Αποστολέας Θέμα: Kustom  (Αναγνώστηκε 4453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Kustom
« στις: 24/09/11, 22:05 »
Τωρα τελευταια επαιξε το ματι μου σε kustom καμπινα-κεφαλη.
Ειμαι κοντα σε αυτην την αγορα http://www.thomann.de/gr/kustom_kg100hfx_bundle.htm και σε ενα πεταλακι behringer( http://www.thomann.de/gr/behringer_um_300.htm ) για αρχη(αργοτερα αλλαζεις μονο την κεφαλη για live και εισαι οκ).
Αυτην την καμπινα κεφαλη την εχει σε ενα στουντιο της πολης ,και εχω μαθει απο φιλαρακια οτι εχει ωραιο ηχο.
Ακουω γνωμες.






Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #1 στις: 25/09/11, 08:52 »
Αυτην την καμπινα κεφαλη την εχει σε ενα στουντιο της πολης ,και εχω μαθει απο φιλαρακια οτι εχει ωραιο ηχο.
Να πας να την ακούσεις τότε...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #2 στις: 25/09/11, 11:34 »
Προσπαθώ να καταλάβω πώς πήγες από τον Vypyr (30 ή 75) στον Bugera V22 και τώρα μιλάς για κεφαλή 100 Watt (!) με καμπίνα 4x12 (!!!) μέσα σε μια εβδομάδα. Ίσως είναι πλεονασμός, αλλά θα επαναλάβω ότι προφανώς δεν ξέρεις τι θέλεις ή ποιές είναι οι ανάγκες σου και σίγουρα δεν έχεις ιδέα τι εντάσεις συνεπάγεται αυτός ο συνδυασμός σε ένα μικρό δωμάτιο. Θα πρότεινα (όχι μόνο σε εσένα, αλλά και σε άλλους που θέτουν παρόμοια ερωτήματα) να καθήσεις να σκεφτείς τι ακριβώς ψάχνεις από τον εξοπλισμό σου. Όταν καταλήξεις σε μια κατηγορία (modelling ενισχυτής - μικρός λαμπάτος με πεταλιέρα - κεφαλή και καμπίνα με πετάλι) το ξανασυζητάμε. Αυτή τη στιγμή έχω την αίσθηση ότι μιλάμε στον αέρα για ότι κάτι που σού τράβηξε το ενδιαφέρον σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και το οποίο αλλάζει με περίεργη συχνότητα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #3 στις: 25/09/11, 13:26 »
Χωρις καμια προθεση να στην πω, μιας και δεν εχω καν παρακολουθησει (δεν θυμαμαι τουλαχιστον) τις προηγουμενες επιλογες σου που λεει ο Απολων, τους ενισχυτες που σε ενδιεφεραν πηγες να τους ακουσεις;
Εννοω αν δεν τους δοκιμασες, δεν εχει κανενα νοημα να αλλαζεις γνωμη συνεχεια μονο και μονο εξαιτιας αποψεων τριτων. Εσυ θα παιζεις με τον ενισχυτη στον δικο σου χωρο και αρα μονο εσυ ξερεις αν σου κανει καποιος ή οχι.
Οκ, μπορουμε να προτεινουμε καποια μοντελα με βαση τι θες ηχητικα και λειτουργικα απο εναν ενισχυτη, αλλα απο κει και περα, αν εσυ δεν δοκιμασεις εναν ενισχυτη, δεν μπορεις ΠΟΤΕ να ξερεις αν θα σου κανει ή οχι, ακομα και αν θεωρειται super duper απο ολους τους αλλους.
Γενικα παντως, αυτο που λεει ο Απολων περι εντασεως ειναι πολυ σωστο και καλο θα ηταν να το εχεις υποψην σου (ακομα καλυτερα, πηγαινε να δοκιμασεις σε δυνατες εντασεις εναν 100αρη λαμπατο με 4x12" καμπινα να δεις για τι εντασεις μιλαμε).
Για τον μεσο χρηστη, συνηθως ειναι δυσκολη η χρηση ενος τετοιου ενισχυτη και καμπινας, γιατι για να αποδωσουν σωστα πρεπει να παιζουν οχι τερμα μεν, αλλα σε σεβαστες εντασεις, πραγμα που κανει την χρηση τους πολυ δυσκολη (γειτονες, αλλα μελη της οικογενειας, ακομα κι εσυ ο ιδιος λογω μικρου χωρου πχ).
Εκτος αυτου ομως, θα πρεπει να σκεφτεσαι και το θεμα live. Εισαι διατεθιμενος να κουβαλας μια κεφαλη και μια 4x12" καμπινα +καλωδια, πεταλια, κιθαρα σε ενα live; Ή μηπως θα ηταν καλυτερα ενας μικρος (μικροτερος)  ευελικτος λαμπατος combo; Μιλαμε για πολλα κιλα (δεν ξερω και τις εμπειριες σου)...
Για μενα, αν θες να κανεις σωστη επιλογη, παρε την κιθαρα σου και γυρνα τα μαγαζια να ακουσεις οσο πιο πολλους μπορεις απο οσους σε ενδιαφερουν. Ειναι σιγουρο οτι καποιοι θα σου αρεσουν περισσοτερο απο αλλους. Απλα οταν πας για δοκιμες ζητησε να παιξεις σε διαφορες εντασεις (μικρες και μεγαλες) και σε καθε αλλαγη εντασης ξαναρυθμιζε τα eq για να ισσοροπεις τον ηχο, ωστε να δεις τι μπορει να βγαλει ο ενισχυτης χαμηλα, δυνατα κτλ.
Ετσι θα καταληξεις απο μονος σου σε αυτον που σου αρεσει πιο πολυ ηχητικα και λειτουργικα και πιστεψε με, ασχετα με το τι μπορει να σου λεει ο οποιοσδηποτε, αυτος ο ενισχυτης θα ειναι ο ιδανικος για σενα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/11, 13:30 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #4 στις: 25/09/11, 15:08 »
Εψαξα στα 2 υπαρχοντα μαγαζια και δεν εχει ουτε τον vypyr ουτε τον bugera.
Ρωτησα και τον κυριο μου,και εκεινος με προτεινε μια καμπινα-κεφαλη (σαν και αυτην την κοστυμ,την οποια εχει) και ενα φθηνο πεταλακι για αρχη.
Και αργοτερα μου λει οτι αλλαζεις μονο την κεφαλη και εισαι κομπλε.Τωρα οσο για τα live,αμα θελω να παιξω με τον ηχο της κεφαλης,κουβαλαω μονο αυτην.Απ'οσο ξερω δεν χρειαζεται να κουβαλησω και την καμπινα.
Καθησα και σκεφτηκα,και αποφασισα να μεινω στην ιδεα της κεφαλης-καμπινας,διοτι θα εξοικονομησω λεφτα,και θα μου βγει φθηνοτερα , να παρω αργοτερα  μια καλυτερη κεφαλη απο εναν καλυτερο ενισχυτη.
Τωρα οσο για το θεμα του πλεονασμου,πιστευω οτι ειναι εν μερη σωστο,αλλα ενταξει τι να κανω,ειχα εναν ενισχυτη τον πουλησα λογο οικονομικης αναγκης,και τωρα ψαχνω να παρω κατι μου θα με καλυψει για καμποσο καιρο.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #5 στις: 25/09/11, 15:35 »
Οχι, οχι και ΟΧΙ σε ολα.


Πρωτον και κυριοτερον σε τιποτα δε θα εξοικονομησεις λεφτα.


Δευτερον καλα κανεις και ρωτας γενικα, αλλα, εντελως με ευγενικη προθεση: Μη βιαζεσαι, ειναι τοσα πολλα που πρεπει να μαθεις για το πως λειτουργει ο εξοπλισμος πριν καν παιξεις και τελικα να ορισεις αν οντως εχεις η οχι καποιες αναγκες που ειναι αδυνατο να στα εξηγησουν αρκετοι μεσα απο thread καθε 5 μερες...Πρεπει να ψαχτεις και να διαβασεις παλιοτερα θεματα...ξεκινα.


Παντως, ακου αυτο


Ο,τι και να παρεις, μη περιμενεις να εχεις απιστευτα καλο ηχο. Δε γινεται και δεν προκειται σε αυτη την κατηγορια χρηματων. Παρε κατι εστω φτηνο εστω μεταχειρισμενο για το σπιτι να ξεκινησεις...μηχανακια σα το vypyr κτλ αντιπροσωπευουν πολλα στυλ ηχου, θα βρεις ενα να σου ταιριαζει θα πας προς τα εκει μετα και θα ξοδεψεις τοτε αν χρειαστει. Με αυτη τη λογικη, ειναι ισως η πιο χρησιμη αγορα ενα τετοιο μηχανακι για το σπιτι. Πλεον δεν ειναι ακριβα καν. Χαμενα δεν πανε μενει για εξασκηση.




Ο κυριος σου μπορει να ξερει να παιζει αλλα απο εξοπλισμο αστα βραστα. Το να αλλαξεις την κεφαλη, δε σου γλυτωνει χρηματα επειδη θα κρατησεις την καμπινα (και αμα ειναι ετσι τοτε γιατι να παρεις μεγαλη κεφαλη για το σπιτι)...


99,9% ισως διαπιστωσεις εν καιρω επισης οτι:


α) Ο ηχος απο τα πεταλια πανω κατω υπολειπεται ενος καλου ενισχυτη (αυτο ειναι και λιγο υποκειμενικο αν και για μενα εντελως αληθεια) πραγμα που αν οντως συμφωνησεις θα σε οδηγησει στο....


β) συμπερασμα οτι μπορει και να εχεις ξοδεψει ενα σκασμο λεφτα σε πεταλια, που αν τα αθροισεις σου βγαζουν κοστος καλου ενισχυτη και μετα μπαινεις στο τριπακι να τα πουλησεις με χασουρα κτλ κτλ...το ιδιο ισχυει για υποδεεστερες καμπινες...


Αν η καμπινα ειναι μετρια προς κακη θα ειναι το πρωτο πραγμα που θα θελει σουταρισμα και να δω τοτε τι θα λες...




Επιπροσθετα αφου εχει την kustom πανε ακουσε την...μονο κρατα και μια πισινη αν πει "...σκεφτομαι να τη δωσω σε καλη τιμη". Κατι τετοια με εκνευριζουν. Προσωπικα δε θα την επαιρνα, σε σχεση με ολα οσα σου προτειναν...Δεν εκτιμω να πασαρουν δασκαλοι μουσικης σε μαθητες που δεν εχουν εμπειρια μετρια μηχανακια. Και εγω οταν ημουν μικρος ολα ωραια μου φαινοταν. Μπορει και να την πατουσα.




Το πεταλακι που λες, ειναι μετριο, αναξιοπιστο και καλο μονο για πειραματισμους κτλ, το εχω! Μου το καναν δωρο, ειναι οκ αλλα δε θα "επαιζα live" με αυτο λογω κατασκευης...ουτε εχει ομως και πολυ πολυ καλο ηχο. Αν σαρεσει, παρε το metalzone της boss, του οποιου ειναι ολιγων ξεδιαντροπα κλωνος. Εκεινο δε χαλαει...και τα δυο καταστρεφουν τον ηχο της κιθαρας οταν ειναι off στα καθαρα παρεμπιπτοντως...




Αν σαρεσει ο kustom αλλα θα παιζεις σπιτι το κεφαλη καμπινα ειναι πλεονασμος: Ειναι παντα ακριβοτερο απο ενα ολοκληρωμενο ενισχυτη τελεια και παυλα. Εξυπηρετει αλλα πραγματα (μεγεθος, βαρος, μεταφορα, ειδος καμπινας/κλειστη ανοιχτη, αν παιρνουν αερα λαμπες κτλ πρεπει να ειναι ανοιχτα στα combo κτλ).

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #6 στις: 25/09/11, 15:48 »
Οντως,να πω την αληθεια ολα ωραια μου φαινονται...
Απλως πιστευω πως αν παρω κεφαλη-καμπινα,αργοτερα θα ειναι καλυτερα να παρω μια κεφαλη απο εναν καλυτερο ενισχυτη.
Απ'οσο ξερω σε μεγαλυτερο επιπεδο οι περισσοτεροι παιζουν με κεφαλες,οποτε πιστευω οτι θα με βολεψει.
Τωρα οσο για το πεταλακι,και εγω για το σπιτι μονο το θελω,οπως ειπες να αρχισω σιγα σιγα να πειραματιζομαι.
Α,δεν νομιζω να με πει τιποτα ο δασκαλος μου για τον ενισχυτη,να μου τον πουλησει κλπ.
Με εχει βοηθησει πολλες φορες,και δεν νομιζω να το στρεψει προς την εκμεταλλευση.
Εχουμε και μερακι,τι να κανουμε...


Υ.Σ.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ωρες εχω κατσει στον υπολογιστη για να διαβαζω το θεματα στο φορουμ απο την αρχη  :) .
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/11, 16:58 από LiveToPlayLive »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kustom
« Απάντηση #7 στις: 25/09/11, 17:21 »
καλησπέρα και απο εμένα.

βλέπω βεβιασμένες και αέρινες επιλογές!

έστω οτι οκ σε καλύπτει αυτή η solid state κεφαλή,αλλά μια καμπίνα 4Χ12 με κόστος 159 € κάτι παίζει....θα είναι το πρώτο που θα πρέπει να σουτάρεις γιατί :

1) για να δουλέψει η 4Χ12  θελει αέρα αρα χώρο.αλλιώς ΔΕΝ αναπνέει και καταλήγεις να έχεις wall of sound και φυσικά θέμα με τα αυτιά σου αργότερα

2)με 159 παίρνεις κανονικά ΜΟΝΟ ένα σοβαρό αξιοπρεπές ηχείο ΧΩΡΙΣ καμπίνα κ.λπ!,άρα με 159 έχεις 4 ηχεία και καμπίνα που στην πολύ καλύτερη περίπτωση ειναι MDF .Κάτι βρωμάει εδώ και δεν ειναι το σάπιο Rat στο pedalboard  ;D .


ενας πεταλόκόμπο ενισχυτής ίσως σου κάνει περισσότερο.

Η εποχή αυτή οσο νάναι δεν διατίθεται για πολλά πειράματα. Ρίξε μελέτη και βόλτες. Διαθέτω το στούντιο μου αν θες να ακούσεις/τεστάρεις Hayden Mini Mofo & VHT special 6 combo.



Για τα πετάλια έχεις το ελεύθερο απο μένα να πάρεις οτι μαλ***α θέλεις. πολύ χαμηλό κόστος και αν ασχοληθείς με είδη όπως vegeterian progressive grindcore και αλλα βαβουριάρικα ,κάποια χρήση θα βρεις!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #8 στις: 25/09/11, 19:22 »
να αναφερω κατι που πιστευω ειναι σημαντικο.
πριν γινει καποια ερωτηση για θεματα εξοπλισμου θα ηταν πολυ χρησιμο γι'αυτους που θα εχουν την καλωσυνη
να απαντησουν , να γνωριζαν ποια ειναι η ηλικια του ανθρωπου που ρωταει ( δεν γραφεις στο προφιλ σου ) και ποιο ειναι το επιπεδο του.
( εκτος και ειναι καποιος γνωστος του forum που εχει παρουσιασει καποια κλιπ με το παιξιμο του.)

διαφορετικα νομιζω οι απαντησεις που θα δωθουν στην εκαστοτε απορια θα ειναι αχρηστες γιατι δεν θα
μπορει να αξιοποιησει ενας αρχαριος ας πουμε την ευελιξια ή τις ιδιαιτεροτητες καποιου ενισχυτη.

μου ηρθε στο μυαλο με την αναφορα στον δασκαλο μουσικης τι μου ειχα πει ο δασκαλος μου οταν ειχα παει
κανα εξαμηνο ωδειο.
φτασαμε σε ενα σημειο μετα τα βασικα και οταν του ειπα ''δασκαλε εγω τωρα θα ψαχτω για metal style ''.
η απαντηση του : ''τοτε Αντωνη ή θα πας σε αλλον δασκαλο ή θα την ψαξεις μονος σου ''

ο ανθρωπος ηταν χρονια σε μαγαζια ( ρεμπετικα,λα'ι'κα κ.τ.λ ) και ειχε την μαγκια να μου το πει στα ισα οτι δεν ασχολουμε με τετοια πραγματα.
αυτα πρεπει να λενε οι δασκαλοι οταν δεν γνωριζουν τα παντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/11, 19:43 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #9 στις: 25/09/11, 21:17 »
Φιλε μου δεν ξερω τον δασκαλο σου, αλλα αν σου ειπε να παρεις ενα φθηνο πακετο κεφαλη και 4x12" καμπινα, με προοπτικη αργοτερα να αλλαξεις την κεφαλη "και εισαι κομπλε", τοτε μαλλον δεν ηθελε να ασχοληθει να σου δωσει καμια συμβουλη της προκοπης και απλα ειδε οτι γουσταρες την φαση κεφαλη και 4x12" και σου ειπε οτι ειναι οκ...
1)Η καθε κεφαλη φτιαχνεται απο τον κατασκευαστη της σε συνδυασμο με μια συγκεκριμενη καμπινα και ειναι "κουρδισμενη" πανω σε αυτη την καμπινα. Ναι μεν οι κεφαλες επιτρεπουν την συνδεση και αλλων ηχειων, αλλα κανονικα, ο καθε ενισχυτης συνδυαζεται απο τον κατασκευαστη του με μια συγκεκριμενη καμπινα.
2)Μια φθηνη καμπινα ηχειων και μαλιστα 4x12" ειναι το μονο σιγουρο που ΔΕΝ θα θες (και δεν θα πρεπει) να κρατησεις σε μια μελλοντικη αναβαθμιση του εξοπλισμου σου. Ο περισσοτερος κιθαροκοσμος δεν εχει κατανοησει την πραγματικη αξια μιας καλης καμπινας ηχειων. Μια καμπινα ηχειων μπορει να παιζει τοσο ουσιαστικο ρολο στον ηχο σου οσο και ο ιδιος ο ενισχυτης. Οποτε καταλαβαινεις οτι το να εχεις (αργοτερα) μια φθηνη καμπινα της πλακας με εναν καλο λαμπατο ενισχυτη κεφαλη, δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα οσων αφορα την αξιοποιηση της νεας κεφαλης που θα εχεις. Οποτε καταλαβαινεις οτι ο ισχυρισμος περι "θα εισαι κομπλε" απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.
Απο κει και περα, νομιζω οτι ο δασκαλος σου απλα ειδε οτι γουσταρεις την φαση του stack και σου λεει, αρχαριος ειναι, οτι και να παρει δεν θα μπορει τωρα να καταλαβει την διαφορα (και οντως αν δεν εχεις δοκιμασει πως θα ξερεις τι ειναι καλο και τι οχι, πραγμα που ετσι κι αλλιως πρεπει να παερασουν χρονια για να αρχισεις να παιρνεις ουσιαστικη "μυρωδια"), οποτε ας παρει αυτον που ειναι στα λεφτα του και θα γουσταρει... Και αργοτερα που θα εχει μαθει και 5 πραγματα παιρνει μια καλυτερη κεφαλη και την συνδεει προσωρινα στην υπαρχουσα καμπινα μεχρι να αναβαθμιστει κι αυτη σε μια καλυτερη κοκ
Με λιγα λογια, ο δασκαλος σου ξερει οτι ο ενισχυτης που θα παρεις δεν θα ειναι καποιος που θα μεινει, γιατι ξερει οτι ολοι οι κιθαριστες ανανεωνουν τον εξοπλισμο τους μεσα στα χρονια συνεχεια.
Οποτε ουσιαστικα οτι και να παρεις τωρα, συγκρισεις δεν θα μπορεις να κανεις, δεν εχεις αποψη μιας και εισαι μαλλον εντελως αρχαριος, οποτε ολα καλα θα σου φαινονται στην αρχη. Αργοτερα θα ψαχτεις πιο πολυ και ετσι θα καταληξεις τελικα σε αυτο που πραγματικα θες.
Παρολα αυτα, δεν νομιζω οτι μια κεφαλη και 4x12" ειναι βολικη για χρηση σε ενα μικρο δωματιο, ουτε για χαμηλες εντασεις. Νομιζω δηλαδη οτι θα μεινει αναξιοποιητη και δεν θα σου προσφερει ποικιλια ηχων, εφφε κτλ που θα σου κεντριζουν το ενδιαφερον για να σε σπρωχνουν να παιζεις.
Ενας modelling ενισχυτης θα ηταν νομιζω το ιδανικο για σενα μιας και θα μπορουσες να ακουσεις και δοκιμασεις εστω και εικονικα, διαφορα μοντελα ενισχυτων και εφφε, ωστε να δεις τι περιπου σου αρεσει και ετσι σιγα σιγα να καταληξεις στο προς τα που πρεπει να κινηθεις οταν θα εισαι ετοιμος να κανεις μια γερη αγορα αργοτερα.
Αν βεβαια κατι τετοιο δεν σε ικανοποιει (που δεν το νομιζω), μπορεις τοτε να κινηθεις για εναν μικρο και ευελικτο λαμπατο combo ενισχυτη και ισως κανα φθηνο πολυεφφε για κανα βαθακι, delay κτλ.
Απο ολες τις δυνατες επιλογες παντως, η φθηνη solid state κεφαλη + φθηνη καμπινα, θα ηταν η τελευταια που θα προτεινα σε οποιονδηποτε, εκτος ισως απο καποιον που ενδιαφεροταν μονο για το look και την ενταση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #10 στις: 26/09/11, 14:22 »
Τελοσπαντων,επειδη οπως ειπα δεν ξερω και πολλα περι ενισχυτων και ουτε εχω δοκιμασει και πολλους,θα ακουσω την γνωμη σας,μιας και ειστε και πιο εμπειροι σε αυτο το πραγμα,αρα κατι ξερετε και το λετε  :) .
Ειναι πιθανο να κινηθω προς τον vypyr(http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm)(90%  :) )
Απλως,σας παρακαλω για τελευταια φορα αν μπορειται να με δωσετε μια ωθηση για κανεναν ενισχυτη.
Και παλι,ευχαριστω για το ενδιαφερον.



« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/11, 14:52 από LiveToPlayLive »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #11 στις: 26/09/11, 20:56 »
Όπως σού είπα και στο σχετικό θέμα, o Vypyr ή ένας παρόμοιος modelling ενισχυτής μάλλον είναι η ιδανική επιλογή για σένα. Θα σού κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για πολύ καιρό με τους διάφορους ήχους του και επειδή έχει αρκετά εφφέ δεν θα χρειαστείς τίποτα περισσότερο για αρχή. Σε ένα με δύο χρόνια, όταν πλέον θα τον έχεις ξεζουμίσει αρκετά, θα βρεις ποιοί είναι οι ήχοι που σού αρέσουν περισσότερο και παράλληλα θα έχεις την εκαιρία να δοκιμάσεις και πιο σοβαρούς ενισχυτές. Μετά από αυτό (και έχοντας βάλει στην άκρη ένα κάποιο χρηματικό ποσό) θα είσαι πολύ καλύτερη θέση για να προχωρήσεις στην επόμενη αγορά σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Kustom
« Απάντηση #12 στις: 26/09/11, 22:58 »
@livetoplaylive ασε το νετ κατα μερους. ΔΕ θα μαθεις τιποτα για τις δικες σου προτιμησεις (ακομα χειροτερα, απο τη στιγμη που τωρα διαμορφωνονται). Θα μαθεις μονο τι σκεφτονται μερικοι αγνωστοι σε σενα ανθρωποι και τι αρεσει σ'εκεινους (...και ειναι λογικο).

Παρατα τα φορουμ γι'αυτες τις ερωτησεις. Παρε οτι σου κανει κλικ εσενα και φροντισε το επομενο σου ποστ να ειναι μουσικη που θα παιζεις (με αυτα που αγορασες).
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Kustom
« Απάντηση #13 στις: 27/09/11, 07:42 »
Όπως σού είπα και στο σχετικό θέμα, o Vypyr ή ένας παρόμοιος modelling ενισχυτής μάλλον είναι η ιδανική επιλογή για σένα. Θα σού κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για πολύ καιρό με τους διάφορους ήχους του και επειδή έχει αρκετά εφφέ δεν θα χρειαστείς τίποτα περισσότερο για αρχή. Σε ένα με δύο χρόνια, όταν πλέον θα τον έχεις ξεζουμίσει αρκετά, θα βρεις ποιοί είναι οι ήχοι που σού αρέσουν περισσότερο και παράλληλα θα έχεις την εκαιρία να δοκιμάσεις και πιο σοβαρούς ενισχυτές. Μετά από αυτό (και έχοντας βάλει στην άκρη ένα κάποιο χρηματικό ποσό) θα είσαι πολύ καλύτερη θέση για να προχωρήσεις στην επόμενη αγορά σου.

+1000
Και εγω ψηφιζω Peavey Vypyr 30... προκειται για εναν ενισχυτη που και καλύτερο να παρεις στο μελλον, δεν θα τον παραγκωνισεις αλλα θα τον κρατησεις για εξασκηση (ή και backup amp  ;) )
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 01:18
από Jezus
kustom defender

Ξεκίνησε από hammer Ενισχυτές

8 Απαντήσεις
4423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/08, 15:15
από Jezus
12 Απαντήσεις
8494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:18
από cyclo
9 Απαντήσεις
4413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 14:33
από Jezus
4 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 11:23
από edgar_jp ♫
3 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/15, 19:45
από Απόλλων
17 Απαντήσεις
13392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/20, 12:06
από ntinosblues
5 Απαντήσεις
8128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/19, 01:05
από VasiliSRV