Αποστολέας Θέμα: 2 σύντομες δημιουργίες για κριτική,σχόλια  (Αναγνώστηκε 2837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dagoth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
    • Youtube
Χαιρετώ,


Ενορχήστρωσα μια μελωδία σε μια προσπάθεια να της δώσω ένα "ρομαντικό" ύφος και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.Εάν έχετε να προτείνετε διορθώσεις είμαι ανοιχτός σε προτάσεις  :P .


Υ.Γ Επίσης έχω προσθέσει και μια προσπάθεια δημιουργίας ηλεκτρονικής μουσικής και αν υπάρχει κάποιος γνώστης σε αυτό το γένος,θα ήθελα πάρα πολύ να δώσει κάποια tips εάν είναι δυνατόν.


Ρομαντικό
https://www.youtube.com/watch?v=CsieN369d9U
Ηλεκτρονική μουσική
https://www.youtube.com/watch?v=ClLHvR4MGuM

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Γεια χαρά!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω, έχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου, τόσο συνθετικά όσο και από άποψη παραγωγής/ενορχήστρωσης.

Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις πειστικό ήχο ορχήστρας με vsts και σίγουρα αυτό που ακούω δεν πείθει καθόλου  :) . Αλλά, ακόμα και έτσι, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. για παράδειγμα, δίνεις το θέμα σε ένα μόνο όργανο, πράγμα που κουράζει, πόσο μάλλον που το έχεις και πολύ μπροστά στην μίξη. Προσπάθησε να ακουστεί το θέμα από διάφορα όργανα διαδοχικά (συνήθως τα έγχορδα είναι αυτά που θα το παίξουν στο τέλος). Επίσης - πάρα πολύ σημαντικό - δεν υπάρχουν καθόλου δυναμικές στο κομμάτι, δεν υπάρχει κάποιο σημείο "κορύφωσης".

Το ηλεκτρονικό κομμάτι είναι σε καλύτερο επίπεδο αν και αυτό είναι "flat" από την αρχή μέχρι το τέλος. "Αποκαλύπτεις" όλους τους ήχους/"όργανα" από την αρχή του κομματιού χωρίς να υπάρχει λόγος και έχεις την μπασογραμμή ενεργή σε όλη την διάρκεια.

Προτείνω για εξάσκηση να προσπαθήσεις να αναπαράγεις ακριβώς ευρέως αναγνωρισμένα κομμάτια στο είδος τους. Έχοντας το αυθεντικό κομμάτι ως αναφορά θα σε βοηθήσει να αντιληφθείς πόσο καλός/κακός είναι ο ήχος σου και φυσικά θα βελτιώσεις και τις συνθετικές σου ικανότητες αφού, υποσυνείδητα τουλάχιστον, θα αφομοιώσεις τεχνικές και πρακτικές που είναι must.

Κατά τα άλλα, σίγουρα αξιοπρεπείς προσπάθεια, φαίνεται ότι έχεις καλή γνώση των βασικών, αυτό που χρειάζεται είναι εξάσκηση/εμπειρία και λίγο περισσότερη φαντασία.

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Dagoth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
    • Youtube
Γεια σου και σε εσένα.


Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ που άκουσες και απάντησες πάνω στην προσπάθεια μου.


Δεν με απογοήτευσες,ήσουνα ειλικρινής απέναντι μου και ευγενικός  :P .Θα προσπαθήσω να κάνω πράξη τις συμβουλές σου
και ελπίζω να καταφέρω κάτι καλύτερο στο μέλλον.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
10272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/04, 14:25
από freemind
19 Απαντήσεις
8607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 21:08
από chorrer
0 Απαντήσεις
2049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 16:49
από billtheemperor
15 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 22:21
από armagedon
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 01:32
από Πάνος Μαλαχιάς
57 Απαντήσεις
15443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 16:08
από bobkatsionis
4 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 09:20
από ε?
6 Απαντήσεις
4173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 18:48
από IxNiLaTiS
4 Απαντήσεις
13059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/13, 15:09
από Lo.Lee.Ta
4 Απαντήσεις
11198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 09:31
από saved