Αποστολέας Θέμα: Για ποιους 4 λόγους θα φέρνατε στο κόσμο ένα παιδί ?  (Αναγνώστηκε 18696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Φίλοι μου, επ' ευκαιρία αυτού του θέματος λαμβάνω το θάρρος να προτείνω κάτι που θεωρώ εξαιρετικά ουσιαστικό. Την επαναχρησιμοποίηση των υλικών που έχουν σχέση με την παιδική ανατροφή. Πιο συγκεκριμένα της ένδυσης, υπόδησης και της γραφικής-διδακτικής ύλης.

Πονάει πραγματικά η καρδιά μου όταν βλέπω σχεδόν αχρησιμοποίητα ρούχα, παπούτσια, βιβλία, παιχνίδια, να πετάγονται στα σκουπίδια, όταν είναι γνωστό ότι υπάρχουν γονείς που δυσκολεύονται να προμηθευτούν τέτοια είδη για τα παιδιά τους. Εάν λοιπόν δημιουργούσαμε ένα δίκτυο επαναχρησιμοποίησης όπου θα μπορούσε να συλλέγει όλα τα αξιόλογα κομμάτια και να τα προσφέρει με ένα ελάχιστο τίμημα ή και δωρεάν, θα ήταν, νομίζω, μια μικρή προσφορά απ' όλους μας στο "άγνωστο παιδί".
Επίσης εάν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει ήδη μια τέτοια οργάνωση, και μπορεί να το αναφέρει, θα ήταν ευχής έργον.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
1) Για να γινω μπαμπας

2) 1ο παιδι: 2 βηματα απο το επιδομα

3) 2ο παιδι: Ακουμπαω το επιδομα

4) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΟ ΠΗΡΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Επίσης εάν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει ήδη μια τέτοια οργάνωση, και μπορεί να το αναφέρει, θα ήταν ευχής έργον.
Συνήθως αυτές η κινήσεις γίνονται απ τις ενορίες κάθε γειτονιάς αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλά που παίζονται και για να πω ένα υπάρχουν άνθρωποι που τα παίρνουν και τα πουλάνε σε παζάρια για μεταχειρισμένα…
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
1) Για να γινω μπαμπας

2) 1ο παιδι: 2 βηματα απο το επιδομα

3) 2ο παιδι: Ακουμπαω το επιδομα

4) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΟ ΠΗΡΑ!!!

Με το 4ο παιδι θα αυξηθει κι αλλο το επιδομα? Η θα θεωρεισαι το ιδιο πολυτεκνος με αυτον που θα χει 3?


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
1) Για να γινω μπαμπας

2) 1ο παιδι: 2 βηματα απο το επιδομα

3) 2ο παιδι: Ακουμπαω το επιδομα

4) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΟ ΠΗΡΑ!!!

Με το 4ο παιδι θα αυξηθει κι αλλο το επιδομα? Η θα θεωρεισαι το ιδιο πολυτεκνος με αυτον που θα χει 3?

Τα πρωτα 2 βηματα αφορουν το πρωτο παιδι...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Πόσο ανάλγητος και άκαρδος θα έπρεπε να είναι ένας γονιός ώστε να φέρει στον κόσμο με αποκλειστικά δική του ευθύνη μία ύπαρξη για την οποία είναι σίγουρος μόνο για την θνητότητά της, μόνο για το ότι θα νίωσει αυτόν τον κυρίαρχο "φόβο του θανάτου".

Γιατί είμαστε σίγουροι και για τίποτα άλλο ;
Η μόνη βεβαιότητα είναι αυτή του τέλους κι όμως "ψοφάμε" να κάνουμε αρχές  ;D  .
Δεν είναι αναλγησία ,Φύση είναι .

 Όσο για το οικονομικό ζήτημα ,ο Crool με κάλυψε λέγοντας "βλέποντας το παιδί να μεγαλώνει, όσο και να δυσκολευτείς ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πεις (για οικονομικο λόγο) "τι βλακεία έκανα"   "

  Κamelot ,σιγά το επίδομα !!Να μου έλεγες να βγάλεις τα πιτσιρίκια στα φανάρια και να πάρεις εσύ διαμέρισμα ,θα το καταλάβαινα ..

  Pappou ,κι εγώ τα παζάρια με μεταχειρισμένα ξέρω .Κατά τα άλλα ,όλοι λίγο πολύ ανταλλάσσουμε παιδικά ρούχα, παπούτσια ,κουβερτάκια ,καροτσάκια ,αποστειρωτές ,μπιμπερό κλπ με φίλους .


Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πόσο ανάλγητος και άκαρδος θα έπρεπε να είναι ένας γονιός ώστε να φέρει στον κόσμο με αποκλειστικά δική του ευθύνη μία ύπαρξη για την οποία είναι σίγουρος μόνο για την θνητότητά της, μόνο για το ότι θα νίωσει αυτόν τον κυρίαρχο "φόβο του θανάτου".

Γιατί είμαστε σίγουροι και για τίποτα άλλο ;
Η μόνη βεβαιότητα είναι αυτή του τέλους κι όμως "ψοφάμε" να κάνουμε αρχές  ;D  .
Δεν είναι αναλγησία ,Φύση είναι .

Κι αυτή η απάντηση jouliad "φυσική" είναι? Δηλ το να προσπαθούμε να εξηγήσουμε κάτι λογικά και όταν στριμωχνόμαστε να το ρίχνουμε στην γενίκευση και στην ασάφεια?

Τότε και η Ψυχολογία και η Ιατρική είναι άχρηστες ως επιστήμες εφόσον για κάθε πρόβλημα έχουμε την διέξοδο της Φύσης.

Αντιπαρέρχομαι. Μπορεί να είμαστε σίγουροι για την θνητοτητά της αλλά είναι στο χέρι μας το εάν θα νιώσει τον φόβο θανάτου. Όταν το οδηγήσουμε να αγαπήσει την ζωή και να ζήσει, αποκλείεται να φοβηθεί τον θάνατο.
Αν το οδηγήσουμε στην αποστροφή του θανάτου είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα ζήσει ποτέ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
 Μα η δημιουργία ζωής είναι μια φυσική διαδικασία !
Νομίζω πως η φύση μας οδηγεί στην επιθυμία τεκνοποίησης κι ακολουθούν οι λογικές σκέψεις ,τα υπέρ και τα κατά κι οι αμφιβολίες .

 Δεν κατάλαβα τι θες να πείς μιλώντας για την Ιατρική ..
Μήπως ότι μπορεί η φυσική αυτή διαδικασία να "νοθευτεί" απ'την ευγονική ας πούμε ;'Οτι μέσω της Ιατρικής επιστήμης μπορούν τα πράγματα να μην είναι τόσο φυσικά και τυχαία ;

 Ε ρε παππού ,πόσο μπερδεμένος μπορεί να είσαι αν μεγαλώνεις παιδί με τον φόβο του θανάτου !
Δεν λέω πως ο καθένας μας δεν κουβαλάει τα συμπλέγματα του ,αλλά σκοπός είναι να μην τα μεταφέρουμε στα ίδια μας τα παιδιά !

 Εξ'άλλου ," ο θάνατος δεν μας αφορά " που λέει κι ο Επίκουρος ..

Τη ζωή έχουμε κι αυτή πρέπει να διαχειριστούμε .
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Joyliad αναλύω. Φάνηκε, απ' την σύνταξη, ότι το "Φύση είναι" αναφερόταν στην αναλγησία και και όχι στην δημιουργία ζωής.

Απ' αυτήν την άποψη θα μπορούσαμε να πούμε: Γιατί ο άνθρωπος να πεθαίνει από καρκίνο? Μήπως μπορούμε να τ' αλλάξουμε? Και όταν δυσκολευόμαστε να βρούμε την λύση να βρίσκουμε την "απάντηση": "Τι να κάνουμε? Φύση είναι!"

Αν θέλεις την απάντηση "Φύση είναι" τότε θα πρέπει να το πεις απ' την αρχή κι όχι να το χρησιμοποιείς ως διέξοδο στα δυσκολοαπάντητα ερωτήματα.




Το να μεγαλώνεις ένα παιδί με τις φοβίες σου είναι εντελώς φυσικό. Αν έχεις φοβίες θα το μεγαλώσεις μ' αυτές. Δεν χρειάζεται να το πεις στο παιδί, το καταλαβαίνει, το συναισθάνεται.
Για παράδειγμα νομίζεις ότι ένα παιδί δεν αντιλαμβάνεται την φοβία του γονιού όταν ο δεύτερος τρέμει να το πάει να δει ένα νεκρό, να το πάει στο νεκροταφείο κλπ? Γιατί τρέμει? Για να μην αντιληφθεί το παιδί τι σημαίνει θάνατος. Και γιατί να μην θέλει να το αντιληφθεί εάν δεν τον φοβάται? Άρα ο θάνατος είναι κάτι το φοβερό. Αυτές είναι οι λογικές διεργασίες που κάνει το παιδί και η έτσι η φοβία του γονιού προσκολάται πάνω του, μεταφέρεται από γενιά σε γενιά.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με κάθε φοβία.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
1) Για να τον παιρνω μαζι μου στο ΝΑΟ.
2) Για να εχω καποιον να συζηταω για γκομενες
3) Για να του μεταλαμπαδεύσω το ταλέντο μου
4) Για να συνεχιστει το γκαρβινέικο της Νέας Υόρκης.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν ξερω. λιμοκτονια;
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
1) Για να δω πως θα βγει ενα παιδί που θα έχει τα γονίδιά μου
2) Για να δω πώς είναι να δημιουργείς ζωή (αν και αυτό το βλέπει καλύτερα η γυναίκα)
3) Ε ολο τα ίδια και τα ίδια τοσα χρόνια κάποια στιγμή θα βαρεθέις, κανεις ενα παιδί
4) Γιατί θα το θέλει σφοδρά εκείνη οπότε θες δε θες θα το κάνεις

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
1) Για να δω πως θα βγει ενα παιδί που θα έχει τα γονίδιά μου
2) Για να δω πώς είναι να δημιουργείς ζωή (αν και αυτό το βλέπει καλύτερα η γυναίκα)
3) Ε ολο τα ίδια και τα ίδια τοσα χρόνια κάποια στιγμή θα βαρεθέις, κανεις ενα παιδί
4) Γιατί θα το θέλει σφοδρά εκείνη οπότε θες δε θες θα το κάνεις

Πες μου οτι αστειευεσαι :)
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Πες μου οτι αστειευεσαι :)

οχι ρε συ γιατι

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
2) Για να δω πώς είναι να δημιουργείς ζωή (αν και αυτό το βλέπει καλύτερα η γυναίκα)
αυτο μπορεις να το δεις και τωρα....ασε ενα ψωμακι κανα 10 μερες(η και παραπανω) στον παγκο της κουζινας σου και θα δεις την ζωη που δημιουργισες εσυ ο ιδιος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
αυτο μπορεις να το δεις και τωρα....ασε ενα ψωμακι κανα 10 μερες(η και παραπανω) στον παγκο της κουζινας σου και θα δεις την ζωη που δημιουργισες εσυ ο ιδιος


ε τότε είμαι ήδη πολύτεκνος
δες κάτι παλικάρια
http://img214.imageshack.us/i/dsc00685n.jpg/
http://img510.imageshack.us/i/dsc00686d.jpg/
και τα έκανα μονο μέσα σε τρεις μέρες ε γρήγορη δουλειά

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Πες μου οτι αστειευεσαι :)

οχι ρε συ γιατι

Το να φερεις στον κοσμο ενα παιδι νομιζω πως απαιτει λιγο διαφορετικα κινητρα, γι'αυτο το λεω. ;)
on blackened wings i fly...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 22:41
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
5 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 23:31
από Gregori
57 Απαντήσεις
22069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 16:26
από jkstigma
16 Απαντήσεις
6114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 17:33
από hot_sauce (φλουτσ)
73 Απαντήσεις
19894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 14:47
από hoba
0 Απαντήσεις
1325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 16:44
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
2271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 23:04
από apnea_xaos
11 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
11 Απαντήσεις
30435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/14, 15:56
από kyriakos_t
1 Απαντήσεις
5821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 22:20
από Μητσάκος