Αποστολέας Θέμα: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...  (Αναγνώστηκε 24780 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
προσωπικα θεωρώ ηλίθιους τους κιθαρίστες που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες στα 320 bpm και πολλοί τους θεωρούν θεούς. ενας από αυτούς είναι ο herman lee για παράδειγμα...ωστόσο θα υπάρξουν και κάποιοι που τους γουστάρουν!

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #1 στις: 25/01/09, 02:17 »
Εντάξει.."ηλιθίος" δεν μπορεί να θεωρήθει κανείς. Καταλαβαίνω όμως την έννοια με την οποία το θέτεις. Θα συμφωνήσω μαζί σου, τονίζωντας όμως οτι το να παίζεις γρήγορα είναι μεν εντυπωσιακό (ως τεχνική, ως ικανότητα κτλ), αλλά δυστυχώς πολλές φορές (..για να μην πω πάντα και με κατηγορήσουν ως "απόλυτο") αυτό οδηγεί στο να χάνεις σε συναίσθημα...σε αυτό δηλαδή που θα πείσει τον ακροατή για να ακούει ξανά και ξανά το τραγούδι σου.

Οτιδήποτε στον κόσμο έχει και την extreme έκδοση του, την οποία οφείλουμε να σεβόμαστε, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Και είναι δικαίωμα μας να μην μας αρέσει... (το τονίζω αυτό καθώς πολλοί θεωρούν παράξενο το να μην σου αρέσει ενα γρήγορο solo..) .


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #2 στις: 25/01/09, 02:54 »
Θα γράψω κάτι που είχα άχτι εδώ και καιρό να γράψω....

Ας δούμε έναν κιθαρίστα, ή γενικά έναν οργανοπαίχτη, ο οποίος να μπορεί να παίξει στα 200 bpm...Αυτός είναι σε θέση να ερμηνεύσει ένα δυσκολότατο πέρασμα το οποίο περιλαμβάνει κάτι παραπάνω απο 13 νότες το δευτερόλεπτο. Αν αυτός κληθεί να παίξει ένα αργό blues σόλο, το οποίο έχει ας πούμε 4 νότες το δυτερόλεπτο, θα έχει συγκριτικά ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο οποίο ο εγκεφαλός του θα μπορει να επεξεργαστεί την ερμηνεία των νοτών και αυτές τις λιγες νότες να τις κάνει δικές του...


Τί θέλω να πώ? Οτι θεωρώ το να βάζουμε όλους τους "γρήγορους " στο ίδιο καζάνι λάθος... Δεν είναι η ταχύτητα που χαρακτηρίζει κάποιον φλύαρο, αλλα η νοοτροπία...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #3 στις: 25/01/09, 05:32 »
Θα γράψω κάτι που είχα άχτι εδώ και καιρό να γράψω....

Ας δούμε έναν κιθαρίστα, ή γενικά έναν οργανοπαίχτη, ο οποίος να μπορεί να παίξει στα 200 bpm...Αυτός είναι σε θέση να ερμηνεύσει ένα δυσκολότατο πέρασμα το οποίο περιλαμβάνει κάτι παραπάνω απο 13 νότες το δευτερόλεπτο. Αν αυτός κληθεί να παίξει ένα αργό blues σόλο, το οποίο έχει ας πούμε 4 νότες το δυτερόλεπτο, θα έχει συγκριτικά ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο οποίο ο εγκεφαλός του θα μπορει να επεξεργαστεί την ερμηνεία των νοτών και αυτές τις λιγες νότες να τις κάνει δικές του...


Τί θέλω να πώ? Οτι θεωρώ το να βάζουμε όλους τους "γρήγορους " στο ίδιο καζάνι λάθος... Δεν είναι η ταχύτητα που χαρακτηρίζει κάποιον φλύαρο, αλλα η νοοτροπία...
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,παιδια...ισως αυτος ο κιθαριστας να μην μπορει να παιξει ας πουμε 13 νοτες το δευτ και να παιξει 5..με τον δικο του τροπο...και να βγει θεικο αποτελεσμα.Η τεχνικη καταρτηση χρειαζεται,οπωσδηποτε και στις δυο περιπτωσεις..Απλως,βρε παιδια,βαλτε το αισθημα στο παιξιμο σας,και αυτο που θα φιαξετε μετα,θα μιλαει στην ψυχη.τοσο απλα ειναι τα πραγματα....χαιρετισμους,φιλε Ιζνογκουντ...
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #4 στις: 25/01/09, 05:39 »
προσωπικα θεωρώ ηλίθιους τους κιθαρίστες που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες στα 320 bpm και πολλοί τους θεωρούν θεούς. ενας από αυτούς είναι ο herman lee για παράδειγμα...ωστόσο θα υπάρξουν και κάποιοι που τους γουστάρουν!
Εγω, δεν θα τους χαρακτηριζα ηλιθιους(δεν μπορει ενας ηλιθιος να πετυχει αυτα τα εντυπωσιακα αποτελεσματα).αλλα..η μουσικη δεν ειναι στιβος...οταν το καταλαβουν και οι ιδιοι ανακαλυπτουν οτι υπαρχει και το feeling...τοτε,αν εχουν πραγματι κατι να δωσουν βγαινουν λουλουδια... ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #5 στις: 25/01/09, 10:19 »
μακαρι να μπορουσα να παιζω τοσο γρηγορα και ας με ελεγαν ηλιθιο  :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #6 στις: 25/01/09, 10:36 »
Όπως είπε και ο BluesMe...εξτρεμιστές...
αλλά οι περισσότεροι από εδώ θέλουν να τους μοιάσουν...
άλλος τρόπος παιξίματος...
δν είναι ηλίθιος... ανήκει σε άλλο τρυπάκι...
και αν στα τραγούδια του αυτός ο κιθαρίστας μπορέσει να το κάνει να ακουστεί το ίδιο μελωδικά κ όμορφα τότε είναι το ίδιο επιτυχημένος με αυτόν που παίζει τις 5 νότες κατά τη γνώμη μου....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #7 στις: 25/01/09, 13:53 »
προσωπικα θεωρώ ηλίθιους τους κιθαρίστες που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες στα 320 bpm
Απο ποιά ταχύτητα και κάτω αυξάνεται αυτόματα και ο δείκτης νοημοσύνης του κιθαρίστα;

herman lee για παράδειγμα...
Mάλλον όχι και το καλύτερο παράδειγμα.


Δεν είναι η ταχύτητα που χαρακτηρίζει κάποιον φλύαρο, αλλα η νοοτροπία...
+ 1 δις και βάλε
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/09, 13:54 από buckethead RULES!! »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #8 στις: 25/01/09, 14:00 »
Αυτή η συζήτηση έχει γίνει 106 φορές σε αυτό το φόρουμ, και δεν καταλήγει ποτέ σε κάποιο συμπέρασμα, παρά μόνο σε flames...  :down

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #9 στις: 25/01/09, 17:59 »
ειναι ηλιθιοι γιατι εχουν ηλιθια νοοτροπία.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #10 στις: 25/01/09, 18:18 »
Δηλ. ο Shawn Lane (RIP) ήταν ηλίθιος... Οκ, ό,τι πεις....    ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #11 στις: 25/01/09, 18:34 »
herman li .....χμ....ακου θεος... guitar hero...η δε ξερω τι αλλο....σιγα πια !!!

για δειτε λιγο το εν λογω βιντεο απο live τους με ενα κομματι που το σολο ....ηχογραφημενο ...ειναι αν μη τι αλλο....απλα ψαρωτικο !!!

αλλα..δε καταλαβαινω ....αφου δε μπορουν να το παιξουν live ( προφανως εχει πεσει πολυ κοψε ραψε ) γτ....το γραφουν ?? :P....

το original :


και το live :

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #12 στις: 25/01/09, 18:37 »
Νομίζω οτι ο φίλος Garvin εννοεί κιθαρίστες που παίζουν πάντα πολύ γρήγορα...όχι κιθαρίστες που έχουν την ικανότητα να παίξουν γρήγορα...
Ο Shawn Lane δεν άνηκε στην πρώτη κατηγορία...η μουσική του δεν θυμίζει αγώνα sprint, θυμίζει μουσική.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #13 στις: 25/01/09, 18:53 »
Ακριβώς εκεί είναι η ουσία για μένα,όχι πόσο γρήγορα μπορεί να παίξει ένας κιθαρίστας,αλλά αυτό που παίζει σε οποιαδήποτε ταχύτητα,να γίνεται με μουσικό τρόπο και όχι ένα μάτσο ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #14 στις: 25/01/09, 19:03 »
Νομίζω οτι ο φίλος Garvin εννοεί κιθαρίστες που παίζουν πάντα πολύ γρήγορα...όχι κιθαρίστες που έχουν την ικανότητα να παίξουν γρήγορα...
Ο Shawn Lane δεν άνηκε στην πρώτη κατηγορία...η μουσική του δεν θυμίζει αγώνα sprint, θυμίζει μουσική.


Aν είναι έτσι συμφωνώ... Σ΄αυτή την περίπτωση ο Garvin απλά διατύπωσε τραγικά αυτό που ήθελε να πει

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #15 στις: 25/01/09, 19:05 »
Δηλ. ο Shawn Lane (RIP) ήταν ηλίθιος... Οκ, ό,τι πεις....    ;D ;D ;D ;D

δεν μιλάω για κιθαριστες σαν τον lane. και ο malmsteen παιζει γρήγορα,δε σημαινει πως ειναι ηλιθιος. αναφερομαι σε κιθαριστες που εντυπωσιαζουν μονο και ΜΟΝΟ από την ταχύτητά τους. και δε χρειαζεται να ειρωνεύεσαι με ατακες ''μετά από πόσα bpm θεωρειται ηλιθιος''. Έφερα παραδειγμα και νομιζω πως το καταλαβες  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #16 στις: 27/01/09, 11:49 »
Kαι για να μη λεμε και οτι μας κατεβει και επειδη ο Herman Li εχει γινει καραμελα ολκης(αναρωτιεμαι ποιοι τελικα οντως εχουν ακουσει dragonforce :P) ας δουμε και μερικα αντιπαραδειγματα.Εννοειται αναφερονται σε ανθρωπους που τους αρεσει το μεταλ..
Watchtower-Meltdown
Mekong Delta-Sphere eclipse
Toxic -Greed
Για να δουμε οτι η αριστη η τεχνικη και το γρηγορο παιξιμο δεν ειναι μονο για εντυπωσιασμο παιδιων του δημοτικου..

*Επισης δεν ειμαι καθολου φαν των Dragοnforce αλλα το κακο εχει παραγινει με το να τους αναφερουμε συνεχεια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #17 στις: 27/01/09, 15:43 »
Μα ο Herman Li δεν αναφερεται επειδη παιζει γρηγορα. Αλλα επειδη δεν μπορει να παιξει γρηγορα :P

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #18 στις: 27/01/09, 17:19 »
Μα ο Herman Li δεν αναφερεται επειδη παιζει γρηγορα. Αλλα επειδη δεν μπορει να παιξει γρηγορα :P
+1 ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #19 στις: 29/01/09, 01:54 »
Kαι για να μη λεμε και οτι μας κατεβει και επειδη ο Herman Li εχει γινει καραμελα ολκης(αναρωτιεμαι ποιοι τελικα οντως εχουν ακουσει dragonforce :P) ας δουμε και μερικα αντιπαραδειγματα.Εννοειται αναφερονται σε ανθρωπους που τους αρεσει το μεταλ..
http://www.youtube.com/watch?v=HXYZuk_GVhY Watchtower-Meltdown
http://www.youtube.com/watch?v=5c5EHtW8qrs Mekong Delta-Sphere eclipse
http://www.youtube.com/watch?v=wRWLqel55k0 Toxic -Greed
Για να δουμε οτι η αριστη η τεχνικη και το γρηγορο παιξιμο δεν ειναι μονο για εντυπωσιασμο παιδιων του δημοτικου..

*Επισης δεν ειμαι καθολου φαν των Dragοnforce αλλα το κακο εχει παραγινει με το να τους αναφερουμε συνεχεια.


θεωρω ότι η αριστη τεχνικη και το γρηγορο παιξιμο ειναι ωραιοτατο και αξιοθαυμαστο,οταν ΔΕΝ ειναι μονο του. Γιατι και οι Dream Theater τα εχουν αυτά,αλλά είναι και μελωδικοί. Και για να μην ξεφευγουμε,ας περιοριστούμε στους κιθαριστες.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/09, 02:01 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #20 στις: 07/02/09, 18:00 »
Γιατί δηλαδή ενας γρήγορος κιθαρίστας δεν βάζει συναίσθημα στο παίξιμό του?Μπορεί να βγάζει το συναίσθημά του σε 200 νότες εκεί που ενας άλλος το βγάζει σε 50 ή 30.Είναι αλήθεια πως πολλοί ""γρήγοροι"" δεν βάζουν συναίσθημα άλλα δεν είναι όλοι ίδιοι. έμενα μου αρέσουν κ τα σόλο του Gilmour κ του Malmsteen k του Xendrix.Ο καθένας όπως τη βρίσκη.
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #21 στις: 07/02/09, 22:37 »
Γιατί δηλαδή ενας γρήγορος κιθαρίστας δεν βάζει συναίσθημα στο παίξιμό του?Μπορεί να βγάζει το συναίσθημά του σε 200 νότες εκεί που ενας άλλος το βγάζει σε 50 ή 30.Είναι αλήθεια πως πολλοί ""γρήγοροι"" δεν βάζουν συναίσθημα άλλα δεν είναι όλοι ίδιοι. έμενα μου αρέσουν κ τα σόλο του Gilmour κ του Malmsteen k του Xendrix.Ο καθένας όπως τη βρίσκη.
Βασικα αρρωστια των φορουμς και του Youtube ειναι.Σε καθε φορουμ υπαρχει ενα θεμα και αφορμη ειτε η κανας φαυλωμενος που εχει ανεβαζει βιντεο μπουρμπουληθρες απο την πολυθρονα του ή ο κιθαριστας των dragonforce.
Ειναι σαν να βαλω θεμα και να λεω για τους πανκ κιθαριστες και ποσο κουλοι ηταν ???..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #22 στις: 07/02/09, 23:05 »
(Τελικό συμπέρασμα! Ακούμε Petrucci που συνδιάζει και τεχνική και γρήγορο πέξιμο και συναίσθημα! :D) :P

Εγώ με την σείρά μου πιστέυω πως υπάρχουν πάρα πολλοί που κοιτάνε να πέζουνε γρήγορα μόνο και μόνο για την ταχύτητα! Υπάρχουν όμως κιάλλοι που συνδυάζουν και ταχύτητα αλλά και νόημα παράλληλα, στο πεξιμό τους!

Ο herman lee δν πέζετε πάντως :P είναι απλά θεός!!! 0χα0χ0α0χα00χα0 >:D

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #23 στις: 07/02/09, 23:09 »
ο herman li το μονο που σκεφτεται ειναι να κανει show of
η προφορα του ομως ειναι λολ  :P yeah eas pettey kuol
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: οι κιθαρίστες της ταχύτητας...
« Απάντηση #24 στις: 08/02/09, 02:46 »
Η προσφορά των dragonforce είναι lol......άλλη μια ολοιδια power metal μπάντα με όλες....με λίγα λόγια....εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι helloween.....τεσπα......το θέμα είναι ότι όποιος αποκτάει ταχύτητα μετά δεν το ελεγχει.....το εβλεπα και σε μένα (μέχρι που έπαθα νευριτιδα) το έβλεπα και στον παλιό μας κιθαριστα....το βλέπω και σε χίλιους δυο εδώ μέσα.....το έχω ξαναδηλώσει......η κιθάρα δεν πρέπει να ακούγεται σαν χαλασμένο τέτρις....άποψη μου.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
14648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 20:44
από Guitar Fan
15 Απαντήσεις
8795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:24
από ΚΙΘΑΡΑ
60 Απαντήσεις
41467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:21
από ΚΙΘΑΡΑ
19 Απαντήσεις
21978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/11, 21:48
από kyriakos_t
0 Απαντήσεις
9390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
21 Απαντήσεις
13100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 22:42
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
7065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis
4 Απαντήσεις
3946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/21, 00:06
από Vassilis_1
0 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/21, 18:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis