Αποστολέας Θέμα: Μία ερώτηση για μικρόφωνο και προενίσχυση  (Αναγνώστηκε 4025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Φίλοι μου καλησπέρα.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με μία αγορά που σκέφτομαι να κάνω.
Έχω την εξωτερική κάρτα ήχου emu 0204:  http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?pid=20347
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή της αλλά το μόνο μειονέκτημα που αντιμετωπίζω είναι πως δεν έχει phantom power για να ''σηκώσει'' πυκνωτικό μικρόφωνο.
Μέχρι τώρα ηχογραφούσα με ένα φθηνό δυναμικό μόνο φωνές, με όχι και άσχημα αποτελέσματα.
Θέλω λοιπόν να προχωρήσω στην αγορά ενός πυκνωτικού μικροφώνου.
Επειδή όμως ξέρω πως θα χρειαστεί μία προενίσχυση με phantom power, σκέφτομαι σαν λύση το  tube ultragain mic100 της behringer για το οποίο όμως ακούω απόψεις είτε τελείως κατά είτε πολύ υπέρ και έχω μπερδευτεί: http://www.behringer.com/EN/Products/MIC100.aspx.
Τέλος για μικρόφωνο έχω τσεκάρει το b1 της behringer: http://www.behringer.com/EN/Products/B-1.aspx
Το budget μου είναι μέχρι τα 100-120 Ευρώ και θέλω να ηχογραφήσω φωνές.
Τι άποψη έχετε για αυτόν τον εξοπλισμό;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα με την υπερανάλυση

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
εφοσον ειναι τα πρωτα σου βήματα στην ηχογράφηση φωνής με πυκνωτικό μικρόφωνο και με δεδομενο τα 120 ευρώ , μια χαρά σου παει αυτό το σετ.



Ασε τα καψίματα για αργότερα, τώρα ριξου στα προσανάματα ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Χα χα χα ;D .
Σε ευχαριστώ.
Και εμένα για αρχή καλά μου φαίνονται ειδικά το μικρόφωνο...απλά έχω τρομάξει λίγο με διάφορα που έχω ακούσει για αυτόν τον προενισχυτή...πχ "χαλάει εύκολα", ''βρωμίζει ( ;D ) τον ήχο'', ''βγάζει θόρυβο'' κλπ..ενώ άλλοι λένε πως είναι καλός και δίνει λίγη ''ζεστασιά'' λάμπας στον ήχο.......
Τι παίζει τελικά;;;Έχεις υπόψιν σου εσύ ή άλλος φίλο;;;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επειδη εχω τον MIC200, φανταζομαι πως περα απο τις ρυθμισεις περι διαφορετικου ηχου αναλογα με την περιπτωση, το βασικο κυκλωμα προενισχυσης των 2 μηχανηματων ( MIC200 και MIC100 ) ειναι ιδιο.

Η αληθεια ειναι πως για low budget καταστασεις ειναι μια καλη αρχη, αν και θα προτεινα τον αντιστοιχο προενισχυτη της ArtTube,  ο οποιος ειναι πιο "καθαρος", εχει ενα headroom που δινει τη δικη του "ζεστασια" και αντεχει καλυτερα στο χρονο.

Εξαλλου σε αυτες τις τιμες που κινεισαι δεν πας απο το καλο στο καλυτερο, αλλα κινεισαι αναμεσα απο μετρια προϊοντα που απλως θα εχουν αυτο το 1/1000 καλυτερο ηχο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
'σπέρα ...
Για μικρόφωνο κοίταξε κι εδώ :  http://www.thomann.de/gr/se_electronics_se_2000.htm
(μου φαίνεται έχει καλύτερες κριτικές)

Για προενισχυτή ... εγώ θα έπαιρνα το mic200 (αντί του mic100)
http://www.thomann.de/gr/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm
ή αυτό της Art :
http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

 Πάντως σε αυτή την κατηγορία τιμής μάλλον έχασες  :( ... μπορεί το σετάκι να ακούγεται χειρότερα από το πυκνωτικό σου (αν είναι καλό) !!
(και δεν έχει να κάνει με τις λάμπες ή όχι ... απλά η ποιότητα υλικών είναι απολύτως στο κάτω άκρο της αγοράς ...)
Αλλά πάλι, το ποσό είναι μικρό και κανείς δεν έμαθε χωρίς να πληρώσει ... ;D 8)

/Πέτροc  8)

Ωπ !! με πρόλαβε ο free !!!
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ε είπαμε αρχή είναι...δεν είναι και πολλά τα λεφτά για κάτι παραπάνω ;D ;D
Υπάρχει τέλος άλλη πρόταση για κανένα άλλο μικρόφωνο στο ίδιος μήκος....τιμής;;;;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Τo SE2000 που προτεινε ο Newbie ειναι παρα πολυ καλο για την τιμη του. Το εχω χρησιμοποιησει για room mic και floor tom close mic σε drum recoding και σταθηκε αξιοπρεπως, παρολο τις μεγαλες πιεσεις. Επιασε μια χαρα τις χαμηλες του floor tom, δεν "παραμορφωσε" τα υψηλα...και για μενα αρκει αυτο για να περασει το test αντοχης/αποδοσης τιμης/αποδοσης ποιοτητας :D.

Εκει που κινεισαι εξαλλου και βαζοντας στον υπολογισμο και μια αλυσιδα μηχανηματων που δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο ( μαζι με το Mic100/200 βαζω και την ιδια την καρτα ηχου που δεν κερδιζει κανα βραβειο οσον αφορα το conversion της, με χαμηλο oversampling κι αρκετο THD στο αποτελεσμα ), νομιζω πως και το Behringer μια χαρα κανει τη δουλεια του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
Νομίζω πως ήταν αρκετά διαφωτιστικές. :)
Απλά τώρα που το σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερο να αποφύγω τον προενισχυτή (αυτού του είδους) και να πάρω μόνο μία τροφοδοσία ρεύματος για το πυκνωτικό μικρόφωνο;;;;;;Τι λέτε;;;;Θα δημιουργήσει πρόβλημα;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/12, 11:29 από vocalizer »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παλι στην αλυσιδα προσθετεις ενα μηχανημα που στην ουσια ( κι εμμεσα ) θα συμμετεχει στον ηχο. Εαν αναφερεσαι στο κλασσικο της Behringer, τοτε στην πραγματικοτητα αγοραζεις το βασικο κυκλωμα μιας προενισχυσης, χωρις gain ή οτιδηποτε αλλο.

Καλυτερα να προμηθευτεις εναν προενισχυτη, ακομα και τον MIC100, απο το να παρεις ενα "τουβλο" που ενας Θεος ξερει τι αλλοιωσεις προκαλει στον ηχο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Οκ.Ευχαριστώ αυτό θα κάνω :)
Α και κάτι που θα ήθελα να ξεδυαλύνω:η προενίσχυση της κάρτας "ακυρώνεται"/''παραμερίζεται'', απο την προενίσχυση του προενισχυτή;;;;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
H καρτα σου δεν εχει προενισχυση με τη μορφη που την "ονομαζει". Μπορει να ενισχυσει line σηματα, οχι ομως και mic, αρα στην ουσια η "κλασσικη" μορφη προενισχυσης δεν υφισταται. Πολλες εταιριες το κανουν αυτο, αλλα η EMU θα μπορουσε να ειναι πιο "επαγγελματικη".

Βεβαια εξαγορασμενη απο την Creative, δε θα περιμεναμε και κατι καλυτερο....

Οπως εγραψα και πιο πανω, ως μερος της αλυσιδας του ηχου σου, σιγουρα αφηνει τον "χαρακτηρα" της. Αν και η emu δεν μπορει να θεωρηθει καρτα με χαρακτηρα. :D

Δεν παραμεριζεται καμια προενισχυση, αφου στην ουσια η καρτα ΔΕΝ εχει προενισχυση! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vocalizer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Ωραία.Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά και όλους σας :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
16359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:35
από dunkan
6 Απαντήσεις
6996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
2 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
6 Απαντήσεις
5250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 09:52
από dunkan
3 Απαντήσεις
3670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 17:12
από mace
6 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 14:31
από themos
0 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:27
από Valkyrie
4 Απαντήσεις
2437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 09:05
από Korgy
3 Απαντήσεις
2864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 15:46
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
3 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/17, 12:50
από saved