Αποστολέας Θέμα: Βαση κιθαρας  (Αναγνώστηκε 5514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Βαση κιθαρας
« στις: 27/01/10, 21:32 »
Καλησπερα παιδια. Η Βαση κιθαρας για τον τοιχο κατα ποσο αξιοπιστη ειναι ?? γιατι ειδα αυτο εδω http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=4_41_4107&products_id=2927 και μου φανηκε οτι αν το βαλω θα ξεκολησει και θα παισει η κιθαρα(ειναι λες και εχει βεντουζα) !


οφ τοπικ : επιρεαζει σε τπτ το καλωδιο που θα χρησιμοποιησω ?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 27/01/10, 21:49 »
Εγώ πήρα πρόσφατα 2 απ' αυτές:

http://www.dv247.com/studio-equipment/hercules-gsp39wb-guitar-wall-mounting-hanger-with-autoswivel-yoke--32760

Είναι αξιόπιστες, αν προσέξεις πού και πώς θα τις βάλεις. Ή ο τοίχος του δωματίου μου δεν ήταν πολύ καλός ή έγινε κάποια μπαρούφα όταν ανοίχτηκε η τρύπα (δεν την άνοιξα εγώ) και έτσι σε ένα σημείο έχει φύγει αρκετός σοβάς, σε σημείο που να φοβάμαι μήπως πέσει. Φυσικά έβγαλα την κιθάρα και κάποια στιγμή θα βιδώσω τη βάση σε άλλο μέρος.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 27/01/10, 22:02 »
Εγω ειμαι κατα των στηριγματων τοιχου... Τα φοβαμαι πολυ :P Αν ηταν καμια κιθαρα για καθαρα διακοσμιτικο ρολο θα το κανα, αλλα με σοβαρο οργανο δεν παιζω. Καλα οταν μετακομισω σε δικο μου σπιτι οι γυαλινες προθηκες ειναι το πρωτο πραμα ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 28/01/10, 10:27 »
Όσο έμενα με τη μητέρα μου, λόγω έλλειψης χώρου, στο δωμάτιο μου είχα όλες τις κιθάρες μου σε στηρίγματα τοίχου και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν το στήριγμα είναι καλό και όχι «ψεύτικο» και τοποθετηθεί σωστά, γιατί να πέσει?
Το μόνο κακό με αυτά τα στηρίγματα είναι ότι η κιθάρα δεν φυλάσσεται μέσα στη θήκη της και με τις μεταβολές της θερμοκρασίας λόγω καλοριφέρ και αιρκοντίσιον μπορεί να πάθει άλλου είδους ζημιά. Όχι όμως να πέσει… 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 28/01/10, 10:48 »
Το μόνο κακό με αυτά τα στηρίγματα είναι ότι η κιθάρα δεν φυλάσσεται μέσα στη θήκη της και με τις μεταβολές της θερμοκρασίας λόγω καλοριφέρ και αιρκοντίσιον μπορεί να πάθει άλλου είδους ζημιά. Όχι όμως να πέσει… 


Ισα ισα που δεν πρεπει το οργανο να καθεται μεσα στη θηκη αναμεσα στα παιξιματα
Δες κ εδω...
http://www.enigmagt.gr/html/care.html

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 28/01/10, 12:27 »
Δεν εννοούσα για το «κυρίως» όργανο που παίζεται κάθε μέρα, αλλά για κάποια όργανα που μπορεί να μείνουν στη βάση για αρκετό καιρό χωρίς να παιχτούν.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 28/01/10, 18:38 »
Εγώ παίζω και αμέσως μετά την βάζω στην θήκη την κιθάρα για να την προστατέψω   :-[
Βλακεία κάνω?  ???
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 28/01/10, 19:54 »
Οι κιθαρες καλυτερα εξω απο τις θηκες !  Χρονια τωρα τις εχω κρεμασμενες στον τοιχο και δεν εχουν παθει τιποτα!  Φιλος μου μπασιστας που εκλεινε τα μπασα του (5 τον αριθμο! διαφορων κατασκευαστων) στις θηκες τους ,ετρεχε καθε λιγο στο μαστορα για ξεσκευρωμα!  Εδω και δυο χρονια που τα "κρεμασε"  ησυχασε!   Ακομα και ενα "υπερευαισθητο" παλιο Rickembaker  ειναι ok. 
Οσο για τις βασεις τοιχου, αν τις τοποθετησεις σωστα με 6αρια-8αρια "ουπα" ειναι ok!   Το μονο που θελει προσοχη, ειναι η κιθαρες τυπου TELE  και αλλες με μικρα headstock  να πιανουν καλα στο κρεμασταρι  ::)  Το προβλημα λυνεται , η γυρνωντας σωστα την κιθαρα(αγχωτικο ;D!), η προσθετοντας δυο μικρα κομματια αφρολεξ  για σωληνες ,εκει που "πιανει" η κιθαρα, η ακομα καλυτερα  αγοραζοντας  βασεις με lock  τυπου  Hercules κλπ (λιγο ακριβοτερες) ,αλλα αξιζει τον κοπο!  Εχει ο Thoman  και Ελληνικα μαγαζια διαφορες. 

Παντως οι βασεις τοιχου ,μεγαλη λυση χωρου αλλα και ασφαλεια!(παιδια ,σκυλια,γατια κλπ)  Με τις ΘΗΚΕΣ  μου λεει καποιος τι κανουμε?( και εχω καμμια...εικοσαρια!) ;D
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 28/01/10, 20:07 »
Eτσι αρχισαν να λυνονται καποια μυστηρια στην Jackson μου.Παντα μολις τελειωνα το παιξιμο εκανα το μεγα λαθος και δεν σκουπιζα τις χορδες και την εκλεινα στην θηκη κατευθειαν.Μετα προσπαθουσα να καταλαβω πως σκουριασαν οι βιδες του τρεμολο.

Σκεφτομα σοβαρα τωρα αφου εχω τον χωρο να βαλω και εγω στηριγματα τοιχου...

Αν εχεις καποιος περισσοτερη εμπειρια και με κλεισιμο της κιθαρας στην θηκη και με εξωτερικες βασεις-στηριγματα και το πως επηρεαζει το καθενα την κατασταση της κιθαρας ας μας πει

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 28/01/10, 20:27 »
Radiator αν σου περισσευουν οι βαλιτσες δωσε μια που μου λειπει :P

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 29/01/10, 03:37 »
Πολυ ευχαριστως, αλλα ειναι ολες... "αγκαζε"!!! ;D
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαση κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 30/01/10, 17:02 »
Καλησπέρα,

Έκανα το λάθος να βάζω και εγώ την κιθάρα στη θήκη της, με αποτέλεσμα να σκεβρώσει σημαντικά, σε σημείο που έτριζαν και ελεύθερες νότες (e, B, G) Ευχαριστώ, τον Π.Οικονομάκη για το set-up και την διόρθωση του προβλήματος.

Την έχω πρόχειρα πάνω από της θήκη της, με σεντόνι από κάτω, (Όχι ότι υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ακουμπώντας την θήκη, αλλά για να ικανοποιήσω την υπερβολή μου) και σκέφτομαι τι βάση να πάρω. Αν πάρω στήριγμα τοίχου με τέτοια υγρασία που έχει το δωμάτιο πιστεύω το μανίκι θα γύρει 90 μοίρες... Μηδενική μόνωση.

Ο Οικονομάκης μου πρότεινε μια βάση του την οποία και δε βρίσκω. Είναι κάτι σαν αυτήν εδώ περίπου. Έχει θέση όμως για πολλές, ψάχνω με μια θέση. Ακόμα αυτή η βάση κρατάει την κιθάρα σε μικρή κλίση αλλά η κιθάρα βρίσκεται ανάποδα. Δηλαδή οι μαγνήτες "κοιτάνε" προς το έδαφος. Φανταστείτε μικρή κλίση δεν είναι η κιθάρα οριζόντια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
26070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
3 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 17:18
από rolandboy
13 Απαντήσεις
6997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 16:55
από fanhs
6 Απαντήσεις
3564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 02:10
από Αστέρης
2 Απαντήσεις
5223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 12:09
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
6702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 18:15
από Fearless
3 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
16 Απαντήσεις
12586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 19:19
από geopaok
2 Απαντήσεις
10598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/12, 00:33
από Tasos_G
9 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 18:46
από Stamatismetal