Αποστολέας Θέμα: Χρειάζομαι θεωρία για να παίξω ηλεκτρική;  (Αναγνώστηκε 17261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonioua8

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • zise kai ase na zisoun
    • Προφίλ
pezo i xrono akustiki kai 2 mines ilektriki. aytodidaktos kai makria apo theories.
afu pezo ta sola mu ti xriazonte oi theories?ine toso simantikes?
ektos apo tin apli eksaskisi ti allo prepi na ksero gia na beltiotho?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/03, 22:36 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
pes mas pu pai o anemos pu paei fotia san svini
pes mas pou paei o anthropos ton kosmo san afinei
skies oniron imaste sinnefa pou pernune
valte na pioume

psomas

  • Επισκέπτης
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #1 στις: 14/11/03, 21:51 »
Φυσικά κα χρειάζονται .Αν δεν ξέρεις κλίμακες άν δεν έχεις βασικές θεωρητικές γνώσεις δεν μπορείς να προχωρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #2 στις: 14/11/03, 23:59 »
Φυσικά κα χρειάζονται .Αν δεν ξέρεις κλίμακες άν δεν έχεις βασικές θεωρητικές γνώσεις δεν μπορείς να προχωρήσεις.

Φιλε psoma δε σου τα ειπανε καλα...Ενταξει ειπαμε - καλη η θωρια αλλα οχι και δεν μπορεις να προχωρησεις εαν δε τη κατεχεις..Στο λεω εγω που εχω φαει τα χρονια μου στα ωδεια και εχω δει πολλα...Αλλωστε μεγαλοι κιθαριστες εχουν παραδεχτει πως δε σκαμπαζουν και πολλα απο θεωρια π.χ ο κιθαριστας των SHICOTIC VALZ (ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΞΕΡΩ) δεν ξερει ουτε μια νοτα και ομως παιζει παπαδες και πραγματα που θα ζηλευαν αποφοιτοι του BERKLEY...Για αυτο λοιπον antonioua8 προχωρα...και μην ακους το καθε ''φουρναρη''....Αστειακι ηταν..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #3 στις: 15/11/03, 00:35 »
Η θεωρια δε θα σου ειναι απαραιτητη για την ηλεκτρικη. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι ( που ολο και κατι παραπανω ξερουν απο κιθαριστες ), υπαρχουν πολλοι κιθαριστες που δεν ξερουν θεωρια ή νοτες και ομως παιζουν "παπαδες". Εαν ομως θελεις να προχωρησεις και λιγο στην βαθυτερη εννοια της κλασσικης μουσικης, καλο ειναι να ξεκινησεις θεωρια...κακο δε κανει ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

psomas

  • Επισκέπτης
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #4 στις: 15/11/03, 10:15 »
ρε παιδιά, άμα έχει ταλέντο ο άνθρωπος σαφώς και μπορεί να προχωρήσει χωρίς θεωρητικές γνώσεις. Αλλά επειδη λίγοι είναι οι Page και οι Gilmour πιστεύω ότι χρειάζονται βασικές γνώσεις. Δε σου λέω να πας στο ωδείο και να φας τα χρόνια σου εκεί, αλλά μαθε πέντε βασικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #5 στις: 15/11/03, 11:06 »
kalo einai na vgazeis kommatia me to auti alla h theoria einai poly symantikh.. klimakes k.t.l. vohthane se synthesh... einai poly symantikh..
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος antonioua8

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • zise kai ase na zisoun
    • Προφίλ
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #6 στις: 15/11/03, 11:09 »
thanks guys. alla an ine kapia poli basiki theoria pu prepi na ksero pite mu.
pes mas pu pai o anemos pu paei fotia san svini
pes mas pou paei o anthropos ton kosmo san afinei
skies oniron imaste sinnefa pou pernune
valte na pioume

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #7 στις: 15/11/03, 12:37 »
   Ρε παιδιά ... Πραγματικά μου τη δίνει όταν ακούω απόψεις του στυλ "δε χρειάζεται η θεωρία αφού ακούω και παίζω". Ο άνθρωπος πρέπει να έχει από τη φύση του την περιέργεια να δει γιατί συμβαίνει το ένα και το άλλο. Δηλαδή ζητάμε το εύκολο ; Γιατί να μη μάθεις θεωρία ; Θες να είσαι ένα στουρνάρι για πάντα ; ΟΚ μπορεί να γράψεις κάτι καλό ακόμα κι αν δεν ξέρεις τίποτα από θεωρία, όμως δε θες να ξέρεις και γιατί ακούγεται όπως ακούγεται ; Τόσος ωχαδερφισμός πλέον ;  :P

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #8 στις: 15/11/03, 15:46 »
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ:

Μα φυσικά και χρειάζεται θεωρία. Κάποιοι που έχουν γίνει ταλέντα και δεν σκαμπάζουν από νότα (επιτρέψτε μου να μην το πιστέψω αυτό) ας πούμε ότι είναι ταλέντα. Το είχαν εκ φύσεως ρε αδερφέ, μέσα στο αίμα τους. Αν και ο ορισμός δεν ήξεραν νότα είναι τρομερά άστοχος. Συγνώμη ρε παιδιά μπορέσατε ποτέ σας να κουρδίσεται χωρίς κουρδιστήρι??? Αναφέρομαι τον πρώτο καιρό που πιάσατε πρώτη φορά κιθάρα! Το κουρδιστήρι τι έλεγε: χορδή 1, χορδη 2 κτλ? Αυτοί που λένε ότι παίζουν παπάδες και δεν ξέρουν νότα πως βγάζουν άκρη με την υπόλοιπη μπάντα? Δλδ όταν συνθέτουν ένα κομμάτι περιμένουν όλοι τον ένα να βρει με το αυτί τι παίζουν οι άλλοι? Ή μήπως καλύτερα του δείχνουν ποιά τάστα να πατάει?

Δεν είπαμε να κάτσεις και να μάθεις όλες τις κλίμακες και τις θεωρίες αλλά να κάτσεις να μελετήσεις την κιθάρα. Να καταλάβεις για ποιό λόγο έχεις το τάδε κούρδισμα, να μάθεις 2 κλίμακες, δυο κουρδίσματα παραπάνω,πως βγαίνουν οι συνχορδίες και γιατί??!! Αυτά κατά την γνώμη μου βοηθάν πολύ στην σύνθεση. Σου δίνουν περισσότερη ελευθερία στην έπνευση. Δεν είναι θεωρία του στιλ η μουσική ανακαλύφθηκε τότε και έγινε αυτό και εκείνο. Τα λέω αυτά γιατί πέρσα και εγώ λίγο καιρό από ωδείο και ξέρω. Είναι θεωρία μεν αλλά βασίζεται πάνω στην πρακτική.

Αυτα!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #9 στις: 16/11/03, 01:44 »
Συνολική αποτίμηση:
Υπάρχουν 5 μουσικοί που δεν ξέρουν θεωρία και παίζουν παπάδες.
Επίσης υπάρχουν 2.345.678 μουσικοί που δεν ξέρουν θεωρία και δεν μπορούν να παίξουν κιθάρα.
Αν νομίζεις ότι ανήκεις στους 5 πρώτους προχώρα.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #10 στις: 17/11/03, 20:28 »
Θα ελεγα οτι ειναι απαραιτητη η καλη γνωση θεωρητικων για να προχωρησεις ενα μουσικο οργανο στο επομενο επιπεδο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #11 στις: 17/11/03, 22:12 »
Paidia....egw eixa thn eytyxia proxtes na gnwrisw ton Xrhsto Papadopoulo.Gia osous den kseroun ton parousiasth ths ekpomphs Xarin Eyfonias sto seven.Ton rwtisa peri theorias kai mou eipe oti kalh einai h theoria giati se "thorakizei" alla oxi pleon kathoristikh.Shmasia exei to poso tha balei kaneis ton "k... toy katw na eksaskeitai kai na asxoleitai genika.Ayta.......shmeioteon bebaia oti egw gnwrizw kapoia basika theoritika kai symfwnw....
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #12 στις: 18/11/03, 11:48 »
nai....teleia.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #13 στις: 23/11/03, 09:37 »
Einai 100% aparetiti i theoria. Einai terastios kai mizeros periorismos na paizeis 5hs kai na mi xereis giati tis lene etsi kai apo ti apotelountai. Akouo diaforous kai lene: "giati na pao se odeio afou einai koroidia" kai moy erxetai na tous vriso. Kai oso gia ta "talenta" gia zita apo ton Muray na sou paixei jazz: Ohi jazz, oute blues de tha paixei! P.x.: ta solo toy afraid to shoot strangers diakrinontai gia tin melodikotita tous. De ta paizei o Muray alla o gers pou ehei kapoies vasikes mousikes gnoseis. Ego kano kithara ston naka kai stin theoria eho gia daskalo enan apo tous kaliterous akoustikompasistes tou odeiou. Opos katalavenete ehei terasties mousikes gnoseis. Tou tragoudise kapoios mia melodia kai tin evgale amesos sto piano xerontas mono pou einai to C! Kai sti sosti klimaka! Se afto hriazetai i theoria.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος georgio69

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #14 στις: 02/12/03, 00:55 »
an xreiazontai leei?
fysika
exw faei ta xronia mou se wdeio giayto sou lew mathe monos sou alla mathe

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Re:xriazonte i theories gia ilektriki?
« Απάντηση #15 στις: 19/03/07, 20:42 »
Kai oso gia ta "talenta" gia zita apo ton Muray na sou paixei jazz: Ohi jazz, oute blues de tha paixei! P.x.: ta solo toy afraid to shoot strangers diakrinontai gia tin melodikotita tous. De ta paizei o Muray alla o gers pou ehei kapoies vasikes mousikes gnoseis.
Καλά, τώρα πραγματικά πιστεύεις ότι δε θα μπορούσε να τα παίξει τα σόλο αυτά ο Murray ???(και  αν δεν κάνω λάθος παίζει το 2ο).Η δε θα μπορούσε να παίξει blues kai jazz? Και εγώ συμφωνώ ότι η θεωρία είναι σημαντική αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο!

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι θεωρία για να παίξω ηλεκτρική;
« Απάντηση #16 στις: 22/03/07, 21:12 »
Eγω πιστευω οτι χρειαζεται δεν χρειαζεται (που μαλλον χρειαζεται, ο φιλος Holy Diver τα ειπα ολοσωστα!...) αν ξερεις θεωρια ειναι πολυ πιο ευκολο ρε παιδι μου να μαθεις ενα οργανο..

Εγω εκανα γυρω στα 5-6 χρονια πιανο και ξερω πολυ καλη θεωρια, και με βοηθαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην κιθαρα, παρολο που κανω μονο με βιβλιο.. Οι νοτες, οι κλιμακες, ολα αυτα δεν θα ηταν ευκολα χωρις να ηξερα θεωρια...


Απλα πιστευω οτι οσο καλος κι αν ειναι ενας κιθαριστας/οργανοπαιχτης (μουσικου οργανου εεεεε!!!!!!), με θεωρια μπορει να γινει ακομα καλυτερος!...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος -=Στέλιος=-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ...---...
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι θεωρία για να παίξω ηλεκτρική;
« Απάντηση #17 στις: 22/03/07, 21:55 »
Κατα την δική μου άποψη μου η θεωρία(δεν μιλάω για τα πολύ βασικά πράγματα του τύπου ανάγνωση ταμπλατούρας :P) είναι πάρα πολυ σημαντική αλλα όχι απαραιτητη.Εγώ για παράδειγμα έπαιζα για 3 χρόνια ως αυτοδίδακτος και είχα ασχοληθεί μόνο με συγχορδίες επειδή αυτες με ενδιέφεραν.Μονο αυτή η γνώση(συγχορδιες και αλλα λίγα πολύ βασικά πράγματα) ηταν αρκετή για να περάσω καποιες υπέροχες στιγμές με την κιθάρα μου και τραγουδώντας.Βέβαια άμα θες να συνθέσεις η καλή γνώση θεωρίας βοηθάει πάρα πολυ γιατι ξέρεις και καταλαβαίνεις τι παίζεις και δεν πας στα τυφλά, το θέμα όμως ειναι να μην εγκλοβιστείς στη θεωρία και να μην παίζεις πράγματα που απλά ειναι στην κλίμακα αλλα να παίζεις κάτι γιατι αυτό έχεις στο μυαλό σου και αυτό θες να ακούσεις.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι θεωρία για να παίξω ηλεκτρική;
« Απάντηση #18 στις: 23/03/07, 12:44 »
Eγω παλι πιστευω το εξης:

Αμα θες να παιζεις απλα κιθαρα κοιτωντας ταμπλατουρες τοτε οχι. Κοιτας τους αριθμους και τους παιζεις την ταστιερα.

Αμα θες να δημιουργεις ομως δικα σου σολα, ριφφς και τα λοιπα τοτε ΝΑΙ. Δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο χωρις να ξερεις κλιμακες.

Εξισου σημαντικη ειναι η ΕΞΑΣΚΗΣΗ ομως μην την παραμελεις.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι θεωρία για να παίξω ηλεκτρική;
« Απάντηση #19 στις: 23/03/07, 14:15 »
Κι εγώ είμαι αυτοδίδακτος (αν και αυτός ο όρος είναι γελοίος, γιατί δεν μπορείς να πεις ότι έμαθα μόνος μου με τους τόνους που έχω διαβάσει στο νετ τα τελευταία 6 χρόνια). Πέρασα τα πρώτα χρόνια με ακοπανιαμέντα μόνο, όμως αργότερα άρχισα να ασχολούμαι με σόλο.. Διάβαζα ταμπλατούρες μόνο, και με εξάσκηση μάθαινα τα κομμάτια.. Μετά όμως είδα κάπου την πεντατονική και άρχισα σιγά σιγά να ψάχνομαι, και τώρα διαβάζω πάρα πολύ θεωρία, έχω μάθει αρκετά πράγματα (πώς βγαίνουν οι συγχορδίες, διάφορες κλίμακες κλπ).  Δεν γίνεται να μη βρεις μπροστά σου τη θεωρία.. Όταν παίζεις κιθάρα, θέλεις κάποια στιγμή να παίξεις μουσική κι όχι να αναπαράγεις κομμάτια άλλων.. Ακόμη, αν παίξεις σε συγκρότημα, ακόμα και τραγουδάκια σχολικής γιορτής, θα διαπιστώσεις ότι το κάθε όργανο είναι πιθανό να έχει βγάλει το τραγούδι σε άλλη κλίμακα, και αν δεν μπορείτε να το μεταφέρετε όλοι στην ίδια κλίμακα, θα παίζετε μα....ς. Εγώ πάντως εξακολουθώ να χρησιμοποιώ μόνο ταμπλατούρες, αλλά τώρα ξέρω τι νότες παίζω, σε ποια κλίμακα, δεν παίζω απλώς νουμεράκια..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:28
από Symeon
2 Απαντήσεις
4634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 16:27
από sofitia
3 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 21:34
από JACKSONMAN
25 Απαντήσεις
7280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/12, 13:01
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
3811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 15:35
από geovo
16 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 14:21
από Anastasia.M.Ribas
2 Απαντήσεις
9217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 21:34
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
8501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 18:50
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
2500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 18:13
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/22, 15:21
από Ioannis Anastassakis