Αποστολέας Θέμα: Havana.........  (Αναγνώστηκε 2353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Havana.........
« στις: 13/04/06, 08:40 »
Χαιρεται..... Μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να ανεβασω και γω κατι..... Λοιπον, οσοι αποφασισετε να κατεβασετε αυτο που εγραψα να ειστε προετοιμασμενοι να ακουσετε ηχο απο guitar pro (δηλαδη Midi του κερατα)... Ο λογος που το ανεβαζω ειναι αποκλειστικα για να "κρινετε" το ολο "ακουσμα" (αν μπορουμε να το πουμε ετσι) αποκλειστικα σαν ιδεα και οχι για τον ηχο (ο οποιος ξερω οτι ειναι αθλιος  :( ).....και για να μου πειτε αν τυχον αξιζει αυτη η ιδεα να ηχογραφηθει καθως νομιζω οτι ξεφευγει λιιιιιγο σαν ολο στυλ απο τα συνηθισμενα......
Το λινκ ειναι αυτο:

   http://rapidshare.de/files/17874460/Havana.mp3.html

Καθε ειδους κριτικη καλοδεχουμενη......... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Havana.........
« Απάντηση #1 στις: 13/04/06, 14:10 »
Μου φανηκε ενδιαφερουσα ιδεα...Απλα θα προτεινα, στην αλλαγη, αντι να πας σε double time feel, να εβαζες καποιο αλλο θεμα για να εμπλουτισεις το κομματι.Επισης, πριν το σολο, εχει καποιο σημειο το οποιο "χτυπαει" τονικα.
Σιγουρα παντως θα διαμορφωναμε μια καλυτερη γνωμη αν το εγραφες κανονικα :). Κανε μια προσπαθεια... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Havana.........
« Απάντηση #2 στις: 14/04/06, 13:52 »
Συμφωνώ με τον προγράψοντα...
Δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε, ωστόσο αν το άκουγα ηχογραφημένο κλανονικά ίσως να διαμόρφωνα μια διαφορετική γνώμη/./
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Havana.........
« Απάντηση #3 στις: 16/04/06, 03:34 »
Πρώτα απ'όλα δεν παίζει ρόλο αν το στυλ είναι διαφορετικό από άλλα κομμάτια που ανεβάζουν τα παιδιά. Το θέμα είναι ότι το κομμάτι είναι δικό σου και ότι θες να το μοιραστείς μαζί μας  ;)

Ως ιδέα είναι πολύ καλή. Βέβαια δεν ξέρω τι όργανα θα χρησιμοποιήσεις αλλά σίγουρα θα μπορούμε να πούμε περισσότερα όταν ηχογραφηθεί κανονικά. Σε κάποιο σημείο μου φαίνεται λίγο μονότονο αλλά οκ, οι απόψεις δεν είναι οι ίδιες σε όλους μας.

Οσον αφορά το αν αξίζει να ηχογραφηθεί, ούτε εγώ ούτε κανένας δεν είμαστε αρμόδιοι να το κρίνουμε αυτό. Είναι μια σύνθεση δικιά σου, ένα κομμάτι από σένα το οποίο είτε καλό είτε όχι αξίζει να ηχογραφηθεί. Κανένα κομμάτι δεν είναι ανάξιο ηχογράφησης.

Καλή συνέχεια φίλε και περιμένουμε το κομμάτι ολοκληρωμένο και με φωνή  :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Havana.........
« Απάντηση #4 στις: 23/04/06, 13:19 »
Oντως το οτι ειναι MIDI αφαιρει πολυ απο το κομματι....

Και το double time, οπως σωστα αναφερει ο Kωστας δεν προσφερει στο κομματι. Δυστηχως και ο ηχος που εχεις επιλεξει και το γεγονος οτι χρησιμοποιεις την ιδια νοτα ως βαση για ενα πολυ μεγαλο κομματι της συνθεσης το κανει λιγο μονοτονο.

Βεβαια, οπως ειπε και ο φιλτατος Παρης, αυτο δεν μπορει να δωσει σε κανεναν το δικαιωμα να σου απαγορευσει να το ηχογραφησεις.

Επισης με την ευκαιρια, καθησα και ξαναακουσα το "From Darkness To Light". Πιστευω οτι η δυναμη σου εγγυται σε τετοιου ιδους κομματια πιο ατμοσφαιρικα. Αποψη μου βεβαια...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Havana.........
« Απάντηση #5 στις: 01/05/06, 17:55 »
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τα σχολια σας.... ;).. Δεν ειχα internet για να απαντησω οποτε απανταω τωρα εστω και καθυστερημενα (λογω των διακοπων φυσικα)... Βασικα θελω να διευκρυνισω κατι: Το κομματι δεν το εγραψα για να εχει τη μορφη Instrumental, για αυτο και ακουγονται καποια θεματα 3 φορες περιπου. Το οτι ειναι καπως μονοτονο το καταλαβαινω, αλλα δυστυχως δεν μπορω να κατσω να γραψω στιχους - για ηχογραφηση ενοειται οτι θα το προσπαθησω το θεμα. Για καποιο λογο μια "τρελη" μου ιδεα ειναι να εβρισκα στιχους στα ισπανικα γι αυτο το τραγουδι αλλα αυτο το θεωρω μαλλον απιθανο να γινει. Επισης, το κομματι σαν ιδεα ειναι σχετικα παλιο, δηλαδη εχει σχεδον ενα εξαμηνο απο οταν το "τελειωσα".... Δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω προς το παρον, σας ευχαριστω και παλι...... ;)

ΥΓ. Αrgo δεν ξερω κατα ποσο αυτο που λες ισχυει (για τα "ατμοσφαιρικα" κομματια), το σιγουρο ομως ειναι οτι συντομα θα ανεβασω κατι καινουργιο σε αυτο το στυλ (δηλαδη πιο "ατμοσφαιρκο" και σιγουρα instrumental)...... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM