Αποστολέας Θέμα: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012  (Αναγνώστηκε 16591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« στις: 15/12/11, 14:49 »
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #1 στις: 15/12/11, 15:13 »
Eέέέέέέέέέέέρχονται!!!! Ναίίίίίίίίίίί!!!!! Επιτέλους!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #2 στις: 15/12/11, 15:39 »
Γουσταρω !  ;D
ρε φιλε  4/9/2012 οχι το 11 περασε  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #3 στις: 15/12/11, 16:13 »
πιπερίτσεςςς..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #4 στις: 15/12/11, 17:54 »
διαβαζοντας αυτο  και βλεποντας την ανακοινωση του live μαλλον πρεπει να περιμενουμε και
ανακοινωση για τους Metallica ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #5 στις: 15/12/11, 22:30 »
Εξαιρετικά νέα, αλλά για να πω και την κακία μου, αυτή η συναυλία θα'χει περισσότερους hipsters κι από τις συναυλίες MUSE και AC/DC μαζί!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/11, 02:59 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #6 στις: 16/12/11, 03:00 »
Γουσταρω !  ;D
ρε φιλε  4/9/2012 οχι το 11 περασε  ;)

Διορθωθηκε. Το live των RHCP ειναι στο ΟΑΚΑ, στις 4/9/2012.

Αποσυνδεδεμένος SMAN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #7 στις: 18/12/11, 01:17 »
tha ginei xamossssssssss!!! olh h ellada peppers  ;) !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #8 στις: 18/12/11, 17:03 »
αρκετα σημαντικο ειναι οτι οι τιμες εχουν πεσει αισθητα..επιτελους οι διοργανωτες καταλαβαν οτι ο κοσμος δεν εχει χρημα...προσωπικα δε θυμαμαι συναυλια στο οακα να εχει 45 ευρω στην αρενα...

Αποσυνδεδεμένος Demetra

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Home is where your heart is :-)
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #9 στις: 04/02/12, 20:55 »
Ποπο πάμε να τσουρουφλιστούμε!Ανυπομονώ! :clap
-Protect

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #10 στις: 05/02/12, 03:02 »
Όπως και να χει πάντως...

Άλλο αυτός:





...και άλλο η απομίμησή του!! ;D ;D



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #11 στις: 05/02/12, 13:02 »
πες τα ρε gers....πριν χρόνια έλεγα πως όσο και να είχε το εισητήριο αν έρχονταν θα έπαιρνα....

τώρα που λείπει αυτός......το σκέφτομαι......

Αποσυνδεδεμένος esp_guitars

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #12 στις: 14/03/12, 12:05 »
το σκέφτομαι......

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #13 στις: 14/03/12, 20:12 »
Επίσεις εχτος απο peppers έρχωνται και οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ....MEGADETH. Ζωντανά στην Ελλαδάρα το καλοκαίρι Τεταρτη 20 Ιουνίου τοπος Αθηνα Ιερα οδος εισιτήρια απο 30 ευρω :D :D
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #14 στις: 14/03/12, 20:20 »
Φτηνά...δε λέω...αλλά δεν ανοίγεις άλλο θεματάκι?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #15 στις: 30/08/12, 18:49 »
Μήπως γνωρίζει κάποιος την ώρα της συναυλίας? Ακόμα δεν έχω το εισιτήριο στα χέρια μου και η ticket pro δεν αναφέρει τίποτα.. Ρωτάω γιατί η συναυλία γίνεται εργάσιμη ημέρα και θα πρέπει να γίνει σωστός προγραμματισμός..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #16 στις: 31/08/12, 03:40 »
τα εισιτήρια λένε πως οι πόρτες ανοίγουν στις 17.30....τίποτα περισσότερο.....


ε...οι Peppers να μη βγουν από τις 9 και μετά?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #17 στις: 05/09/12, 02:04 »
(Part 1)

Μόλις γύρισα απίστευτα κατάκοπος από τη συναυλία και όπως σχεδόν πάντα συνηθίζω, ήθελα να κάνω μια μικρή ανασκόπηση του live.. Υπό άλλες συνθήκες θα άρχιζα από το μουσικό μέρος αλλά αυτή τη φορά θα ξεκινήσω από κάπου αλλού:

Οργάνωση:
Το λιγότερο που μπορεί να τη χαρακτηρίσει κάποιος είναι ερασιτεχνική.. Αυτό όμως που αρμόζει στους διοργανωτές είναι ότι προφανώς μας πέρασαν για ένα κοπάδι ζώα τα οποία τα αμολήσανε σε ένα ανοικτό χώρο για να βοσκίσουν.. Και εξηγούμαι:
Κατευθύνθηκα μετά τη δουλειά κατευθείαν για το ΟΑΚΑ μιας και ευτυχώς δουλεύω εκεί κοντά.. Λόγω κάποιων έκτακτων καταστάσεων δεν πρόλαβα να φάω ένα φαγητό για να έχω δυνάμεις και η μόνη μου σκέψη ήταν μην τύχει και είμαστε στριγμωμένοι γιατί θα έχουμε λιποθυμίες.. Τι ήταν να το πω;
Ερχόμενος από την πλευρά του ΙΑΣΩ μπαίνω από τη πλευρά του πετάλου της Κηφισίας στο ΟΑΚΑ.. Ένας εθελοντής ( ;) μου δείχνει ότι για την αρένα θα πρέπει να πάω μπροστά στη Σπύρου Λούη.. Μετά από αρκετό περπάτημα (όποιος έχει πάει ΟΑΚΑ καταλαβαίνει τι εννοώ), φτάνω στη κεντρική είσοδο του σταδίου (βλέπει Σπύρου Λούη και είναι περίπου στη σέντρα του ποδοσφαίρου).. Εκεί ένας άλλος εθελοντής μου λέει ότι ήρθα λάθος και θα πρέπει να πάω από τη πλευρά της Θύρας 1 (στο μπάσκετ δηλαδή) για να μπω στην Αρένα.. Αφού γυρίζω σχεδόν τα 3/4 του γηπέδου, τελικά με τα πολλά και ακολουθώντας το πλήθος κατευθύνομαι προς το μπάσκετ όπου όντως υπήρχαν ταμπέλες προς Αρένα.. Το πρώτο κοκομπλόκο ήταν από τη πλευρά του Κολυμβητηρίου όπου είχε δημιουργηθεί μια απίστευτη μποτίλια αφού χιλιάδες κόσμου στριμώχνοντας για να περάσουν από μια στενή είσοδο.. Δεν πειράζει λέω, εδώ θα κάνουν και έλεγχο εισιτηρίων και θα περιμένω αναγκαστικά.. Τελικά δεν ήταν κάτι τέτοιο.. Αφού ανοίγει λίγο το δρομάκι που μας είχαν για να περνάμε συναντούμε μια δεύτερη μεγαλύτερη μποτίλια όπου εδώ χωρίς κάνω πλάκα, για να διανύσουμε 30 μέτρα πρέπει να κάναμε 25 λεπτά.. Τελικά γίνεται έλεγχος εισητηρίων και μετά από κάτι ζιγκ-ζαγκ μπαίνουμε μέσα στο γήπεδο.. Δυστυχώς η σκηνή φαίνονταν με κυάλια οπότε προσπάθησα να προχωρήσω λίγο μπροστά.. Δεν τα κατάφερα και πολύ, ενώ το απίστευτο ήταν ότι στη μέση του γηπέδου (σημ.: η σκηνή ήταν στο ένα από τα δύο τέρματα) ήταν μια τεράστια σκαλωσιά για τους μηχανικούς και τους φωτιστές όπου πραγματικά δεν μπορούσες να δεις τίποτα (απίστευτη έμπνευση!!).. Με τα πολλά βολεύομαι κάπου και περιμένω να ξεκινήσει η συναυλία..
Ξεκινάει 21:45 περίπου και με τα πρώτα δευτερόλεπτα καταλαβαίνω ότι δεν βλέπω τίποτα.. Η σκηνή ήταν απίστευτα χαμηλή ενώ υπήρχαν 2 "γιγαντοοθόνες" - στο σαλόνι μου βέβαια έχω μεγαλύτερη τηλεόραση :( -  όπου ευτυχώς που υπήρχαν και αυτές και βλέπαμε λίγο σκηνή.. Αφού λόγω του απίστευτου κόσμου αναγκάστηκα να κάτσω μεταξύ παρεών που προφανώς δεν είχαν παρευρεθεί σε ροκ συναυλία και ένιωθα άβολα, άρχισε τραγούδι το τραγούδι η κατάσταση να πήζει.. Λυποθύμησαν αρκετά παιδιά δίπλα μου λόγω του συνωστισμού, αλλά ευτυχώς όλα συνήλθαν σχεδόν αμέσως.. Και έρχεται το κορυφαίο:
Αφού τελειώνει η συναυλία γύρω στις 12 παρά, ανοίγουν τα φώτα για να φύγουμε.. Κάνουμε να κινηθούμε προς τις εξόδους, αλλά καταλαβαίνουμε ότι ήταν κλειστές και είχαμε εγκλωβιστεί.. Κόσμος προσπαθούσε να περάσει ανάμεσα γιατί νόμιζε ότι έτσι θα έφευγε γρηγορότερα και χωρίς να σας τα πολυλογώ κάτσαμε ακίνητοι έτσι περίπου 20 λεπτά.. Το χειρότερο ήταν ότι έβλεπες τα ακριβά εισιτήρια (τις θύρες δηλαδή) να έχουν ομαλή ροή εξόδου και σκεφτόσουν από μέσα σου ότι οι διακρίσεις που κάνουνε οι διοργανωτές είναι κατάφορες.. Μετά από αυτό το μαρτυρικό 20λεπτο απίστευτου συνωστιμού και σπρωξίματος ανακοινώνεται από τα μεγάφωνα ότι υπάρχει και άλλη έξοδο δεξιά της σκηνής και κατευθυνόμαστε όλοι προς τα εκεί.. Και τι βλέπουμε; Ακριβώς μπροστά στην έξοδο, πάγκους με νερά και αναψυκτικά και κόσμος να μπλοκάρει την έξοδο για να αγοράσει νερά.. Άλλη απίστευτη έμπνευση των διοργανωτών να τοποθετήσουν τους πάγκους ακριβώς μπροστά στην έξοδο.. Αφού ξεμπερδεύουμε με τα πολλά, τα υπόλοιπα μέχρι να βγούμε στους δρόμους ήταν παιχνιδάκι (σε σχέση βέβαια με το ότι περάσαμε) και ευτυχώς που μένω σχετικά κοντά (περίπου 4 χλμ.) και το έκοψα με τα πόδια αφού τα αυτοκίνητα είχαν πραγματικά πλημμυρίσει τους δρόμους.. Λυπάμαι πραγματικά εκείνους που ήρθα με αυτοκίνητα.. Ίσως μερικοί από αυτούς να είναι ακόμα εκεί..
Κλείνοντας με τα της οργάνωσης.. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ποιος ευθύνεται για αυτό το φιάσκο (οι Έλληνες ή οι διοργανωτές των RHCP) αλλά πραγματικά δεν ήξεραν τι σημαίνει 40 χιλ. κόσμου (μιλάω για τους όρθιους) να προσπαθούν να μπουν σε διάστημα 1 ώρας σε μια συναυλία όλοι μαζί.. Απαράδεκτοι.. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναπάω σε παρόμοια συναυλία..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #18 στις: 05/09/12, 02:05 »
(Part 2)

 Συναυλία:
 Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα.. Ο ήχος ήταν καλούτσικος αλλά τα κομμάτια λίγα, τα τζαμαρίσματα πολλά (ΟΚ, καλοί μουσικοί είναι αλλά δεν είναι και τζαζίστες) και τα μέλη λίγο βαριεστημένα.. Ο Kiedis ούτε καν αποχαιρέτησε τον κόσμο, ο Flea που είχε αναλάβει το ρόλο ουσιαστικά του frontman μας πέθανε στο σας αγαπώ (αλά Μαρία Αλιφέρη), ενώ ο επίλογος του (είστε το καλύτερο κοινό κλπ.) έχει καταντήσει τόσο κοινότυπος που πραγματικά εμένα μου φάνηκε εμετικός.. Ελάχιστα ορεξάτος ήταν ο Klinghoffer (αν και το σκηνικό με τη καρέκλα δεν το πολυκατάλαβα) και λίγο περισσότερο ο Smith που εμφανίστηκε ο πιο επαγγελματίας από όλους..
 
 Τα κομμάτια που επαιξαν (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά):
 Monarchy of Roses (πολύ καλή επιλογή για opening, ενώ στο δεύτερο ρεφραίν κατάλαβα ότι οι διπλανοί μου νόμιζαν ότι είχαν έρθει στο μέγαρο)
 Dani California
 Can't Stop (με πολύ καλή εισαγωγή που για όποιον είχε καταλάβει τι κομμάτι επακολουθούσε, η "ένταση" και η προσμονή που προκαλούσε η εισαγωγή ήταν απίστευτη)
 Scar Tissue
 Look Around (βρε παιδιά το I'm with you που ήρθατε να προωθήσετε έχει καλύτερα κομμάτια από αυτό!!)
 Strip my Mind (δεν το περίμενα, πραγματικά με διέλυσε!! αν και ο Kiedis τα ψηλά στο κουπλέ δεν τα είχε)
 Parallel Universe
 Adventures of Rainy Dance Maggie (τελικά όμορφο κομματάκι είναι αυτό!)
 Dosed (δυστυχώς μόνο η αρχή, αλλά και αυτό το κομμάτι θα με διέλυε αν το άκουγα live - βέβαια τα δεύτερα φωνητικά στο συγκεκριμένο έπος είναι απόκοσμα για να παιχτούν live)
 I like Dirt (προσωπικά κακή επιλογή, ποτέ δεν θεώρησα το συγκεκριμένο κομμάτι από τα καλά τους)
 Under the Bridge
 By the way
 Californication
 και κανά 2 ακόμη που δεν γνώριζα
 
 Encore:
 Suck my kiss
 Ethiopia
 Give it away
 
 Γενικά όπως προανάφερα δεν τρελάθηκα.. Το jamming έδινε και έπαιρνε ενώ όταν κάνεις 1ο live σε μια χώρα που σε γενικές γραμμές σε συμπαθεί, δεν παίζεις 1 ώρα και κάτι ψηλά καθαρή μουσική.. Έλειπαν κομμάτια από το Stadium Arcadium (προσωπικά ο καλύτερος δίσκος τους), ενώ τους ήθελα πιο ορεξάτους.. Πάντως ως μέτρια εντύπωση η συναυλία θαρρώ πως μου άφησε λόγω και της ταλαιπωρίας που υπέστη μέχρι να ξεκινήσει, και το γεγονός ότι δεν μπορούσα να δω τη σκηνή καθόλου λόγω του χαμηλού της ύψους..
 Αυτά από εμένα.. Περιμένω και από άλλους εντυπώσεις για να δω μήπως τελικά έχω αρχίσει και μεγαλώνω και γίνομαι γκρινιάρης..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #19 στις: 05/09/12, 03:21 »
To προβλημα της εξοδου το εχω συναντησει σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις συναυλιες που εχω παει και δεν καταλαβαινω το γιατι...ειναι σαν να λενε 'Μαγκες σας τα πηραμε,τωρα κοψτε το λαιμο σας να βγειτε εξω'...!Με αποκορυφωμα στους AC/DC, που ειχε πολυ λαο,εδωσαν οδηγιες να βγουμε απο μια θυρα και μολις φτασαμε μετα απο μιση ωρα εκει,οι πορτες ηταν κλειστες...και ειχα ταξιδι μεχρι τη Θεσσαλονικη!!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #20 στις: 05/09/12, 08:21 »
To προβλημα της εξοδου το εχω συναντησει σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις συναυλιες που εχω παει


μήπως δεν εχεις παει σε πολλές?  (πλάκα κάνω)


εγω σχεδον σε ολες τις συναυλίες εχω αντιμετωπίσει άνετη διαχειριση του πλήθους (πχ R. Waters-the Wall live ΟΑΚΑ'11 , Jarre- Γηπεδο ξιφασκιας '10.


Το πρόβλημα περαν απο την διαχείριση ,ειναι και ο κόσμος που για παράδειγμα αν ειναι κάποιος στην αλλη ακρη του κτιριου, θα προσπαθήσει να βγεί πρώτος απο όλους  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #21 στις: 05/09/12, 11:39 »
Θα μου επιτρέψεις αγαπητέ faser να εκφράσω μία άποψη κάπως διαφορετική απο τη δική σου, βρισκόμενος στην αρένα αλλά πάρα πολύ κοντά στη σκηνή. Στα περι της διοργάνωσης συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά πρώτον ο Klinghoffer κατά τη γνώμη μου ήταν αρκετά ορεξάτος αλλά ήταν αναγκασμένος να κάθεται στα 5/6 της συναυλίας σε μια καρέκλα μιας και έχει σπασμένο πόδι το παλικάρι (στις οθόνες παίζει να φάνηκε ο γύψος 2-3 φορές αλλά απο μπροστά φαινόταν ολοκάθαρα αφού το παλικάρι μπήκε κ βγήκε και με πατερίτσες. Όταν δε σηκωνόταν έκανε κουτσό σχεδόν αφού το ένα πόδι το ακουμπούσε απλώς κάτω για 1-2 δευτερόλεπτα. Επιπλέον ο Anthony χαιρέτησε το κοινό με τις κλασσικες ατάκες του τύπου (Until we meet again, we love you, you ve been amazing  κτλ) λίγο πριν αποχωρήσει και κάνουν οι άλλοι το τελευταίο jam.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #22 στις: 05/09/12, 11:59 »
ήθελα κι εγώ να γράψω κάτι το βράδυ αλλά με είχε πεθάνει η μέση μου λόγω της ορθοστασίας και ξάπλωσα αμέσως....

ευτυχώς που ο faser, ως άλλος φοίνιξ, έγραψε τα περισσότερα! ;D

να προσθέσω κι εγώ κάποιες εμπειρίες...

-όντως, στην είσοδο της αρένας τα πράγματα ήταν τραγικά, σημειωτόν σε πολλά σημεία και αυτό λόγω κάποιον πορτών που δεν είχαν αφαιρεθεί για να μπαίνει πιο άνετα ο κόσμος στην αρένα
-την αργοπορία στο άνοιγμα των θυρών στο τέλος δεν την παρατήρησα γιατί, εκτός του ότι ήμουν στη μέση,έχω τη φιλοσοφία να αργώ να βγω για να αδειάσει κάπως η μάζα....
-τις άσχετες μουσικές επιλογές πριν βγουν οι πέππερς ήθελα να ξέρω ποιος τις έκανε?!?....μ'αυτά υποτίθεται "ζεσταίνεις" τον κόσμο πριν βγουν οι headliners??
-ο Klinghoffer ήταν καθιστός γιατί είχε σπάσει το πόδι του, και στη Σόφια έτσι έπαιξε (σηκώθηκε σε κάποιες φάσεις βέβαια...)
-ο Flea, όπως πάντα, φανταστικός στο παίξιμό του αλλά αυτά τα "i love you, θα το θυμομαστε για οσο ζουμε" κτλ, όντως, έχουν καταντήσει εμετικά....
-τα οπτικά εφέ ήταν Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ! το μοναδικό κομμάτι της συναυλίας που με ενθουσίασε....
-ο Smith τρομερός....βράχος στα ντραμς με τρομερές εμπνεύσεις....όπως περίμενα, αυτός και ο Flea, είναι οι μόνοι που θυμίζουν παλιούς Peppers....
-ο Kields....τυπικός...είπε τα κομμάτια με την καπελαδούρα και τη μουστάκλα του (πω πω πόσοι είχαν έρθει με ίδιο μαλλί και μουστάκι στη συναυλία, ΕΛΕΟΣ!) και έφυγε...οπως είπε και ο faser, ο Flea και ο Smith μόνο χαιρετίσανε και φύγανε....
- και φτάνουμε στη ΒΑΣΙΚΗ απογοήτευση (κατ'εμε) της μπάντααααααςςςς..........η κιθάρα!!

εκτός από κουτσάδι που προφανώς ήταν....είναι και κουλάδι! (credits στο φίλο μου atav για τις ατάκες)
ΚΑΜΙΑ σχεση με Frusciante! στην αρχή της συναυλίας (αλλά και σε πολλές συναυλίες που χω δει στο tube) ίσα που ακουγόταν η κιθάρα, ακόμα και στις ώρες τον σόλο!! μετά απο ένα σημείο ο ηχολήπτης πήρε πρέφα και τον δυνάμωσε σε αξιοπρεπή επίπεδα αλλά εκεί επιβεβαιώθηκε η υποψία πως ήθελα να τον χαμηλώσει πάλι.....κανένα ιδιαίτερο σόλο....τεράστια χρήση των εφέ και επανάπαυση σε αυτά....και εκεί που περιμένεις (στα γνωστά κομμάτια τουλάχιστον) να ακούσεις τα κλασσικά σόλο....έπαιζε κάτ μπουρδες που αμφιβάλλω αν είχε σπαταλήσει 10 λεπτά για να τις σκεφτεί όλες μαζί......

overall....αρκετά μέτρια συναυλία αλλά δε μπορούσα να μην πάω Peppers ακόμα και γνωρίζοντας τι να περιμένω.....

ΥΓ.@AlteredMind
ούτε κι εγώ άκουσα τον Kields να χαιρετάει αλλά αμα το λες.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #23 στις: 05/09/12, 12:15 »
Να σημειωσω μονο, πως τεχνικα το στησιμο του FOH στο μεσο του γηπεδου ειναι η πιο σωστη θεση, αφου εχεις σωστη αναλογια direct και reverb ηχου, καθως κι αμεση επαφη με τη σκηνη. ;) Το εαν οι διοργανωτες εκαναν λαθος κι εβαλαν κοσμο πισω απο το FOH χωρις καποιο μεσο επαφης (  μεγα-οθονη ), δεν ειναι λαθος των τεχνικων! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #24 στις: 05/09/12, 12:53 »
Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα οτι ο Klinghoffer εκτός απο κουτσός χθες ήταν και κουλός. Δεν περίμενα να παίξει ούτε στο ελάχιστον σαν Frusciante αλλά περίμενα 2 πράγματα: 1ον να τιμήσει τον Frusciante παίζοντας τα κομμάτια με τα κανονικά τους σόλο και όχι μερικά εκτρώματα π πήγε κ έβαλε στα τραγούδια και 2ον να παίξει τουλάχιστον αξιοπρεπώς αυτά που ο ίδιος έγραψε. Δεν μπορεί στα τραγούδια του νέου αλμπουμ να έχει τόσο μέτριο ήχο και να μην τα αποδίδει και σωστά. Δεν τον κρίνω ως προς το οτι έκανε λάθη, λάθη κάνουμε όλοι μας (ειδικά εγώ άπειρα...  :P αλλά άλλο αυτό). Όσο για τον Anthony ωφείλω να επιμείνω γιατί το άκουσα, όσο και να μ την έσπασε ο τύπος με το ντιβισμο και το σνομπισμο του χθες.

Υ.Γ Αυτοί που ήρθαν με το ίδιο μουστάκι και κούρεμα στη συναυλία θέλουν...... ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΜΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/12, 13:11 από AlteredMind »
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 00:20
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 18:51
από Joef - Über Alles
17 Απαντήσεις
5800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:07
από Fteo
10 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 21:36
από onfire
1 Απαντήσεις
4315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
4 Απαντήσεις
3343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 18:08
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/13, 14:43
από Yet!
3 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 18:00
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/18, 19:40
από tolisguitar12
1 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 17:26
από Dagoth