Αποστολέας Θέμα: Di box  (Αναγνώστηκε 3689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Di box
« στις: 03/10/10, 13:33 »
  Καλησπερα

 Διαθετουμε μια κονσολα soundcraft efx 8. Οταν στηνουμε ηχο για live, ολα τα οργανα ακουγονται πολυ καλα εκτος απο το καναλι της φωνης. Εχουμε την εντυπωση πως χανουμε την αισθηση του δυναμικου μικροφωνου/ δεν υπαρχει ευρος ( shure 58 beta ) . Με την προηγουμενη κονσολα που ειχαμε ( behringer ) τετοιο προβλημα δεν υπηρχε. Προφανως χρειαζομαστε ενα di. Εχετε κατι να προτεινετε οσοι ειχατε μια αναλογη εμπειρια?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Di box
« Απάντηση #1 στις: 03/10/10, 16:21 »
Σε μαγαζί που συνεργάζομαι η κονσόλα είναι πάλι soundcraft και τα μικρόφωνα 58 beta και δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται λίγο παράξενο και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει το D.I. Προφανώς έχετε δοκιμάσει άλλο κανάλι στην κονσόλα; Το κάνει και με άλλα μικρόφωνα;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Di box
« Απάντηση #2 στις: 04/10/10, 13:03 »
Καταρχας δε βρισκω κανενα λογο να συνδεθει το μικροφωνο με...DI!

Ο σκοπος του DI ειναι συγκεκριμενος και δεν εχει καμια σχεση με το εαν το μικροφωνο ειναι "ασθενες" πανω στη κονσολα!

Εγω θα κοιταζα τα εξης:

1) Μπορει το μικροφωνο να εχει πλεον προβλημα. Να χτυπηθηκε η καψα του ή το πηνιο του να μη δουλευει σωστα.
Λυση ειναι να το δοκιμασεις και σε αλλες κονσολες, ωστε να βεβαιωθεις πως δε φταιει το μικροφωνο!

2) Το καλωδιο του μικροφωνου μπορει να εχει προβλημα.
Εφοσον το συνδεεται με XLR-XLR βυσμα, καλο ειναι να ελεγξετε εαν και με αλλα καλωδια το μικροφωνο παρουσιαζει την ιδια αντιδραση!
Εαν χρησιμοποιειτε XLR-καρφι, καλυτερα να το αλλαξετε σε XLR-XLR!

3) Το καναλι που συνδεετε το μικροφωνο να ειναι προβληματικο.
Αν κι αφου ειναι νεα η κονσολα ειναι λιγο απιθανο να συμβαινει αυτο. Για καλο και κακο δοκιμαστε να συνδεσετε και σε αλλο καναλι το μικροφωνο, ωστε να καλυψετε κι αυτη την περιπτωση!

4) Το EQ του καναλιου ειναι ακραιο ή λαθος. Εαν εχετε κοψει μεσαια πχ ενδεχομενως να αισθανεται ο τραγουδιστης πως "χανει" τον ογκο της φωνης του. Αν μαζι με αυτο προσθεσατε πριμα για να εχει πιο "διαυγεια" η φωνη του, τοτε σιγουρα θα ακουγεται χαλια!

Λυση; Πειραματιστειτε με το EQ του καναλιου ξεκινωντας απο ουδετερο!

5) Το Gain του καναλιου ειναι χαμηλο ή σχετικα χαμηλο. Τοτε η "ευαισθησια" του καναλιου δεν ειναι σωστη και το μικροφωνο δεν αποδιδει οπως πρεπει!

Βεβαια εαν ολα τα υπολοιπα οργανα ειναι "τσιτα", οσο κι αν πιεσετε το gain, λογικο ειναι το καναλι της φωνης να παραμενει "αδειο", αφου ο,τι και να κανετε συχνοτικα θα καλυπτεται απο τα υπολοιπα οργανα!

6) Το καναλι της φωνης "peak"αρει ή το τελικο καναλι "φορτωνει".

Λυση; Απλως χαμηλωστε εντασεις και σεβαστειτε πως ο τραγουδιστης δεν ειναι ενισχυομενο οργανο απο τη "μανα" του!


Τις συγκεκριμενες κονσολες τις δουλευω παρα πολυ αυτο το διαστημα με τα συνεδρια και ειναι εκπληκτικες. Δεν πιστευω πως φταιει η κονσολα, αλλα ολα τα παρεμφερη ( απο το σεβασμο των εντασεων των οργανων, μεχρι το μικροφωνο ).


DI ομως, δε χρειαζεται γιατι το DI κανει απλως μια μετατροπη απο unbalanced σε balanced.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher