Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ  (Αναγνώστηκε 55124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #125 στις: 28/01/20, 13:56 »
Μα σε ένα διάλογο είναι φυσικότατο να υπάρχει διένεξη, να προβάλλονται αντιρρήσεις,
μέσα στα πλαίσια της σωστής συμπεριφοράς. Στο θέμα αυτό οι συνομιλητές μου και εγώ
ανταποκριθήκαμε πληρέστατα.
Όταν όμως κάποιος μπαίνει σε ένα άσχετό φόρουμ για αυτόν μόνο και μόνο για να προκαλέσει

Τα πράγματα είναι απλά. Μπήκα σε ένα φόρουμ στο οποίο
βρήκα το εξής θέμα: “Επιστήμη και Τεχνολογία”.
Τα όσα έγραψα σχετίζονται με αυτό το θέμα.

Παράθεση
μόνο και μόνο για να προκαλέσει

Έγραψα στο φόρουμ αγαπητέ, όχι για να προκαλέσω αλλά για να εμφανισθούν
επιστημονικά τεκμηριωμένες αλήθειες, τις οποίες ως ήταν φυσικό κανένας
δεν μπόρεσε να αναπτύξει κάποια επιχειρηματολογία ώστε να τις αμφισβητήσει.

Η κάτω μαρτυρία του συνομιλητή μου, είναι χαρακτηριστική:


Πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ταλεντο στο να λυγιζουν τους υπολοιπους

Λυγίσατε αγαπητέ Uriah, διότι ως ήταν επόμενο δεν μπορέσατε
να αμφισβητήσετε τα όσα επιστημονικά τεκμηριωμένα σας παρατέθηκαν.
Στην ουσία λοιπόν λυγίσατε ενώπιον της Επιστήμης. Και είναι καλό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #126 στις: 28/01/20, 14:35 »
Έλα Βραζίλη, πες την αλήθεια. Ήταν κόλπο για να ξαναμαζευτούμε στο φόρουμ! Καμιά gasοσυνάντηση θα κάνουμε;

χαχα, καλόοο  ;D

Πάντως, για GASοσυνάντηση ας κανονίσει κάποιος που έχει το σύνδρομο, που γνωρίζει καλύτερα τι θα άρεσε στους ομοίους του "ασθενείς". Εγώ είμαι "καθαρός" πολλά χρόνια τώρα, λόγω συνθηκών.

Λυγίσατε αγαπητέ Uriah, διότι ως ήταν επόμενο δεν μπορέσατε
να αμφισβητήσετε τα όσα επιστημονικά τεκμηριωμένα σας παρατέθηκαν.
Στην ουσία λοιπόν λυγίσατε ενώπιον της Επιστήμης. Και είναι καλό αυτό.

Δηλαδή με όλο αυτό το μπλα μπλα μας έχεις αποδείξει επιστημονικά την ύπαρξη του Θεού;  :o ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #127 στις: 28/01/20, 18:35 »
Έγραψα στο φόρουμ αγαπητέ, όχι για να προκαλέσω αλλά για να εμφανισθούν
επιστημονικά τεκμηριωμένες αλήθειες, τις οποίες ως ήταν φυσικό κανένας
δεν μπόρεσε να αναπτύξει κάποια επιχειρηματολογία ώστε να τις αμφισβητήσει.

Δεν έχεις καταθέσει κάτι αξιόπιστο. Υπάρχει ειδική επιστημονική βιβλιογραφία, η οποία απουσιάζει πλήρως και βγάζεις συμπεράσματα όπως τα θές, ανεξέλεγκτα.

Οπότε ποιος ο λόγος να σου απαντήσει "σοβαρά" κάποιος;

https://www.youtube.com/watch?v=yqrAPOZxgzU
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/20, 18:38 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #128 στις: 28/01/20, 18:37 »
αν δεν υπάρχει τυχαιότητα (που ομολογουμένως είναι μια ηλίθια θεώρηση και χαίρομαι που δεν τσίμπησες) τότε θα πρέπει να υπάρχει στόχευση, δηλαδή Αγάπη, Θέληση και προσεκτικός Σχεδιασμός, και Οραμα για το τελικό Αποτέλεσμα.
Δεν υπάρχει επιλογή άλλη.

Συγνώμη που το λέω έτσι χύμα, αλλά είσαι πολύ "κολλημένος" μερικές φορές. Και δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο τοπικ...

Για να επανέλθω στο τοπικ, δεν υπάρχει σχεδιασμός ούτε όραμα ούτε τίποτα. Υπάρχει απλά εξέλιξη, την οποία με τον ένα ή άλλο τρόπο η φύση βελτιώνει ή χειροτερεύει. Μέσα στη φύση είμαστε κι εμείς...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #129 στις: 28/01/20, 19:15 »
Βασικα αφου ολος ο κοσμος (οκ κατι ταιλανδες κτλ μενουν εκτως) λεει πως σημερα εχουμε 2020 μετα χριστο,με εμεσο τροπο λενε οτι υπαρχει ο θεος γιατι παραδεχοντε την ζωη του χριστου στην γη ο οποιος λεει οτι ειναι ηιος του θεου.θα μποτουσαμε να εχουμε πχ ετος 1745625733673266 σκετο η 2759-μετα ταδε κτλ
Αρα αν η "ιστορια" ανοικει στις θετικες επιστημες,τοτε το δεχετε και η επιστημη.
Ξερω,ακουγωμαι καπως βλακακος,αλλα θα μπορουσα να σας λεω οτι ολα ειναι εικωνικα και ζουμε μια ψευδεσθηση κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #130 στις: 28/01/20, 19:16 »
Εβαλαμια εικωνα matrix αλλα δεν την διχνει  :yeah :yeah :yeah :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #131 στις: 28/01/20, 21:40 »
αν δεν υπάρχει τυχαιότητα (που ομολογουμένως είναι μια ηλίθια θεώρηση και χαίρομαι που δεν τσίμπησες) τότε θα πρέπει να υπάρχει στόχευση, δηλαδή Αγάπη, Θέληση και προσεκτικός Σχεδιασμός, και Οραμα για το τελικό Αποτέλεσμα.
Δεν υπάρχει επιλογή άλλη.

Συγνώμη που το λέω έτσι χύμα, αλλά είσαι πολύ "κολλημένος" μερικές φορές. Και δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο τοπικ...

Για να επανέλθω στο τοπικ, δεν υπάρχει σχεδιασμός ούτε όραμα ούτε τίποτα. Υπάρχει απλά εξέλιξη, την οποία με τον ένα ή άλλο τρόπο η φύση βελτιώνει ή χειροτερεύει. Μέσα στη φύση είμαστε κι εμείς...

Και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τα ανθρώπινα έργα κατ'επέκταση, ως έργα όντων που και αυτά ανήκουν στην φύση?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #132 στις: 28/01/20, 23:35 »
Εγω να ρωτησω το αλλο.
Αν τα πιθικια εξεληχθηκαν σε ανθρωπο,τοτε γιατι υπαρχουν ακωμα πιθικια;γιατι δεν εχει βρεθει ανθρωπος νεατερνταλ με ουρα;σε μια μερα του κοπικε;και γιατι τα αλογα δεν εξεληχθικαν σε μονοκερους η πιγασους η κερβερους;
Δλδ τοσα ωντα πανο στην γη,και το μονο που εξελιχθηκε ειναι μια ομαδα πιθικων;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #133 στις: 29/01/20, 01:27 »
Εγω να ρωτησω το αλλο.
Αν τα πιθικια εξεληχθηκαν σε ανθρωπο,τοτε γιατι υπαρχουν ακωμα πιθικια;γιατι δεν εχει βρεθει ανθρωπος νεατερνταλ με ουρα;σε μια μερα του κοπικε;και γιατι τα αλογα δεν εξεληχθικαν σε μονοκερους η πιγασους η κερβερους;
Δλδ τοσα ωντα πανο στην γη,και το μονο που εξελιχθηκε ειναι μια ομαδα πιθικων;
Μητσο, τα πτηνά και τα πουλερικα καταγονται, προήλθαν,  ειναι η εξέλιξη των δεινοσαύρων σύμφωνα με μελετες και έρευνες. (Οχι, το τζουρασικ παρκ εδειχνε μαλακιες χολυγουντιανες). Υπάρχουν ομως και αλλες σαύρες. Και αυτό διοτι η εξέλιξη ενος ειδους ειναι προϊόν φυσικης επιλογης και εξαρτάται απο πολλους κατα τοπους παράγοντες. Ο λογος που τα μαμούθ εξαφανίστηκαν πριν 10.000 χρονια, ενω ο αφρικανικός ελέφαντας οχι. Ο καρχαρίας, ο κροκόδειλος ειναι 2 ειδη τα οποία δεν εχουν αλλαξει και πολυ εδω και χιλιετίες και βλεπεις πως υπάρχουν υποείδη με αλλες παρεμφερείς μορφές και ιδιότητες (αλιγατορες, φαλαινοκαρχαριες, κοκ). Δεν ειμαι και ο Κουστω, μεταφερω αποσπασματικά πράγματα που θυμάμαι απο ντοκυμαντερ. Επειδη δηλαδη καποια ράτσα εξελίχθηκε δεν σημαινει πως θα αλλαξει ολοκληρος ο πλυθησμος. Για παράδειγμα οι πλυθησμοι των ανθρώπων στην Αφρικη ανέπτυξαν μαυρο δερμα, επειδη δεν αναπτύξαμε εμεις στην Ευρώπη δεν ειμαστε ανθρωποι; Ή είμαστε καποιο κατώτερο ειδος; Οχι φυσικά. Σου λεω τωρα μερικα παραδείγματα μηπως και σου φανουν λογικα, αλλα ξερω πως δυσκολα να δεχτεις καποια αλλη πιθανότητα για πράγματα που εχεις ηδη αποφασίσει.  Αυτες οι εξυπνες ερωτήσεις που σκοπο εχουν να ισοπεδωσουν μια συζήτηση ειναι επινοήσεις μεγαλων εγκεφάλων.  Επειδη δηλαδη αποφασισε καποιος οτι εαν εξελίχθηκε ενα ειδος σε κατι αλλο, γιατι συνεχισε να υπάρχει παει να πει πως ειναι σωστος αυτος ο τροπος σκέψης; Δηλαδη η πολικη αρκουδα με την γκριζλι δεν ειναι απόδειξη εξελιξης αλλα αποδειξη πως ο Θεός τις εφτιαξε ετσι; Το ίδιο και για τον λυκο, την αλεπου, ακομα και τον ιδιο τον άνθρωπο.  Το σεναριο να υπήρχαν πολλοι πλυθησμοι ταυτοχρόνως,  του ιδιου ειδους, αποκομμένοι μεταξυ τους και να εξελιχθηκαν διαφορετικα δεν το συζητάμε; Με το ιδιο σκεπτικό ολοι επρεπε να εχουμε μια γλωσσα, και μια εμφάνιση ανατομικά.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #134 στις: 29/01/20, 01:37 »
Βασικα αφου ολος ο κοσμος (οκ κατι ταιλανδες κτλ μενουν εκτως) λεει πως σημερα εχουμε 2020 μετα χριστο,με εμεσο τροπο λενε οτι υπαρχει ο θεος γιατι παραδεχοντε την ζωη του χριστου στην γη ο οποιος λεει οτι ειναι ηιος του θεου.θα μποτουσαμε να εχουμε πχ ετος 1745625733673266 σκετο η 2759-μετα ταδε κτλ
Αρα αν η "ιστορια" ανοικει στις θετικες επιστημες,τοτε το δεχετε και η επιστημη.
Ξερω,ακουγωμαι καπως βλακακος,αλλα θα μπορουσα να σας λεω οτι ολα ειναι εικωνικα και ζουμε μια ψευδεσθηση κτλ
[img]
Δεν ξέρω πως αποφασίστηκε αυτο το σύστημα χρονολόγησης, π.Χ. μειον και μ.Χ. 0 και παμε σε θετικο πρόσημο. Πιστεύω πως το χρημα της εκκλησίας, η επιρροή που άσκησε σε κρατη, επιστημες, ιστορικούς  κοκ ωθησε την κατάσταση να οριστεί ως ετος 0 η γέννηση του Χριστου. Τώρα αν ισχύουν αυτες οι θεωριες που εχω διαβάσει για τις ημερομηνίες που επιλέχθηκαν για την γεννηση στις 25 Δεκεμβρίου, τον Ευαγγελισμό στις 25 Μσρτιου, και αλλες σημαντικες οι οποιες ετυχε να συμπίπτουν με αλλες παγανιστικές εορτές δεν ξερω. Διοτι αυτες τις θεωριες δενντις εχω διαβασει στα βιβλια ιστοριας και θρησκευτικων που διδασκονται στα σχολεία,  τα εχω διαβάσει σε ΑΛΛΑ βιβλια ιστοριας και θρησκευτικών που λενε την πραγματική ιστορια1111
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #135 στις: 29/01/20, 01:53 »

Η κάτω μαρτυρία του συνομιλητή μου, είναι χαρακτηριστική:


Πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ταλεντο στο να λυγιζουν τους υπολοιπους

Λυγίσατε αγαπητέ Uriah, διότι ως ήταν επόμενο δεν μπορέσατε
να αμφισβητήσετε τα όσα επιστημονικά τεκμηριωμένα σας παρατέθηκαν.
Στην ουσία λοιπόν λυγίσατε ενώπιον της Επιστήμης. Και είναι καλό αυτό.
Ρε *** φυσικα και λυγισα! Σου ζηταω να μου αναφέρεις τις πηγες σου για να μπορέσω να μιλησω επ αυτου και συνεχίζεις με το copy/paste τις ιδιες *** συνεχεια! Βγαζεις δικα σου συμπεράσματα για αυτα που σου γραφω, δεν εχεις δωσει ουτε μια ευθεια απαντηση σε καμμια ερώτηση. Φυσικά και λυγισα! Ολοι οι ηλιθιοι εχετε αυτο το χάρισμα,  να φτάνετε τους υπόλοιπους που σας ανεχονται στο αμην και να βγαινουν εκτος εαυτου! Ηρθες σε ενα φορουμ για μουσικούς και βρηκες βολικά τον τομεα "επιστημη" να μας αραδιασεις τις *** σου, ποστ προς ποστ, αραδα προς αραδα με ακαταλαβιστηκες και ασυνάρτητες ***. Και καθόμαστε τοσοι ανθρωποι εδω μεσα και προσπαθούμε λογικα να συννενοηθουμε μαζι σου! Κι αυτοι οι ερμοι οι μοντς, αντι να σε στειλουν στο ip που ηρθες, κάθονται και κοιτανε να βγαλουν λογικη ακρη με εσενα και τον καθε βαρεμενο σταυροφορο!

Και καταλήγω να φωναζω και να μιλάω ασχημα εγω, επειδη εισαι εσυ ***! Επειδη σε αφήνουν ακομα να γραφεις τις *** σου. Οσο και να προσπαθησουμε δεν μπορουμε να σε αγνοήσουμε επειδη οι *** που λες, εσυ κι ο αλλος ο επιστημονας μαζι, δεν μπορούν να αγνοηθούν.  Κι ολα αυτα σε ενα φορουμ για κιθαρες και ακκορντα! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/20, 13:35 από Βραζίλης »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #136 στις: 29/01/20, 11:54 »
Εγω να ρωτησω το αλλο.
Αν τα πιθικια εξεληχθηκαν σε ανθρωπο,τοτε γιατι υπαρχουν ακωμα πιθικια;γιατι δεν εχει βρεθει ανθρωπος νεατερνταλ με ουρα;σε μια μερα του κοπικε;και γιατι τα αλογα δεν εξεληχθικαν σε μονοκερους η πιγασους η κερβερους;
Δλδ τοσα ωντα πανο στην γη,και το μονο που εξελιχθηκε ειναι μια ομαδα πιθικων;

επίσης ακόμη ένα ερώτημα, αν ίσχυε η θεωρία του Δαρβίνου, τότε θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει κάποιο είδος με αναπνευστικό σύστημα στην μεταβατική κατάσταση μεταξύ βραγχίων και πνευμόνων. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Αν η θεωρία αυτη ήταν σωστή τότε θα έπρεπε να συμβαίνει και στο παρόν, δηλ να παρατηρούμε είδη να παράγονται ή να είναι στην διαδικασία δημιουργίας μέσων φυσικών μεταλλάξεων, οι οποίες παράγουν νέα είδη τα οποία μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους αλλά όχι με το αρχικό.
Οι φυσικές μεταλλάξεις πόσο εύκολο είναι να συμβούν?
Η ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ? Η φυσικά η χρήση κατάλληλων χημικών.
Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται υπο κανονικές συνθήκες.

Μήπως γίνονται πολλές οι συμπτώσεις για ένα επιτυχημένο και βιώσιμο αποτέλεσμα?

Μήτσο με την λογική να δούμε, υπάρχει ποτε περίπτωση ένα ... μπάσο .... με .... κάποια "ΕΞΕΛΙΞΗ" να ..... μεταλλαχθεί σε ντραμς ή αρμόνιο?? (γιατι κιθάρα δεν γίνεται που να χτυπίεται παρότι μοιάζει) ??? ΟΕΟ???  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #137 στις: 29/01/20, 12:50 »
Γιώργη οσον αφορά τις γλώσσες στην Ευρασία ήταν μια και μοναδική. Την μιλούσαν οι αρχαίοι Θράκες ο πολυπληθέστερος λαός μετά τους Ινδούς. Απο αυτην προήλθαν όλες οι υπόλοιπες (ελληνικά, λατινικά, γερμανικά, περσικά κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #138 στις: 29/01/20, 13:40 »
@Uriah ανεξάρτητα με το ποιος είναι ο συνομιλητής σου και πως νιώθεις, σε αυτό το φόρουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ!
Κανονικά θα έπρεπε να σβήσω το μηνυμά σου χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά τελικά αφιέρωσα λίγο χρόνο για να το λογοκρίνω και να παραμείνει (μέχρι νεωτέρας) ως παράδειγμα προς αποφυγή.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #139 στις: 29/01/20, 14:04 »
@Uriah ανεξάρτητα με το ποιος είναι ο συνομιλητής σου και πως νιώθεις, σε αυτό το φόρουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ!
Κανονικά θα έπρεπε να σβήσω το μηνυμά σου χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά τελικά αφιέρωσα λίγο χρόνο για να το λογοκρίνω και να παραμείνει (μέχρι νεωτέρας) ως παράδειγμα προς αποφυγή.

σωστός.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #140 στις: 29/01/20, 14:30 »
Γιωργη,εχω κανει μαθηματα γενετικης βελτιωσης παραγωγικων ζωων στο κολεγιο του περοτη απο εναν με διδακτορικο πανο στο θεμα και απο τους κοριφεους στην ευρωπη.
Τα γονιδια δεν αλλαζουν ετσι ευκολα.Βασικα δεν αλλαζουν καθολου.Υπαρχουν επικρατη και ασθενεστερα,ομως παντα υπαρχουν.Αμα ειχαμε γονιδιο πιθικου να εχουμε ουρα,πιστεψε με,καπου καποιος θα ειχε.
Οσο στο αλλο που λες για τις γιωρτες,περα απο 12 η 14 που αναφεροντε στην αγια γραφη,ολες οι αλλες ειναι γιορτες που υπιρχαν πριν τον χριστιανισμο και απλα τις αλλαξαν ονομα και ναι,για το πασχα εχει οδηγιες πως να καθοριζετε και για τα χριστουγενα δεν εχει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #141 στις: 29/01/20, 14:31 »
επίσης ακόμη ένα ερώτημα, αν ίσχυε η θεωρία του Δαρβίνου, τότε θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει κάποιο είδος με αναπνευστικό σύστημα στην μεταβατική κατάσταση μεταξύ βραγχίων και πνευμόνων. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Υπάρχουν.
Με μια μικρή αναζήτηση βρίσκω πχ αυτήν εδώ την απάντηση: https://www.quora.com/Does-any-animal-have-gills-and-lungs-at-the-same-time-can-breathe-air-and-water κι αν έχεις όρεξη για επιστημονικό σύγγραμμα τότε: εδώ

Αν η θεωρία αυτη ήταν σωστή τότε θα έπρεπε να συμβαίνει και στο παρόν, δηλ να παρατηρούμε είδη να παράγονται ή να είναι στην διαδικασία δημιουργίας μέσων φυσικών μεταλλάξεων, οι οποίες παράγουν νέα είδη τα οποία μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους αλλά όχι με το αρχικό.

Συμβαίνει και στην πρόσφατη ιστορία (δηλαδή μερικές χιλιάδες χρόνια πίσω, όχι εκατομύρια), με επέμβαση του ανθρώπου εξημερώθηκαν λύκοι και έγιναν σκύλοι και με πολλές νέες ράτσες,  και όταν δημιούργησε τα μουλάρια, και άλλες διασταυρώσεις.

Οι φυσικές μεταλλάξεις πόσο εύκολο είναι να συμβούν?
Συμβαίνει διαρκώς, αλλά δεν μπορούμε να την αντιληφθούμε στο χρονικό διάστημα της ζωής μας γιατί είναι πολύ μικρό. Μπορούμε όμως να μελετήσουμε το μακρινό παρελθόν. Απλά εσύ προτιμάς την εκδοχή του ότι κατά καιρούς κάποιο υπέρτατο ον βάζει το χέρι του και τσάαααακ ξεπηδούν νέα ζώα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #142 στις: 29/01/20, 14:50 »
Βραζιλη ο λυκος πινει το νερο με το στωμα ενο ο σκυλος με την γλωσσα.Το οτι πετυχε μια διασταυρωση που εκανε ο ανθρωπος δεν παει να πει οτι ειναι φυσικη εξελιξη.Οσο για το μουλαρι που λες,ξες οτι ειναι στειρο,ε?οποτε ειναι ενα ειδος που δεν εχει πιθανοτιτες να διαιωνιστει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #143 στις: 29/01/20, 15:04 »
Βραζίλη,
είναι γνωστή η περίπτωση του συγκεκριμένου όντος, και αποδείχθηκε καραμπινάτο hoax.... (αυτα παθαίνει κάποιος όταν αναζητά πηγές απο το quora).

Οσον αφορά τους σκύλους, σύμφωνα με την "επίσημη" θέση της βιολογίας, μεταξύ του σπλιτάρισματος και τον οικοσιτισμό των σκύλων μεσολαβούν 5000 έτη (σύμφωνα πάντα με την "επίσημη" θέση επαναλαμβάνω). Οπότε το σπλιτ συνέβη 5000 χρόνια πριν την συμβίωση ανθρώπου σκύλου, και λένε οτι λύκοι και σκύλοι έχουν κοινό πρόγονο (διαφορετικό και απο λύκο και απο σκύλο), αλλά ΟΧΙ οτι ο σκύλος είναι απόγονος του σημερινού λύκου.
Αλήθεια, εσύ πιστεύεις οτι αν βάλεις ένα λύκο στην αυλή σου επι μακρόν, θα γίνει ... έτσι :


lol

είπα προηγουμένως κάτι το οποίο "αγνοήθηκε" με τον ένα τρόπο η τον άλλο.

Μίλησα στον Βέγγο για τον δυισμό : Τυχαιότητα - Σκοπιμότητα, και μου απάντησε οτι δεν υπήρξε ούτε τυχαιότητα ούτε σκοπιμότητα και ευφυεία απο πίσω, υπήρξε απλά "εξέλιξη".

Είπαμε οτι στατιστικά θέλει άπειρες επαναλλήψεις ωστε να φτιαχτεί μια ΤΟΣΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ, και οτι το τελικό αποτέλεσμα προφανώς ΚΑΤΑΔΕΙΚΝΥΕΙ την ΥΠΑΡΞΗ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΕΥΦΥΕΙΑΣ στην πλάση.

Είναι τόσο προφανές, που είναι απορίας άξιο πως μερικοί μορφωμένοι (ευτυχώς λίγοι) υποτίθεται άνθρωποι, καταπίνουν αμάσητο το σανό των αθέων.

Και για να το κάνουμε πιο λιανά, κάτι που ρώτησα τον Βέγγο και φυσικά δεν πήρα απάντηση.


ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΕΡΓΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ..... ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑΔΑ????

γίνεται τίποτε απλά ... έτσι μέσω της φύσης .. και της εξέλιξης?????

ΑΠΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/20, 15:15 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #144 στις: 29/01/20, 15:08 »
Εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815781&postcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες
που έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4
 = η «επιστήμη».

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε,
δια των οποίων π.χ. αποφάνθηκε ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,  διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.


Οι ασυναρτησιες

Εάν μπορέσεις να αναπτύξεις κάποια επιχειρηματολογία, ώστε να αμφισβητήσεις
τα της παράθεσης, πράγματι θα λέω ασυναρτησίες.
(Σε προτρέπω, αν δεν τα καταφέρνεις εσύ, να καλέσεις όποιον «επιστήμονα» θέλεις,
ώστε αυτός  να αναπτύξει κάποια επιχειρηματολογία,
για να αμφισβητήσει τα της παράθεσης).

Προκλήθηκες αγαπητέ Uriah εσύ, ή οποιοσδήποτε «επιστήμονας» να αναπτύξετε
κάποια επιχειρηματολογία ώστε να αμφισβητήσετε τα της παράθεσης και δεν τα καταφέρατε.

Σου ζηταω να μου αναφέρεις τις πηγες σου

Για τις επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές που αναπτύσσονται
στην παράθεση, πηγή μου είναι η Λογική

Και μη ξεχνάς ότι Επιστήμη σημαίνει Γνώση, και η Γνώση γεννιέται από τη Λογική.
Άρα η Λογική γεννάει την Επιστήμη.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B7

Παράθεση
…Επιστήμη = το σύστημα απόκτησης γνώσης…

χωρις παραπομπες σε βιβλιογραφια

βιβλιογραφία, η οποία απουσιάζει

Προφανώς μου ζητάτε να σας παραπέμψω σε βιβλιογραφία που την έχουν συντάξει κάποιοι
οι οποίοι επιστημονικά τεκμηριωμένα διακατέχονται από παντελή αγνωσία!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προς επίρρωση:

Τα παράγωγα του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4 
= οι  «επιστήμονες» καθώς και όλα τα παράγωγά του, έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας,
λόγω της παντελούς αγνωσίας τους (εξ’ αιτίας της λανθασμένης επιλογής τους = να εξιχνιάσουν αυτά τα θέματα δια της χρήσης
των αντιεπιστημονικών πειραμάτων: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3),
θα  διακατέχονται εσαεί από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό θα έχουν εσαεί για σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!!

Ρωτάς το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του:

1. Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους:  ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

2. Πως δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους:  ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

3. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους:  ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

4. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους:  ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Λοιπόν αγαπητοί Uriah και vegos, μετά την πάνω καταιγίδα του ΔΕΝ ΞΕΡΩ των σκοταδιστών,
μου ζητάτε να σας παραπέμψω σε βιβλιογραφία που την συνέταξαν τα παράγωγα του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = οι σκοταδιστές «επιστήμονες» οι οποίοι σας πατρονάρουν;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί το μόνο που ΞΕΡΟΥΝ είναι να σηκώνουν τη σημαία του ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Αν έχετε αντίρρηση, εύκολα μπορείτε να τη διατυπώσετε. Πως; Στον πάνω πίνακα,
αφαιρέστε τα ΔΕΝ ΞΕΡΩ, και εμφανίστε τις αποδεδειγμένες θέσεις
των σκοταδιστών «επιστημόνων», στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #145 στις: 29/01/20, 18:40 »
... και κουφός και ξεροκέφαλος ...  :-\ (για να μην πω τίποτα βαρύτερο ... )

 Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν;
 Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν;
"Η Μεγάλη Έκρηξη (αγγ: Big Bang, Μπιγκ Μπανγκ) είναι κοσμολογική θεωρία σύμφωνα με την οποία το Σύμπαν δημιουργήθηκε από μια υπερβολικά πυκνή και θερμή κατάσταση, πριν από περίπου 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια. Η θεωρία αυτή για τη δημιουργία του Σύμπαντος είναι η πιο διαδεδομένη σήμερα στην επιστημονική κοινότητα ... "
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7_%CE%88%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7

Πως δημιουργήθηκε η ζωή;
Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή;

"Οι πρώτες μορφές ζωής εμφανίσθηκαν μεταξύ 3,8 και 3,5 δισεκατομμυρίων ετών πριν από σήμερα. Οι αρχαιότερες ενδείξεις ζωής πάνω στη Γη είναι βιογενής γραφίτης που βρέθηκε μέσα σε μεταϊζηματογενή πετρώματα ηλικίας 3,7 δισεκατομμυρίων ετών, τα οποία ανακαλύφθηκαν στη Δυτική Γροιλανδία[1], και μικροβιακά απολιθώματα που ανακαλύφθηκαν μέσα σε ψαμμίτη ηλικίας 3,48 δισεκατομμυρίων ετών, στη Δυτική Αυστραλία[2][3]. Ζωή ικανή να φωτοσυνθέτει πρωτοεμφανίσθηκε πριν από περίπου 2 δισεκατομμύρια έτη, οπότε και άρχισε να εμπλουτίζει την ατμόσφαιρα με οξυγόνο. Η ζωή παρέμεινε κυρίως μικροσκοπική μέχρι πριν από περίπου 580 εκατομμύρια έτη, όταν αναπτύχθηκαν σύνθετοι πολυκύτταροι οργανισμοί. Κατά τη διάρκεια της Κάμβριας περιόδου η ζωή γνώρισε μία απότομη δημιουργία μεγάλης ποικιλίας μορφών και γεννήθηκαν οι περισσότερες βασικές συνομοταξίες."
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%93%CE%B7%CF%82

Έχεις να μας πεις κάτι ;  Η θρησκεία σου τι λέει ; 

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #146 στις: 29/01/20, 18:42 »
"Οι πρώτες μορφές ζωής εμφανίσθηκαν μεταξύ 3,8 και 3,5 δισεκατομμυρίων ετών πριν από σήμερα.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!11111εναεναενα

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #147 στις: 29/01/20, 18:56 »
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!11111εναεναενα
Επειδή είναι η δεύτερη φορά που αναγκάζομαι να σκουπίσω τον καφέ από την οθόνη, λύσε μου μια απορία, σε παρακαλώ:
Το «εναεναενα» στο βγάζει αν κατά λάθος αφεθεί το shift, την ώρα που αραδιάζεις θαυμαστικά;  ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #148 στις: 29/01/20, 19:26 »
Το «εναεναενα» στο βγάζει αν κατά λάθος αφεθεί το shift, την ώρα που αραδιάζεις θαυμαστικά;  ;D

ETΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ, ΜΕΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΣΠΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΡΑΠΤΟ!!!!!!!11111έναέναένα........

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #149 στις: 29/01/20, 21:11 »
Vego ευτυχώς που υπαρχεις κι εσυ. Ρε θα πεσω στα ναρκωτικά, το καταλαβαίνετε; ή θα κάνω ενα μακροσκελές ποστ πως θα αφησω το φόρουμ αλλα τελικα θα μείνω.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 18:14
από Ιππέας
3 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/11, 22:44
από Holyshock
2 Απαντήσεις
22195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 11:07
από Korgy
4 Απαντήσεις
5002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 00:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 19:06
από hot_sauce (φλουτσ)