Αποστολέας Θέμα: Νέα μπασίστρια  (Αναγνώστηκε 39527 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #25 στις: 10/01/18, 14:38 »
Panix o Demayo ειναι ενας καλος μπασιστας.  Ισως να ειχε και καποιες καλες στιγμες συνθετικα αλλα δεν ειναι μπασιστας-ηγετης. Δεν ζηλεψε κανεις ουτε την τεχνικη ουτε και ουτε το μυαλο του. Ο Lemmy απο την αλλη εχει καθιερωθεί σαν μορφη, έφτιαξε δικια του σχολη με τον ηχο του αλλα ως εκει. Ο Lemmy ειναι θεσμος, αντιληψη δεν μπαινει σε συγκρισεις με κοινους θνητους.

Καλές στιγμές συνθετικά τα 40 διαμάντια των 4 πρώτων δίσκων? O Lemmy τι είχε απέναντί στο Bridge of Death, στο Guyana, στο Secret of Steel και στο Gates Of Valhala (για να μην τα γράψω ΟΛΑ τα τραγούδια των Manowar)? Το orgasmatron , το killed by death με τα 4 ακόρντα και το ace of spades?? μην λέμε τρελά ... είπαμε καλή ροκ'ν'ολλάκι / πανκ φάση ο Λέμι αλλά μην τρελαθούμε και τελείως?
Προφανώς δεν έχεις ακούσει τα 4 πρώτα άλμπουμ των manowar.

δεν ζήλεψε κανείς την τεχνική του, γιατί κατάφερε απο τον πρώτο δίσκο κιόλας να έχει έναν trade-mark ήχο και τεχνική ο οποίος συνδέθηκε με την μπαντα των Manowar. Με τα κυάλια τον έβλεπαν οι υπόλοιποι... σιγή ιχθύος.... ούτε το μπασο του μπορούσαν να καταλάβουν πως δουλεύει, ούτε τον ήχο του ούτε την τεχνική του...

μακράν...


++++

οι Manowar ηταν το μοναδικό συγκροτημα στο ροκ/μεταλ που το ΜΠΑΣΟ ήταν το κύριο όργανο, και δεν έκανε απλώς μπουμ μπουμ μπουμ πίσω απο τα drums ...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/18, 15:01 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #26 στις: 10/01/18, 14:54 »
Χωρις παρεξηγηση,αλλα απο που εισαι;
Ρωταω για αν ξερω κανα μπασιστα εκει κοντα και σε ενδιαφετει να σου κανει κανα μαθημα
Έχεις pm!!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #27 στις: 10/01/18, 14:55 »
Αν θέλουμε να μιλήσουμε,για την μεγαλύτερη μορφή του ηλεκτρικού μπάσου,τότε μιλάμε για τον Jaco Pastorius!
Δυστηχώς μας άφησε στα 35 του το 1987,μετά απόο καβγά σε μπαρ,χτυπήθηκε θανάσιμα!
Είναι ο μόνος παίχτης ηλεκτρικού μπάσου που είναι στο jazz hall of fame!Οι υπόλοιποι είναι με κοντραμπάσο!
Έχει επιρρεάσει εννοείται όλους τους σοβαρούς μπασίστες της μοντέρνας μουσικής!
Από τους εν ζωή μπασίστες,πιστεύω ότι ο Geddy Lee δεν παίζεται,ηγέτης με το όλα του!
Στη φωτογραφία ο Τζέικο Παστόριους...

« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/18, 14:59 από Κώστας Σο. »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #28 στις: 10/01/18, 14:55 »
Κατσε βρε.Αφου ο δασκαλος σου ειναι κιθαριστας σε μπαντα,δεν εχουν μπασιστα να σου κανει μαθηματα αυτος;
Το μπασίστα τον έχει διδάξει ο ίδιος.
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #29 στις: 10/01/18, 14:57 »
Μου έχετε βάλει πολύ υλικό για το σπίτι!!!  ;D
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #30 στις: 10/01/18, 15:42 »
Εμενα προσωπικα ο τζακος δεν μου αρεσει.Δεν με νοιαζει τι ταλεντο ηταν και τι καταφερε να κανει.Απλα ποτε δεν θα τον βαλω να τον ακουσω.
Απο την αλλη πχ ο claypool μου αρεσει.Ναι ειναι λιγο περιεργη φαση η μπαντα του,αλλα μου κανει αυτο το κλικ να τον ακουσω.
Και ο sheehan παιζει τα αντερα του,αλλα αυτο που ακους μπασο να ακουγετε σαν μελισσα..ευχαριστω,δεν θα παρω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #31 στις: 10/01/18, 16:31 »
οι Manowar ηταν το μοναδικό συγκροτημα στο ροκ/μεταλ που το ΜΠΑΣΟ ήταν το κύριο όργανο, και δεν έκανε απλώς μπουμ μπουμ μπουμ πίσω απο τα drums ...

για να προσθέσω εδω οτι και η κιθάρα του Ross the Boss ήταν πραγματικά εύηχη, εύστοχη και μελωδικότατη όπου έπρεπε, συμπληρώνοντας την ραχοκοκαλιά του ήχου που έχτιζε το θηριώδες -αλλα και τόσο λυρικό- μπασο του DeMaio.
Ας βάλουμε σε αυτό και το γεγονός οτι ο Ross προερχόταν απο το ΠΑΝΚ (έπαιζε στους Dictators), και καταλαβαίνουμε γιατί είχαμε τον απόλυτο συνδιασμό!
Ενα συγκρότημα όπου η κιθάρα, αν και τόσο γλυκιά, ήταν το 2ο όργανο. (και ΟΧΙ στους Maiden δεν ίσχυε αυτό... μπορεί να έπαιζε ο χάρης κατι τις πέρα απο τα συνιθισμένα αλλά δεν ήταν το κύριο όργανο του ήχου).

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #32 στις: 10/01/18, 17:00 »
Εντάξει καπως υπερβαλεις νομιζω αλλα οκ. Σαν κινητρο για να ξεκινησει καποιος το μπασο ως τωρα δεν ακουσα καππιος να πει πως ηταν ο Demaio. Ξαναλέω ωραιος μπασιστας, ειχε παρουσία, αλλα... Τον Λεμμυ τον ανεφερα ακριβως για αυτο που ειπες κι εσυ. Σαν παιχτης δεν αου εριχνε τα σαγονια αλλα γενικα ο Λεμμυ ηταν Λεμμυ. Και μεταξυ μας τωρα ηταν και λιγο καραγκιοζης ο μαγιονεζας να τρεχει με δερματινα σωβρακα στη σκηνη. Τουλαχιστον ο Λεμμυ ηταν αληταμπουρας
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #33 στις: 10/01/18, 17:01 »
Μου έχετε βάλει πολύ υλικό για το σπίτι!!!  ;D

Τι μουσικη παιζεις δεν μας ειπες; Εμεις σε πλακωσαμε στα βαρεα μέταλλα και τους μαγους του αταστου.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #34 στις: 10/01/18, 18:30 »
Η αληθεια ειναι πως το μεταλο δεν εχει να υποδιξει και πολλους μπασιστες παικτρωνια.
Επι το πλιστων παιζουν μια κιθαρα με λιγωτερες χορδες παρα μπασο,σε αντιθεση νε πολλους κιθαριστες και ντραμερς που οντως το εχουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #35 στις: 10/01/18, 18:34 »
Βαρέα μέταλα;;; Χαχαχα.. Καλό!
Θα σας μιλήσω περισσότερο για μένα λοιπόν.
Μεγάλωσα με ροκά μπαμπά. Στο σπίτι είχαμε δημοκτρατικό πολίτευμα μουσικών ακουσμάτων. Ακούγαμε ΜΟΝΟ rock - metal. ;D
Μεγαλώνοντας επέλεξα να μάθω πιάνο (μου άρεσε ο ήχος για κάποιο λόγο). Είχα ακούσματα από Queen, Doors κ.α. Το μόνο που υπήρχε σχετικά με μουσική εδώ στην επαρχεία, ήταν το ωδειάκι μας. Κλασικό ωδειάκι... Ας μη μπω σε λεπτομέρειες.
Γενικά είμαι εϊσιντισού (AC/DC) όσο δεν πάει!!! ;D
Από εκεί και πέρα ακούω από classic rock μέχρι βαρέα μέταλλα (πολύ μου άρεσε η ορολογία). Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ - αλήθεια. Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep purple, Nirvana, Alice in Chains,Judas Priest, Iron Maiden, Metallica, Motorhead, Pantera, Iced earth και άλλα αμέτρητα παύλα άπειρα.
Από κομμάτια έχω βγάλει διάφορα (είμαι αρχάρια υπόψιν ακόμα):
Seven nation army, You really got me, peter gun, green onions, I wanna be your dog, another brick in the wall, getting away with it, I love rock 'n' roll, road house blues, the passenger, rock you like a hurricane, always somewhere, for whom the bell tolls (πόρωση), the zoo, come as you are
Το τρένο- τρύπες , Έφηβα γεράκια, Βασιλιά της σκόνης, Λιωμένο παγωτό, Βουτιά από ψηλά, Ταξιδιάρα ψυχή (οχι σε κανονική ταχύτητα ακόμα)
Κάτι ακόμα που δεν σας έχω αναφέρει. Ο σύζηγος (στην ηλικία μου) εδώ και ένα χρόνο μαθαίνει drums με δάσκαλο και πολύ καλό μάλιστα. Το θέμα είναι οτι σπάνια έχουμε δοκιμάσει να παίξουμε μαζί.  :(

 
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #36 στις: 10/01/18, 19:01 »
Εισιντισου ε; Εχεις καλες βασεις, πας καλα. Μαθαινεις γρηγορα παντως. Κι εγω Σεπτέμβρη-Οκτώβριο ξεκινησα μαθήματα (το μπασο το εχω κοντα εναν χρονο) αλλα δεν εχω βγαλει τοσα πολλα κομματια. Ειδικα το for whom the bell tolls ουτε που το πλησιασα.Επαιζα χρονια ντραμς και ειχα μια μπαντουλα με 2 κολλητους στην αρχη και αργοτερα επαιζα με πολλους και σε διαφορες μπαντες. Το μπασο ομως πάντοτε μου αρεσε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #37 στις: 10/01/18, 19:09 »
Έχω βγάλει αρκετά κομμάτια αλλά δεν κάνω πολλές ασκησεις πράγμα το οποίο δεν είναι πολύ καλό μάλλον. Απλά μου αρέσει να βάλω στο pc μουσική και να παίζω. Το βρίσκω πιο ενδιαφέρον.
Θέλω τη γνώμη όλων για τον τρόπο που παίζω. Αντίχειρας στο μαγνήτη μόνιμα (χωρίς να κατεβάινει στις χορδές). Είναι λάθος; Επίσης αρνούμαι να πιάσω πένα.
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #38 στις: 10/01/18, 19:16 »
Ασε μας βρε uriah που μου πες μα δω το play that funnky music που το εβγαλες χαλαρα και μολις το κοιταξα,εκανα τερματισμο λειτουργιας το λαπτοπ (καθως ενα δακρυ απογοητευσης ξεπροβαλε απο τα γαλανοπραδινα αμυγδαλοτα μου ματια) και δεν το ξανα κοιταξα..Τρελα με πολας;
Πραγματικα πιστευω πως καποια κομματια καποιοι τα βγαζουν πιο ευκολα γιατι μπορουν και κολανε στην γκρουβα τους.
Καλα ειναι να αρχησεις να παιζεις με τον αντρα σου,να βρητε και κανεναν απο τους αυτους (κιθαρισυες) γιατι η μπαντα ειναι μεγαλος δασκαλος


Οτι σε βολευει,και οπως σε βολευει.
Εγω τα κανω ολα.και στην ταστιερα ο αντιχειρας,και παλμ μιουτινγκ επι θρας εποχων με το χερι στην γεφυρα και πενα,και παιξημο σαν κλασικη κιθαρα,ολα οτι μπορεις να φανταστεις.Βεβαια,σκοτωμενα ολα,αλλα ολα.αναλογα τα κεφια και το κοματι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #39 στις: 10/01/18, 19:20 »
Έχω βγάλει αρκετά κομμάτια αλλά δεν κάνω πολλές ασκησεις πράγμα το οποίο δεν είναι πολύ καλό μάλλον. Απλά μου αρέσει να βάλω στο pc μουσική και να παίζω. Το βρίσκω πιο ενδιαφέρον.
Θέλω τη γνώμη όλων για τον τρόπο που παίζω. Αντίχειρας στο μαγνήτη μόνιμα (χωρίς να κατεβάινει στις χορδές). Είναι λάθος; Επίσης αρνούμαι να πιάσω πένα.

Η αρνηση για την πενα:την καταλαβαινω. Την ειχα κι εγώ ανευ λογου. Με τον καιρο καταλαβα πως ειναι κι αυτή ενα εργαλείο και για καποιον που κυνηγαει να πιασει εναν συγκεκριμένο ηχο θα παιξει και με πενα. Προσωπικα δεν θελω πενα. Στη θεση παιξίματος ειναι καθαρα προσωπικης προτιμησης-τεχνικης. Αν μπορεις να απομονωνεις με την παλαμη σου ή με τα αλλα δαχτυλα (βλ.  Steve Harris) τοτε παιξε ετσι. Εγω συνδυαζω και τα δυο. Πχ στο Beat it στο ριφακι που εχει (εχει μεγαλα ανοίγματα δοκιμασε το) κραταω αντιχειρα στην Ε και μιουταρω με το μεσαιο ή τον δεικτη, αναλογως με ποιο παιζω. Κατα κανονα αντιχειρα στον μαγνήτη και ανεβαίνω στις χορδες ανάλογα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #40 στις: 10/01/18, 19:31 »
Ασε μας βρε uriah που μου πες μα δω το play that funnky music που το εβγαλες χαλαρα και μολις το κοιταξα,εκανα τερματισμο λειτουργιας το λαπτοπ (καθως ενα δακρυ απογοητευσης ξεπροβαλε απο τα γαλανοπραδινα αμυγδαλοτα μου ματια) και δεν το ξανα κοιταξα..Τρελα με πολας;
Καμμια σχεση με χαλαρα. Ασε και με τις GHS εχω βελαξει και παράγγειλα τις thomastik παλι flat αλλα για χαμηλοτερο tension. Τις La Bella τις αφησα λογω υψηλου tension (παραπλησιο με τις GHS precision που φοραω σε .45-105).
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #41 στις: 10/01/18, 19:37 »
Εμενα με βολευει το μεγαλο τενσιον.Στο τετραχορδο εχω 41-42  σε ολες τις χορδες.Λιγο βαρυ στο δεξι χερι,αλλα κοντρολαρεις ολο το οργανο


Εντιτ.Τωρα που τσεκαρα το mail,παιζει να εχω tension πανω απο 46-47
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/18, 20:03 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #42 στις: 10/01/18, 20:17 »
Πωπω εγώ δεν ξέρω τι έχω! Είμαι άσχετη... Πάντως δεν έχω flat! Έχω τις κανονικές και έχω χάσει την αφή μου σχεδόν!!! ;D
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #43 στις: 10/01/18, 20:36 »
Πωπω εγώ δεν ξέρω τι έχω! Είμαι άσχετη... Πάντως δεν έχω flat! Έχω τις κανονικές και έχω χάσει την αφή μου σχεδόν!!! ;D
Ο,τι κι αν φορας στην αρχη θα ματώσεις. Εγω ειχα κανει φουσκαλες κανονικα! Και πανω που αρχισαν να σκληραίνουν ξεκινησα να κανω μαθήματα, κι εκει αρχισα να κανω φουσκαλες στο μικρο δαχτυλο του αριστερού. Σε ζηλευω γιατι εχεις γνώσεις μουσικής και θα κανεις αλματα προοδου.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #44 στις: 10/01/18, 20:42 »
Πωπω εγώ δεν ξέρω τι έχω! Είμαι άσχετη... Πάντως δεν έχω flat! Έχω τις κανονικές και έχω χάσει την αφή μου σχεδόν!!! ;D
Ο,τι κι αν φορας στην αρχη θα ματώσεις. Εγω ειχα κανει φουσκαλες κανονικα! Και πανω που αρχισαν να σκληραίνουν ξεκινησα να κανω μαθήματα, κι εκει αρχισα να κανω φουσκαλες στο μικρο δαχτυλο του αριστερού. Σε ζηλευω γιατι εχεις γνώσεις μουσικής και θα κανεις αλματα προοδου.
Έγώ σας ζηλεύω όλους σας επειδή έχετε φυσιολογικά δάχτυλα και όχι baby σαν τα δικά μου!!!! Θέλω πολύ δουλειά όσες γνώσεις και αν έχω...
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #45 στις: 10/01/18, 20:56 »
Πωπω εγώ δεν ξέρω τι έχω! Είμαι άσχετη... Πάντως δεν έχω flat! Έχω τις κανονικές και έχω χάσει την αφή μου σχεδόν!!! ;D
Ο,τι κι αν φορας στην αρχη θα ματώσεις. Εγω ειχα κανει φουσκαλες κανονικα! Και πανω που αρχισαν να σκληραίνουν ξεκινησα να κανω μαθήματα, κι εκει αρχισα να κανω φουσκαλες στο μικρο δαχτυλο του αριστερού. Σε ζηλευω γιατι εχεις γνώσεις μουσικής και θα κανεις αλματα προοδου.
Έγώ σας ζηλεύω όλους σας επειδή έχετε φυσιολογικά δάχτυλα και όχι baby σαν τα δικά μου!!!! Θέλω πολύ δουλειά όσες γνώσεις και αν έχω...
Κι εγω μικρα δαχτυλακια εχω και μαλιστα λοξα...
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #46 στις: 10/01/18, 21:01 »
Εγω παλι εχω δαχτυλα σαν καρωτα,και αλλου θελω να πατησω,και αλλου παταω..
Φαντσου να επαιζα και μπαγλαμα  ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #47 στις: 10/01/18, 21:15 »
χαχα  ;D ;D ;D Έχετε πλάκα! Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #48 στις: 10/01/18, 21:30 »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"It's a long way to the top...."