Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με αγορά κιθάρας-εφφέ-ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 15118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Γειά σας,
η ερώτηση που θα κάνω έχει συζητηθεί κατα κόρον στο forum και έχω σχηματίσει μια εικόνα διαβάζοντας τις σχετικές συζητήσεις.Απλά θέλω να μου πείτε, αν θέλετε, την γνώμη σας κι εσείς σχετικά με το τι να κάνω.Λοιπόν, με 300-400 ευρώ,τι θα ήταν προτιμότερο;Να αλλάξω μαγνήτες και γενικά να αναβαθμίσω μια κιθάρα washburn lyon series, να πάρω ένα πετάλ wah-wah Jam και ένα electro-harmonix holy stain ή πάρω μια πεταλιέρα;Δεν έχω πεταλιέρα,έχω έναν ενισχυτή zoom modelling, τον Fire-30, και δεν είμαι ευχαριστημένος.Άρα σίγουρα χρειάζομαι και ενισχυτή κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν δεν μου περισσεύουν λεφτά.Απο πεταλιέρες σκέφτομαι  την Vox tonelab ex γιατί απ' ότι διαβάζω έχει τους πιο ζεστούς ήχους.Επίσης κοιτούσα και την zoom g5,φαίνεται πολύ καλή αλλά δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση την εταιρία αυτή.Eπίσης έχω απορία:η tonelab LE είναι καλύτερη απ' την ex;Ερασιτεχνικά παίζω και κυρίως μ΄αρεσει το psych rock, 80s heavy metal και punk.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω πως η προφανής απάντηση αφού έχεις διαβάσει όπως λες είναι ένας μικρός λαμπάτος. ;)

Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι αξιοπρεπές.

πχ http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm
και σου μένουν λεφτά για πετάλια ή πεταλιέρα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την πρόταση.Όμως ο ενισχυτής είναι το τελευταίο που θέλω να πάρω.Προς το παρόν βολεύομαι με αυτόν που έχω ηδη.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όπως θα έχεις δει στα θέματα που διάβασες, ο ενισχυτής είναι αυτό που τελικά βγάζει τον ήχο σου....
και την ακιρβότερη κιθάρα σε συνδυασμό με την ακριβότερη πεταλιέρα να του βάλεις....ΔΕΝ θα βγάλεις αξιοπρεπή ήχο αν και ο ενισχυτής δεν είναι αξιοπρεπής...

με ακριβή κιθάρα και φτηνό ενισχυτή = μάπα ήχος
με ακριβό ενισχυτή και φτηνή κιθάρα = καλός ήχος

οπότε +1 στην πρόταση του Rosstrobon

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Άρα το σημαντικότερο στον ήχο είναι ο ενισχυτής;Αν παίξω κάποια στιγμή live όμως θα κουβαλάω μαζί και τον ενισχυτή μου για να έχω τον ήχο μου;Γι' αυτο σκέφτομαι για πεταλάκια ή πεταλιέρα,ώστε  να τα συνδέω και σε άλλους ενισχυτές, στο σπίτι δεν με νοιάζει τόσο.Πάντως σίγουρα,αν μου περίσσευαν χρήματα θα είχα όλα αυτά που χρειάζονται.Γι' αυτο και τα ερωτήματα που θέτω είναι τι θα προτίνατε να πάρω με 300-400 ευρώ.Να αναβαθμίσω την παλιο-washburn?Πόσο άραγε θα κοστίσει να βάλω μαγνήτες big mag,να κάνω shielding,να αλλάξω όλα τα ηλεκτρικά,καβαλάρη και set-up?Είμαι ψιλοάσχετος βασικά,απ' το internet έχω αρχίσει τώρα τελευταία να μαθαίνω λίγα πράγματα.Ή να πάρω το wah-wah jam που απ' οτι είδα στο youtube είναι του γούστου μου,καθώς επίσης και το holy-stain electro-harmonix?Ή να πάρω την vox tonelab ex?Είναι καλύτερη η Le? Η zoom G5?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρωτάς το ίδιο πράγμα...η απάντηση μου παραμένει η ίδια ;D
για κάτι διαφορετικό περίμενε μήπως μπει κάποιος άλλος να δώσει κάποια άλλη ιδέα....

όσο για τις πεταλιέρες....πήγαινε άκου τες και δες πως δουλέυουν...ώστε να επιλέξεις εσύ 1-2 και μετά να σου πούμε....αλλιώς θέσε στάνταρντς (τι μουσική παίζεις, budget)....

Άρα το σημαντικότερο στον ήχο είναι ο ενισχυτής;
φυσικά, ολα τα θέματα το ίδιο λένε (το μεγαλύτερο ποσοστό τέλος πάντων)

Αν παίξω κάποια στιγμή live όμως θα κουβαλάω μαζί και τον ενισχυτή μου για να έχω τον ήχο μου;
οι περισσότεροι έτσι κάνουν...τώρα αν κάνεις τόσα πολλά λάιβ που σε κουράζει...τότε ναι, καλύτερα να πας για πεταλιέρα-κονσόλα ή πεταλιέρα-ενισχυτή μαγαζιού αλλά μην εκπλαγείς αν ο ήχος σου εκεί δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που έχεις σπίτι....

Πάντως σίγουρα,αν μου περίσσευαν χρήματα θα είχα όλα αυτά που χρειάζονται.
κι εμείς! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/12, 15:35 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
ρωτάς το ίδιο πράγμα...η απάντηση μου παραμένει η ίδια ;D
για κάτι διαφορετικό περίμενε μήπως μπει κάποιος άλλος να δώσει κάποια άλλη ιδέα....

όσο για τις πεταλιέρες....πήγαινε άκου τες και δες πως δουλέυουν...ώστε να επιλέξεις εσύ 1-2 και μετά να σου πούμε....αλλιώς θέσε στάνταρντς (τι μουσική παίζεις, budget)....

Πάντως σίγουρα,αν μου περίσσευαν χρήματα θα είχα όλα αυτά που χρειάζονται.
κι εμείς! ;D


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις.Βασικα, θα κάνω του κεφαλιού μου,ότι και να μου πείτε,χαχα, απλά καλές είναι οι απόψεις όλων.Δυστηχως δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω και να δοκιμάζω τα διάφορα οργανα-εφφε, γιατί μένω στην επαρχία και δεν έχουμε τίποτα εδω κοντά.Όμως πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες οι προτάσεις σας, και ευχαριστώ, ασχέτως αν θα κάνω τελικά ότι νομίζω εγω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
.Βασικα, θα κάνω του κεφαλιού μου,ότι και να μου πείτε,χαχα,
χαίρομαι για την ειλικρίνεια....

και βασικά...αυτά που σου λέμε ΔΕΝ είναι κανόνες...είναι γενικές οδηγίες βάσει εμπειρίας...
ρωτάς, απαντάμε, αξιολογείς τις απαντήσεις, κινείσαι....

παντως αν έλεγες είδος μουσικής και budget (όπως έχουν κάνει αρκετοί) θα μπορούσες να πάρεις μερικές πολύ συγκεκριμένες προτάσεις και με ένα ταξιδάκι στην κοντινότερή σου πολή να επέλεγες με τ'αυτιά σου

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
.Βασικα, θα κάνω του κεφαλιού μου,ότι και να μου πείτε,χαχα,
χαίρομαι για την ειλικρίνεια....

και βασικά...αυτά που σου λέμε ΔΕΝ είναι κανόνες...είναι γενικές οδηγίες βάσει εμπειρίας...
ρωτάς, απαντάμε, αξιολογείς τις απαντήσεις, κινείσαι....

παντως αν έλεγες είδος μουσικής και budget (όπως έχουν κάνει αρκετοί) θα μπορούσες να πάρεις μερικές πολύ συγκεκριμένες προτάσεις και με ένα ταξιδάκι στην κοντινότερή σου πολή να επέλεγες με τ'αυτιά σου


Μα έχω πει φίλε μου, δυο φορές μάλιστα.Και πόσα λεφτά διαθέτω και τί μουσική παίζω και τί ακριβώς σκέφτομαι να πάρω!Πάνω σε αυτα θα ήθελα κάποιες απόψεις.Πάντως η πρόταση για ενισχυτή είναι πολύ καλή και το είχα ήδη υπόψην μου.Απλά όπως ξαναλέω θέλω να κάνω πρώτα κάτι απο αυτά που σκέφτομαι και αμέσως μετα θα πάρω και ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα έχω πει φίλε μου, δυο φορές μάλιστα.Και πόσα λεφτά διαθέτω και τί μουσική παίζω και τί ακριβώς σκέφτομαι να πάρω!

έχεις δίκιο, δεν το είχα δει

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
κανε του κεφαλιού σου όπως και σχεδόν όλοι μας ;D


Απλα θέλω να υπενθυμίσω σε ολους γενικά τους κιθαρίστες που παιζουν με μπάντες, ΟΧΙ ΜΟΝΟ κουβαλάμε τον ενισχυτή μας στο λαιβ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ.


ο ΗΧΟΣ ειναι το άλλο μισό του παιξίματος. Αν προβάρεις με την μπαντα σου καιρό με ενισχυτές οτι κάτσει απο το ενα προβάδικο στο άλλο ποτε το σχήμα δεν θα αποκτήσει τον ηχο του και πάντα κατι δεν θα κολλάει σωστά. Κάθε ενισχυτής εχει άλλο ηχόχρωμα και άλλη αποκριση στις δυναμικές του παιξίματος, άρα.... και άλλος ήχος ΚΑΘΕ φορά.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Με έχετε ψήσει άγρια για ενισχυτή τώρα.. :) θα το ψάξω.Αν έχετε καμιά καλή πρόταση την περιμένω ευχαρίστως.Λαμπάτο θέλω.Και όχι απο εξωτερικό,απο ελληνικό κατάστημα.Σχετικά με τις προηγούμενες ερωτήσεις μου,αν μπορείτε πείτε μου σχετικά με την κιθάρα, πόσο περίπου θα κοστίσει?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls


με ακριβή κιθάρα και φτηνό ενισχυτή = μάπα ήχος
με ακριβό ενισχυτή και φτηνή κιθάρα = καλός ήχος


Ρε μοντερατορες μπορουμε να το βαλουμε αυτο διπλα στο λογκο του σαιτ? ;D


Υ.Γ Ρε φιλε πως θα βρεις τον ηχο σου με ενα χαλια ενισχυτη και με ενα καρο πεταλακια ή πεταλιερα,ωστε να τον παιρνεις και στα live?Ποσο ζεστο κ καλο ηχο μπορει να βγαλει μια tonelab με αυτον τον ενισχυτη?

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
 Σεβαστές,ενδιαφέρουσες και πολυ χρήσιμες οι απόψεις σας περί ενισχυτή αλλά κανένας δεν απάντησε στις απορίες μου.Οτι χρειάζομαι ενισχυτή,χαίρω πολύ, το ξέρω,το ότι είναι πολύ σημαντικός για τον ήχο δεν το αμφισβητώ,όμως εγω άλλα ρωτούσα.Δεν πειράζει,έτσι κι αλλιώς γνώμες ήθελα να δω πάνω σ'αυτα που σκέφτομαι να πάρω,δική μου είναι η επιλογή άλλωστε.Όταν θα έχω λεφτά εννοείται ότι θα πάρω εναν καλό λαμπάτο.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Λοιπον Γιωργο, βαζεις τον ενισχυτη Zoom στις αγγελιες, παραγγελνεις τον Bugera V22 (οτι πρεπει για αυτα που παιζεις) και αργοτερα παιρνεις και ενα πολυεφε Zoom G3 (καμια σχεση με τον ενισχυτη σου - η τελευταια τεχνολογια στο modeling) και το συνδυαζεις με τον Bugera στο send - return για τα εφε του. Και αυτη ειναι η προταση μου  ;D   (εννοειται οτι εσυ αποφασιζεις στο τελος )

http://www.dv247.com/guitars/bugera-v22-guitar-amplifier-combo--64902

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g3x-guitar-multi-effects-pedal-and-usb-audio-interface--101596

Πιστευω πως με αυτα τα 2 θα εισαι κομπλε για οτιδηποτε χρειαστει να παιξεις/ηχογραφησεις για πολυ καιρο  ;) . Ακουσε τα (αν υπαρχει δυνατοτητα η αλλιως youtube) kai πες μας τη γνωμη σου.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Είναι στα υπόψην μου ο Bugera,απ' οτι εχω διαβάσει εδω στο φορουμ κι απ' οσο τον έχω δει στο ιντερνετ.Αλλα προς το παρόν λόγο έλλειψης πόρων θα μείνω με τον zoom,τον οποίο αν τον πουλήσω δεν θα πιάσει ούτε 40ευρώ.Τα' χει παίξει λίγο..Σίγουρα οι πεταλιέρες της zoom θα είναι καλύτερες απο τα εφφε που έχει πάνω αυτός.Εγω κοιτούσα την g5 που είναι λίγο πιο ακριβή απο αυτή που προτείνεις αλλά πρέπει να είναι και αρκετά καλύτερη.Αν πάρω πεταλιέρα τώρα σκέφτομαι για αυτη ή για την tonelab ex.Και γι αυτο ρωτούσα πριν ποια να είναι καλύτερη, η ex ή η LE;

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Επίσης, είπες ότι είσαι ψιλοάσχετος, ο ήχος εξαρτάται πάρα πολύ από το πώς παίζεις και το πόσο καλή αντίληψη έχεις πώς να ρυθμίσεις τον ενισχυτή σου κλπ

Δηλαδή όταν βελτιώνεσαι, αυτό δεν σημαίνει ότι παίζεις πιο δύσκολα κομμάτια.
Σημαίνει ότι αυτά που παίζεις τώρα θα μπορείς να τα κάνεις να ακούγονται ωραία.

Σου τα λέω γιατί εγώ είχα πάρει πριν χρόνια μια κιθάρα των 200Ε και ενισχυτή των 100Ε.
Και απ'τους πρώτους μήνες έκανα ποστ σαν το δικό σου, να αλλάξω μαγνήτες, να αλλάξω ενισχυτή, να πάρω πεταλιέρα κλπ.

8 χρόνια μετά δεν έχω αγοράσει τίποτα, αλλά ο ήχος μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.
Θα το καταλάβεις αν έχεις κάποιον γνωστό που να παίζει καλύτερα και τον ακούσεις να παίζει με τον εξοπλισμό σου.

Γενικά η ηλεκτρική κιθάρα είναι σαν το βιολί, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της εξάσκησης σου είναι να μάθεις αυτό που παίζεις να ακούγεται ωραία.

Και ειδικά αν μιλάς για πεταλιέρα, θέλει πάρα πολύ δουλειά για να βγάλεις όμορφο και ισορροπημένο ήχο.

Δε σου λέω φυσικά να μην αγοράσεις, γουστάρω εξοπλισμό, αγορές κλπ πάρα πολύ. Απλά έχε κι αυτό στο μυαλό σου.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γενικά η ηλεκτρική κιθάρα είναι σαν το βιολί, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της εξάσκησης σου είναι να μάθεις αυτό που παίζεις να ακούγεται ωραία.
πιστεύω πως όλα τα όργανα είναι έτσι

αλλά πολύ σωστό αυτό που λες....είναι αυτό που λέμε "τα δάχτυλα"...άμα τα χεις μπορείς να βγάλεις ήχο και με εξοπλισμό των 100Ε....

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Επίσης, είπες ότι είσαι ψιλοάσχετος, ο ήχος εξαρτάται πάρα πολύ από το πώς παίζεις και το πόσο καλή αντίληψη έχεις πώς να ρυθμίσεις τον ενισχυτή σου κλπ

Δηλαδή όταν βελτιώνεσαι, αυτό δεν σημαίνει ότι παίζεις πιο δύσκολα κομμάτια.
Σημαίνει ότι αυτά που παίζεις τώρα θα μπορείς να τα κάνεις να ακούγονται ωραία.

Σου τα λέω γιατί εγώ είχα πάρει πριν χρόνια μια κιθάρα των 200Ε και ενισχυτή των 100Ε.
Και απ'τους πρώτους μήνες έκανα ποστ σαν το δικό σου, να αλλάξω μαγνήτες, να αλλάξω ενισχυτή, να πάρω πεταλιέρα κλπ.

8 χρόνια μετά δεν έχω αγοράσει τίποτα, αλλά ο ήχος μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.
Θα το καταλάβεις αν έχεις κάποιον γνωστό που να παίζει καλύτερα και τον ακούσεις να παίζει με τον εξοπλισμό σου.

Γενικά η ηλεκτρική κιθάρα είναι σαν το βιολί, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της εξάσκησης σου είναι να μάθεις αυτό που παίζεις να ακούγεται ωραία.

Και ειδικά αν μιλάς για πεταλιέρα, θέλει πάρα πολύ δουλειά για να βγάλεις όμορφο και ισορροπημένο ήχο.

Δε σου λέω φυσικά να μην αγοράσεις, γουστάρω εξοπλισμό, αγορές κλπ πάρα πολύ. Απλά έχε κι αυτό στο μυαλό σου.


Βασικά παίζω κιθάρα σχεδόν 9 χρόνια,αλλά έχω μέτριο επίπεδο,δεν έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά.Ο λόγος που ρωτάω για αλλαγή μαγνητών στην washburn είναι διότι ύστερα απο τόσα χρόνια έχουν χαλάσει!Έχουν χαλάσει και τα ηλεκτρικά της,παίζει δηλαδή ακόμα,αλλά με χίλια προβλήματα.Έχω και μια ibanez gio και μου έχει σπάσει τα νευρα με το κουρδισμα.Την πουλάω κι αν δεν την πάρει κανείς θα πάει για κάψιμο >:D ;D .Και γι αυτο σκεφτομαι να ψιλοφτιάξω την washburn,αλλα δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει.Και μιας και είμαι σε δίλυμμα,τι να κάνω με 300-400 ευρω, είπα να ρωτήσω κι εδω για να ακούσω και καμια άλλη άποψη.Με τα λεφτά αυτά μπορώ να φτιάξω την washburn ικανοποιητικά ή να πάρω μια πεταλιέρα ή δυο σκέτα πεταλάκια σαν αυτά που εχω αναφέρει.Και ενισχυτή μπορώ να πάρω, το ξέρω, αλλα δεν επείγει τόσο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Βασικα δεν εχω ακουσει ποτε να χαλανε μαγνητες... :eee ισως το προβλημα να ειναι στα ποτενσιομετρα, οποτε με εναν καθαρισμο η ακομα καλυτερα μια αλλαγη ηλεκτρικων (pots, επιλογεα αν χρειαζεται) με καινουρια, και ενα σεταρισμα απο ειδικο αντε να σου παει 50? ευρω και θα δεις σημαντικη βελτιωση στο playability. Αν σου αρεσει η κιθαρα και απλα θες να βελτιωσεις τον ηχο σου, εγω θα επεμενα (περα απο την εξασκηση και την μελετη φυσικα) να επικεντρωθεις κυριως στον ενισχυτη και μετα ισως σε ενα πολυεφε σαν και αυτα που σου προτεινα. Με τον λαμπατο θα μαθεις να παιζεις και με δυναμικες, και με το volume της κιθαρας κτλ  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Δεν έχουν χαλάσει οι μαγνήτες, σκουριά έχουν πιάσει,αλλα ναι,το πρόβλημα είναι όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά.Σκεφτόμουν να τους άλλαζα όμως,να έβαζα τους haussel big mag,όχι οτι τους έχω ακούσει ποτε,απλά απο τους δικους μου υποθέτω θα είναι καλύτεροι.Δίνω γύρω στα 200 ευρώ για συντήρηση/αναβάθμιση της κιθάρας.Λεφτά για να πάρω καινούργια δεν έχω,κι αν έπερνα κάποια στιγμή θα έπερνα με πάνω απο 1000ευρω,ώστε να την έχω για πάντα.Τώρα κοιτάζω για ενισχυτές μιας και επιμένετε όλοι.. 8) Αλλά δεν μου περισσεύουν τώρα.Καλύτερα να πάρω εναν καλό όταν θα μπορω.Πρός το παρόν θέλω πρόχειρες λύσεις με 300-400 ευρω όπως είπα..και μάλλον θα φτιάξω την κιθάρα και θα πάρω και μια πεταλιέρα..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
με 300-400 παιρνεις μια χαρά ενισχυτάρα για το επιπεδό σου.


για τη σκουριά δοκίμασες με νοτισμένο σε WD40 πανάκι να τρίψεις λίγο;


Υ.Γ  Ποτε' δεν θα σου αρκεί ΕΝΑ οργανο, ΕΝΑΣ ενισχυτής, ΜΙΑ πεταλιέρα.


το GAS φυγείν αδύνατον , ακόμα και Merkel θελούσης.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την συμβουλή!θα το δοκιμάσω.Αν και όπως είπα η κιθάρα θέλει πολλά πράγματα ακόμα για να επανέλθει.Το ξέρω οτι πέρνω μια χαρά ενισχυτή με τα λεφτά αυτά αλλά το σκεπτικό μου είναι το εξης:Τι να τον κάνω τον ενισχυτή αυτή τη στιγμή χωρίς εφφε?και χωρίς κιθάρα?(εχω και μια ibanez αλλα την πουλάω)Δεν θέλω να πάρω ξανα modelling ενισχυτή.Οπότε ο ενισχυτής θα έρθει αργότερα.Προς το παρόν αναγκαστικά πρόχειρες λύσεις..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ας πω το ποίημα με μεταφορά.


1`ΠΑΙΚΤΗΣ--- ΟΔΗΓΟΣ
2`ΚΙΘΑΡΑ---- ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
3`ΕΦΕ ------ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ
4`ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ---------ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ


το 1 το πιασαμε!
το 2, οκ εχεις 500αρακι και οχι φεράρι,και ναι (3) ΔΕΝ εχεις χωσει χρημα για να φτιάξεις το όχημα.


 ΑΛΛΑ, αν λεμε ΑΝ εχεις την φεραρι τουμπανο και το (4) ειναι η κλασική ελληνική :@#:@#% άσφαλτος, τότε παρε ενα παπι και κάνε τη δουλειά σου.
Ενώ , αν εχεις το 500αράκι το πας για βόλτα στη πίστα nurburgring , οκ ΔΕΝ θα πας αργά αλλα θα κάνεις οτι θες και θα μάθεις τα όρια σου σαν οδηγός και του οχήματος.


πιο γάλακτος δεν γίνεται....

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ

για τη σκουριά δοκίμασες με νοτισμένο σε WD40 πανάκι να τρίψεις λίγο;



Αν έχει κάτσει καλά και φένεται σαν να έχει "ψωριάσει"να μην είναι απλά επηφανικό τότε το αντισκουριακό δεν θα κάνει δουλειά μόνο με τρίψιμο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο αλλά θα ξαναπιάσει γιατί έχει φύγει η "γυαλάδα" από το μέταλλο.

Τα ηλεκτρικά τι πρόβλημα έχουν?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
10 Απαντήσεις
3844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
19 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
28 Απαντήσεις
9523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
30 Απαντήσεις
10005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan