Αποστολέας Θέμα: Marshall superlead dimed... omg...  (Αναγνώστηκε 17487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Marshall superlead dimed... omg...
« στις: 12/02/08, 21:21 »
Μολις σημερα το απογευμα παρελαβα τον Marshall superlead 100w '73...
Μετα τα προκαταρτικα τον jumpερωσα παραυτα και ναι... τα γυρισα ολα ΜΑ ΟΛΑ στο 10 (ολα τα eq και τα 2 volumes)!
Θεε μου... Ακομα σφυριζουν τα αυτια μου μετα απο καμια ωρα παιξιμο...  ;D ;D :P
Πραγματα που παρατηρησα σαν πρωτο review:
Πολυ στακατος ηχος, οσο δυναμωνεις τα volume τοσο compressαρουν οι λαμπες... Το eq section δεν κανει πολλα πραγματα (αναμενωμενο χεχε) εκτος ισως απο το οτι προσθετει od στις αναλογες περιοχες του eq... Δεν βγαζει πολυ γκαζι (επισης αναμενωμενο)... Βγαζει απιστευτα παχυ crunch στυλ acdc και κλασσικο rock... Απο sustain ας μη συζηταμε... απλα δεν σταματει (δεν μιλαω για μη κοντρολαρισμενο feedback και σφυριγματα αλλα για sustain). Οσο χαμηλωνεις την ενταση, φευγουν τα πολλα μπασσα και φαινονται περισσοτερο τα πριμα, αλλα ο ηχος γινεται τοσο στακατος που σου φαινεται οτι τσιμπας τις χορδες!
Εβγαλα πολυ καλο ηχο στυλ srv και πολυ καλο crunch ΠΑΧΥΥΥ ηχο...
Για περισσοτερο gain θα χρειαστει ειτε mods ειτε καποιο πεταλακι...
Αυτα για αρχη... Οποιος θελει να ακουσει Marshall plexi superlead του 1973 dimed, τον προσκαλω σπιτι μου να ερθει να ακουσει! Δεν ευθυνομαι για τυχον προσωρινη/μονιμη μερικη/ολικη απωλεια ακοης...  ;D ;D
 Περα απο την πλακα παντως, εχει ενα ιδιατερο συστημα που δυναμωνει... Απο ενα σημειο και μετα φαινεται πως αντι να δυναμωνει σε ενταση, compressαρει πιο πολυ και γκαζωνει...
Μακαρι να ειχα και καμια καλυτερη καμπινα να δοκιμασω αλλα προς το παρον δεν παιζει...
Νομιζω ειναι ενας ενισχυτης για purists και σε χαμηλες εντασεις παιζει παααρα πολυ ομορφα για blues και κλασσικο rock...
Επομενο βημα στην φρενιτιδα gas που με εχει πιασει; Μαλλον ενας 5150 III...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #1 στις: 12/02/08, 22:13 »
Καλα, παίζεις χωρίς attenuator?  Πού μένεις? :o
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #2 στις: 12/02/08, 22:20 »
Nαι χωρις...
Ειμαι σε υπογειο/διαμερισμα σχετικα μεγαλο και μπορω να παιζω αν θελω... :D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #3 στις: 12/02/08, 22:20 »
τι ειναι το attenuator? το marshall superlead 73' που τον βρηκες? e bay?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #4 στις: 12/02/08, 22:23 »
Nαι χωρις...
Ειμαι σε υπογειο/διαμερισμα σχετικα μεγαλο και μπορω να παιζω αν θελω... :D
Κοινως εισαι στον παραδεισο  :P
Τυχερε ανθρωπε :P

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #5 στις: 12/02/08, 22:24 »
τι ειναι το attenuator? το marshall superlead 73' που τον βρηκες? e bay?

στο περίπου το attenuator σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις σε χαμηλές εντάσεις χωρίς να χάνεται η ποιότητα του ήχου αν έχεις ενίσχυτη με πολλά watt!! πόσο μάλλον λαμπάτο με πολλά watt!!

Μολις σημερα το απογευμα παρελαβα τον Marshall superlead 100w '73...
Μετα τα προκαταρτικα τον jumpερωσα παραυτα και ναι... τα γυρισα ολα ΜΑ ΟΛΑ στο 10 (ολα τα eq και τα 2 volumes)!
Θεε μου... Ακομα σφυριζουν τα αυτια μου μετα απο καμια ωρα παιξιμο...  ;D ;D :P
Πραγματα που παρατηρησα σαν πρωτο review:
Πολυ στακατος ηχος, οσο δυναμωνεις τα volume τοσο compressαρουν οι λαμπες... Το eq section δεν κανει πολλα πραγματα (αναμενωμενο χεχε) εκτος ισως απο το οτι προσθετει od στις αναλογες περιοχες του eq... Δεν βγαζει πολυ γκαζι (επισης αναμενωμενο)... Βγαζει απιστευτα παχυ crunch στυλ acdc και κλασσικο rock... Απο sustain ας μη συζηταμε... απλα δεν σταματει (δεν μιλαω για μη κοντρολαρισμενο feedback και σφυριγματα αλλα για sustain). Οσο χαμηλωνεις την ενταση, φευγουν τα πολλα μπασσα και φαινονται περισσοτερο τα πριμα, αλλα ο ηχος γινεται τοσο στακατος που σου φαινεται οτι τσιμπας τις χορδες!
Εβγαλα πολυ καλο ηχο στυλ srv και πολυ καλο crunch ΠΑΧΥΥΥ ηχο...
Για περισσοτερο gain θα χρειαστει ειτε mods ειτε καποιο πεταλακι...
Αυτα για αρχη... Οποιος θελει να ακουσει Marshall plexi superlead του 1973 dimed, τον προσκαλω σπιτι μου να ερθει να ακουσει! Δεν ευθυνομαι για τυχον προσωρινη/μονιμη μερικη/ολικη απωλεια ακοης...  ;D ;D
 Περα απο την πλακα παντως, εχει ενα ιδιατερο συστημα που δυναμωνει... Απο ενα σημειο και μετα φαινεται πως αντι να δυναμωνει σε ενταση, compressαρει πιο πολυ και γκαζωνει...
Μακαρι να ειχα και καμια καλυτερη καμπινα να δοκιμασω αλλα προς το παρον δεν παιζει...
Νομιζω ειναι ενας ενισχυτης για purists και σε χαμηλες εντασεις παιζει παααρα πολυ ομορφα για blues και κλασσικο rock...
Επομενο βημα στην φρενιτιδα gas που με εχει πιασει; Μαλλον ενας 5150 III...

καλά δεν έπεσε το σπίτι  ;D πόσο τον τσίμπησες? καλόπαιχτος!!

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #6 στις: 12/02/08, 22:31 »
δηλαδη μπορει να βαλω το volume σε ενα 100αρη λαμπατο στο 1-2 (για εντασεις δωματιου) και με ενα attenuator να εχω καλυτερη ποιοτητα ηχου και ας ειναι χαμηλη η ενταση?? καμια επιπτωση με αυτο δεν υπαρχει?εννοω,δεν εχει αρνητικα αυτο το μηχανημα?σορυ δεν εχω παρει λαμπατο ακομα..μαθαινω σιγα σιγα απο το kithara

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #7 στις: 12/02/08, 22:42 »
Βασικά όχι, το volume θα το βάλεις στο 10 αν έχεις attenuator κι αυτό θα ''φροντίσει'' από μόνο του να μην τρίζουν τα τζάμια της διπλανής πολυκατοικίας!! :) Όσο για προβλήματα, διάφορα ακούγονται για λάμπες και μετασχηματιστές εξόδου, τώρα τι ισχύει και τι όχι... :-\

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #8 στις: 12/02/08, 22:50 »
βασικα εγω ρε παιδια,για να σας πω το ψωνιο μου  ;D ,μαζευω λεφτα να παρω λαμπατη κεφαλη και μκρη καμπινα με 2 δωδεκα'ι'ντσα ηχεια..η κεφαλη 50 watt αλλα αν δεν βρισκω τοτε 100 watt .. ξερω οτι σπιτι μου δεν θα μπορω να το βαλω πανω απο το 3-4 αλλα πειτε το σαν αποθιμενο..κεφαλη καμπινα.και αν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα τη πουλαω και περνω combo.εκτοσ αν βρω combo που να μου αρεσει πολυ και δεν παρω κεφαλη. για πειτε τη γνωμη σας... δηλαδη πανε τσαμπα τα λεφτα ετσι?δεν αξιζει αν δεν μπορω να βαλω το volume δυνατα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #9 στις: 12/02/08, 22:58 »
Εξαρταται τον ενισχυτη... Αν παρεις ενισχυτη με master volume τοτε δεν θα χεις ιδιατερο προβλημα. Αν παρεις ενισχυτη χωρις master volume και ειδικα αν δεν ειναι high gain (δλδ αν χρειαζεται να τσιτωσεις το volume για να βγαζεις παραμορφωση) και θες γκαζι θα χεις προβλημα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #10 στις: 12/02/08, 23:03 »
α οχι hi gain θελω!θελω κυριως βαρυ ηχο..οταν πχ παιζω riffακια με palm mute να εχει πολλαααα μπασσα ο ηχος..να ισοπεδωνει  ;D .. αλλα να βγαζει και πιο "χαλαρο"  ηχο για πιο hard rock kai metal παιξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #11 στις: 12/02/08, 23:08 »
Tοτε σιγουρα θες high gain ενισχυτη με master volume... Ή καποιον κλασσικο με πεταλακι μπροστα...
Για ποσα χρηματα μιλαμε;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #12 στις: 12/02/08, 23:12 »
α ακομα ειναι νωρις για να μιλησω για χρηματα..κατσε να τελειωσω σε λιγο καιρο πανελληνιες κτλ και μετα αρχιζω να ασχολουμε παλι γιατι το εχω παρατησει φετοσ..μονο σπιτι μου παιζω τα βραδια οταν προλαβαινω.παντως θα ειναι πανω απο 1000 ευρω...δεν με νιαζει αν θα ειναι καινουργιος η μεταχειρισμενος..καλυτερα μεταχειρισμενος..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #13 στις: 12/02/08, 23:17 »
Για engl ή καναν Peavey 5150 Ι, ΙΙ σε κοβω... Οι αλλες λυσεις πανε πολυ πιο ακριβα και δυσκολα να πετυχεις μεταχειρισμενο... (diezel, framus, Boogie, Bogner, VHT πχ)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #14 στις: 12/02/08, 23:26 »
βασικα και γω αυτο σκεφτομουν..για engl ή marshall jcm 800.. ξερω οτι ο jcm 800 δεν ειναι και τοσο πολυ γιαυτο που ζηταω αλλα αν τον boostαρω?τι λες?επισης εχω αλλη μια απορια για τον 800.. αν ξερεις πες μου. λοιπον ο 800αρης εχει presence,master volume,eq,preamp volume.. αν του βαλω gain και τον boostarw με ενα πεταλακι θα εχω λογικα πολυ καλο gain.. οταν κλεισω το πεταλακι ομως θα υπαρχει ακομα βρωμα στο ηχο(απτον ενισχυτη)..αρα καθαρο καναλι δεν μπορω να εχω?πρεπει να χρησιμοποιω μονο το gain απτο πεταλακι?ελπιζω να μη μπερδεψα κανεναν.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #15 στις: 12/02/08, 23:31 »
o Jcm 800 ειναι mid gain ενισχυτης, απο μονος του δεν ειναι για καφριλες. Με πεταλακι κανεις δουλεια αλλα μην πολυπεριμενεις να εχεις καλα καθαρα... Εκτος αν χρησιμοποιεις καργα το πεταλι για παραμορφωση και εχεις ελαχιστο gain στον ενισχυτη. Αλλα ετσι χανεται πολυ ο χαρακτηρας του ενισχυτη... Καλυτερα να πας για εναν ενισχυτη με 2 (ή και παραπανω) ξεχωριστα καναλια (με ξεχωριστα eq, volume κτλ).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #16 στις: 12/02/08, 23:37 »
οποτε μαλλον βγαζω απτο μυαλο μου το ονειρο του jcm 800.. ;D ..βασικα μου αρεσει ο ηχος του..αλλα δεν μπορω να εχω μονο αυτον τον ηχο και οταν θελω κατι πιο heavy να μην αποδιδει.. με τον jcm 800 θα επαιζα πχ randy rhoads.. αρα για engl παω...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #17 στις: 13/02/08, 00:02 »
Μάλλον συγχέετε την "καφρίλα" με το gain.Ένα μεγάλο μέρος του ήχου που αντιλαμβάνεστε σαν "καφρίλα" έχει να κάνει πιο πολύ με τον όγκο που δίνει ένας (συνήθως λαμπάτος) ενισχυτής με το volume ψηλά και μεσα από μια καμπίνα 4x12.Η υπερβολική παραμόρφωση "μικραίνει" τον ήχο.Εκ πείρας πάντως,ο 800 μπορεί να βγάλει "καφρίλα",αλλά όχι σε εντάσεις δωματίου.Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται ένα attenuator.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #18 στις: 13/02/08, 00:13 »
ρε παιδια ειπα εγω καφριλα??? εγω ειπα και ηχο randy rhoads θελω και γενικα τετοιο ειδος αλλα και ηχο(αλλα settings sto eq εννοειται) που να ειναι βαρυς..πολλα μπασσα..για riff κτλ..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #19 στις: 13/02/08, 10:57 »
Εγω με καφριλα εννοω εντονο saturation... Απο οσους 800 εχω ακουσει, δεν εχουν εντονο saturation, εχουν καπως πιο "στρογγυλο" ηχο με εντονα μπασσα και πριμα. Εγω παντως τον superlead σε 4x12 τον "τερματισα"... Και ναι μεν οταν βαζεις λαμπατους τερμα ακουγονται πολυ καλυτερα στα drive μιας και παραμορφωνουν και οι τελικες λαμπες, αλλα απο την αλλη ειναι τοσο δυνατες οι εντασεις που σου "χαλανε" ακουστικα τον ηχο.
Εγω παντως αυτο που ειδα με τον superlead ειναι οτι ειναι πολυκαλος για classic rock κτλ αλλα για να παιξεις πιο hard πραγματα θα πρεπει η να του κανω διαφορα mods ή να αρχισω να μαζευω πεταλακια... Είδωμεν...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #20 στις: 13/02/08, 11:18 »
Μολις σημερα το απογευμα παρελαβα τον Marshall superlead 100w '73...
Μετα τα προκαταρτικα τον jumpερωσα παραυτα και ναι... τα γυρισα ολα ΜΑ ΟΛΑ στο 10 (ολα τα eq και τα 2 volumes)!
Θεε μου... Ακομα σφυριζουν τα αυτια μου μετα απο καμια ωρα παιξιμο...  ;D ;D :P
Καταρχάς thx για το review Johnie ;) Μακάρι να κάναμε και εμείς reviews για το gear μας μήπως και αλληλοβοηθιόμασταν..

Τώρα όσον αφορά την ένταση, δεν θα σου πω κάτι καινούργιο, απλά να προσέχεις πολύ με το δυνατό ήχο.. Και εγώ συνηθίζω να βάζω σε πολύ μεγάλη ένταση την κεφαλή μου (και εγώ μένω σε μονοκατοικία) και αυτό είναι κάτι το καταστροφικό.. Σαν παθών, μπορώ να σου πω ότι η καταστροφή κάποιου νεύρου του αυτιού είναι τρομερή αίσθηση.. Στο στρατό έπαθα ακουστικό τραύμα στο αριστερό αυτί από βολή το οποίο τους πρώτους μήνες μου είχε στερήσει τις υψηλές συχνότητες σε σημείο που να μην ακούω καθόλου από το αριστερό ηχείο του στερεοφωνικού μου το high-hat των drums!! Ευτυχώς οι συχνότητες αυτές επανήλθαν μετά από ένα 6μηνο και πολύ ενδοφλέβεια κορτιζόνη αλλά παρέμειναν οι εμβοές.. Έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε, αλλά όταν επικρατεί ησυχία ακούω ακόμα βουητό, σαν όταν πάμε να κοιμηθούμε μετά από μια συναυλία (αλλά από το αριστερό αυτί μόνο και αυτό είναι πίκρα).. Τις προάλλες, το παρατσίτωσα λίγο το Peavey μου και οι εμβοές αυξήθηκαν!! Έχω παρατηρήσει ότι μέρα με την μέρα μειώνονται αλλά καλό είναι να προσέχουμε πολύ..

Σκέφτομαι σοβαρά ένα attenuator και πιστεύω ότι όσοι αρέσκονται στο να τσιτώνουν τους ενισχυτές τους, θα πρέπει να το σκεφτούν σοβαρά..

Ελπίζω να μην ακούστηκα πατερναλιστής ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #21 στις: 13/02/08, 11:25 »
Kαθολου φιλε μου. Εχεις απολυτο δικιο... Απλα ΕΠΡΕΠΕ να τον τσιτωσω και για να ελεγξω την καλη λειτουργια και για να απολαυσω εναν τσιτωμενο αυθεντικο vintage Marshall... Απο δω και περα θ απαιζει σε πιο λογικες εντασεις ;D
Ευχομαι να μην σου ξανασυμβει τιποτα με την πιο πολυτιμη (για μας τους μουσικους ερασιτεχνες και επαγγελματιες) αισθηση.
Ο λογος που εκανα το review ηταν αυτος ακριβως, επειδη τετοια μηχανηματα δεν μπορει ο καθενας να τα ακουει συχνα και επειδη ειμαστε ενα forum που το νιωθω σαν σπιτι μου, θελω να μοιραζομαι τετοιες εμπειριες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #22 στις: 13/02/08, 11:56 »
Ο λογος που εκανα το review ηταν αυτος ακριβως, επειδη τετοια μηχανηματα δεν μπορει ο καθενας να τα ακουει συχνα και επειδη ειμαστε ενα forum που το νιωθω σαν σπιτι μου, θελω να μοιραζομαι τετοιες εμπειριες.

Και πολύ καλά έκανες...

Καλόπαιχτο το νέο σου απόκτημα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #23 στις: 13/02/08, 12:14 »
Ο λογος που εκανα το review ηταν αυτος ακριβως, επειδη τετοια μηχανηματα δεν μπορει ο καθενας να τα ακουει συχνα και επειδη ειμαστε ενα forum που το νιωθω σαν σπιτι μου, θελω να μοιραζομαι τετοιες εμπειριες.

Και πολύ καλά έκανες...
Ναι όντως πολύ καλή σκέψη..
ArgO, κάτι ακουγόταν για την δημιουργία ενός section για reviews στο kithara.gr.. Έχουμε κάποιο νέο; Νομίζω ότι ένα section του forum, όπου κάποιος θα μπορούσε να κάνει ένα review και οι από κάτω να απαντούν με επίσης άλλο review θα ήταν κάτι το εφικτό.. Επίσης όπως το φαντάζομαι θα μπορούσε να χωριστεί το section αυτό σε κιθάρες, μπάσα, ενισχυτές, πετάλια για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση.. Επίσης για να αποφύγουμε και περιπτώσεις όπου κάποιος έχει ακούσει κάπου, κάποτε μια κιθάρα και δεν του άρεσε και θέλει να ποστάρει ένα review στο οποίο θα τα χώνει, το μέλος που κάνει το review θα πρέπει να πιστοποιεί την κατοχή του gear με κάποιο τρόπο (s/n ίσως;)..

Πιστεύω ότι θα βοηθούσε ιδιαίτερα.. Υπάρχει βέβαια και το harmony central, αλλά εκεί του λείπει το interaction συν του ότι είναι και απρόσωπο εντελώς..

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Marshall superlead dimed... omg...
« Απάντηση #24 στις: 13/02/08, 12:43 »
ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!  ;)

Βρε "ιερόσυλε" ( ;D ) ξεμπρίτζωσε τα καναλια, χωσε την κιθαρα σου στο high treble καναλι, ξεκινα το vol απο το 8 (αναρωτιεμαι τι τιμη bright cap εχει το μανάρι σου), γυρνα EQ (χεχε σωστοτατη η παρατηρηση σου για το EQ) και presence στο 5 και ξεκινα απο εκει...αν δεν επαιξες με κιθαρα με διπλους σε αυτή την ενταση, κάνε το... ;)

Σε τι καμπινα ειπαμε του ήπιες το αίμα?  ;)

Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
15568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/05, 02:34
από Mistral
6 Απαντήσεις
4580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/04, 20:31
από Σιδηρόπουλος
8 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/05, 13:37
από math2014
7 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 23:56
από Light_Without_Heat
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
0 Απαντήσεις
2354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:20
από Si_rah
19 Απαντήσεις
7268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 12:20
από Baroness
Marshall 2061x

Ξεκίνησε από SGACE Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:27
από SGACE
6 Απαντήσεις
3806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 11:32
από j.free
19 Απαντήσεις
7742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill