Αποστολέας Θέμα: Τοποθετηση floyd σε Gibson  (Αναγνώστηκε 7156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEOLOU

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Τοποθετηση floyd σε Gibson
« στις: 23/10/09, 16:21 »
Εχω μία GIBSON LES PAUL STUDIO και σκεφτομαι να βάλω FLOYD (αν γίνετε) γιατι το χρησιμοποιώ αρκετά με άλλη κιθάρα.Όμως μου αρέσει να παιζω με GIBSΟΝ και θα μου άρεσε ποιο πολύ μια με floyd. 

υπάρχει καμία σύμβουλη?

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #1 στις: 23/10/09, 17:00 »
Απο αποψη κατασκευης, εχω ξανακουσει να το κανουν, αλλα θα πληρωσεις μπολικα λεφτα στο μαστορα..τοσα που μαζι με την αγορα ενος καλου floyd rose, δεν νομιζω οτι τα αξιζει η κιθαρα..γιατι ειναι μεγαλη μανουρα!!Απ την αλλη αν εχεις τα λεφτα, και δεν εχεις οικονομικες στενοτητες μπορεις να το κανεις και να εχεις τη δικη σου customia ;)αν σου περισσευουν τα λεφτα ολα γινονται :P

Αν θελεις δειγματα, η μονες που μου' ρχονται αυτη τη στιγμη και ειναι και κουκλες (μη βρισετε ;D) ειναι πρωτον αη πρωτη εδω http://www.espguitars.com/guitars_eclipse.html και μετα η Schecter εδω http://www.amazon.com/Schecter-Solo-FR-Hellraiser-Limited/dp/B002C3ZZ76 και εδω http://cgi.ebay.com/SCHECTER-SOLO-6-FR-BCH-LIMITED-EDITION-SOLO-6-FLOYD-_W0QQitemZ120477960441QQcmdZViewItemQQimsxZ20091008?IMSfp=TL091008151008r2459

Εχε υποψην σου παντως οτι θα αλλαξει ο ηχος της κιθαρας σου μετα την τοποθετηση του floyd, θα ελαφρυνει λογω της αφαιρεσης του ξυλου, που ειναι και μαονι.!!
Κατα τη γνωμη μου αν θελεις floyd σε LP style κιθαρα,αντι να πληρωνεις σε μαστορες τα μαλιοκεφαλα σου δωσε αλλα τοσα και διαλεξε μια απ τις δυο, και πιο οικονομικα την Schecter!!Εχω παιξει και η ταστιερα της ειναι ονειρο, οι μαγνητες επισης (EMG 81/89) σπλιταρουν και της ταιριαζουν γαντι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 17:05 από O_Menelaos »
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος GEOLOU

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #2 στις: 23/10/09, 17:15 »
ωραιες κιθάρες και αυτες ευχαριστώ πολυ αλλα........

απο την μία εχεις δίκο,αν είναι να πληρώσω αρκετά καλυτερα να παρω καινούρια (ξέρεις εαν περίπου ποσο θα πάει?)

απλά μου αρέσει πολυ η συγκεκριμένη gibson

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #3 στις: 23/10/09, 17:51 »
Λοιπον κοιτα μια Schecter, που ειναι πραγματικα φοβερες κιθαρες και κατασκευαστικα και ηχητικα, θα σου παει περιπου ενα χιλιαρικο και λιγοτερο!!Σκεψου οτι μ'αυτα τα λεφτα θα παρεις μια κιθαρα με original floyd rose, μαονι σωμα, EMG μαγνητες που σπλιταρονται, και ειναι και set neck (ουσιαστικα ενα αλλο ειδος neck through της Schecter)!!H κιθαρα αυτη, ειναι ακριβως value for money, και στο λεω επειδη εχω παιξει ειναι καταπληκτικη!!

Τωρα η ESP eclipse, κατασκευαστικα ειναι παρομοια, εχει και αυτη original floyd, ειναι neck through αλλα εχει EMG 81/81 μαγνητες σε αντιθεση με τους 81/89 της Schecter, και εχει εβενο ταστιερα σε αντιθεση με το Rosewood της Schecter.!!Aυτην θα την παρεις με http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-eclipse-i-ctm-fr-electric-guitar-black--47143, δηλαδη 500 ευρω παραπανω..Πιστευω οτι πανω κατω βρισκονται στα ιδια, απλως οι ΕSP ειναι Japan!!

Oι LP ειναι ομορφες κιθαρες και δε σε κατηγορω, πιστευω οτι αν την πας να στην "εγχειρησουν", χωρις να εχω πειρα απο κατι αναλογο, θα σου παει μαζι με την αγορα ενος καλου floyd 400-500 ευρω.Δεν ειναι τιμη που βαζω το χερι μου στη φωτια οτι ειναι αληθης..διαφερει απο μαστορα σε μαστορα..δεν εχεις παρα να ρωτησεις :)!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #4 στις: 23/10/09, 17:54 »
και ειναι και set neck (ουσιαστικα ενα αλλο ειδος neck through της Schecter)

ΝΤΟΟΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΓΚΚΚΚ !!!  :o

Αποσυνδεδεμένος GEOLOU

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #5 στις: 23/10/09, 18:03 »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #6 στις: 23/10/09, 18:05 »
και ειναι και set neck (ουσιαστικα ενα αλλο ειδος neck through της Schecter


Set neck είναι όταν ο λαιμός τοποθετείται στο σώμα.

 
Νeck through είναι όταν ο λαιμός είναι όλος ένα κομμάτι και τοποθετούνται δύο "φτερά" ξύλου για να φτιάξουν το σώμα.




Άλλο το ένα , άλλο το άλλο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #7 στις: 23/10/09, 18:13 »
Και δεν ειναι της Schecter, καμια απο τις δυο τεχνικες...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #8 στις: 23/10/09, 18:24 »
Συγγνωμη τοτε φιλε δικο μου λαθος.Το ειχα διαβασει στο site της Schecter, εγραφαν οτι το set neck που χρησιμοποιουν στις κιθαρες τους ειναι μια δικια τους καινοτομια..επισης λαθος διατυπωση για το neck trough-set neck εννοουσα απλως οτι μοιαζουν, και επειδη εχω παιξει και με τα δυο, οντως μοιαζουν, οχι βεβαια οτι ειναι τα ιδια!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #9 στις: 23/10/09, 19:30 »
Στο θεμα μας :),παλαιοτερα ειχα μια εμπειρια "μεσα" απο μια SG με αυτο http://cgi.ebay.com/WASHBURN-WONDERBAR-SURFACE-MOUNT-LOCKING-TREMOLO-CHROME_W0QQitemZ320436675838QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item4a9b83a4fe κ πραγματικα ειχα μεινει πολυ πολυ ευχαριστημενος,δεν εχανε ποτε,πολυ πολυ ευχρηστο αλλα κ απαιτουσε ελαχιστες τροποποιησεις(μηδεν σκαψιμο στο σωμα κτλ ..) για να τοποθετηθει σε Gibson tunomatic style bridge.
Επισης μπορουσες κ ρυθμιζες ακριβως το radius της ταστιερας ala fender style trem μεσω των saddles πραγμα που ειναι πολυ βολικο.

Κοιταξε το οπωσδηποτε :up
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 19:35 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #10 στις: 30/10/09, 08:28 »
Υπάρχουν κάποιες Les Pauls με Floyd Rose!

Είδα στην αγγλική Βικιπαίδεια μια φωτογραφία του κιθαρίστα των Rush Alex Lifeson να παίζει πάνω σε μια τέτοια κιθάρα. Όπως επίσης πρέπει να ξέρετε ότι η Gibson κυκλοφόρησε παλιότερα μια Les Paul Super Custom με Floyd Rose και έναν Fernandes Sustainer humbucker για τον πρώην κιθαρίστα των Journey Neal Schon.

Παρακάτω θα δείτε τους δύο καλλιτέχνες με τις κιθάρες τους "live in action":


ALEX LIFESON



NEAL SCHON



Ασφαλώς μπορεί κανείς να τοποθετήσει Floyd σε άλλες Gibson κιθάρες αυτού του είδους, π.χ. σε SG. Σημειώνεται ότι ο Tony Iommi των Black Sabbath παίζει αρκετές φορές πάνω σε μια SG με Floyd Rose.



« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/09, 08:41 από dread12 »

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #11 στις: 05/11/09, 01:51 »
 Η φωτογραφία της Τaylor ηλεκτρικής ΔΕΝ είναι παράδειγμα set neck κατασκευής κιθάρας αλλά bolt-on ειδικού τύπου με μια βίδα που χρησιμοποιεί η taylor γενικώς. Η τυπική set in κατασκευή είναι αυτή των gibson les paul και SG. Για το floyd απ΄την άλλη, οι περισσότεροι κατασκευαστές κιθαρών με tremolo προτιμούν την bolt-on κατασκευη λόγω των μεγάλων δυνάμεων και τάσεων που εμφανίζονται στο σύστημα του τρέμολο μεταξύ των ισχυρών ελατηρίων και των χορδών. Ένα bolt on μπράτσο μπορεί να ρυθμιστεί/σεταριστεί ευκολότερα για τις προδιαγραφές του τρέμολο από ότι ένα set in neck. Στο set neck μπράτσο μπορεί να ρυθμιστεί μόνο η καμπυλότητα του μπράτσου μέσω του truss rod. Σε ένα βιδωτό(bolt-on) μπρατσο ρυθμιζεται η κλίση του ως προς το σώμα, η καμπύλη του και φυσικά μπορεί ευκολα να αφαιρεθεί/αντικατασταθεί με άλλο.
 Γενικά και εγώ είμαι φαν του set-neck σε LP , SG κιθάρες αλλά για τρέμολο, νομίζω είναι πολύ risky και μπλέξιμο να μεταποιήσεις μια les paul. Για full εφαρμογή του τρέμολο συνήθως χρησιμοποιέιται το bolt-on superstrat πρότυπο/σχήμα των 80'ς σε Ibanez, Krammer, Jackson/Charvel, Fender strat floyd  και άλλες εταιρίες.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #12 στις: 07/11/09, 16:03 »
Η φωτογραφία της Τaylor ηλεκτρικής ΔΕΝ είναι παράδειγμα set neck κατασκευής κιθάρας αλλά bolt-on ειδικού τύπου με μια βίδα που χρησιμοποιεί η taylor γενικώς. Η τυπική set in κατασκευή είναι αυτή των gibson les paul και SG. Για το floyd απ΄την άλλη, οι περισσότεροι κατασκευαστές κιθαρών με tremolo προτιμούν την bolt-on κατασκευη λόγω των μεγάλων δυνάμεων και τάσεων που εμφανίζονται στο σύστημα του τρέμολο μεταξύ των ισχυρών ελατηρίων και των χορδών. Ένα bolt on μπράτσο μπορεί να ρυθμιστεί/σεταριστεί ευκολότερα για τις προδιαγραφές του τρέμολο από ότι ένα set in neck. Στο set neck μπράτσο μπορεί να ρυθμιστεί μόνο η καμπυλότητα του μπράτσου μέσω του truss rod. Σε ένα βιδωτό(bolt-on) μπρατσο ρυθμιζεται η κλίση του ως προς το σώμα, η καμπύλη του και φυσικά μπορεί ευκολα να αφαιρεθεί/αντικατασταθεί με άλλο.
 Γενικά και εγώ είμαι φαν του set-neck σε LP , SG κιθάρες αλλά για τρέμολο, νομίζω είναι πολύ risky και μπλέξιμο να μεταποιήσεις μια les paul. Για full εφαρμογή του τρέμολο συνήθως χρησιμοποιέιται το bolt-on superstrat πρότυπο/σχήμα των 80'ς σε Ibanez, Krammer, Jackson/Charvel, Fender strat floyd  και άλλες εταιρίες.

Ξέχασες το neck through.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος koronios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #13 στις: 10/11/09, 19:33 »
παντως αν οχι floyd, υπαρχει το stetsbar πατεντα αμερικανικητο οποιο το βαζεισ και το βγαζεις χωρισ να κανεισ ζημια στη lespaul σοθ, εγω που ηθελα τρεμολο  το εβαλα και ειναι πολυ αξιοπιστο, ακριβο μεν αλλα ποιοτικο, δεν εχει το βυθισμα του floyd αλλα δεν ειναι και λιγο, και ειναι και αρκετα ευαισθητο (smooth). Τσεκαρε το Stetsbar.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Werewolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #14 στις: 11/11/09, 04:27 »
@koronios:

Μπράβο σου φίλε για την πληροφορία που έδωσες…
http://stetsbar.com για Αμερική
και για Ευρώπη και Ηνωμένο Βασίλειο   
http://www.madisonandfifth.co.uk/Stetsbar.index.htm
Καλώς-ήρθες στο kithara.gr από μένα…

Μετά τιμής, Spartan Werewolf.     
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

Αποσυνδεδεμένος koronios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετηση floyd σε Gibson
« Απάντηση #15 στις: 13/11/09, 11:34 »
καλως σας βρηκα παιδια....

Παντως  επειδη το δουλευω, να πουμε και τα αρνητικα του περα απο τα θετικα

Το sustain της les Paul σας (που σπερνει) ξεχαστε το με το παραπανω tremolo και γενικα με τα τρεμολο.

Θελει πολυ καλο ρυθμιζμα  και το βαρος  πεφτει στο κατοχο να το ρυθμισει, διοτι το παραπανω τρεμολο δεν κυκλοφορει Ελλαδα οποτε  εμπειρια  καμια απο κανενα, εμενα μου το τοποθετησε ο zozef  ο οποιος ηταν εξηπυρετικοτατος και γουσταρε που το εβαζε πρωτη φορα, μου εκανε σχετικα καλο set up, αλλα τωρα που αλλαξα  χορδες  και απο 10αρες εβαλα 9αρες  θελει  ξανα ρυθμισμα (λογικο).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
27847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 10:16
από asrael
20 Απαντήσεις
21635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 15:59
από Und3ad
26 Απαντήσεις
13967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
18 Απαντήσεις
8911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 14:53
από gers
10 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 21:24
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 14:18
από gers
7 Απαντήσεις
3600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 18:38
από TheVrachnoprofiter
38 Απαντήσεις
16638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 09:42
από myster maze
9 Απαντήσεις
11713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:19
από adr1anos
2 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/14, 17:35
από ikon_1497