Αποστολέας Θέμα: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη  (Αναγνώστηκε 16638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους.
Εχω στα χέρια μου ένα SSL-5 (bridge) http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/medium-output/custom_staggere/ και θέλω να τον τοποθετήσω σε μια μεξικάνα στρατοκάστερ ως αναβάθμιση. Γενικότερη εμπειρία με τέτοιες αλλαγές δεν έχω μιας και 2 φορές που χρειάστηκε σε άλλες μου κιθάρες είχα πάρει pre-wired sets...
Η απορία μου λοιπόν...
Οταν τοποθετήσω τον μαγνήτη, υπάρχει συγκεκριμένη φορά που θα τον βάλω? Παίζει δηλαδή ρόλο ποιά πλευρά θα είναι πρός την γέφυρα και ποιά προς το μπράτσο? (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...). Ο συγκεκριμένος μαγνήτης έχει το ίδιο συμμετρικό σχήμα τόσο στην επάνω πλευρά όσο και στη βάση του... το καπάκι του μπαίνει και έτσι και αλλιώς (ήδη το έχω χωριστά και δεν ξέρω πως ήταν αρχικά)... Παίζει κανα ρόλο πως θα τον βάλω επάνω στο pickguard το μαγνήτη? ή δεν τρέχει τίποτα?
Εχω μικρή εμπειρία με κολήσεις με καλάι... να το επιχειρήσω μόνος μου? ή καλύτερα να το πάω σε μάστορα?

Και τέλος... γράφει το χαρτί που συνοδεύει τον μαγνήτη ότι σε συνδυασμό με fender μαγνήτες υπάρχει περίπτωση στην ενδιάμεση θέση (την 4 στην περίπτωση μου, ανάμεσα δηλ σε μεσαίο/γέφυρα) να είναι αδύναμο το σήμα. Συμβαίνει λέει αυτό με τους fender μαγνήτες και σε εκείνη την περίπτωση αντιστρέφεις τα καλώδια του SSL5... Υπάρχει περίπτωση να το προβλέψω από πρίν? ή θα είμαι ανοιξε-κλείσε όλη την διαδικασία από την αρχή? (βγάλε χορδές, βίδωνε-ξεβίδωνε, ξανακολήσεις...)
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην κούρασα.
Ευχαριστώ
ΝΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #1 στις: 27/09/12, 09:18 »
Εχω μικρή εμπειρία με κολήσεις με καλάι... να το επιχειρήσω μόνος μου? ή καλύτερα να το πάω σε μάστορα?


Να το κάνεις μόνος σου, αλλά πρόσεχε τις ψυχρές κολλήσεις (cold solder).
Δες και μερικά βίντεο στο youtube για να σιγουρευτείς ότι το κάνεις καλά, πχ:

www.youtube.com/watch?v=xrVCkEoY_8M

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #2 στις: 27/09/12, 09:24 »
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση...
Μόνος μου θα το κάνω τελικά... δεν θεωρώ ότι είναι και καμμιά δύσκολη υπόθεση...
Οσον αφορά την απορία μου, έχεις καμμιά ιδέα? παίζει ρόλο ο προσανατολισμός του μαγνήτη? ή τον βάζω όπως θέλω?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #3 στις: 27/09/12, 09:36 »
Ακόμα και στο σχεδιάγραμμα που συνοδεύει τον μαγνήτη
http://www.seymourduncan.com/images/products/electric/stratocaster/501010-100.pdf
το σχήμα του μαγνήτη που απεικονίζει (η βάση των μαγνητών που δείχνει είναι σε «V» τη μία τους πλευρά) είναι διαφορετικό απο το δικό μου, οποίος είναι παραλληλόγραμμος.. (δεν υπάρχει το «V» της εικόνας...).
Επίσης στον δικό μου μαγνήτη τα καλώδια φεύγουν από τις άκρες των πηνίων, και όχι από το κέντρο που δείχνει το σχεδιάγραμμα...
Βεβαια στην κάτω πλευρά υπάρχει ένα είδος τρύπας...
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός... είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω την απορία μου γραπτώς...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #4 στις: 27/09/12, 10:40 »
Οταν τοποθετήσω τον μαγνήτη, υπάρχει συγκεκριμένη φορά που θα τον βάλω?

Για το είδος αυτό του μαγνήτη (single coil) δεν παίζει ρόλο πως θα μπεί, η περιστροφή του μονού μαγνήτη περί τον άξονα κάθετα στο πεδίο της κιθάρας δεν έχει επίπτωση στην φάση, ούτε σε κάποια άλλη παράμετρο.

Έχει σημασία η περιστροφή του παράλληλα με το πεδίο της κιθάρας (πάνω κάτω δηλαδή) αλλά εσένα δεν σε αφορά αυτό, διότι νομίζω και κατασκευαστικά δεν το κάνουν συνήθως αυτό εφικτό.

Ακαδημαϊκά μιλώντας, δεν ισχύει το ίδιο για τους humbuckers όπου εκεί έχει σημασία το orientation.

EDIT:
O μαγνήτης είναι staggered!

Δεν το πρόσεξα, πράγματι παίζει ρόλο στην περίπτωση αυτή, ευχαριστούμε myster maze.


.το χαρτί που συνοδεύει τον μαγνήτη ότι σε συνδυασμό με fender μαγνήτες υπάρχει περίπτωση στην ενδιάμεση θέση (την 4 στην περίπτωση μου, ανάμεσα δηλ σε μεσαίο/γέφυρα) να είναι αδύναμο το σήμα. Συμβαίνει λέει αυτό με τους fender μαγνήτες και σε εκείνη την περίπτωση αντιστρέφεις τα καλώδια του SSL5... Υπάρχει περίπτωση να το προβλέψω από πρίν? ή θα είμαι ανοιξε-κλείσε όλη την διαδικασία από την αρχή? (βγάλε χορδές, βίδωνε-ξεβίδωνε, ξανακολήσεις...)

Η φάση του μαγνήτη καθορίζεται από την χρήση των ακροδεκτών. Θέλεις να είναι καλωδιωμένος σε φάση με τους υπόλοιπους, κυρίως με τον μεσαίο με τον οποίο και θα συνδυάζεται στην θέση 4. Ο καλύτερος τρόπος είναι να αναφερθείς στον χρωματικό κώδικα των καλωδίων, ώστε να αποφύγεις να ξεκολλάς για να διορθώσεις τυχόν λάθη.

Δεν ξέρω τι μαγνήτες έχει πάνω η κιθάρα σου και από που είναι, αλλά στους μονούς μαγνήτες, η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών χρησιμοποιεί τα ίδια χρώματα, το μαύρο είναι η γείωση και το άσπρο είναι η φάση.

Χρησιμοποίησε και εσύ τα ίδια χρώματα στις ίδιες θέσεις και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι οκ. Αν έχεις πρόβλημα υπάρχουν αναλυτικά χρωματολόγια, ανάλογα με την μάρκα: http://i479.photobucket.com/albums/rr151/zakkwyldefan79/Guitar%20Wiring%20Diagrams/PickupColorCodeChart-1.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/12, 11:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #5 στις: 27/09/12, 10:45 »
O μαγνήτης είναι staggered! Άρα παίζει μεγάλο ρόλο το πως θα μπει! Δες τους πόλους, από την πλευρά που είναι ο 2ος μικρότερος πρέπει να μπει από την πλευρά της Β.


Δες την εικόνα,



Όπως τον βλέπουμε από αριστερά πρέπει να είναι η 6η Ε και δεξιά η 1η Ε (καντίνι).


Το Seymour Duncan θα το βάλεις να διαβάζεται κανονικά πχ αν η κιθάρα κάθεται σε σταντ, όχι ανάποδα!  ;D


Και τέλος... γράφει το χαρτί που συνοδεύει τον μαγνήτη ότι σε συνδυασμό με fender μαγνήτες υπάρχει περίπτωση στην ενδιάμεση θέση (την 4 στην περίπτωση μου, ανάμεσα δηλ σε μεσαίο/γέφυρα) να είναι αδύναμο το σήμα. Συμβαίνει λέει αυτό με τους fender μαγνήτες και σε εκείνη την περίπτωση αντιστρέφεις τα καλώδια του SSL5... Υπάρχει περίπτωση να το προβλέψω από πρίν? ή θα είμαι ανοιξε-κλείσε όλη την διαδικασία από την αρχή? (βγάλε χορδές, βίδωνε-ξεβίδωνε, ξανακολήσεις...)

Πριν βιδώσεις το pickguard στο σώμα, μπορείς να το συνδέσεις με έναν ενισχυτή (με χαμηλά το volume) και να τσεκάρεις αν είναι in phase ή out of phase. Απλά με ένα μικρό κατσαβιδάκι ακούμπησε απαλά έναν πόλο, αν είναι δυνατό και με όγκο το "γκντουπ" είναι in phase, αν το "γκντουπ" είναι αδύναμο χωρίς χαμηλές είναι out of phase.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/12, 11:00 από myster maze »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #6 στις: 27/09/12, 10:59 »
@adr1anos:
Η κιθάρα είναι μια Fender Stantard Mexico με τους μαμά μαγνήτες... Στο σχεδιάγραμμα λέει ότι (απ ότι κατάλαβα) ότι και χρωματικά να ταιριάζουν τα καλώδια, πάλι μπορεί να είσαι out of phase... άρα μάλλον τζογάρεις και ξανανοίγεις-ξανακολάς... Δεν υπάρχει λες άλλος τρόπος?

@Myster Maze:
Δεν σε κατάλαβα η αλήθεια είναι... Υποτίθεται ότι και οι 2 πόλοι είναι ίδιοι... Και ποιά θερωρείς την πλευρά Β?

Επίσης ... τα 6 μεταλικά πραγματάκια (δεν ξέρω πως λέγονται) που βγαίνουν από το πηνίο-μαγνήτης (αντιστοιχόντας το καθένα σε κάθε χορδή) είναι διαφορετικού ύψους... αυτό και μόνο με βάζει σε σκέψη ότι κάπως θα αντιστοιχεί συγκεκριμένα η τοποθέτηση του μαγνήτη... Λογικά στην εταιρεία θα έχουν προβλέψει μια κάποια συγκεκριμένη απόσταση από την κάθε χορδή, για το επιθυμητό ηχητικό αποτέλεσμα. Ετσι δεν είναι?


Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #7 στις: 27/09/12, 11:03 »
Τα 6 μεταλλικά πραματάκια είναι οι πόλοι. Δες την εικόνα που έχω ποστάρει! Πλευρά Β εννοώ ΣΙ, σόρυ αλλά τις χορδές τις λέω EADGBE.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #8 στις: 27/09/12, 11:04 »
@Myster Maze:
Τώρα είδα το σχεδιάγραμμα... μάλλον σε κατάλαβα.
Το καπάκι είχε βγεί. Από εκεί ξεκίνησε και η απορία μου, γιατί μπορούσα να το βάλω όπως θέλω πάνω στο πηνίο. Αρα δεν είχε νόημα το πως θα διαβαζόταν τελικά μιας και μπορεί να το είχα βάλει ανάποδα στο καπάκι....
Το σχεδιάγραμμα είναι πολύ κατατοπιστικό. Αρα βάζω τον μαγνήτη στην ουσία όπως βλέπω το σχέδιο στην οθόνη μου, ας πούμε κοιτώντας την κιθάρα κάθετα από τη γέφυρα... έτσι? Με τον πιο χαμηλομένο πόλο να είναι στη Μι καντίνι. Σωστά?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #9 στις: 27/09/12, 11:05 »
@Myster Maze:
γράφω παράλληλα  ;D σόρι...  μετά βλέπω ότι με κάλυψες...

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #10 στις: 27/09/12, 11:09 »
Βιάζεσαι, βιάζεσαι! Σόρυ αλλά και γω κάνω modify ενώ έχω ποστάρει μια αρχική απάντηση. Σου έχω και ένα κολπάκι για να δεις πως θα καταλάβεις αν είναι in phase/out of phase.  :)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #11 στις: 27/09/12, 11:13 »
Εχεις δίκιο... βιάζομαι, αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με φόρουμ.... που θα πάει, θα μάθω.  ;D
Είδα και την απάντηση για το πως να δοκιμάσω το out of phase... πολύ σωστό και απλό... θενκς
Σε ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες  :)

Κάτι άλλο για κουβέντα τώρα....
Στην Seymour Duncan γράφει ότι ο μαγνήτης παίζει σε όλες τις θέσεις, όχι μόνο στη γέφυρα.
Εγώ βασικά τον ξέρω από τον Gilmour (φαντάζομαι και πολλοί άλλοι) ο οποίος τον είχα μόνο στη γέφυρα. θα άξιζε να δοκιμάσω καμμιά άλλη θέση? Εχει κανένας καμμιά παρόμοια εμπειρία/δοκιμή?

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #12 στις: 27/09/12, 11:18 »
Σίγουρα αξίζει να τον δοκιμάσεις και στις υπόλοιπες θέσεις, αν είναι όμως πολύ πιο hot από τους άλλους τότε ίσως είναι καλύτερα να τον αφήσεις στη θέση bridge.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #13 στις: 27/09/12, 11:20 »
Μάλλον έτσι θα κάνω... και βλέπουμε στο μέλλον...
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
ΝΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #14 στις: 27/09/12, 11:28 »
Ρίξε μία ματιά και σε αυτό το site, πιστεύω θα βοηθηθείς, έχει πολλά ενδιαφέροντα για τις καλωδιώσεις και τις πολικότητες αλλά και οδηγό για κολλήσεις:
http://www.diyguitarmods.com/guitar-pickups.php
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #15 στις: 27/09/12, 11:35 »
Ωραίος Ανδριανέ, ενδιαφέρον!
Πάσχω απο θεωρία, το ξέρω... όχι δηλαδή ότι το έχω και στην πράξη, αλλά ένα καλάι έχω πιάσει μερικές φορές στη ζωή μου...
Οπότε δοκιμάζω να το βάλω στη γέφυρα (φαντάζομαι θα τα καταφέρω με τις κολήσεις  ;D ) και αφήνω τα πειράματα για ΠΟΛΥ αργότερα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #16 στις: 27/09/12, 12:28 »
Πριν βιδώσεις το pickguard στο σώμα, μπορείς να το συνδέσεις με έναν ενισχυτή (με χαμηλά το volume) και να τσεκάρεις αν είναι in phase ή out of phase. Απλά με ένα μικρό κατσαβιδάκι ακούμπησε απαλά έναν πόλο, αν είναι δυνατό και με όγκο το "γκντουπ" είναι in phase, αν το "γκντουπ" είναι αδύναμο χωρίς χαμηλές είναι out of phase.  ;)
Καθώς το θέμα της φάσης αφορά δύο μαγνήτες ταυτόχρονα, το να ακουμπήσεις τον ένα από τους δύο με το κατσαβιδάκι δεν θα δείξει πολλά πράγματα για το αν είναι σε φάση μεταξύ τους, ειδικά εάν περιμένεις να ακούσεις κάποια διαφορά από κάποιο ηχείο..

Υπάρχει όμως πράγματι ένα ωραίο κόλπο με κατσαβιδάκι, που μπορεί να γίνει σε κάθε κιθάρα, και αφορά την χρήση ενός από τα παλαιότερα/φθηνότερα πολύμετρα με βελόνα..:

1. Συνδέεις το πολύμετρο με την έξοδο της κιθάρας (σε κάποια ρύθμιση για πολύ χαμηλό voltage στα DC, γύρω στο 1v)
2. Επιλέγεις κάποιον από τους μαγνήτες σου.
3. Αφήνεις το κατσαβιδάκι ακουμπημένο με την πλατειά του μεριά σε έναν πόλο, και το σηκώνεις απότομα ψηλά.
4. Παρατηρείς την βελόνα κατά την στιγμή αυτή. Μπορεί να κινηθεί προς τα δεξιά, ή να προσπαθήσει να κινηθεί προς τα αριστερά.
5. Εάν η βελόνα πάει προς την ίδια κατεύθυνση για κάθε μαγνήτη σου, τότε οι μαγνήτες είναι σε φάση.


     
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #17 στις: 27/09/12, 12:39 »
Εννοείται ότι τεστάρεις και τους δύο αλλά αν είναι out of phase ακούγεται ξεκάθαρα η διαφορά έστω αν ακουμπήσεις και τον ένα. Το κάνω συνέχεια το συγκεκριμένο tip και ποτέ δεν με ξεγέλασε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #18 στις: 27/09/12, 12:52 »
Εσύ που και εξ' επαγγέλματος έχεις μεγάλη εμπειρία με το θέμα, είναι σίγουρο ότι μπορείς να το ξεχωρίσεις.. για κάποιον όμως νέο στο θέμα, που δεν ξέρει και τι να περιμένει να ακούσει, μία βελόνα από πολύμετρο είναι πολύ πιο ξεκάθαρο σημάδι, που δεν επιδέχεται παρερμηνείας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #19 στις: 27/09/12, 13:01 »
Δεν διαφωνώ, καλή φάση η βελόνα! Αν και δεν χρειάζεται έμπειρο αυτί το tip που περιγράφω, ο καθένας θα μπορούσε να καταλάβει την διαφορά, μιας και είναι αρκετά αισθητή.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #20 στις: 27/09/12, 13:11 »
Ξέρεις, τις περισσότερες φορές απευθυνόμαστε σε μέλη που έχουν λίγη έως ελάχιστη εμπειρία.. γιαυτό και προσωπικά προσπαθώ, όπου αυτό είναι εφικτό, να επιλέγω απλές και σίγουρες μεθόδους, που με λίγη προσήλωση να μπορούν να υλοποιηθούν από τον καθένα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #21 στις: 27/09/12, 13:18 »
Συμφωνώ απόλυτα Αδριανέ!  :)


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #22 στις: 27/09/12, 14:56 »
To λοιπόν...
Μόλις έβαλα τον μαγνήτη επάνω. Στην αρχή ακολούθησα τη χρωματική συνδεσμολογία και συνέδεσα όπως ήταν και πρίν, δηλ. μαύρο καλώδιο όπου ήταν το μαύρο και άσπρο καλωδιο όπου ήταν το άσπρο... (ίδια χρώματα ήταν...)
Βάζω την κιθάρα στον ενισχυτή και όλα ΟΚ
Σαν μαγνήτης δεν μπορώ να πώ ότι με τρέλανε, σαν πρώτη εντύπωση... και αρκετά πριμαριστός και χωρίς όγκο... και ψιλοψόφιος (για τα δικά μου δεδομένα πάντα...)
Αφού τα είχα όλα απλωμένα λέω... δεν δοκιμάζω και ανάποδα τις κολήσεις? ασπρο στο μαύρο λοιπόν να δούμε μήπως είμαι από τις περιπτώσεις που έλεγε ότι παίζει να είναι ανάποδα τα χρώματα με fender μαγνητες (έτσι γράφει η Seymour Duncan...)
Ηχο πάλι είχα, ίσως λίγο καλύτερα από ένταση (δεν μπορώ να καταλάβω τρομερές διαφορές) αλλά σαν μαγνήτης πάλι δεν μου λέει κάτι... μια από τα ίδια... αρκετά πριμαριστός και χωρίς όγκο... και ψιλοψόφιος (για τα δικά μου δεδομένα πάντα...)
Δεν πιστεύω ότι έχω κάνει κάτι λάθος... αμα πάει το μυαλό σας σε κάτι μου το λέτε... προς το παρών μένω με το δεδομένο ότι μάλλον τσάμπα μπήκα στην διαδικασία να τον αλλάξω... ίσως και να θέλει τον χρόνο του, να τον συνηθίσω, αλλά από πρώτη δοκιμή, δεν....

ΥΓ: Δεν θα έπρεπε να εχω μεγάλη αλλαγή (ή και καθόλου ήχο) μιας και την μία από τις δύο περιπτώσεις ήμουν σίγουρα με τη λάθος συνδεσμολογία?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/12, 15:01 από nkollias »

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #23 στις: 27/09/12, 15:24 »
Όταν παίζει μόνος του ο μαγνήτης ακούγεται το ίδιο είτε κανονικά είτε ανάποδα. Σε συνδυασμό με τον middle θα καταλάβεις μόνο διαφορά σε φάση/εκτός φάσης.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για τοποθέτηση μαγνήτη
« Απάντηση #24 στις: 28/09/12, 09:14 »
Kαλημέρα και πάλι...
Εκεί που είχαμε μείνει χτες, εκεί άφησα και την κιθάρα μου στο σταντ (μόνο τα πρωινά μου έχω ελεύθερο χρόνο..)
Σήμερα το πρωί λοιπόν παίζοντας συνειδητοποίησα ότι δεν μου δουλεύει το TONE... γυρίζοντας το δεν κάνει τίποτα... μόνο στην θεση 5 (bridge)... στην ενδιάμεση θέση 4 (middle/bridge) δουλεύει κανονικά !! Ξανανοίγω λοιπόν την κιθάρα και αναστρέφω πάλι τα χρώματα στην συνδεσμολογία, ξαναβάζω την κιθάρα, πάλι το ίδιο πράμα !!! περίεργο δεν είναι? Πάει το μυαλό σας κάπου?
Επίσης, δοκιμάζοντας είτε με τη μία συνδεσμολογία (μαύρο καλώδιο στο μαύρο) είτε με την άλλη (μαύρο καλώδιο στο άσπρο) παίζουν κανονικά και η θέση 4 και η 5 (ακόμα και δοκιμάζοντας - χτυπώντας με κατσαβίδι τους πόλους, ακούγεται...). Απλά στην μία περίπτωση ακούγεται ελάχιστα δυνατότερα, οπότε θεωρώ ότι εκεί το αφήνω.
Σημείωση για τον Αδριανό: δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο, αλλα μάλλον σε αυτή τη φάση κάτι άλλο φταίει...
Κάνω κάτι λάθος?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
27846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 10:16
από asrael
20 Απαντήσεις
21634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 15:59
από Und3ad
18 Απαντήσεις
8911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 14:53
από gers
10 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 21:24
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
7155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 11:34
από koronios
5 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 14:18
από gers
7 Απαντήσεις
3600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 18:38
από TheVrachnoprofiter
9 Απαντήσεις
11713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:19
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/15, 12:32
από AnimaPura
6 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/16, 12:36
από saved