Αποστολέας Θέμα: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )  (Αναγνώστηκε 38513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Έχω ενα μήνα που ασχολούμαι με την κιθάρα και οι συγχορδίες έχουν αρχίσει-κουτσά στραβά-να βγαίνουν (δεν μιλάμε ακόμα για μπαρέ!).Όμως στο θέμα του ρυθμού το δέξι χέρι παίζει παντα τον γάμο του Κουτρουλη.Πχ Δεν έχω καταλάβει αν πρέπει στο κατέβασμα να παίζω όλες τις χορδές που ανήκουν σε μια συγχορδία και ανεβαίνοντας μόνο μία ή αντίστροφα.Γενικα σκοτάδι άπλετο καλύπτει το ρυθμικό μέρος (έχω διαβάσει και τις προηγούμενες ανάλογες επιστολές στο forum).Όποιος έχει το κούραγιο ας με διαφωτίσει λιγάκι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος On_the_Run

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • Gimme my quitar
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #1 στις: 11/05/02, 13:55 »
iago, όπως έχω πει και εγώ και τα άλλα παιδιά -πάνω κάτω- ο ρυθμός πιάνεται με την εμπειρία. δεν είναι εύκολο να πιάσεις μια κιθάρα και να παίζεις όλα τα τραγούδια.

προσπάθησε να βρεις ένα ρυθμό που να μπορείς να τον κρατάς χωρίς να τον χάνεις. έχω προτείνει ένα... υπάρχουν πολλοί και μπορείς να βγάλεις και μόνος σου. αργά στην αρχή και σιγά σιγά πιο γρίγορα. προς το παρόν μιν αγχόνεσαι για το ποιες χορδές δεν παίζονται σε κάθε συγχορδία.

βάλε τα δυνατά σου και συγκεντρώσου στο τραγούδι. ο λόγος που δεν μπορείς να πιάσεις ρυθμό είναι απλός. σκέφτεσαι τις συγγχορδίες.΄΄οταν μάθεις να παίζεις μηχανικά τα ακκόρντα θα είναι πιο εύκολο.

ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Η εξάσκηση φέρνει την τελειότητα.

καλή προπόνηση iagos...  :-\
Η θάλασσα κράτησε πάνω το φθαρτό του σώμα,αλλά έπνιξε την άφθαρτη ψυχή του.
Εκείνος είδε το πόδι του Θεού στο πέλμα του αργαλειού και το είπε.Κι οι άλλοι ναύτες τον είπανε τρελό...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #2 στις: 11/05/02, 17:32 »
File iagos... Gia na vgaleis ton rythmo se ena kommati poli apla akou to paiksimo tis ntrams (i opoiudipote allou kroustou) kai tou mpassou. Pantws se kamia periptwsi min apogoitefteis kai ta paratiseis! ;)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #3 στις: 11/05/02, 17:42 »
 o Thanocaster έχει δίκαιο. Τα ντράμς και το μπάσο τονίζουν περισότερο από τα άλλα όργανα το πρώτο κτύπημα κάθε μέτρου. Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις αρχικά να μετράς μαζί με τα ντράμς, και μετά να παίζεις μονές, κοφτές συγχορδίες σε κάθε τονισμένο κτύπημα. σίγουρα σιγά σιγά θα μπείς στο νόημα. Μην απελπίζεσαι, αλλά προπαντώς μην βιάζεσαι. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι αρχάριοι στην κιθάρα είναι πως προσπαθούν να μάθουν με την πρώτη να παίζουν τραγούδια τόσο καλά όσο ακούγονται στους δίσκους. Έτσι ανακατεύουν τα πάντα, με αποτέλεσμα να "μισομαθαίνουν" λίγο απ' όλα, χωρίς να μαθαίνουν τίποτα ουσιαστικά.  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #4 στις: 11/05/02, 19:21 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά,θα το παλέψω όπως μου υποδείξατε και που θα μου πάει,θα βγεί μια άκρη.Πάντως είναι ωραίο να ξέρεις οτι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και ειναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.Ξανά-ματά ευχαριστώ. ;D
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #5 στις: 07/09/02, 23:51 »
Basika prepei na eisai oso pio poly xalaros mporeis.... kai prospathise na exeis to xeri pou kratas pena h paizeis me daxtyla xalaro kai tin kinhsh na tin ksekinas apo ton karpo kai oxi apo ton agwna...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #6 στις: 10/09/02, 11:15 »
file iagos prospatha na mpis mesa sto tragoudi! na min to akouseis alla na to nioseis! ego ematha apo monos mou akoustiki den mou edi3e kanenas ke tous rithmous kataferna na tous piano stis arxes me afto ton tropo!
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #7 στις: 11/09/02, 02:13 »
vasika pisteuw oti einai kai thema talentou an prospatheis na matheis monos mou. prwsopika xwris na thelw na periaftologisw oi rithmoi mou vgainan apo to prwto kommati pou epaiksa stin kithara.gnwrizw omws polla paidia pou prospathoun na mathoun mona tous kai den tous vgainei o rithmos me tipota.prepei na einai thema mousikou aftiou...

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #8 στις: 15/10/02, 18:28 »
Το μηνυμα αυτό απεύθυνεται κυρίως σε όσους προσπαθούν να βρούν το ρυθμικό μέρος της κιθάρας και τους φαίνεται βουνό :o (το δεξί μου χέρι ανέκαθεν έπαιζε στο γάμο του καραγκιοζη! ;D).Αγόρασα λοιπόν ενα βιβλίο,το "Η Ρυθμική Κιθάρα Στην Πραξη",του Ν.Θέρμου απο τις εκδόσεις Faggoto και με έχει βοηθήσει,μεχρι στιγμής,να καταλάβω πως κάποιους βασικούς ρυθμούς στην κιθάρα πάνω-κάτω τους ήξερα παρα το γεγονος πως δεν μπορούσα να τους διακρίνω καθαρά σε ενα κομμάτι.Μάλλον,ηταν θέμα ψυχολογικό και εξάσκησης αλλιώς δεν μπορω να δικαιολογήσω τον ρυθμό με τον οποίο μαθαίνω τώρα.
Μπορεί.λοιπόν.να υπάρχει κάποιος σαν και εμένα εδώ γύρω και αυτός ο τρόπος να του φανεί χρήσιμος.Καλή τύχη. ;D

ΥΓ Το βιβλίο έχει κι ενα πολύ χρήσιμο audio CDακι με τους ρυθμούς στην κιθάρα

ΥΓ1 Τον Ν.Θέρμο δεν τον γνωρίζω προσωπικά.Το παραπάνω κείμενο δεν τρέφει καμία υστεροβουλία διαφήμισης.

ΥΓ2 Μπορείτε να το βρείτε και στην αλυσίδα καταστημάτων Ντάλτον & Λύκοι ΑΒΕΕΤΕ (τα ευκόλως εννοούμενα...)


"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #9 στις: 29/11/02, 15:51 »
File Swkrati dokimase auto: katw-katw-panw-panw-katw-panw Egw xekinisa me auto to ru8mo k mesa apo auto ebgala arketa tragoudia. Ta perissotera ellinika pane etsi... ;)

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #10 στις: 29/11/02, 16:26 »
Σωκράτη (και οι υπόλοιποι με παρόμοιες απορίες) μόλις κυκλοφόρησε το "Ρυθμοί και Κιθάρα" και βέβαια θα το βρείτε στο Θεωρία και πράξη του Site.

(Δες και αυτό : http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=1;action=display;threadid=2869 )

Δούλεψέ το λίγο, και πες μου σχόλια (το καταλαβαίνεις, μπορείς να βγάλεις κάποιο ρυθμό ή δε γίνεται τίποτα..)  
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Blue Aura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΑΑ... Σταματήστε τη γη να κατεβώ
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #11 στις: 03/12/02, 08:57 »
Ena allo poly kalo vivlio gia tous rythmous einai to "I rythmiki kithara sti praxi" tou Nikou Thermou.

Me voithise poly. Yparxei kai cd mesa me tous rythmous pou exei sto vivlio.

PS. De perno pososta apo tis poliseis tou vivliou ;D
"Guitar playing is a sort of feeling analysis that tries to strip away all of the crap."

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #12 στις: 04/12/02, 20:34 »
  Blue Auraτο έχω αυτό το βιβλίο-είναι πολύ καλό-και το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου σε όποιον ψάχνει το θέμα του ρυθμού.Μάλιστα,έχουμε το ιδιο υστερόγραφο,γράφω κι εγώ πως δεν παίρνω ποσοστά.Σ' ευχαριστω.
  Newbieπολύ χρήσιμη η δουλειά που έκανες με τους ρυθμούς,βοηθούν αρκετά γιατι είναι εύληπτοι και συγκεκριμένοι.Συγχαρητήρια κι ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/02, 20:41 από Σωκράτης »
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #13 στις: 11/12/02, 21:20 »
Φίλε Newbie,έχω δύο απορίες σχετικά με το "Ρυθμοί και κιθάρα".Η πρώτη έχει να κάνει με τις ενδείξεις παιξίματος και τον τρόπο-δάχτυλα ή πένα.Μπορεί μια ακουστική κιθάρα να παίζεται με δάχτυλα;Γίνεται,σε μια ακουστική,να παίζω τις Β1,Β7 και Β5 με την πένα αντί να χτυπάω γενικα τις μπάσες;(κι άλλη απορια που μολις τωρα μου ήρθε!οταν λές πως χτυπάω προς τα κάτω τις μπάσες,εννοείς πως χτυπάω μόνο τις μπάσες ή οτι ξεκινάω με τις μπάσες και φτάνω μέχρι και τα καντίνια;). Η τρίτη-πλέον-απορία έχει να κάνει με το Ισχυρό και το Ασθενές μέρος.Το σχετικά Ισχυρο υπάρχει στο παίξιμο της κιθάρας;Αυτά προς το παρόν,με έχει βοήθήσει πολύ αυτο σου το post και σε συνδυασμο με τα παραδείγματα του Cd απο την "Ρυθμική κιθαρα" μπορεί επιτέλους να μάθω ρυθμό...
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος spiro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #14 στις: 01/03/03, 23:10 »
ενα μηνα να μη μπορεις να παιξεις ρυθμο ειναι φυσιολογικο.μην ανησυχεις καθολου.συγκεντρωσου λιγο περισσοτερο αφου λιγακι ''δεις'' τακκορντα καλυτερα.καλη επιτυχια.spiro
οδοιπορικον

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #15 στις: 05/03/03, 04:24 »
Λοιπόν...
Πρώτον πιστέυω πως είναι δήσκολο να πιάσεις ρυθμό χτηπώντας όλες τις χορδές,από τόσο νωρίς.Θα συμβούλευα να προσπαθήσεις λίγο δακτυλισμούς.Είναι πιο εύκολο έτσι να καταλάβεις τον ρυθμό.Πρώτα με δακτυλισμό και σιγά σιγά αυτοσχεδιάζοντας πας σε όλες μαζί.Έτσι να δείς πως αυτόματα πια το χέρι σου θα πηγαίνει.Στην αρχή λίγο λάθος,αλλά θα στρώσει.Θέλει πααααάρα πολλη εξάσκηση,υπομονή.
Κάτι που εμένα με βοήθησε πολύ,ήταν να βάζω το καμμάτι,και ακούγοντάς το,χωρίς να πιάνω ακόρντα να προσπαθώ να πιάσω το ρυθμό.Στην αρχή μόνο πάνω-κάτω και μετά αυτοσχεδιάζεις πάλι.Άλλωστε πιστεύω πως δεν υπάρχουν στάνταρ κινήσεις.Ο καθένας παίζει όπως αντιλαμβάνεται,και με βάση την πείρα του.
Πάντως μη θεωρείς τον εαυτό σου άσχετο.Συνέχισε και θα δεις οτι στο τέλος θα το πετύχεις.Αν θές να προσπαθήσεις με δακτυλισμους μπορώ να σου στείλω ένα e-mail και να σου λέω τους βασικούς.
Καλή συνέχεια
eleftheria

Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #16 στις: 03/06/03, 20:06 »
Παίζω εδώ και 2 χρόνια κιθάρα-χωρις να ασχολούμαι πολύ(τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό)-.Έχω πρόβλημα στο να παίξω κάποια κομμάτια με τον "αυθεντικό" ρυθμό και ειδικότερα να προσπαθήσω να τραγουδήσω ταυτόχρονα,με άλλα λόγια δεν μπορώ να δουλέψω καλά το δεξί χέρι :'(
Δεν είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με τη μουσική.Εδώ και 10 χρόνια περίπου ασχολούμαι με το αρμόνιο...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

nick the greek

  • Επισκέπτης
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #17 στις: 03/06/03, 20:14 »
Έχεις κάνα βιβλίο σχετικά με τον ρυθμό;(Ρυθμική κιθάρα)

Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #18 στις: 03/06/03, 20:16 »
Δεν έχω αλλά σε τι θα με βοηθήσει ακριβως?
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

nick the greek

  • Επισκέπτης
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #19 στις: 03/06/03, 20:24 »
Εγώ 3 μήνες περίπου αφού άρχισα να παίζω αγόρασα ένα βιβλίο σχετικό με τη ρυθμική κιθάρα και με βοήθησε πολύ να βρίσκω τον ρυθμό των τραγουδιών και ταυτόχρονα να τραγουδάω.Αν έχεις ρυθμό όταν παίζεις αρμόνιο τότε έχεις πρόβλημα στο δεξί χέρι με την κιθάρα και πρέπει να το δουλέψεις.Ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να πάρεις ένα βιβλίο.Θα σε βοηθήσει σίγουρα κατά την γνώμη μου.

Έκτος αυτού καλό θα ήταν να αρχίσεις να κάνεις ασκήσεις Σολφέζ, που χρησιμεύουν στο παίξιμο του δεξιού χεριού.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #20 στις: 03/06/03, 22:04 »
 :)Φίλε Pangeopal....είχα και γω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
Και ενας φίλος μου...μου εδωσε ενα βιβλιο...το οποίο λέγεται "ρυθμική κιθάρα" ειναι του Ν. Θέρμου...με βοήθησε όσο δεν μπορείς να φανταστείς....μου εδωσε να καταλάβω...που πρεπει να τονίζω...μου εμαθα πάρα πολλά πραγματα...σχεδόν μου ελυσε το πρόβλημα...τώρα παίζω κομμάτια που πριν δεν μπορούσα ούτε να φανταστώ.... ::)
Βέβαια υπάρχουν και καλυτερα βιβλία...τα οποία περιέχουν και cd με ηχογραφημένες τις ασκήσεις απο το δάσκαλο για να δεις....αν τις παίζεις σωστά.... ::)
Ελπίζω να βοήθησα....

Αποσυνδεδεμένος Sl@sh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #21 στις: 04/06/03, 17:26 »
Practice kai pali practice kathos kai ta biblia pou lete

nick the greek

  • Επισκέπτης
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #22 στις: 12/06/03, 19:44 »
:)Και ενας φίλος μου...μου εδωσε ενα βιβλιο...το οποίο λέγεται "ρυθμική κιθάρα" ειναι του Ν. Θέρμου

Αυτό το βιβλίο πήρα και εγώ και το πρόβλημα του ρυθμού εξαφανίστηκε, πολύ καλό βιβλίο! :)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #23 στις: 09/07/03, 20:47 »
:)Φίλε Pangeopal....είχα και γω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...
Και ενας φίλος μου...μου εδωσε ενα βιβλιο...το οποίο λέγεται "ρυθμική κιθάρα" ειναι του Ν. Θέρμου...με βοήθησε όσο δεν μπορείς να φανταστείς....μου εδωσε να καταλάβω...που πρεπει να τονίζω...μου εμαθα πάρα πολλά πραγματα...σχεδόν μου ελυσε το πρόβλημα...τώρα παίζω κομμάτια που πριν δεν μπορούσα ούτε να φανταστώ.... ::)
Βέβαια υπάρχουν και καλυτερα βιβλία...τα οποία περιέχουν και cd με ηχογραφημένες τις ασκήσεις απο το δάσκαλο για να δεις....αν τις παίζεις σωστά.... ::)
Ελπίζω να βοήθησα....

Ma to rithmiki kithara ehei cd.
Pantos einai poli kalo vivlio. Dio elatomata: ehei ipervolika polles isagogikes askiseis kai de se voithaei na tragoudas taftohronos.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #24 στις: 19/07/03, 15:54 »
Οντως του Θερμου ειναι πολυ καλό βιβλιο...κι εγω αυτο εχω...αλλά πάνω απ όλα χρειάζεται εξάσκηση...
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/02, 21:01
από kostasd
1 Απαντήσεις
10480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 09:49
από Καρχαρίας
32 Απαντήσεις
39549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
20 Απαντήσεις
21630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 15:59
από Und3ad
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 09:35
από Πέτροc
16 Απαντήσεις
15507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 20:41
από yiannakis
0 Απαντήσεις
2295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 00:54
από greguitar
1 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 13:38
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 13:49
από theblind
3 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 13:19
από hot_sauce (φλουτσ)