Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #725 στις: 21/09/07, 01:04 »
Την απάντηση της συννεφάκι τη βρίσκω αρκετά καλή στο θέμα της συγχωρέσεως.
...Όμως αν δε λάβουμε υπόψιν ένα χριστιανό αλλά έναν άθεο, τότε από που ζητάει συγχώρεση; Μα φυσικά απ' τον ίδιο του τον εαυτό.
Αν καλοσκεφτούμε αυτό που ονομάζουμε ''Βασιλεία Του Θεού'', μοιάζει πάρα πολύ με το να λέμε ότι ο θεός υπάρχει παντού, μέσα στον καθένα μας ξεχωριστά αλλά και μέσα σε όλους μας, μέσα στο καλλιτεχνικό σχήμα που έχουν οι ίνες από ένα φίλο του δέντρου, μέσα σε ό,τι έχει να κάνει με πνεύμα...//...και ίσως έναν θεό κάπως έτσι να μπορούν να τον αντιληφθούν μόνο όντα με νοημοσύνη σαν αυτή του ανθρώπου, όντα με συναισθήματα...
Βάζω τρεις τελείες γιατί ακόμη το σκέφτομαι το θέμα και θα το σκέφτομαι για πολλά χρόνια ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #726 στις: 21/09/07, 14:58 »
Να κάνω εγώ μια ερώτηση: κατά πόσο πιστεύετε οτι ο Θεός είναι δίκαιος;


Εγώ από προσωπικές μου εμπειρίες, τα τελευταία 17 χρόνια της ύπαρξής μου, έχω καταλήξει στο να μην πιστεύω στον Θεό, γιατί τον θεωρώ άδικο. Φυσικά εξακολουθώ ακόμα να ψάχνομαι γιατί ποτέ δεν ξέρω αν κάνω λάθος ή όχι και γι' αυτό αφήνω ένα ανοιχτό παράθυρο για να μπω, αν διαπιστώσω οτι κάνω λάθος. Δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτη στις απόψεις μου. Να διευκρινήσω οτι δεν αμφισβητώ την ύπαρξή του Θεού, ούτε την παντοδυναμία του, απλά αμφιβάλλω για το πόσο δίκαιος είναι.

Αυτό που με νευριάζει περισσότερο είναι οτι υπάρχουν πολλοί ηθικολόγοι που προσπαθούν να με πείσουν να πιστέψω, ενώ οι ίδιοι δεν ξέρουν αν πιστεύουν. Τις προάλλες σε την ώρα της προσευχής στο σχολείο μια συμμαθήτριά μου πρόσεξε οτι δεν κάνω τον σταυρό μου και μου την είπε κανονικά. Σαν να μου ζητούσε τα ρέστα που δεν το κάνω και όταν της είπα οτι δεν πιστεύω στον Θεό, με κοιτούσε λες και έβλεπε ούφο. Επίσης πολύ λένε οτι πρέπει να πιστεύουμε για να αναπαυθεί η ψυχή μας μετά τον θάνατο. Δηλαδή τι; Να πιστεύω στον Θεό για να σώσω το τομάρι μου στην άλλη ζωή;



Θα ήθελα να ακούσω απόψεις γι' αυτό το θέμα γιατί με απασχολεί πολύ...

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #727 στις: 21/09/07, 15:03 »
Όταν εμείς μιλάμε στον Θεό, είναι προσευχή. Όταν ο Θεός μιλάει σε μας είναι σχιζοφρένεια...

σωστός!!!  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #728 στις: 10/10/07, 19:35 »
Θα κανω μια επικληση στην αυθεντια.
South park, season 6 , episode 615-the biggest douch in the universe
Stan:
"The big questions in life are tough.Why are we here , where are we from, where are we going. But if people believe as**hole-douchy liars like you, we're never going to find the real answers to these questions.You aren't just lying, you are slowing down the progress of all mankind, you , douche. "
"Τα μεγαλα ερωτηματα στην ζωη ειναι ζορικα.Γιατι ειμαστε εδω, απο που προερχομαστε, που παμε.Αλλα αν οι ανθρωποι πιστευουν ψευτες σαν εσενα,δεν θα βρουμε ποτε τις πραγματικες απαντησεις στα ερωτηματα αυτα.Οχι μονο λες ψεματτα,αλλα καθυστερεις και την προοδο ολοκληρης της ανθρωποτητας."(κακες λεξουλες δν μεταφραστηκαν  ;D)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #729 στις: 29/12/07, 06:28 »
Παράθεση από: Πριγκηπέσα
Να κάνω εγώ μια ερώτηση: κατά πόσο πιστεύετε οτι ο Θεός είναι δίκαιος;

Ναι αυτό είναι ένα θέμα. Βασικά οι χριστιανοί πιστεύεουν οτι η απόλυτη δικαιοσύνη θα δοθεί κατα την "ημέρα της κρίσης" μετά το "τέλος του κόσμου" ουτε καν μολις πεθάνεις. Βάση και της χριστιανικής πίστης δλδ δεν θεωρείται δίκαιη η ζωή που ζούμε τώρα. Ένα γνωστο παράδειγμα είναι ο Ιώβ. Γιατι αυτός να πέρασε τόσα πολά στη ζωή του ας πουμε και άλλοι οχι? Μάλλον το θέμα της δικαιοσύνης είναι κάπως διαφορετικό στα μάτια του θεού.

Παράθεση από: Πριγκηπέσα
πίσης πολύ λένε οτι πρέπει να πιστεύουμε για να αναπαυθεί η ψυχή μας μετά τον θάνατο. Δηλαδή τι; Να πιστεύω στον Θεό για να σώσω το τομάρι μου στην άλλη ζωή;

Ναι έχεις δίκιο αυτό δυστυχώς το λένε πολοί. Είναι λανθασμένη οπτική του θέματος και το αμέσως επόμενο στάδιο είναι "έλα στην εκκλησία αλλιώς θα καείς στην κόλαση". Δεν είναι αυτό χρηστό κινητρο για να πιστέψει κάποιος. Τελος παντων μακάρι αυτό να ήταν το μοναδικό πράγμα που μας μετέδιδαν λάθος...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/07, 06:30 από NeuroN »

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #730 στις: 30/12/07, 06:23 »
η γιαγιά μου είπε μια μέρα : μ ε αυτά που κάνεις δεν θα την γλίτωνες αν δεν είχες τον θεό στο πλάι σου. της απάντησα δεν πιστεύω και ιδιαίτερα στον θεώ, και μου είπε μην φωνάζεις μάλλον εκείνος δεν το ξέρει.
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #731 στις: 07/01/08, 04:15 »
η γιαγιά μου είπε μια μέρα : μ ε αυτά που κάνεις δεν θα την γλίτωνες αν δεν είχες τον θεό στο πλάι σου. της απάντησα δεν πιστεύω και ιδιαίτερα στον θεώ, και μου είπε μην φωνάζεις μάλλον εκείνος δεν το ξέρει.

Εμένα νομίζω μ'ακουσε που το'λεγα προχθές και μ'έβαλε στη μαύρη λίστα, να τζαμάρω με τους jimmiδες στην κόλαση!  ;D  ;D  ;D

Πέραν του αστείου, υπάρχει δεν υπάρχει, πιστεύουμε δεν πιστεύουμε, who cares? Ας είμαστε οι καλύτεροι που μπορούμε, ας κάνουμε ότι γουστάρουμε, κι ας αφήσουμε τα μοιρολατρικά προσευχολόγια στην άκρη. Προσωπικά επιλέγω να πιστέψω στον εαυτό μου παρά σε οποιαδήποτε θεότητα - υπάρχει δεν υπάρχει. Τώρα αν κάποιος επιλέγει να πιστεύει, απλά δικαίωμα κι επιλογή του.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #732 στις: 07/01/08, 10:46 »
Υποψιν, τα "προσευχολογια" και ολες αυτες οι βαρετες διαδικασιες ειναι τυπικα της Εκκλησιας..Και ο Θεουλης δεν ζητησε τιποτα απο αυτα για να τον πιστευουν..Μια απλη προσευχη ή ακομα και μια επικληση του τυπου "Θεε μου, βοηθα με" ειναι πιο χρησιμες απο τις ατελειωτες ωρες ψαλμων και τυπικων. ;)

Εκτος εαν πιστευετε πως ο Θεος ειναι ενας λογιστης και σημειωνει τι καναμε κακο και τι καλο καθε μερα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #733 στις: 07/01/08, 11:44 »
Φανταζομαι πως μαλλον υπαρχει... τωρα το τι μορφη, υποσταση και επιπεδο σκεψης διαθετει αυτο δεν το γνωριζω (πιο πολυ λογικο μου φαινεται παντως να ειναι καποιος εξωγηινος πολιτισμος). Αν με ρωτησετε παντως, οπως εχω πει και σε αλλο topic, μαλλον δεν πολυενδιαφερεται για τη γη και τους κατοικους της οπως και δεν τον πολυνοιαζει αν τον τιμουμε και προσευχομαστε σε αυτον. Μαλλον κατασκευασματα της φαντασιας και της ανασφαλειας μας ειναι αυτα. Πιο σημαντικο ειναι να γινομαστε εμεις καλυτεροι και δημιουργικοι ανθρωποι, με σεβασμο και αγαπη προς τα υπολοιπα πλασματα και το περιβαλλον κι ας μη μας βλεπει κανενα "ματι" απο ψηλα ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #734 στις: 07/01/08, 12:32 »
δεν τον πολυνοιαζει αν τον τιμουμε και προσευχομαστε σε αυτον.
συγνωμη για σενα ο θεος τι ειναι? ενας ανθρωπος 5 επιπεδα πιο πανω 5πλασιος σε μεγεθος που εχει συστηματα παρακολουθησης και τον ''ψιλονοιαζει''?χρησιμοποιουμε το ''πολυνοιαζει'' για μια ανωτερη δυναμη?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #735 στις: 07/01/08, 12:43 »
''ο θεος πεθανε''
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #736 στις: 07/01/08, 12:54 »
''ο θεος πεθανε''

Δεν το εγραψες ολοκληρο:

"Ο θεος πεθανε" ...Μαρξ

κι απο κατω καποιος συμπληρωσε:

"Ο Μαρξ ειναι νεκρος" ....Θεος

 :P :P :P
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #737 στις: 07/01/08, 13:49 »
''ο θεος πεθανε''

Δεν το εγραψες ολοκληρο:

"Ο θεος πεθανε" ...Μαρξ

κι απο κατω καποιος συμπληρωσε:

"Ο Μαρξ ειναι νεκρος" ....Θεος

 :P :P :P

Nομίζω το λες λά8ος-κανονικά δεν λέει Μαρξ αλλά Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #738 στις: 07/01/08, 17:17 »
δεν τον πολυνοιαζει αν τον τιμουμε και προσευχομαστε σε αυτον.
συγνωμη για σενα ο θεος τι ειναι? ενας ανθρωπος 5 επιπεδα πιο πανω 5πλασιος σε μεγεθος που εχει συστηματα παρακολουθησης και τον ''ψιλονοιαζει''?χρησιμοποιουμε το ''πολυνοιαζει'' για μια ανωτερη δυναμη?
Εχεις δικιο... η λεξη "πολυνοιαζει" δεν ηταν ακριβης. Την χρησιμοποιησα ετσι σα σχημα λογου. Για την ακριβεια πιστευω πως δεν ενδιαφερεται καθολου, τουλαχιστον ετσι οπως τον θελουν οι ανθρωποι δηλαδη σαν καλος Θεουλης! Και ακριβως γι'αυτο δεν διαθετει συστηματα παρακολουθησης, γιατι δεν τον νοιαζει το τι κανουμε, ουτε μας επιβραβευει, ουτε μας τιμωρει. ΕΑΝ υπαρχει βεβαια...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #739 στις: 07/01/08, 18:10 »
''ο θεος πεθανε''

Δεν το εγραψες ολοκληρο:

"Ο θεος πεθανε" ...Μαρξ

κι απο κατω καποιος συμπληρωσε:

"Ο Μαρξ ειναι νεκρος" ....Θεος

 :P :P :P

Nομίζω το λες λά8ος-κανονικά δεν λέει Μαρξ αλλά Νίτσε

....Μαλλον εχεις δικιο , εγω σε τοιχο το διαβασα  ;)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #740 στις: 08/01/08, 19:13 »
τι να σας πω ρε παιδια τουλαχιστον ετσι λεω......πιστευω στον θεo του heavy metal...... ;D ;D ;D και στους θεικους scorpions...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #741 στις: 08/01/08, 19:34 »
Ναι ,όσο μπορώ ,γιατί η πίστη για μας τους κοινούς θνητούς είναι σαν την άμμο που την πιάνεις στο χέρι σου και αυτή γλυστράει μέσα από τα δάχτυλά σου. Ευτυχώς όμως η παραλία είναι τεράστια...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #742 στις: 08/01/08, 23:03 »
Θελω να παραθεσω ενα περιστατικο..Γνωριζω καποιον ανθρωπο..συγκεκριμενα εναν Μαθηματικο απο το παλιο μου λυκειο..οπου δεν ειχε βαφτισει τα παιδια του ..Θεωρει πως πρεπει να μεγαλωσουν να κρινουν και να διαλεξουν μονοι τους..Το θεωρω σοφο..Στην ουσια ο Θεος που υποτιθεται πως πιστευουμε ειναι εκεινος που μας εμαθαν οι γονεις μας και με τις σειρα τους Τον εμαθαν απο τους γονεις τους κ.ο.κ.Εγω εχω μια προσωπικη σχεση...ασχετως τι μου λενε πλεον οι μεγαλυτεροι της οικογενειας..ξερετε "πρεπει να πηγαινεις στην εκκλησια και τετοια".Εγω λεω πως αν νιωσω την αναγκη θα παω...Πιστευω πως ειναι το ειναι μας..μια εσωτερικη αναγκη του ανθρωπου να πιστευει πως υπαρχει κατι ανωτερο που μπορει να κανει τα παντα και μπορει να απευθυνθει..Αλλωστε λενε πως η Θρησκεια ειναι το οπιο του λαου...
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #743 στις: 08/01/08, 23:18 »
Μα αν πηγαινεις στην εκκλησια, δε σημαινει οτι εισαι Χριστιανος η οτιδηποτε τετοιο... Αλλο το "φαινεσθαι" κι αλλο το "ειναι"

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #744 στις: 09/01/08, 00:42 »
Θελω να παραθεσω ενα περιστατικο..Γνωριζω καποιον ανθρωπο..συγκεκριμενα εναν Μαθηματικο απο το παλιο μου λυκειο..οπου δεν ειχε βαφτισει τα παιδια του ..Θεωρει πως πρεπει να μεγαλωσουν να κρινουν και να διαλεξουν μονοι τους..Το θεωρω σοφο..Στην ουσια ο Θεος που υποτιθεται πως πιστευουμε ειναι εκεινος που μας εμαθαν οι γονεις μας και με τις σειρα τους Τον εμαθαν απο τους γονεις τους κ.ο.κ.Εγω εχω μια προσωπικη σχεση...ασχετως τι μου λενε πλεον οι μεγαλυτεροι της οικογενειας..ξερετε "πρεπει να πηγαινεις στην εκκλησια και τετοια".Εγω λεω πως αν νιωσω την αναγκη θα παω...Πιστευω πως ειναι το ειναι μας..μια εσωτερικη αναγκη του ανθρωπου να πιστευει πως υπαρχει κατι ανωτερο που μπορει να κανει τα παντα και μπορει να απευθυνθει..Αλλωστε λενε πως η Θρησκεια ειναι το οπιο του λαου...

Βασικά εδώ τίθεται ένα άλλο θέμα: πώς αντιμετωπίζει ο κόσμος τα παιδιά αυτά; Οι πιο απαίδευτοι λογικό δεν είναι να τα δείχνουν και να λένε "να τα αβάπτιστα"; Λυπηρό αυτό, αλλά δυστυχώς ακόμη και στον 21ο αιώνα έχουμε τέτοια θέματα... Αν και δηλώνω άθρησκη, πιστεύω πως αν κάνω παιδιά θα τα βαπτίσω μόνο κ μόνο για να μην έχουν τέτοιο πρόβλημα...
Καλό είναι πάντως τα παιδιά να μαθαίνουν για όλες τις θρησκείες και όχι μόνο για τον Χριστιανισμό μέχρι την 3η γυμνασίου, όπως γίνεται τώρα... Για να μπορούν να κρίνουν...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #745 στις: 09/01/08, 13:19 »
Θελω να παραθεσω ενα περιστατικο..Γνωριζω καποιον ανθρωπο..συγκεκριμενα εναν Μαθηματικο απο το παλιο μου λυκειο..οπου δεν ειχε βαφτισει τα παιδια του ..Θεωρει πως πρεπει να μεγαλωσουν να κρινουν και να διαλεξουν μονοι τους..Το θεωρω σοφο..Στην ουσια ο Θεος που υποτιθεται πως πιστευουμε ειναι εκεινος που μας εμαθαν οι γονεις μας και με τις σειρα τους Τον εμαθαν απο τους γονεις τους κ.ο.κ.Εγω εχω μια προσωπικη σχεση...ασχετως τι μου λενε πλεον οι μεγαλυτεροι της οικογενειας..ξερετε "πρεπει να πηγαινεις στην εκκλησια και τετοια".Εγω λεω πως αν νιωσω την αναγκη θα παω...Πιστευω πως ειναι το ειναι μας..μια εσωτερικη αναγκη του ανθρωπου να πιστευει πως υπαρχει κατι ανωτερο που μπορει να κανει τα παντα και μπορει να απευθυνθει..Αλλωστε λενε πως η Θρησκεια ειναι το οπιο του λαου...

Βασικά εδώ τίθεται ένα άλλο θέμα: πώς αντιμετωπίζει ο κόσμος τα παιδιά αυτά; Οι πιο απαίδευτοι λογικό δεν είναι να τα δείχνουν και να λένε "να τα αβάπτιστα"; Λυπηρό αυτό, αλλά δυστυχώς ακόμη και στον 21ο αιώνα έχουμε τέτοια θέματα... Αν και δηλώνω άθρησκη, πιστεύω πως αν κάνω παιδιά θα τα βαπτίσω μόνο κ μόνο για να μην έχουν τέτοιο πρόβλημα...
Καλό είναι πάντως τα παιδιά να μαθαίνουν για όλες τις θρησκείες και όχι μόνο για τον Χριστιανισμό μέχρι την 3η γυμνασίου, όπως γίνεται τώρα... Για να μπορούν να κρίνουν...


Στην Β λυκειου αν θυμαμαι καλα..στο μαθημα των θρησκευτικων,υπηρχαν ολοκληρα κεφαλαια για αλλες θρησκειες..ηταν η μονη φορα που μου φανηκε το συγκεκριμενο μαθημα τοσο ενδιαφερον..εμαθα καινουργια πραγματα, ειδα ορισμενα πραγματα με αλλο ματι...Τωρα οσο αφορα το περιστατικο που ανεφερα..παρθηκε μια αποφαση και πρεπει να δεχτουν και τις συνεπειες. Και οσον αφορα την εκκλησια..θυμαμαι στο δημοτικο υπηρχε καποιος συμβουλος ο οποιος εκφοβιζε τα παιδια λεγοντας πως αν δεν πηγαινουμε στην εκκλησια για 2 συνεχομενες φορες..παυουμε να ειμαστε Χριστιανοι..περιττο να πω πως οι γονεις εξαγριωθηκαν...Πιστευω και γω λοιπον πως δεν ειναι το φαινεσθαι αλλα πως νιωθει ο καθενας για αυτο που πιστευει...ειναι απολυτα προσωπικο θεμα..Αυτα.Ευχαριστω..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #746 στις: 09/01/08, 13:27 »
Η πίστη είναι καθαρά προσωπικό θέμα συμφωνώ απόλυτα. Επίσης αυτοί που κρίνουν τους άλλους λέγοντας ότι δεν είναι χριστιανοί ,είτε γιατί δεν πάνε εκκλησία ,είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο ,παραβιάζουν πρώτοι το "μην κρίνετε για να μή κριθείτε ".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #747 στις: 09/01/08, 13:31 »
Τα μαθήματα θρησκευτικών που αφορούσαν και άλλες θρησκείες ήταν και είναι στα βιβλία της β κ γ λυκείου. Και είναι όντως πιο ενδιαφέροντα από το να κάνεις συνέχεια για ένα πράγμα. Όμως το θέμα είναι ότι τα παιδιά επηρεάζονται από το γεγονός ότι μέχρι και την πρώτη λυκείου στα θρησκευτικά μαθαίνουν αποκλειστικά κ μόνο για τον χριστιανισμό και για το πόσο καλή θρησκεία είναι κ.λπ. Και ίσως να το θεωρού ως δεδομένο ότι αυτή είναι η καλύτερη θρησκεία και δεν ενδιαφέρονται να το ψάξουν περισσότερο. Όσο για τον τύπο που σας εκφόβιζε, περιττό να πω ότι ήταν απλώς ένας μλκας! Και ο διευθυντής στο γυμνάσιο μας εκβίαζε και εκβιάζει ακόμα τους μαθητές να πηγαίνουν εκκλησία κάθε κυριακή, κατηχητικό μετά και στη χορωδία την οποία διευθύνει ο ίδιος και τραγουδάνε βυζαντινα κ.λπ. κ όποιος δεν τα κάνει δεν θα έχει καλούς βαθμούς και θα τον έχει στο περιθώριο... Τες πα είναι περιπτώσεις αυτές που αν και καλό θα ήταν να μην υπάρχουν, τουλάχιστον κάτι μαθαίνουμε κ από αυτούς... Τέλος θα ήθελα να πω, ότι συμφωνώ μαζί σου. Αν νιώθει κανείς ότι θέλει να πάει στην εκκλησία, πάει. Αν δεν θέλει δεν πάει. Ακόμη, αν θέλει έχει κάθε δικαίωμα να μην πηγαίνει ποτέ. Άλλωστε οι χριστιανοί λένε ότι "Ο Θεός (αν υπάρχει-συμπληρώνω εγώ) είναι τόσο μεγάλος που μπορεί να δεχτεί και να τον απορρίψουμε"...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/08, 13:34 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #748 στις: 09/01/08, 13:42 »
Νομιζω πως τα θρησκευτικα στο σχολειο..οπως διδασκονται τελοσπαντων..εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που τιθονται ως διδακτικοι στοχοι.....και βλεπετε πως το θετουν..''διδακτικοι στοχοι''.Για κατι που δεν μπορει να μπει σε πλαισια και διδακταια υλη..Θεωρω την απολυτη ξεφτιλα και γελοιοτητα..οταν παρασυρομενοι απο το συστημα..ρωταμε..ποια θα ειναι η υλη για τις εξετασεις..αν ειναι δυνατον...Η θρησκεια ,ο Θεος, η πιστη δεν χωρουν στο ανθρωπινο μυαλο...ειναι σαν το μικρο παιδι που απο την απειρια του και την αγνοια του πιστευε πως μπορει να αδειασει τον ωκεανο με το κουβαδακι του....
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #749 στις: 09/01/08, 18:41 »
Νομιζω πως τα θρησκευτικα στο σχολειο..οπως διδασκονται τελοσπαντων..εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που τιθονται ως διδακτικοι στοχοι.....και βλεπετε πως το θετουν..''διδακτικοι στοχοι''.Για κατι που δεν μπορει να μπει σε πλαισια και διδακταια υλη..Θεωρω την απολυτη ξεφτιλα και γελοιοτητα..οταν παρασυρομενοι απο το συστημα..ρωταμε..ποια θα ειναι η υλη για τις εξετασεις..αν ειναι δυνατον...Η θρησκεια ,ο Θεος, η πιστη δεν χωρουν στο ανθρωπινο μυαλο...ειναι σαν το μικρο παιδι που απο την απειρια του και την αγνοια του πιστευε πως μπορει να αδειασει τον ωκεανο με το κουβαδακι του....

Tα θεησκευτικά καταρχάς είναι γελοίο που διδάσκονται γενικώς, που υπάρχουν ως μάθημα στα σχολείο.Επίσης, στο Σύνταγμα αναγράφει ότι δεν πρέπει να προσηλυτίζουμε, κάτι που όμως δεν ισχύει καθώς οι περισσότεροι καθηγητές θρησκευτικών είναι θεωρούν ότι θα πάνε στον παράδεισο και θα είναι καλοί και πιστοί χριστιανοί αν μυήσουν σε αυτό που θεωρουν εκείνοι πίστη νέο αίμα, εαν κοιμίσουν και αποπροσανατολίσουν περισσότερο κόσμο κάνοντας τα κορίτσια θεούσες με κότσο, μακριές φούστες και ουδεμία σχέση με αποτρίχωση και τα αγόρια κολλημένα με τον θεό, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα άλλο πέρα από αυτό.
  Θέλουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι και καταδικάζουμε την Τουρκία που ακολουθεί τόσο πιστά και φανατικά την θρησκεία και ας λέει και πράγματα υπονομευτικά για τα δικαιώματα των ανθρώπων.Πουθενά εκτός από την Ελλάδα και τις αναπτυσσόμενες χώρες δεν διδάσκονται θρησκευτικά στα σχολεία και δεν αρχίζει η σχολίκη καθημερινή ζωή με τη προσευχή!!!
 Εκείνος που θα πιστέψει θα πιστέψει, εκείνος που δεν θέλει να πιστέψει δεν θα πιστεψει!Δικαίωμα στον καθένα να αποδεχτεί τον θεό ή όχι!
 Αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει διαχωρισμός εκκλησίας -κράτους.Όταν ακόμα τα μαθήματα αρχίζουν με προσευχή,το σχολείο αρχίζει με αγιασμό και τα θρσκευτικά στην ουσία επιβάλλονται ως ένα μάθημα κατηχητικού και όχι ένα μάθημα για θρησκείες, τότε βλέπουμε το πρόσωπο της Ελλάδας που πάντα μεγαλοστομεί και κινδυνολογεί λέγοντας λέξεις με ηθικό βάρος όπως ''κίνδυνος για την θρησκεία, για το κράτος για τη δημοκρατία'' και άλλα τέτοια συναφή που προτρέπει τον κόσμο να έχει μια ηθική και λιτή ζωή ενώ στην ουσία τα στόματα που λένε αυτά την ίδια στιγμή αναιρούν αυτά που λένε και εξουσιάζουν, σκοτώνουν και νοιάζονται περισσότερο για τη διασφάλιση της ''τυφλής πίστης'' παρά για την ανθρώπινη σάρκα και το αίμα που ξεσκίζουν και χύνουν...
 Ας ξεφυγει επιτέλους η Ελλάδα από τον Μεσσαίωνα και το Βυζάντιο!! Ας αναθεωρήσουμε λίγο και ας καταλάβουμε ότι άλλο πίστη και άλλο κατήχηση, φανατισμός και πίστη με κλειστα μάτια και αυτιά.Αυτή την πίστη μας δίνουν στα σχολεία, και είναι απλά γελοίο που θέλουμε να προοδεύσουμε όταν μέσα στο ανώτατο όργανο της πρόοδου υπάρχυν ανασταλτικοί παράγοντες που αντί να αφυπνίσουν τους νέους τους βυθίζουν στον λήθραγο ακόμα περισσότερο!!
 Και ξανατονίζω, ότι η πίστη είναι προσωπικό δεδομένο του καθενός.Όποιος θέλει πιστεύει όποιος θέλει όχι!! Αλλά φτανει πλέον η κατήχηση στο σχολείο!!Ας αποκοπεί η παιδεία από την εκκλησία πια!Και ας βαδίσει ο καθένας τον δρόμο του και όχι να ψάχνουν νέους θρησκευτικούς οπαδούς μια λανθασμένης πίστης σε 15χρονα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)