Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για αγορά συγκεκριμένου strat μπράτσου  (Αναγνώστηκε 2832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα...
Εχω παίξει με κανα δυο Squier οι οποίες είχαν ένα πολύ λεπτό μπράτσο και αν και στους περισσότερους γνωστούς δεν τους αρέσει, εμένα με είχε βολέψει πάρα πολύ (ίσως σαν δικό μου επιχείρημα είναι ότι δουλεύω αρκετά τον αντίχειρα, πάντως όντως με βολεύει....). Οτι fender λοιπόν είχα εμπειρία στο παρελθόν δεν το είχα συναντήσει (όσοι έχουν παίξει με το λεπτότερο θα με καταλαβαίνουν τι λέω...). Εχοντας λοιπόν πλέον μια partcaster σκέφτηκε να της φορέσω ένα τέτοιο μανίκι, αλλα δεν μπορώ να το βρώ πουθενά. Είτε στο ebay είτε σε μαγαζιά online βρίσκω μόνο τα κλασσικά μπράτσα με τις γνωστές παραλλαγές σε μέγεθος τάστων, radius κλπ. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές χάνομαι και στις μετρήσεις μιας και τα περισσότερα είναι σε ίντσες.... Παρόλα αυτά έχει κανείς υπόψιν να μου παραθέσει κανα λινκ μπας και βρώ να αγοράσω? Ξέρει κανείς έστω τις διαστάσεις μπας και κάνω καλύτερο search?

YΓ1. θα προτιμουσα ebay και μαγαζιά ευρώπης και όχι αμερικής
ΥΓ2. δεν καίγομαι να είναι επώνυμο, εχω παίξει στο παρελθόν και με πολλά «no name» και είχαν βγεί παλικάρια...

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 ??? ??? κανεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tι ακριβώς ψάχνεις να βρεις; Το μήνυμά σου δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό. Θέλεις ένα μπράτσο παρόμοιο ( ή μήπως το ίδιο...; ) με κάποια μοντέλα Squier stratocaster που έπαιξες κάποτε, έτσι γενικά και αόριστα. Δεν προσδιορίζεις διαστάσεις, έστω και κατά προσέγγιση, ούτε καν αναφέρεις ποιά ήταν τα συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να ξέρουμε τουλάχιστον για ποιές κιθάρες μιλάμε. Πώς περιμένεις να καταλάβει κάποιος τι έχεις εσύ στο μυαλό σου όταν δεν διευκρινίζεις βασικές λεπτομέρειες...;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/10, 22:27 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tι ακριβώς ψάχνεις να βρεις; Το μήνυμά σου δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό. Θέλεις ένα μπράτσο παρόμοιο ( ή μήπως το ίδιο...; ) με κάποια μοντέλα Squier stratocaster που έπαιξες κάποτε, έτσι γενικά και αόριστα. Δεν προσδιορίζεις διαστάσεις, έστω και κατά προσέγγιση, ούτε καν αναφέρεις ποιά ήταν τα συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να ξέρουμε τουλάχιστον για ποιές κιθάρες μιλάμε. Πώς περιμένεις να καταλάβει κάποιος τι έχεις εσύ στο μυαλό σου όταν δεν διευκρινίζεις βασικές λεπτομέρειες...;


Ωραία.... Το πάω από την αρχή.
Στις Squier affinity φοράνε ένα λεπτότερο μπράτσο   (σε πάχος). Αν θεωρείς συνηθισμένη τιμή το πάχος στο nut της κιθάρας τα 42mm, στο   συγκεκριμένο μπράτσο πρεπει να είναι κάποια χιλιοστά στενότερο, όπως και   και στην βάση του το συνηθισμένο πάχους είναι 55,5 mm, σε αυτό επίσης   είναι σίγουρα κάποια χιλιοστά στενότερο. Στα specs δεν δίνονται διαστάσεις όσον αφορά το πάχος του   μπράτσου. Οπως ανέφερα άν ήξερα ακριβώς διαστάσεις θα έκανα και μόνος μου search  ;) και δεν θα άνοιγα ποστ :) . Οποιος όμως έχει παίξει με affinity (δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλες κιθάρες) θα ξέρει ότι το μπράτσο στην χούφτα σου είναι κατα πολύ στενότερο απο μια οποιοδήποτε fender. Θεωρούσα ότι όλο και κάποιος θα γνωρίζει μιας και κατα καιρούς το κοροιδεύουν σε διάφορες συζητήσεις ώς το «μπουζουκόμπρατσο». Εμένα είπαμε παρόλα αυτά με βολεύει. Και ξαναρωτάω λοιπόν αν κάποιος γνωρίζει κάποιο λινκ για να αγοράσω αντίστοιχο μπράτσο.

Δεν έχει κανείς αντιληφθεί τα στενότερα μπράτσα της squier? Μου κάνει εντύπωση....

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και για να την κάνω πιο απλά την ερώτηση...
Εκτός απο το να αγόρασω μια Squier Affinity (την οποία θα πετάξω ;D και θα κρατήσω μόνο το μπράτσο της), υπάρχει άλλος τρόπος να βρώ ίδιο μπράτσο στο ίντερνετ για να βάλω πάνω σε μια παρτκάστερ που έχω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Oι Αffinity έχουν nut width περίπου 41 χιλιοστά, δηλαδή λίγο πιο στενό από αυτό των 42 χιλιοστών που έχουν οι περισσότερες stratocaster. Oι περισσότερες Fender π.χ. έχουν μπράτσο με πλάτος 42 χιλιοστά ενώ κάποια μοντέλα έχουν 43. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιο μοντέλο Fender strat με nut width 41 χιλιοστά. To πλάτος αυτό όμως είναι πιο συνηθισμένο σε telecaster. Eπομένως, αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση, ένας τρόπος να πετύχεις αυτό που θέλεις είναι να βάλεις στην κιθάρα μπράτσο από tele.

Αν αγοράζεις από ebay, μπορείς να κάνεις μια έρευνα για μπράτσο από Squier Αffinity stratocaster. Στο ebay πιθανόν να βρεις ολόκληρη Αffinity σε τιμή χαμηλότερη απ' ό,τι αν την αγόραζες καινούργια. Αν είναι και σε κακή κατάσταση, ακόμα καλύτερα, αφού εσύ ενδιαφέρεσαι μόνο για το μπράτσο. Επίσης θα μπορούσες να ψάξεις γενικά για μπράτσο strat ή tele, προσδιορίζοντας το nut width στα 41 χιλιοστά.

Φυσικά η καλύτερη λύση (για να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις το μπρατσο που θέλεις) είναι αυτό που ανέφερες κι εσύ, δηλαδή να αγοράσεις μια Affinity και μετά να πουλήσεις (όχι να πετάξεις) το σώμα, ώστε να μειώσεις το κόστος του όλου εγχειρήματος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
7 Απαντήσεις
5103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 15:47
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
4357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 17:27
από liveholic
20 Απαντήσεις
6184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 03:52
από kostasmel
6 Απαντήσεις
3343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 22:40
από gers
5 Απαντήσεις
3195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
0 Απαντήσεις
1939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
3 Απαντήσεις
12500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 03:54
από JACKSONMAN
4 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
16 Απαντήσεις
5653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54