θα πω ένα μεγάλο μπράβο στους Maiden...γιατί ακόμα οι κερατάδες καταφέρνουν και βγάζουν ΚΑΛΑ τραγούδια. Ακόμα προσπαθούν όντας μεγάλοι σε ηλικία και πραγματικά μπράβο για την επιμονή, θέληση και μεράκι τους.
Όμως επίσης, ύστερα από πολλές φορές που άκουσα το δίσκο, αναρωτιέμαι...ή έχουν χαλάσει τα αυτιά μου, ή ο κόσμος έχει χάσει πλέον την αίσθηση του αριστουργήματος (μάλλον αυτό συμβαίνει).

Θεωρώ ότι ο δίσκος έχει πάρα πολλές καλές στιγμές, πραγματικά αξιοθαύμαστες μουσικές ενότητες για τ' αυτιά μου. Αλλά ενότητες...όχι τραγούδια. Με καλές ενότητες, δεν φτιάχνονται αριστουργήματα. Τα αριστουργήματα φτιάχνονται με τραγούδια που είναι σχεδόν αψεγάδιαστα από την πρώτη νότα μέχρι την τελευταία.
Επίσης θεωρώ ότι πλέον οι τόσο μεγάλες διάρκειες σε τραγούδια είναι κουραστικές. Το κουραστικό, δεν είναι τόσο λόγο της διάρκειας, αλλά λόγο του ότι τα μεγάλα verse με λόγια, δεν έχουν πάντα ωραία μελωδία.

Οι Maiden έφτιαξαν για μένα ένα θρύλο, γιατί πέρα από όλα τα άλλα...είχαν τρομερή ΜΕΛΩΔΙΑ στους στίχους τους. Αυτό...εδώ και πολλά χρόνια, έχει μειωθεί αρκετά θεωρώ.

Επίσης, ένα λόγος που ένας δίσκος θεωρείται αριστούργημα, είναι και η διάρκεια στο χρόνο. Πόσοι από εσάς θα ακούνε το δίσκο, μετά από 1,2,5 χρόνια;;;; Πόσοι ακούτε ακόμα το Powerslave πχ;
Θεωρώ ότι είναι φύσην αδύνατον, αυτός ο δίσκος να έχει διάρκεια. Εγώ πλέον, ύστερα από λίγες μέρες, κάνω μεγάλη προσπάθεια να ξανακούσω κάποια τραγούδια του δίσκου...ή καλύτερα, βαριέμαι ν' ακούσω όλο το τραγούδι, προκειμένου ν' ακούσω μια δυο καλές ενότητες που έχει (όχι για όλα).

Και θέλω να κάνω και ένα σχόλιο για το κατά πολύ κόσμο Masterpiece...Empire of the Clouds.
Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το έβαλε δίπλα στο Rime και στο 7th son....ο Χριστός κ η Παναγία και οι 12 Απόστολοι!!!
Ένα πραγμτικά πολύ ωραίο τραγούδι, με έμπνευση, με μελωδίες, με επικότητα...αλλά ήμαρτον...όχι δίπλα στα προαναφερθέντα. Μην τρελαθούμε.
Το rhythm section από το 6:56 - 10:04 δεν μπορεί να βρίσκεται σε ένα MASTERPIECE των Maiden. Ειλικρινά την παλεύουν όσοι το λένε Masterpiece...έχουν χάσει την αίσθηση;;; Ειδικά αυτό που παίζουν οι κιθάρες στο ~8:50, αυτό που μοιάζει με άσκηση κιθάρας ντε, ούτε εγώ σε δικιά μου σύνθεση δεν θα το έβαζα. Το εννοώ στο απόλυτο, δεν είναι σχήμα λόγου. Ποιός θα το έβαζε σε σύνθεσή του αυτό το part...και το έχουν οι maiden σε ένα masterpiece;;; Πείτε μου δλδ για θα τρελαθώ!!!

Ασχολίαστοι και όσοι λένε ότι μπαίνει δίπλα στα 7 πρώτα album τους. Τα 7 πρώτα album έχουν κάτι "μουσικά μαγικό", τίποτα δεν τ' αγγίζει.-

Ακόμα, παρατήρησα και πολλές στιγμές που μου θύμισαν είτε δικά τους παλιότερα τραγούδια...είτε πράγματα που έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω που...έντονα όμως.
Πχ Shadows of the valley στο 1:35 και Benjamin Breeg στο 2:48. Μα εντελώς ίδιο;;;; Οι στίχοι άλλαξαν μόνο!

Και κάτι τελευταίο, πρώτη φορά που κανένα σόλο δεν μου καρφώθηκε στο μυαλό...είναι σχετικά αδιάφορα. Χώρια που το σόλο του Tears of a clown στο 3:31, είναι καρμπόν το σόλο του Mr Crowley!!  ;D ;D

Περιμένω με ανυπομονυσία τις απόψεις σας...να δω αν μου χάλασαν τα αυτιά!!

ΥΓ: Το empire of clouds, στο section 3:36-3:40 όπου και επαναλαμβάνεται αρκετές φορές στο τραγούδι, τη μελωδία του 2ου στίχου την έχω ακούσει πολλές φορές. Αλλά δεν ξέρω που...σε ελληνικό τραγούδι, σε ξένο τραγούδι...δεν μπορεί κάτι σας θυμίζει!!!


 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/15, 19:54 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #1 στις: 08/09/15, 20:44 »
Όλα τους τα άλμπουμ μέχρι και το Fear of the Dark ήταν από εξαιρετικά (τα βάζεις και το ακους ολόκληρα) εως και απλά καλά. Από εκεί και έπειτα δεν μου έχει αρέσει ούτε ένα άλμπουμ συνολικά, μόνο κάποια κομμάτια από εδώ και από εκεί. Το Book of Souls δεν αποτελεί εξαίρεση, πολύ κακό.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #2 στις: 08/09/15, 22:21 »
Πολύ ωραίο το post σου jackson, με εκφράζει απόλυτα, χωρίς καν να έχω ακούσει το δίσκο (το είχα ξεχάσει εντελώς!). Είμαι σίγουρος ότι θα έχω την ίδια άποψη αφού το ακούσω, όπως ακριβώς συνέβη και με τα προηγούμενα 4 album.

Έχω και εγώ την ίδια γνώμη για τα μεγάλης διάρκειας κομμάτια, τα οποία είναι κουραστικά και δεν σου μένουν. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως για αυτό θεωρώ το "dance" το καλύτερο τους cd της τελευταίας τους περιόδου: έχει αρκετά, μικρής διάρκειας, ποιοτικά κομμάτια και 2-3 μεγαλύτερα για αλλαγή. Αλλά και πάλι, αν ήταν να βάλω να παίξει ένα album τους ολόκληρο (που έχω χρόνια να το κάνω για metal μουσική  8) ), πολύ πιο εύκολα θα διάλεγα το "virtual XI"  παρά τα επόμενα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #3 στις: 08/09/15, 22:57 »
Ππολύ πιο εύκολα θα διάλεγα το "virtual XI"  παρά τα επόμενα.

Καλά εγώ το x-factor... ;D !!! Το θεωρώ τρελή δισκάρα (πέρα από 2 τραγούδια) υποτιμημένη!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #4 στις: 08/09/15, 22:57 »
Τα 7 πρώτα album έχουν κάτι "μουσικά μαγικό", τίποτα δεν τ' αγγίζει.-



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.


Το fear of the dark πολύ καλό άλμπουμ κινήται σε "κλασσικό" maideναδικο στυλ,ήχο κτλ ,αλλά τα πρώτα 7 είναι διαμάντια.


Για μένα το μόνο "πείραμα" που κάνανε με την μουσική τους οι maiden είναι τα somewere in time και το seventh son τα οποία είναι άπεχτα.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #5 στις: 08/09/15, 23:18 »
Και επειδή μεράκλωσα με το σχετικό εγώ θεωρώ αριστούργημα κάτι σαν και αυτό


https://www.youtube.com/watch?v=J8p9JpDuQ-o

και μία ωραία κιθαρούλα όπως αυτή


! No longer available

Αποσυνδεδεμένος riffs and solos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #6 στις: 23/03/17, 15:53 »
Σαν το number of the beast δεν εχει. >:D >:D
Ο δισκος ειναι απλα απο αλλο πλανητη!! 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #7 στις: 23/03/17, 19:35 »
Όλα τους τα άλμπουμ μέχρι και το Fear of the Dark ήταν από εξαιρετικά (τα βάζεις και το ακους ολόκληρα) εως και απλά καλά. Από εκεί και έπειτα δεν μου έχει αρέσει ούτε ένα άλμπουμ συνολικά, μόνο κάποια κομμάτια από εδώ και από εκεί. Το Book of Souls δεν αποτελεί εξαίρεση, πολύ κακό.


ούτε το brave new world ;;;


Είναι απ τα αγαπημένα μου maiden δισκάκια

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Book of Souls
« Απάντηση #8 στις: 24/03/17, 18:14 »
Σαν το number of the beast δεν εχει. >:D >:D
Ο δισκος ειναι απλα απο αλλο πλανητη!! 8) 8)

οι 4 πρώτοι δίσκοι ήταν ΦΟΒΕΡΟΙ. Απο κει και πέρα μια τεχνικότητα και μια επανάληψη.
- Phantom of the Opera, Transylvania, Prowler
- Ides of March (τι δισκάρα το killers)
- Number of the Beast - ολόκληρο το album
- Piece of mind - ολόκληρο το album

ο 5ος (powerslave?) έτσι και έτσι - και ο τελευταίος δίσκος maiden που αγόρασα. Το ίδιο και με τους Manowar : 1-4 απο άλλο πλανήτη, 5ος τρώγεται, απο κει και πέρα αίσχος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
0 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 22:01
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
56 Απαντήσεις
17819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
153 Απαντήσεις
44968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
11 Απαντήσεις
4762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/12, 19:15
από Βραζίλης