Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση Drums ( Μικροφωνα-Τοποθετηση-Προτασεις )  (Αναγνώστηκε 27843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
και γω στο ιδιο ψαξιμο ημουν...τελικα τσιμπησα για κονσολα την mackie vlz-1402 και 2 behringer c2...τα behrimger για τα λεφτα τους ειναι πολυ καλα αλλα δεν ειναι επαγγελματικα...εγω τα χω παρει για να γραφω τη μελετη μου και τπτ προχειρα πραματα...πολυ συντομα θα τσιμπησω δ-112 για μποτα σμ57 για ταμπουρο και θα παρω και 2 καλα πυκνωτικα για overhead μαλλον τα se1 i se3 τα οποια ειναι φοβερα για τα λεφτα τους...οπως και να χει με τα c2 δεν μπορεις να κανεις λαθως μετρανε πολυ για τα λεφτα τους...τωρα οσο και μεγαλο να ναι το σετ σου δεν χρειαζεσε πανω απο 2 overhead σε καμια περιπτωση (και ο portnoy που αναφερεις και οι αλλοι 2 πυκνωτικα εχουν)..αυτο που ισως να θες ειναι ενα πυκνωτικο και στο hi-hat αλλα για μενα ειναι αχρηστο...τωρα για τα τομ θελω και γω μικροφωνα αλλα δεν εχω τα φραγκα προς το παρων (εχω και 4 και μαλλον παω για το 5ο) αλλα να ξερεις οσα mic και να χεις αν δεν εχεις καλη κονσολα,προενυσχιτες κτλ δεν θα σε ευχαριστημενος...τωρα σμ57 στο hi-hat πρωτη φορα το ακουω και οπως σου πα ειναι αχρηστο αν εχεις τα overhead...να ξερεις παντως στα τομ και το hi-hat να παρεις οπωσδηποτε hyper-cardoid mics για να μην σου αρπαζουν απο αλλου...και για τομ δεν θα βρεις κατω απο 100ευρω το ενα για τα τομ,για κατι καλο...επισης να ξερεις οτι πρεπει να το χεις πολυ "τιγκα" το σετ οταν χρησιμοποιης mics που σημαινει οσο δυνατον ελαχιστον muffling ωστε να εχεις ογκο αλλα με το χαμηλοτερο δυνατο ringing kai overtones...εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω καθολου muffling εκτος απο τη μποτα (μια pearl export εχω) και εχω πολυ καλο αποτελεσμα...εγω σου προτεινω να παρεις 2 καλα overhead και ενα mic για τη μποτα και θα σε κομπλε θα με θυμηθεις...μετα προσθετεις οτι θες σιγα σιγα και φτανεις σιγα σιγα να εχεις mic και σε ολα αν το θες αλλα θα δεις οτι δεν χρειαζεται...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Asrael, υπαρχει και η λυση να πας σε ενα καλο στουντιο και να το 'μελετησεις'... Να πιασεις κουβεντα με τον ηχολυπτη και να παρεις και την αποψη ενος λιγο πιο ειδικου...

Εγω το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι το Studio Εσωτερων στον Ν. Κοσμο, πολυ φιλικα παιδια ολοι τους. Παρε ενα τηλ. και κλεισε ενα δυωρο να παιξεις και να μιλησεις... Προσωπικα πιστευω οτι ειναι μια πολυ αξιολογη επενδυση... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
 ... χμμμ ...  ::) αν και άσχετος με την ηχογράφηση drums, απλά προτείνω τα παρακάτω :

Capturing the (drum) Kit : http://emusician.com/mag/emusic_capturing_kit/index.html

BUILD A MICROPHONE CABINET ON ANY BUDGET : http://emusician.com/mag/emusic_build_microphone_cabinet/index.html

και BUILD A DESKTOP STUDIO ON ANY BUDGET : http://emusician.com/mag/emusic_build_desktop_studio/index.html
(κάπου στο τέλος έχει καλές προτάσεις)

Οι προσωπικές μου επιλογές (που θα μπορούσα να είχα  ;D) είναι μάλλον all time classics :
Earthworks Drumkit System (ακριβούτσικο όμως...)
ή αλλιώς :
Shure SM-57 ή Audix i5/ΟΜ-2 για ταμπούρα (και toms ?)
Audix D6 ή AKG D112 για τη μπότα
Crown CM-700 για Hihats
Octava MC012 Matched pair ή Rode ΝΤ-4 ή AKG C100S (2) για Overheads
Rode NT-2 ή ΑΚG C3000 μεγάλου διαφράγματος για Overheads

... και καλό κουράγιο  ;D.../ nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/06, 20:13 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
πολυ συντομα θα τσιμπησω δ-112 για μποτα σμ57

Περίπου τις ίδιες κινήσεις θέλω να κάνω κι εγώ. Το d112 είναι καταπληκτικό κομάτι όπως και το SM57. Απλά στα τόμ θέλω κάτι πιο μικρό σε μέγεθος γιατί πάρα πολύ κοντά στα τόμ ( σχεδόν γλύφουν ) έχω τα splashes και δεν μένει χώρος για μικρόφωνα παρα μόνο α΄ν το μικρόφωνο είναι πολύ μικρό σε μέγεθος.


Επίσης για την κάσσα κάπου διάβασα και ένα DIY για να κάνει κανείς subkick. Δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο στην κατασκευή. Απλά θέλει ένα woofer 6,5" και συνδεσμολογία ανάποδη από ότι όταν χρησημοποιείται σαν μεγάφωνο ( δηλαδή το θερμό στο πλήν και το ψυχρό στο σύν ) και επειδή πρόκειται για πολύ φθηνή λύση σκέφτομαι να πειραματιστώ και να σας πώ άν αξίζει.

Παράθεση
τωρα οσο και μεγαλο να ναι το σετ σου δεν χρειαζεσε πανω απο 2 overhead σε καμια περιπτωση (και ο portnoy που αναφερεις και οι αλλοι 2 πυκνωτικα εχουν)..

O Portnoy έχει 4 πυκνωτικά μεγαλου διαφράγματος ( C414 B XLS ή C414 B XL II από όσο είδα στο live at budokan ).

Το τρίτο πυκνωτικό το θέλω καθαρά για τα πιατίναι που έχω στο κέντρο και τα 2 overheads τα πιάνουν "ψώφια".

Παράθεση

αυτο που ισως να θες ειναι ενα πυκνωτικο και στο hi-hat αλλα για μενα ειναι αχρηστο...


Δοκίμασα πυκνωτικό αλλά έπιανε το αριστερό μου βαθύ :(

Παράθεση
τωρα για τα τομ θελω και γω μικροφωνα αλλα δεν εχω τα φραγκα προς το παρων (εχω και 4 και μαλλον παω για το 5ο) αλλα να ξερεις οσα mic και να χεις αν δεν εχεις καλη κονσολα,προενυσχιτες κτλ δεν θα σε ευχαριστημενος...τωρα σμ57 στο hi-hat πρωτη φορα το ακουω και οπως σου πα ειναι αχρηστο αν εχεις τα overhead...

Δοκίμασε το sm47 στο hihat. Εγώ παλιότερα το είχα χρησημοποιήσει και μου άρεσε πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

Παράθεση

επισης να ξερεις οτι πρεπει να το χεις πολυ "τιγκα" το σετ οταν χρησιμοποιης mics που σημαινει οσο δυνατον ελαχιστον muffling ωστε να εχεις ογκο αλλα με το χαμηλοτερο δυνατο ringing kai overtones...εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω καθολου muffling εκτος απο τη μποτα (μια pearl export εχω) και εχω πολυ καλο αποτελεσμα...


Συμφωνώ απόλυτα για το muffling. Eγώ έχω ελάχιστο στην κάσσα ( 1 λωρίδα στη resonant μεμβράνη και 2 λωρίδες στην άλλη. ).


Το muffling πέρα από το κόψιμο του όγκου και γενικά της αλοίωσης του ηχοχρώματος σου χαλάει και συμπεριφορά του τυμπάνου όσων αφορά τις αναπιδίσεις.

Παράθεση

εγω σου προτεινω να παρεις 2 καλα overhead και ενα mic για τη μποτα και θα σε κομπλε θα με θυμηθεις...μετα προσθετεις οτι θες σιγα σιγα και φτανεις σιγα σιγα να εχεις mic και σε ολα αν το θες αλλα θα δεις οτι δεν χρειαζεται...

Μα δεν πρόκειται να τα πάρω όλα μαζί τα μικρόφωνα. Εκτός κι αν κερδίσω το lotto.

Αποσυνδεδεμένος zephyrous

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ νομίζω πως αν δεν έχεις σωστά μελετημένο χώρο για να ηχογραφήσεις τύμπανα καλύτερα να τα αφήσεις τα μικρόφωνα γιατί από τις ανακλάσεις δεν θα βρίσκεις κατάλληλα σημεία τοποθέτησης,θα καταλάβεις τι εννοώ όταν θα παίρνεις στάθμες.
Θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να αγοραστεί ένα hardware drum machine με 8 in/out στο οποίο θα τοποθετήσεις μικρόφωνα και έτσι θα trigg-άρεις ήχους από αυτό,πολλοί drummer το κάνουν αυτό όχι μόνο στις ηχογραφήσεις αλλά και σε live.
Αν ήμουν εγω κάποιος άλλος κι εσύ σαν εμένα θα είχα μιαν άλλη εικόνα τελείως για 'σένα...

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Βασικά δεν θέλω drum machine γιατί δεν με καλύπτει σε αυτό που θέλω ώς αποτέλεσμα. Βλέπε σιμεία με buzz rolls κτλ κτλ πράγματα που κάνενα drum machine δεν μπορεί να αναπαράγει.

Μου αρέσει τη χροιά του οργάνου να την καθορίζω εγώ με την τεχνική παρά να παίρνω τα πάντα ίδια ότι και να κάνω με τις μπακέττες. Ακόμα και σε live δεν αλλάζω το ακουστικό τύμπανο με ηλεκτρονικά ουτε απο πλευράς feeling ούτε και ώς αποτέλεσμα.

Εν τέλει εχω πάρει τα μικρόφωνα που ήθελα και σε κανα δύο εβδομάδες λέω να ξεκινήσω recording.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
68 Απαντήσεις
55760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:34
από chris87
20 Απαντήσεις
21630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 15:59
από Und3ad
145 Απαντήσεις
78510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 01:40
από Jezus
6 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
11 Απαντήσεις
9008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
15 Απαντήσεις
7155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 11:34
από koronios
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 15:03
από kostas80
7 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 18:38
από TheVrachnoprofiter
22 Απαντήσεις
10136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 20:28
από Johnie Darko
38 Απαντήσεις
16637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 09:42
από myster maze