Αποστολέας Θέμα: bxl3000 behringer  (Αναγνώστηκε 3141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baso12

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
bxl3000 behringer
« στις: 20/05/12, 14:39 »
εχει κανεις γνωμη για τον ενισχυτη? αμα δεν τον εχετε ή δεν εχετε εμπειριες με τον συγκεκριμενο μηχανημα μην γραψετε ενα τα "berihnger ειναι μαπα μακρια" μονο επειδη κυκλοφορει σαν μυθος οτι τα beringher χαλανε, γιατι οποιος τον εχει λεει οτι ειναι μια χαρα. εχετε να προτινετε κατι αλλο που να ακουγετε διπλα σε ουρουκ χαι ντραμερ και να κοστιζει γυρω στα 250ε?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #1 στις: 20/05/12, 16:11 »
έχω τον BXL3000A κι είναι ΠΆΡΑ πολύ καλός (για το επίπεδό μου τουλάχιστον)

έκανα πρόβα με τη μπάντα και ήταν από τις λίγες φορές που με "'άκουγα"!

ντάξει, θα μου πεις είναι θέμα ρυθμίσεων και να έχεις τις γνώσεις να σετάρεις τον ενισχυτή...πάντως με τον compressor και το γραφικό eq τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα

τον προτείνω ανεπιφύλακτα αν και παίζει (και αυτός αλλά και άλλοι παρόμοιοι) στις αγγελίες αρκετά χαμηλότερα. εγώ από αγγελία τον πήρα και είμαι κατευχαριστημένος απ'τη συναλλαγή

ΥΓ. δεν ξέρω τις διαφορές του "Α" από τον απλό αλλά δεν νομίζω να είναι τπτ ιδιαίτερο....αν το βρει κάποιος ας το γράψει! ;)

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #2 στις: 20/05/12, 17:07 »
Είχα κάποιο μικρότερο και παλιότερο μοντέλο (τον 1200 αν θυμάμαι καλά) και ήταν μιά χαρά, αξιόπιστος, δυνατός γιά να ακουστεί κάποιος μέσα σε μπάντα, με κανα-δυό κουσούρια πάντως:

1. Τα watts τών behringer δεν είναι τα πραγματικά αναγραφόμενα, αλλά τά 2/3 περίπου αυτών (είναι μετρημένα σε peak και όχι σε rms, αν και στην περίπτωση σου περισσεύουν κατά πολύ ακόμη κι έτσι) και

2. Το σχήμα και το βάρος τής όλης κατασκευής είναι εντελώς ακατάλληλα γιά κουβάλημα, οπότε αν είναι να τον μετακινείς συχνά, καλύτερα να το προσέξεις. Εγώ τού είχα βάλει 2 χερούλια στα πλάγια γιά να τόν μεταφέρουμε 2 άτομα μαζί.

Επίσης, το "Α" πού αναναφέρει ο άνωθεν συμφορουμίτης σημαίνει "Aluminium" και παραπέμπει στο αλουμινένο μεγαφώνο που φοράει, πράγμα που επίσης δεν μού άρεσε σε αυτόν που είχα. Αν ψάχνεις γιά συνηθισμένο, "vintage" ήχο, καλύτερα να το αποφύγεις νομίζω. Όλα τα μοντέλα βγαίνουν πάντως και με απλό μεγάφωνο. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #3 στις: 20/05/12, 18:44 »
Επίσης, το "Α" πού αναναφέρει ο άνωθεν συμφορουμίτης σημαίνει "Aluminium" και παραπέμπει στο αλουμινένο μεγαφώνο που φοράει, πράγμα που επίσης δεν μού άρεσε σε αυτόν που είχα. Αν ψάχνεις γιά συνηθισμένο, "vintage" ήχο, καλύτερα να το αποφύγεις νομίζω. Όλα τα μοντέλα βγαίνουν πάντως και με απλό μεγάφωνο. Αυτά.

ωραίος...
λόγω έλλειψης εμπειρίας δεν μπορώ να καταλάβω τέτοιες διαφορές οπότε μου κάνει προς το παρόν....

2. Το σχήμα και το βάρος τής όλης κατασκευής είναι εντελώς ακατάλληλα γιά κουβάλημα, οπότε αν είναι να τον μετακινείς συχνά, καλύτερα να το προσέξεις. Εγώ τού είχα βάλει 2 χερούλια στα πλάγια γιά να τόν μεταφέρουμε 2 άτομα μαζί.

αυτό το χω σκεφτεί και γω....και είχα ζηλέψει τον αντίστοιχο Harley Benton που έχει το ίδιο σώμα αλλά ΚΑΙ χερούλια....

την τοποθέτηση την έκανες μόνος σου? τρύπημα κτλ?

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #4 στις: 20/05/12, 19:45 »
Ούτε εγώ τα πολυκαταλαβαίνω, απλά εν συγκρίσει με άλλους ενισχυτές μπάσου μού ακουγόταν λίγο πιό πριμαριστός και "άδειος" στα μπάσα γενικά, και διαβάζοντας διάφορα στο νετ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι λόγω τού μεγαφώνου. :)

Τα χερούλια ήταν τα απλά με 3Ε το ένα, σαν αυτό που φοράει, και τα τοποθέτησα με απλές ξυλόβιδες χωρίς να ανοίξω καθόλου τρύπες. Μή σε πάρω και στο λαιμό μου, πάντως δεν είχα πρόβλημα γιά τον λίγο καιρό που τον χρησιμοποίησα. Στιβαρή κατασκευή είναι εξ' άλλου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #5 στις: 20/05/12, 20:47 »
Ούτε εγώ τα πολυκαταλαβαίνω, απλά εν συγκρίσει με άλλους ενισχυτές μπάσου μού ακουγόταν λίγο πιό πριμαριστός και "άδειος" στα μπάσα γενικά, και διαβάζοντας διάφορα στο νετ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι λόγω τού μεγαφώνου. :)

οι εμπειρίες μου είναι διαφορετικές.....εγώ κόβω σχεδόν τελείως τις τελευταίες φέτες στο eq για να τον αδειάσω λίγο από μπάσα γιατί τρίζει το σύμπαν....
ίσως να χει να κάνει το μπάσο που χρησιμοποιεί ο καθένας....εγώ έχω ένα active soundgear

Τα χερούλια ήταν τα απλά με 3Ε το ένα, σαν αυτό που φοράει, και τα τοποθέτησα με απλές ξυλόβιδες χωρίς να ανοίξω καθόλου τρύπες. Μή σε πάρω και στο λαιμό μου, πάντως δεν είχα πρόβλημα γιά τον λίγο καιρό που τον χρησιμοποίησα. Στιβαρή κατασκευή είναι εξ' άλλου.

χμ...θα το κοιτάξω...θενξ
ναι..είναι θηρίο

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #6 στις: 20/05/12, 21:42 »
Μπάσα είχε κι ο δικός μου, ίσως δεν το περιέγραψα σωστά. Απλά δεν ήταν τα παχιά, συμπαγή μπάσα που ήθελα, είχαν κάτι από "μεταλλικά" μεσαία κάπως, και τα πρίμα του ήταν αρκετά έντονα, πράγμα που δεν μέ έψησε ποτέ. Εξ' άλλου, είχε 12-άρι μεγάφωνο, ενώ ο δικός σου έχει 15-άρι, κι εγώ έπαιζα με ένα passive μπάσο τής πλάκας... Οπότε πιθανόν η εντύπωση μου να προέρχεται από το όλο setup. :)

Καλό θα ήταν ο συμφορουμίτης πού ψάχνει να τούς δοκίμαζε και τούς δύο, αλλά επειδή αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, υπάρχει η υποτιθέμενη "γραμμή" στα μεγάφωνα Κανονικό=vintage και Aλουμινίου=modern. Κατά τα άλλα, τη δουλειά του θα την κάνει μιά χαρά με οποινδήποτε από τους 2 πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #7 στις: 20/05/12, 21:57 »
έχεις δίκιο...το έγραψες αλλά το ξέχασα....
πριν τον 3000 είχα τον ultrabass 1200, πάλι behringer αλλά με 12άρι.....

γι αυτό πήγα στον 3000....πολύ περισσότερα μπάσα και αρκετά πιο...."ευκρινή" θα έλεγα....αφού σου λέω...κόβω μπάσα!! :P

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #8 στις: 20/05/12, 22:14 »
Οπότε, τον ίδιο είχαμε, καταλαβαίνεις ακριβώς γιά το τί μιλάω... :)

Οι διαφορές εκτός από το wattage και τη διάμετρο τού μεγαφώνου, είναι ότι ο 1200 είχε ανεμιστηράκι γιά ψύξη (καλό ή κακό δεν ξέρω...) και λιγότερα ρυθμιστικά. Κατά τα άλλα φαίνονται κοντά σχεδιαστικά.

Πάντως τα 15-άρια μεγάφωνα είναι πρόβλημα, σε έναν Crate 100W με 15-άρι που έχω τώρα, τα μπάσα στο eq είναι σχεδόν τελείως κάτω γιά να ακουστεί ανθρώπινα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #9 στις: 20/05/12, 22:38 »
λεπτομέρειες για ψύξη δεν ξέρω....ενώ ο 3000 πως ψύχεται?

καλύτερα να έχει περισσότερα μπάσα...που τα κόβεις...παρά λιγότερα...που δεν ξέρεις που να τα βρεις ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: bxl3000 behringer
« Απάντηση #10 στις: 20/05/12, 22:48 »
Έγω έχω να πω ότι με το που άλλαξε ενισχυτή ο hot sauce, βρήκαμε την υγειά μας στη μπάντα! (με μια μικρή επιφύλαξη, μια προβα κάναμε μόνο με τον καινούριο)  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
18431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/06, 10:07
από gdevelek
41 Απαντήσεις
27887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
2 Απαντήσεις
9055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
Behringer πετάλακια

Ξεκίνησε από petros1992 « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
9943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:18
από TheVrachnoprofiter
5 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 14:12
από bassman(4 String Suicide!)
behringer um300

Ξεκίνησε από felixk Εφέ

2 Απαντήσεις
1671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:56
από ibanezbass
behringer v_amp 3

Ξεκίνησε από 77Phenom Εφέ

4 Απαντήσεις
1965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 22:06
από 77Phenom
BEHRINGER EM600

Ξεκίνησε από DENISS Εφέ

11 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 19:30
από DENISS
11 Απαντήσεις
6773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/13, 08:49
από Korgy
6 Απαντήσεις
4444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 23:03
από BitCollector