Αποστολέας Θέμα: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO  (Αναγνώστηκε 26005 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #75 στις: 09/11/07, 01:18 »
Mα δε λέει ότι τον πειράζει ο ήλιος, αλλά ότι αντί γι αυτόν λατρεύονται πρόσωπα άλλα ιστορικά και μη. Και όσο για τη συνωνυμια των λέξεων δεν είπα ότι είναι το ίδιο, αλλά αν νοιάζεσαι για κάτι είναι λογιό να πειράζεσαι. Anyway ξεφύγαμε άσχημα...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #76 στις: 09/11/07, 10:08 »
Παρολαυτα Joe ( ποτε δεν το θυμαμαι ολοκληρο, οποτε ας παραμεινουμε εκει :D ) δεν απαντησες πουθενα σε ο,τι αντιπαραθεσα με αποψεις.
Εχεις δικιο. Απορια ψαλτου, βηξ..Καθορισε μεσα σου για ποιο λογο χρησιμοποιησες το βιντεο ( που αλλες φορες θεωρεις τον δημιουργο του ως εγκυρο επιστημονα με ισχυρη αποψη και αλλες φορες πως απλως τον χρησιμοποιησες για να ανοιξεις το θεμα ), για ποιο λογο θελεις να συμμετεχουμε στη συζητηση σου ( αφου εχεις κλεισει αυτια και ματια και λες ο,τι θελεις ) και για ποιο λογο βγαζεις τοση λυσσα ( ναι επιμενω σε αυτο ) σε καθε σου απαντηση ( οχι μονο προς εμενα, αλλα και σε οποιοδηποτε αλλον υποστηριζει τον Χριστιανισμο ) και μετα ελα να μιλησουμε.
Μεχρι τοτε, ο στομφος και η παρομορμητικοτητα της αγνοιας σου ( στο ειπα πως πρεπει να μελετησεις παραπανω, δεν με ακουσες και ειδες απαντηση του analogio... ) θα σε οδηγουν σε τετοιες συζητησεις, που θα αποκλειεις κακην κακως ομιλητες με το στιγμα του Χριστιανου.

Ναι με πειραξε η συνεχομενη χρηση του "αγορι μου", αλλα τουλαχιστον σε αυτο βελτιωθηκες. Ευχαριστω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #77 στις: 09/11/07, 10:13 »
Η θρησκεία είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό!Απο την στιγμή που δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα, μπορείς είτε να αναιρέσεις τα πάντα αν το θέλεις, είτε να πιστέψεις βαθια!

Δεν ξέρω αν για ότι συμβαίνει στον κόσμο φταίει ο Θεός, απλά είπα ότι είναι κι αυτό μία εκδοχή. Αν ισχύει, δεν θέλω να πιστεύω στον Θεό. Αν πάλι δεν ισχύει, πάλι δεν θέλω να πιστεύω, δεν το θεωρώ κ τόσο απαραίτητο. Προτιμώ να πιστεύω σε πράγματα για τα οποία είμαι σίγουρη για την ύπαρξη τους.

Πάρα πολλά πράγματα δεν μπορούμε να αποδείξουμε, και σε αυτόν τον κόσμο και στον άλλον. Ακόμα κι αν υπάρχουν ενδείξεις, οι σκεπτικιστές θα τις απορρίψουν. Πολλοί θα ήθελαν να δουν για να πιστέψουν, πχ. θα'θελαν να δουν με τα "μάτια" τους αν υπάρχει ο "άλλος κόσμος", αλλά δεν θα'χει πια καμμία χρησιμότητα για τη ζωή τους σε αυτόν εδώ τον κόσμο, αφού για να τον δουν με τα "μάτια" τους θα πρέπει να έχουν πεθάνει!

Πιο εύκολο φαίνεται σε μερικούς να πιστέψουν σε έναν άνθρωπο, πχ. στην αγάπη ενός φίλου τους, γιατί τον βλέπουν και του μιλάνε και γνωρίζουν τις πράξεις του, αυτές που φαίνονται. Δεν γνωρίζουν βέβαια τις ενδόμυχες σκέψεις τους και την κρυφή ζωή τους αλλά δεν φαίνεται να τους απασχολεί πολύ. Η αγάπη του Θεού όμως δεν είναι κάτι "χειροπιαστό". Και συχνότατα ο Θεός κατηγορείται άδικα για τις πράξεις των ανθρώπων, ως αποδιοπομπαίος τράγος. Πχ. "Ο Θεός αφήνει να γίνονται πόλεμοι, να πεθαίνουν παιδιά από τη πείνα, να αρρωσταίνουν οι καλοί άνθρωποι, να σκοτώνονται νέα παιδιά στην άσφαλτο, κλπ κλπ."

Oλες οι θρησκειες/φιλοσοφιες εχουν κατι να προσφερουν... Προσωπικα, απο οσα μπορω και βλεπω/ακουω/διαβαζω, απο ολες τις φιλοσοφιες και θρησκειες μου αρεσουν αρκετα πραγματα και απο ολες απορριπτω παρα πολλα αλλα... Προσωπικα προτιμω να εχω τα δικα μου πιστευω και ιδεες και οχι ετοιμες/προκατ (ασχετο αν αυτα που πιστευω εγω τυχαινει να πιστευουν κι αλλοι) και να εχω την δικια μου φιλοσοφια πανω σε καθετι που με ενδιαφερει, χωρις να απορριπτω ομως (τουλαχιστον οχι προτου ακουσω) αλλες φιλοσοφιες και αποψεις... Αντιθετα, καθετι που με εκφραζει το δεχομαι και το κανω κομματι δικο μου, ενω καθετι που δεν με εκφραζει το απορριπτω...

Είμαστε πολύ μικροί για φτιάξουμε ο καθένας τη δική του θεωρία για τα φυσικά και τα μεταφυσικά.
Κάποια πράγματα ισχύουν, υπάρχουν, είτε το αποδεχόμαστε είτε όχι. Ο Θεός, το Υπέρτατο Ον, και ο άλλος κόσμος είναι η βάση (σχεδόν) όλων των πολιτισμών και θρησκειών, αλλά τα αναφέρουν με τον δικό τους τρόπο.

Πάντως πάνω σ'αυτή την "ιδεολογία" του "καθετι που με εκφραζει το δεχομαι και το κανω κομματι δικο μου, ενω καθετι που δεν με εκφραζει το απορριπτω..." έχουν πατησει άπειρες νέες "θρησκείες" ώστε να προσηλυτίσουν τον κόσμο, με ιδιοτελείς και κερδοσκοπικές προθέσεις. Γιατί είναι πολύ εύκολο να πιστέψεις σε μια "θρησκεία" που την φέρνεις όπως θες, στα μέτρα σου.

αλλα ειναι γνωστο οτι τον χριστιανισμο τον εχουν "μεταποιησει" και τον διδασκουν οι ιεροις..δλδ μεταφραζουν τα τις γραφες οπως θελουν...

Οι ιερείς είναι άνθρωποι, μερικές φορές παρεκτρέπονται από τους κανόνες που έχει θέσει η Εκκλησία.
Η Εκκλησία αποτελείται από ανθρώπους και μερικές φορές θέτει κανόνες για το ποίμνιο που παρεκτρέπεται από την καθαρή διδασκαλία του Χριστού, έτσι ώστε να γίνεται διαχειριστής της μάζας και όχι αγγελιαφόρος των λόγων Του.
(Βέβαια, συνήθως η μάζα χρειάζεται διαχείριση, κανόνες, οπότε δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε με απολυτότητα την Εκκλησία για αυτό)

Στο πως έχουν εκμεταλλευτεί παπάδες σήμερα κλπ κλπ τις αρχές που κήρυττε ο Χριστός, όταν διέδιδε τον Χριστιανισμό ανά τον κόσμο, με αφήνει παγερά αδιάφορη. Θα σταθώ στο ότι αυτά που πίστευαν και διακήρυτταν και ο Χριστός και οι Απόστολοι μετέπειτα, αυτά θα έπρεπε να ισχύουν σήμερα.

Εδώ νομίζω ότι είναι η ουσία.
Αναρωτιέμαι, ποιος από εδώ μέσα έχει μελετήσει της Γραφές ή αρκούνται σε ότι ακούνε από εδώ και από εκεί για το παπαδαριό. Βέβαια, πολλοί θα ισχυριστούν ότι οι Γραφές είναι έργο των ανθρώπων (Αποστόλων), μεταγενέστερο του Χριστού, και δεν θα'χουν πολύ άδικο. Όμως είναι το πιο κοντινό στον Χριστιανισμό γραπτό έργο που διαθέτουμε, και χρονολογικά και σημασιολογικά.

Ο χριστιανισμος ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα του πως η (τοτε) νεα θρησκεια ανακατευτηκε με την παλαιοτερη παγανιστικη (και οχι μονο) προκειμενου να γινει πιο κατανοητη και "ευπροσδεκτη", πιο "ευπεπτη" αν θελετε, ωστε να γινει αποδεκτη και να εξαπλωθει...

Και αυτό είναι πολύ πιθανό να ισχύει. Όπως είπα και πριν, η ανάγκη για λατρεία στο Υπέρτατο Ον υπάρχει σε όλους τους πολιτισμούς, και εκδηλώνεται με διάφορες θρησκείες/ιδεολογίες. Οι ιερείς της κάθε θρησκείας έχουν χρέος να την συντηρούν, να συντηρήσουν την πίστη των ακολούθων της, και να προσηλυτίσουν νέους ακόλουθους. Και στις θρησκείες λοιπόν, χρειάζονται δημόσιες σχέσεις, κανόνες, ανταλλάγματα (πχ. ελπίδα για τη σωτηρία).

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #78 στις: 09/11/07, 11:35 »
Bασιλη, μιλαω για φιλοσοφια της καθε θρησκειας και οχι για καθ'αυτη την θρησκεια... Ειμαι εναντιον καθε θρησκειας... ειτε αυτη ειναι Χριστιανισμος ειτε οτιδηποτε αλλο...
Δεν μου αρεσουν γενικα... τελετες, μυστηρια,εκλεκτοι,"εκπροσωποι του θειου" κτλ... Πιστευω πως αν καποιος πιστευει σε κατι δεν χρειαζεται ουτε να το κανει μεσω τελετων, ουτε ταυτοχρονα με αλλους σε συγκεκριμενα μερη κτλ... ποτε δεν καταλαβα αυτο που λεμε θρησκεια και ποτε δεν με εξεφρασε...
Οσο για το αν ειμαστε μικροι ή μεγαλοι και αυτο παλι ειναι πολυ σχετικο... (εγω πχ αλλο πιστευω πανω σε αυτο το θεμα, οτι για παραδειγμα ειμαστε ταυτοχρονα τοσο απειρως μικροι και τοσο μεγαλοι, τοσο ασημαντοι αλλα και τοσο σημαντικοι και μοναδικοι).
Επετρεψε μου λοιπον, να εχω τις δικες μου θεωριες και πιστευω, χωρις αυτο να σημαινει οτι ουτε προσπαθω να προσυλητισω καποιον (το σιχαινομαι αυτο) ουτε να πω οτι αυτο που λεω εγω ειναι και το σωστο...
Εσυ για παραδειγμα, μιλας για ενα υπερτατο ον που ειναι η βαση σχεδον ολων των πολιτισμων/θρησκειων κτλ, αρα το δεχομαστε πως υπαρχει και ισχυει... Επετρεψε μου να διαφωνω... Επειδη το 99% του πληθυσμου πιστευει σε κατι, δεν σημαινει πως ειναι και σωστο, ουτε οτι και εγω πρεπει να ακολουθω αυτους...
Τελος σε σχεση με την ιδεολογια μου που αναφερεις, καταρχην εγω δεν εχω κανενα σκοπο να ξεκινησω καμια θρησκεια, κατα δευτερον ΟΛΕΣ οι θρησκειες ασχετα με το πως ξεκινουν και με το αν εχουν αγνες προθεσεις σαν φιλοσοφια κτλ, τελικα παντα καταληγουν να γινονται κερδοσκοπικες (και δεν εννοω μονο χρημα) και ιδιοτελεις, εστω οχι αμεσα, αλλα εμμεσα (μεσω των αντιστοιχων εκκλησιων τους και εκπροσωπων τους).
Το γενικο συμπερασμα, θα ελεγα πως κατα την γνωμη μου ειναι, ο καθενας ας πιστευει σε οτι θελει (ή ας μην πιστευει σε τπτ , που και αυτο πιστη ειναι χεχε), αρκει να μην ενοχλει τον αλλο...
Και εχεισ δικιο, ειναι πολυ ευκολο να πιστεψεις σε μια θρησκεια που ειναι στα μετρα σου, αλλα οπως ξαναειπα, εγω δεν μιλαω για θρησκεια, αλλα για φιλοσοφια και τροπο αντιμετωπισης της ζωης, τροπο σκεψης, δρασης και αντιδρασης...
Για παραδειγμα, συμφωνω με το αγαπατε αλληλους, διαφωνω με το γυριστε και το αλλο μαγουλο... Αυτο δεν σημαινει οτι θα αυτοβαπτιστω Χριστιανος "ταδε" ή οτι θα φτιαξω την δικια μου "αιρεση" που θα εχει επιλεκτικα στοιχεια απο διαφορες θρησκειες... Σημαινει απλα οτι δεν πιστευω σε καμια απολυτως θρησκεια, και οτι απλα οτι ενδιαφερον εχουν να πουν η καθε μια, εγω το φιλτραρω και ειτε το δεχομαι σαν επιρροη στην καθημερινοτητα μου, ειτε το απορριπτω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #79 στις: 09/11/07, 12:48 »
Παρολαυτα Joe ( ποτε δεν το θυμαμαι ολοκληρο, οποτε ας παραμεινουμε εκει :D ) δεν απαντησες πουθενα σε ο,τι αντιπαραθεσα με αποψεις.
Εχεις δικιο. Απορια ψαλτου, βηξ..Καθορισε μεσα σου για ποιο λογο χρησιμοποιησες το βιντεο ( που αλλες φορες θεωρεις τον δημιουργο του ως εγκυρο επιστημονα με ισχυρη αποψη και αλλες φορες πως απλως τον χρησιμοποιησες για να ανοιξεις το θεμα ), για ποιο λογο θελεις να συμμετεχουμε στη συζητηση σου ( αφου εχεις κλεισει αυτια και ματια και λες ο,τι θελεις ) και για ποιο λογο βγαζεις τοση λυσσα ( ναι επιμενω σε αυτο ) σε καθε σου απαντηση ( οχι μονο προς εμενα, αλλα και σε οποιοδηποτε αλλον υποστηριζει τον Χριστιανισμο ) και μετα ελα να μιλησουμε.
Μεχρι τοτε, ο στομφος και η παρομορμητικοτητα της αγνοιας σου ( στο ειπα πως πρεπει να μελετησεις παραπανω, δεν με ακουσες και ειδες απαντηση του analogio... ) θα σε οδηγουν σε τετοιες συζητησεις, που θα αποκλειεις κακην κακως ομιλητες με το στιγμα του Χριστιανου.

Ναι με πειραξε η συνεχομενη χρηση του "αγορι μου", αλλα τουλαχιστον σε αυτο βελτιωθηκες. Ευχαριστω.


Freemind πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πω. Πήρα τα προηγούμενα μηνύματά σου και απάντησα σε ό,τι είπες. Σε ό,τι με κατηγόρησες απάντησα. Ό,τι μου ζήτησες να ξεκαθαρίσω το ξεκαθάρισα (πολλές φορές). Αν δε σε ικανοποιούν οι απαντήσεις είναι άλλο θέμα και από ένα σημείο και μετά δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ. Επιασα πριν τα μηνύματά σου και σχολίασα τα πάντα ξεχωριστά (Πρώτον, Δεύτερον κλπ). Οπότε στο σημείο αυτό φαίνεται πως διαφέρει η έννοια της λέξης απαντάω για τους δυο μας γιατί ενώ εγώ απαντάω κι εσύ όχι και τοσο, αλλα λες τα ίδια (αστηρικτα) πράγματα, με κατηγορείς ότι δεν απαντάω σ' αυτά που λες. Άγνωσται αι βουλαί σου...

Όσο γι αυτα που λες, το ότι θεωρώ τον Πέην έγκυρο επιστήμονα δε σημαίνει ούτε ότι συμφωνω μαζί του 100% (κάτι που είπα πολλές φορές) ουτε αποκλείει να έβαλα το βίντεο για να αρχίσει η συζήτηση. Χώρια που αυτή τη λύσσα που λες είσαι σίγουρα ο μόνος που τη βλέπει γιατί μη μου πεις ότι οι άλλοι είναι πιο ευγενικοί και δε μου το λένε. Δεν έκλεισα τα αυτιά σε άλλες απόψεις, τις έχω διαβάσει όλες εδώ πέρα και καθομαι και αχολούμαι με τα λεγόμενά σου όχι επειδή έχεις άλλη άποψη από μένα, αλλά επειδή άρχισες να με κατηγορείς για διαφορα αβάσιμα πράγματα και έπρεπε να ξεκαθαρίσω τη θέση μου για να μη παρεξηγηθώ και σε άλλους που θα διαβάζουν ότι γράφεις για μένα. Δε γινεται να μου προσάπτεις διάφορα, να σου ξεκαθαρίζω ότι αυτά δεν ισχύουνε και μετά να λες ότι επιτίθομαι με λύσσα στις διαφορετικές απόψεις και μάλιστα (άκουσον άκουσον) ότι τους βάζω και το στίγμα του Χριστιανού. Αυτό πάλι που το κατάλαβες???

Και για μισό λεπτό γιατί περνάς το όριο που χωρίζει την παρερμηνεία και το ψέμα και αυτό είναι εξοργιστικό. Επιτέθηκα εγώ σε όποιον υποστηρίζει το Χριστιανισμό?? Ποιος λογικός άνθρωπος θα το λεγε αυτό? Μόνο σε σένα κάθομαι και μιλάω, αλλά επειδή με κατηγορείς όχι για άλλο λόγο. Βλέπεις να επιτέθηκα με λύσσα (το γράφω και γελάω επιτέλους) σε άλλα παιδιά που υποστηρίζουν το Χριστιανισμό? Όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο παρακαλώ να μου το πεί. Βέβαια δεν παίζει να βρεθεί κανένας άλλος , αλλά για καλό και για κακό εγώ ρωτάω και παρακαλώ να μου πείτε και σε ποιο σημείο ακριβώς.

Τέλος, όταν η γενική άποψή μου είναι πως είναι πέραν της ταπεινής ανθρώπινης ύπαρξής μου να γνωρίζω εάν υπάρχει θεός ή όχι εσύ που στο καλό τον βλέπεις το στόμφο και τη παρορμητίκότητα?????
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 12:52 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #80 στις: 09/11/07, 13:40 »
Ενταξει Joe.
Σε κατι τετοιοες περιπτωσεις λεμε "εχεις δικιο" και τελειωνει η υποθεση.

αν εχεις προσωπικο προβλημα μαζι μου ( οπως ηταν ξεκαθαρο απο την πρωτη σου απαντηση, που εκανες και ολοκληρη αναλυση για το πως απανταω, κατι που θεωρω αναξιο τον εαυτο μου που ετυχε τετοιας αναλυσης ) μπορεις να μου ξεκαθαρισεις μεσω pm.

Μονο ενα τελευταιο..Εισαι 18...εχεις δρομο ακομα..Τα ιδια ελεγα κι εγω, μεχρι που εμαθα κατι απο την ποπη τη ζωη...Μην μπαινεις ομως τοσο επιθετικα στα κειμενα..Κατι που θα μαθεις και στην πορεια..Γιατι πανω στην επιθεση, χανεις και την ικανοτητα να σκεφτεσαι λογικα...Και αυτο ή το μαθαινεις ασχημα ( οπως στην περιπτωση μου και ευχομαι οχι στη δικη σου ) ή το μαθαινεις με την εμπειρια και τα παθηματα των αλλων..

Καλη..συζητηση.

« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 13:43 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #81 στις: 09/11/07, 16:27 »
Ειρήνη υμίν

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #82 στις: 09/11/07, 17:50 »
Ειδες καπου να δηλωσα Χριστιανος? Για να ξερουμε τι λεμε....
Και οχι ο βουδισμος δεν ειναι θρησκεια. Δεν εχει ουσιαστικα Θεο. Ειναι περισσοτερο φιλοσοφια και τροπος ζωης οπως και ο ινδουισμος και ο κομφουκιανισμος και ο ταοϊσμος. Δεν μπορεις να συγκρινεις την ανατολιτκη κουλτουρα και τροπο ζωης με τον δυτικο κοσμο και να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι. Αυτο λεγεται "ελαφρια κριτικη"

Αυτό λέγεται ότι προσωπικά για μένα το θέμα θρησκεία αποτελεί το απόλυτο μηδεν...
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λές σχετικά με αυτές τις θρησκείες ότι έχουν βάσεις φιλοσοφικές, καθώς επίσης ότι είναι περσσότερο ''πνευματικές'' (διαλογισμός και έτσι), αλλα από την στιγμή που δεν έχεις να μου παρουσιάσεις τεκμήρια (δεν μιλάω για σενα συγκεκριμένα, γενικα μιλάω απλά χρησιμοποιώ β ενικό) ώστε ορθολογιστικά να μου αποδείξεις την ύπαρξη του Χριστού όπως την γνωρίζουμε σήμερα, τότε άφησε με να διατηρώ τις αμφιβολίες μου...
 Και ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα, δεν συγκρίνουμε λαούς αλλά θρησκείες...! Οπότε το να λες ας πούμε να μην βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τον δυτικό κόσμο με την ανατολίτικη κουλτούρα είναι σαν να υποβαθμίζεις την 2η αυτομάτως....!!Ο καθένας έχει τον δικό του πολιτισμό και οφείλουμε να τον σεβαστούμε χωρίς να προβαίνουμε σε συγκρίσεις και να θεοποιούμε τόοοσο πια τον δυτικό πολιτισμό....χαλαρα... :P
  Στο κάτω κάτω με την μετανάστευση και με την εμφανη ,πλεον, παγκοσμοιοποιήση όλες οι ''δυτικές χώρες'' έχουν μεγάλα ποσοστά κατοίκων που ασπάζονται αυτές τις θρησκείες...Δεν βρισκόμαστε το 1900 αλλά στο 2000, όπου όλα πλεόν έχουν ''εξισωθεί'' και τίποτα δεν μας φαίνεται περίεργο σε σχέση με αυτά τα θέματα...Οπότε ας μην επικαλούμαστε τόσο αυτόν τον πλέον πολυπολιτισμικό ''δυτικό κόσμο'',διότι ούτε αυτός ξέρει τι είναι πλεον....
Καλα ετσι... μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα. Για να καταλαβω γιατι μαλλον εγω προσεγγιζω διαφορετικα το θεμα. Πιο ειναι το ζητημα ? Να αποδειξουμε οτι υπηρξε Χριστος?
Καταρχας ξεκολλα, δεν εχω σκπο να υποστηριξω τον δυτικο πολιτισμο ουτε τον χριστιανισμο. Δεν ξερω πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα.
Στο κατω κατω και αν αποδειχτει οτι υπηρχε Χριστος (που υπαρχουν καποιες ενδειξεις, τεσπα) θα σε επειθε εσενα? Εμενα οχι ::) Το ζητημα ειναι να αποδειχτει η θεικη του φυση. Γιατι δν το ανεφερες αυτο?

Τωρα το οτι δεν συγκρινουμε λαους αλλα θρησκειες... Τι να πω, η θρησκεια δεν ειναι στοιχειο ενος λαου? Σε τελικη τι νοημα εχει να συγκρινεις θρησκειες? Να αποδειξεις ποια ειναι πιο αληθινη? Προσιλιτισμο θα κανουμε?

Καλα εγω εχω καταλαβει παντως το εξης απο αυτην την κουβεντα. Υπαρχουν 2 στρατοπεδα. Οι μεν υποστηριζουν τον χριστιανισμο σε οποιαδηποτε περιπτωση και οι δε θελουν ντε και καλα να κατηγορησουντον χριστιανισμο. Καμια μεση κριτικη στην φιλσοφια του χριστιανισμου. Που αν καπου υπαρχει και νοημα ειναι εκει δηλαδη να αποκομισουμε καποια πραγματα απο καποιες φιλοσοφιες ζωης, η να τις αποριχουμε αν δεν μας αντιπροσοπευουν. Τιποτα ομως, εκει κολλημα....Δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια γιατι κολλημενοι ολοι τοσο ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #83 στις: 09/11/07, 19:12 »
Ενταξει Joe.
Σε κατι τετοιοες περιπτωσεις λεμε "εχεις δικιο" και τελειωνει η υποθεση.

αν εχεις προσωπικο προβλημα μαζι μου ( οπως ηταν ξεκαθαρο απο την πρωτη σου απαντηση, που εκανες και ολοκληρη αναλυση για το πως απανταω, κατι που θεωρω αναξιο τον εαυτο μου που ετυχε τετοιας αναλυσης ) μπορεις να μου ξεκαθαρισεις μεσω pm.

Μονο ενα τελευταιο..Εισαι 18...εχεις δρομο ακομα..Τα ιδια ελεγα κι εγω, μεχρι που εμαθα κατι απο την ποπη τη ζωη...Μην μπαινεις ομως τοσο επιθετικα στα κειμενα..Κατι που θα μαθεις και στην πορεια..Γιατι πανω στην επιθεση, χανεις και την ικανοτητα να σκεφτεσαι λογικα...Και αυτο ή το μαθαινεις ασχημα ( οπως στην περιπτωση μου και ευχομαι οχι στη δικη σου ) ή το μαθαινεις με την εμπειρια και τα παθηματα των αλλων..

Καλη..συζητηση.



Καλά εγώ σου απαντάω σ' αυτά που μου λες κι εσύ μου λες ''καλά, καλά έχεις δίκιο για να τελειώνουμε'' λες και λέω κατι αστήρικτο ή λες και δεν καταλαβαίνω τις θέσεις σου. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά με προκαλείς ανεβάζοντας εσύ τους τόνους όταν λες πως πολεμάω με λύσσα και τέτοια κι όταν εγώ σε έντονο ύφος σε ρωτάω που το διέκρινες αυτό εσύ λες να μην είμαι επιθετικός. Με προκαλείς λεγοντας αβάσιμα πράγματα κι όταν αναρωτιέμαι ενονα γιατί, εσύ λες πως αντι να σκεφτώ επιτιθομαι. Ε, τι να πω? Δεν απάντησες σε όσα σου είπα, πιάστηκες από δυο φράσεις και σχολίασες και γυρνάς και μου λες καλή...συζήτηση. ότι δηλαδή τι? ότι δε μπορώ να συζητήσω??

Αυτό το ''καλά καλά εχεις δίκιο'' έπρεπε να το πω εγώ από νωρίς...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #84 στις: 09/11/07, 19:57 »
Ειπαμε εχεις δικιο. Μην καταστρεφεις μονος σου αλλο το θεμα που εσυ ανοιξες. Τουλαχιστον χαιρομαι που αισθανθηκες για τι ακριβως μιλουσα. Εαν θελεις να μου πεις κατι, υπαρχουν τα pm. Αλλιως, παρεμεινε στο θεμα που ανοιξες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 20:02 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #85 στις: 09/11/07, 20:23 »
Καλησπέρα κι από μένα.
Διάβασα όλα τα μνματα με προσοχή, και υπάρχουν πολλές ένδιαφέρουσες απόψεις.

Εγώ θέλω να σταθώ κάπου αλλού.
Είναι κακό κάποιος να ποστάρει ένα θέμα με ένα βίντεο με το οποίο να μήν συμφωνεί 100%,
αλλά μέσα στο οποίο να υπάρχει κάτι ενδιαφέρον? Μία ενδιαφέρουσα άποψη?
Ας είναι και λάθος.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό..

Επίσης, ή καραμέλα του ότι "εσύ είσαι 18 χρονών, εγώ 80, όταν μεγαλώσεις λίγο, έλα να τα πούμε γιατί έχεις πολλά να μάθεις ακόμα",
είναι ενοχλητική.
Με αυτό τον τρόπο ο 18άρης προσβάλλεται και αποθαρρύνεται.
Δεν μπορεί ένας 18άχρονος να έχει γνώμη? Δέν μπορεί να έχει μία άποψη που να είναι σωστή? Επίχειρήματα?
Πρέπει να περιμένει 10ετίες για να κάνει μία σοβαρή συζήτηση? Όλοι δεν είμαστε κάποτε 18?
Λέγαμε όλη μέρα αρλούμπες? Δεν είχαμε σοβαρές γνώμες?
Πρέπει να σέβεται ο καθένας την γνώμη του άλλου, ακόμα κι αν δεν συμφωνεί,όσα χρόνια κι αν τους χωρίζουν.

freemind: επειδή διάβασα με προσοχή τα ποστς, δεν νομίζω ότι ο joe ήταν αυτός που ήταν επιθετικός αρχικά.
Ειλικρινά μπορεί να μή το καταλαβαίνεις αλλά ο τρόπος που γράφεις βγάζει μια επιθετικότητα.
Σαν να θες "να την πεις"στον συνομιλιτή σου, χωρίς να υπάρχει λόγος.
Καταλαβαίνω και αποδέχομαι ότι έτσι είναι το στυλ σου και το κάνεις χωρίς να το θέλεις, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

κάπου λες ότι πρέπει να ανοίγουμε τα αυτιά μας, σε ό,τι συμφωνούμε, αλλά και σε ό,τι δεν συμφωνούμε, για να κάνουμε ολοκληρωμένη έρευνα.
Να μην κοιτάμε μόνο τη μία πλευρά με παρωπίδες.
Οπότε τι κακό έκανε ο joe που πόσταρε το βίντεο? Αφού ξεκαθαρίζει από την αρχή τη θέση του.

Δεν είμαι δικηγόρος του παιδιού, και ειλικρινά ούτε τον γνωρίζω ουτε νομίζω ότι έχουμε μιλήσει και ποτέ,
αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπίζεται, για ένα θέμα που άνοιξε με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων...!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #86 στις: 09/11/07, 20:28 »
Silent Cream, ενα βιντεο, μια πηγη, μια παραπομπη τα βαζεις σαν αποδειξη των οσων λες.
Εαν δεν σε εκπροσωπει σε ενα σημειο, τοτε πολυ απλα το αρνεισαι ολοκληρο σαν πηγη.

Εγω ετσι ξερω, ετσι εχω μαθει και ετσι νομιζω πως ειναι το σωστο.
Το να εκθειαζεις απο τη μια τον ερευνητη ως εγκυρο και απο την αλλη να λες "ναι, εχμ..δεν συμφωνω με οσα λεει", σημαινει πως τελικα και εσυ δεν ξερεις τι να πιστεψεις απ'οσα λεει.

Οσο για την επιθετικοτητα, ειπαμε πως εχει δικιο. Πραγματικα εχουν συζητηθει τοσο πολυ αυτα τα θεματα, εχω χυσει τοσο ιδρωτα και σπαταλησει τοσες ωρες μιλωντας εδω μεσα γι'αυτα, που πλεον οτιδηποτε καινουριο ( και παρομοιο ) δημιουργειται καταληγει ακριβως οπως και τα παλια...Στα αζητητα..

Οπως και καποιο αλλο μελος πριν λιγο καιρο ειπε πως "Οι αθεοι θα παραμεινουν αθεοι και οι πιστοι πιστοι", ετσι κι εγω δεν εχω παρα να συμφωνησω

Αρα, αποσυρομαι, ναι εχει δικιο, δεν με ενδιαφερει και στο κατω κατω πλεον.

Συνεχιστε τη συζητηση απο εκει που εμεινε. Δεν νομιζω να συνεισφερει τιποτα να μιλαμε για το ποιος ηταν ο κακος και ποιος ο καλος.
Ειπα πως ειχε δικιο, ζηταω και συγνωμη, η μια αντιμαχομενη πλευρα εξαφανιζεται απο το τοπιο, συνεχιστε πανω στη συζητηση. Απλως, δες το επομενο του post μετα το 1ο δικο μου. Δεν νομιζω να χρησιμοποιησα ειρωνια, γελοιες εκφρασεις, "μου" και "σου".

Οποτε, καλως εκανα και ευχηθηκα καλη συνεχεια στη...συζητηση. Οτιδηποτε αλλο στο pm κιβωτιο μου. Ειμαι ανοιχτος ολες τις ωρες, εκτος απο Σαββατοκυριακο  ;D

Edit: Επειδη ειδα πως αναφερεις για την "καραμελα των 18".
Δεν αποθαρρυνα κανεναν. Αντιθετως ειναι η καταλληλη ηλικια για αναζητηση. Και ουδεποτε στο λογο μου δεν εκανα αναφορα πως εγω ειμαι ο καλυτερος απο ολα τα μελη εδω μεσα στο θεμα γνωσεων. Ισα ισα που βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε ολη τη διαδικασια της αναζητησης.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 20:42 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #87 στις: 09/11/07, 21:20 »
Δεν βαρεθήκατε;  ??? ::) :o 8)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #88 στις: 09/11/07, 21:28 »
Εδω και 4 post :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #89 στις: 09/11/07, 21:37 »
Ε δώστε τόπο στην οργή ρε παιδιά!! Ένα βίντεο είδατε, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;  ??? ::) :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #90 στις: 10/11/07, 00:07 »
Mα δε λέει ότι τον πειράζει ο ήλιος, αλλά ότι αντί γι αυτόν λατρεύονται πρόσωπα άλλα ιστορικά και μη.

Δεν τον πειραζει ο ηλιος, αλλα τα προσωπα που λατρευονται αντι του ηλιου. Δηλαδη συμφωνα με τον Paine, οφειλομε να απευθυνομε λατρεια και τιμη στον ηλιον και οχι στα προσωπα ;; Αυτο θελεις να πεις ;; Ο Paine μεταχειριζεται την λεξη, απατη. Αυτο σημαινει οτι προσαγεται ο Χριστιανισμος σε δικη, αλλα δικη χωρις δικαστας, κατηγορο και κατηγορουμενους δεν γινεται. Για να μορφωσεις μια σχετικη αποψη, καλο ειναι να ερευνας εκατερωθεν. Η ερευνα σε αυτα τα θεματα, δεν σηκωνει να παραχωρεις δικαιωματα σε αφελειες.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #91 στις: 10/11/07, 02:43 »
Δε νομίζω πως θέλει να λατρεύουμε τον ήλιο, αλλά να μη λατρεύουμε πρόσωπα που λεθεμένα αντικαθιστούν τον ήλιο. Αυτή είναι η άποψη του Paine.
Δεν βαρεθήκατε;  ??? ::) :o 8)

Φυσικά και το γράφω και παραπάνω. Τέλοσπάντων αφού δε βγάζει πουθενά ας τελειώσει και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #92 στις: 11/11/07, 01:09 »
Αντικαθιστω σημαινει, βαζω τι εις θεσην αλλου. Εις την θεσην της λατρειας του ηλιου, τοποθετειτε η λατρεια ορισμενων προσωπων. Αντι του ηλιου λατρευονται προσωπα. Αυτο κατα την "γνωμη" του Paine συνιστα λαθος ασυγχωρητο και οχι μονο λαθος αλλα και επιβουλη προερχομενη απο κοινους απατεωνες. Απο μενα εμαθες τη σημασια του πειραζομαι, του νοιαζομαι και του αντικαθιστω. Εισαι πολυ νεος, εχεις ακομη μεγαλα περιθωρια λαθους, ελπιζω οτι θα τα εκμεταλευτεις λυσιτελως για την πνευματικη σου ωφελεια. Θα καταλαβης και τα υπολοιπα, διοτι εχεις τα φόντα και το αξιζεις.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #93 στις: 11/11/07, 03:07 »
 ::)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
13 Απαντήσεις
8044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
0 Απαντήσεις
9851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/21, 16:13
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 13:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/22, 19:51
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr