Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!

(1/7) > >>

ACHIEVE PERFECTION:
Καλησπέρα συμφορουμίτες.
Πρόσφατα κληρονόμησα από ένα φιλαράκι μια ηλεκτρική Epiphone Stratocaster copy που είχε λίγο τα χάλια της (ως προς τα ηλεκτρικά) για να λέμε την αλήθεια. Αφού λοιπόν άλλαξα όλα τα ηλεκτρικά (5πλο επιλογέα, volume pot kai 2x tone pots) η κιθάρα έπαιζε μια χαρά. Κατα τα άλλα ήταν σε καλή κατάσταση. Μετά από λίγη έρευνα στο ιντερνετ βρήκα αυτές τις πληροφορίες για την κιθάρα:
your guitar is either the Epi Fat 210 or Fat 310
Your guitar was made at the
Saein Plant, Korea
October 1995
Production Number: 0856
It's worth about $100 used. Probably cost $200 new
Η αλήθεια είναι ότι την έκανα λίγο ακριβότερη μια και μετά από 1 πρόχειρο setup που της έκανα κάθεται καλά στο χέρι. Έχει maple μπράτσο και ταστιέρα και alder σώμα. Είναι πολύ βαριά και γι αυτό νόμιζα ότι τα ξύλα είναι μεγαλης πυκνότητας->καλύτερη ποιότητα. Το τρέμολο μόνο 'ξεκουρδίζεται' σχετικά εύκολα. Anyway μια και για την κιθάρα δεν έχω δώσει μια (πέρα από τα ανταλλακτικά) σκεφτόμουν να αγοράσω ένα καινούριο σετακι μαγνήτες. Ξέχασα να πω ότι η κιθάρα έχει 2 μονούς (neck, middle) kai 1 diplo (bridge). Θα ήθελα με αυτή την κιθάρα να πιάνω πιο πολύ ήχους Hard Rock/Classic Rock και λιγότερο (αλλά όχι και καθόλου καθόλου) metal. Για μεταλ έχω τις δικές μου κιθάρες (Jackson WRMG, Jackson DK2S και Washburn WI64DL) οπότε δεν με νοιάζει τόσο. Ψάχνω θα λέγαμε τον κλασικό ήχο στρατ (Pink Floyd, Dire Straits, SRV, Gallagher). Δυστυχώς με μαγνήτες στρατ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου οπότε χρειάζομαι βοήθεια! Τι μαγνήτες μου προτείνετε?? Ρωτάω για να γλιτώσω και τα κλασικά προβλήματα με διαφορά έντασης από μαγνήτη σε μαγνήτη. Επίσης για ακόμα πιο στρατ καταστάσεις λέω το 2ο tone να το κάνω push-pull για σπλιτάρισμα του διπλού. Ακούω προτάσεις!!
Υ.Γ.Ελπίζω να αξίζει η αλλαγή μανγητών ε??
Υ.Γ. Ενισχυτές: Marshall 6100LM kai Engl Powerball
Ευχαριστώ

t0ne_de4f:
Γεια σου φίλε Γιάννη, τι γίνεται?
Αν η κιθάρα έχει κάποια βασικά στοιχεία stratocasterίλας(όπως σκάσιμο, όμορφα ''αεράτα'' καθαρά κλπ) και αξιοπρεπές sustain με τους stock μαγνήτες τότε σίγουρα θα ευνοηθεί από ένα καλύτερο σετ. Αν είναι και ευκολόπαιχτη τότε αξίζει τον κόπο. Σε αντίθετη περίπτωση, αν είναι δηλαδή εντελώς ψώφια, μάλλον όχι...
Σχετικά με το ξεκούρδισμα με χρήση του τρεμόλου(sic) το πιο πιθανό είναι να φταίει το nut το οποίο σπάνια είναι σωστά κομμένο σε φτηνές κιθάρες. Δοκίμασε να τρίψεις λίγο μολύβι(αυτό που γράφουμε) στις οπές του nut και κάτω από το string tree.
Για μαγνήτες θα σου προτεινα να δεις τα σετάκια της fender που είναι αρκετά φτηνα κα έχουν vintage ήχο. Α και κάτι τελευταίο, για την πλήρη εμπειρία strat ο πίσω μαγνήτης ''πρέπει'' να είναι single. Αφού δεν τη θες για all-around, απ' ότι καταλαβαίνω, σκέψου το...
H δικιά μου έχει αυτούς neck και middle και είμαι ικανοποιημένος...εως τώρα  ;)
http://www.thomann.de/gr/fender_tex_mex_pu_set.htm

Υ.Γ. Μετά από τρεις μήνες μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο kitty hawk πραγματικά τα σπάει!! Thanks φίλε

Απόλλων:
Επίσης μπορείς να βρεις σετ μαγνητών για Strat από τη GFS. Κοίτα εδώ...

ACHIEVE PERFECTION:
@t0ne_de4f:
Τι γίνεται Λευτέρη; Χρόνια και ζαμάνια! :) Μπήκα και εγώ στο Στρατοκλάμπ! Σκεφτόμουν να πάρω απο ebay ένα μεταχειρισμένο σετάκι Texas Special απλά δεν ξέρω με τι διπλό να το συνδυάσω. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ψάχνω και για καινούριο pickguard οπότε έλεγα να βάλω 1 2πλό στη γέφυρα και να τον σπλιτάρω με push-pull στο volume. Καμιά ιδέα για διπλό που να τείνει προς vintage καταστάσεις και να σπλιτάρεται καλά? Εσένα τι διπλό είχε επάνω? Χαίρομαι που σου αρέσει το Kitty Hawk!Και εγώ έκανα καιρό να το ανακαλύψω.

@Απόλλων:
Επειδή έτυχε να τους δω τυχαία στην αναζήτηση μαγνητών, μπορώ να πω ότι από τιμή είναι άκρως δελεαστικοί. Είναι όμως καλοί? Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχουν μερικά reviews στο Harmony-Central αλλά τα μισά και βάλε θα μπορούσαν άνετα να είναι τρούφες που τις έχει γράψει ο πωλητής! Είναι σαν διαφημιστικά σποτάκια! :) Είναι έστω καλύτεροι από τους stock?

Baroness:
Απο τους στοκ εννοειται... και γω σκεφτομαι για gfs μαγνητες. Σε αλλο ελληνικο φορουμ παντως, λενε τα καλυτερα για τους μαγνητες αυτους.

Αμα παντως καταληξεις εκει, τι θα ελεγες να παραγγειλουμε μαζι (γιατι εγω δν εχω πιστωτικη) και να μοιραστουμε τα μεταφορικα?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View