Αποστολέας Θέμα: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012  (Αναγνώστηκε 16481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #25 στις: 05/09/12, 13:00 »
Όσο για τον Anthony ωφείλο να επίμείνω γιατί το άκουσα

μαζί σου...στο προηγούμενο ποστ εννοούσα πως δεν το παρατήρησα αλλά άμα το άκουσες....οκ ;)

Υ.Γ Αυτοί που ήρθαν με το ίδιο μουστάκι και κούρεμα στη συναυλία θέλουν...... ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΜΑ

+10

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #26 στις: 05/09/12, 13:13 »
Πάντως παιδιά όσο αισθητή και αν ήταν η απουσία του μεγάλου John νομίζω οτι άλλο τόσο αισθητή ήταν η παρουσία του τιτανομέγιστου Flea. Ο τύπος μιλάμε είναι με τα βίας 1,70 και έμοιαζε τεράστιος. Σε κάποια φάση με αυτά που έπαιζε με έπιαναν ρίγη. Είδικα όταν έπαιζε 350 νότες το λεπτο κ ακούγονταν όλες καμπάνα....
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #27 στις: 05/09/12, 13:35 »
Eξεταστική, αφραγκίες και περίπου 800 χλμ με εμπόδισαν να κατέβω, ένα πράγμα όμως σκεφτόμουν κι αναθαρρούσα, ότι βλέποντας μέρος του κοινού θα ήθελα να μοιράσω καρπαζιές... Ουστ ντεμέκ χιπστερόνια της σφαλιάρας. Η σάρα και η μάρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #28 στις: 05/09/12, 14:46 »
Ο Faser! :D Μαύρα μάτια κάναμε.. 8)

Λοιπόν.. να πω και γω 2 λόγια για το live αν και με κάλυψαν faser και hot sauce.. Δε θα σταθώ στην οργάνωση του χώρου κλπ αλλά καθαρά στους RHCP και το live που έδωσαν...

- Ο Josh ήταν πραγματικά η μεγαλύτερη απογοήτευση της βραδιάς.. Δυστυχώς έχει μπει στο τριπάκι να παίζει ως απομίμηση του Frusciante αλλά δεν το χει, σε καμία περίπτωση.. Δεν μπορεί να καλύψει το κενό, απλά.. Μου έλυψε η βρώμικη κιθάρα που είχαν οι peppers και που μύριζε από χιλιόμετρα ότι ήταν Frusciante.. Ο Josh είναι δυστυχώς σα να παίζει σε cover band...

- Ο Kiedis ήταν σα να βαριόταν άπειρα.. Στο give it away ήταν υποτονικός όπως και όλη η μπάντα για κάποιο λόγο ενώ το rain dance maggie το έπαιξαν σε αργό tempo και κατά τη γνώμη μου το χάλασαν (όχι ότι με ξετρέλανε ποτέ σαν κομμάτι)..

- Έρχονται στην Ελλάδα μετά από τόσα χρόνια σαν συγκρότημα κι ενώ πλέον δε βρίσκονται ούτε κατά διάννοια στο peak της καριέρας τους.. Έρχονται σε καιρούς οικονομικής κρίσης και βλέπουν ένα στάδιο γεμάτο... Και παίζουν λιγότερο από 2ωρο? Ειλικρινά το βρίσκω σχεδόν εξοργιστικό.. Να τα βράσω τα "i love you" ρε flea, ο κόσμος σαν είχε απωθημένο τόσα χρόνια, μουσική ήθελε να ακούσει!

- Γιατί κλείσανε με... jam? ???


Κατά τα άλλα καλή βραδιά, μου άρεσε πολύ το jam με τα κρουστά, ωραία η έμπνευση στα φωνητικά του by the way, μου άρεσε και το i like dirt..





Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #29 στις: 05/09/12, 15:06 »
Να πω κι εγώ τα δικά μου...
-πρώτα απ'όλα σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.
-επιβεβαιώνω τα προβλήματα κατά την είσοδο κι έξοδο.
-ήμουν στην αρένα και μετά βίας ακουγόταν η κιθάρα,μετά το δεύτερο τραγούδι βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση.
-ο Kiedis ήταν όντως ο πιο "απόμακρος" και λιγότερο επικοινωνιακός...τον βοήθησε ο Flea.
-Flea & Smith τεράστιοι μουσικοί.
-ο νέος κιθαρίστας απλά δεν είναι ο παλιός.προσωπικά τον βρήκα απλά καλό,λαμβάνοντας υπ'όψη πως αντικαθιστά τον big john,τον κρίνω με πολλά ελαφρυντικά συν του ότι έπαιζε με σπασμένο πόδι.
δεν νομίζω όμως ότι τους πάει πίσω σαν μπάντα...κάτι που δεν θα έκανε ποτέ μια μπάντα τέτοιου βελινεκούς όταν αντικαθιστά ένα από τα μέλη της...
-το ότι τζάμαραν αρκετά δεν με πείραξε καθόλου...το αντίθετο.
-γενικώς μου άρεσαν και τα τραγούδια και οι μουσικοί και η όλη αίσθηση που μου άφησε η συναυλία ήταν θετική.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #30 στις: 05/09/12, 15:27 »
To προβλημα της εξοδου το εχω συναντησει σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις συναυλιες που εχω παει


μήπως δεν εχεις παει σε πολλές?  (πλάκα κάνω)


εγω σχεδον σε ολες τις συναυλίες εχω αντιμετωπίσει άνετη διαχειριση του πλήθους (πχ R. Waters-the Wall live ΟΑΚΑ'11 , Jarre- Γηπεδο ξιφασκιας '10.


Το πρόβλημα περαν απο την διαχείριση ,ειναι και ο κόσμος που για παράδειγμα αν ειναι κάποιος στην αλλη ακρη του κτιριου, θα προσπαθήσει να βγεί πρώτος απο όλους  ;D
Εχω παει σε αρκετες και ειδικα αυτες που τη διοργανωνει η didi που ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια.Η συναυλια του Waters (στην οποια ημουν κ εγω) δεν ειναι παραδειγμα προς συγκριση,γτ δεν ηταν μια συναυλια εξωτερικου χωρου με 35.000+ κοσμο...καλα φανταζομαι Jarre θα ηταν ακομα πιο ευκολα τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #31 στις: 05/09/12, 15:33 »
- Γιατί κλείσανε με... jam? ???

δε με χάλασε....γενικώς όλα τα τζαμ της συναυλίας.....
ο κιθαρίστας (άκουσον-άκουσον) κυρίως γλάστρα στα τζαμς.....να ναι καλά Smith-Flea....


-ήμουν στην αρένα και μετά βίας ακουγόταν η κιθάρα,
μετά το 2ο κομμάτι τον ανέβασαν λίγο αλλά κατά βάση ήταν χαμηλά...στα σόλο έψαχνα να τον ακούσω...
κάτι που ήξερα πως συνέβαινε από τις υπόλοιπες συναυλίες του τουρ.... (μήπως ντρέπονται που τον έχουν και τον χαμηλώνουν διακριτικά? ;D )

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #32 στις: 05/09/12, 17:09 »
Η οργάνωση της συναυλίας απλά απαράδεκτη... αφού δεν είχαμε ομαδικές λιποθυμίες πάλι καλά. Όντως μεγάλη ξενέρα που στο scar tissue ας πούμε δεν ακούσαμε υποψία solo. Aν και πιστεύω οτι τον κιθαρίστα τον αδικούσε ο ήχος του... Κατα τ άλλα εγώ που ήμουν αρένα και σε καλή απόσταση πέρασα καλά. Ο ήχος καλός (με εξαίρεση την κιθάρα), το setlist καλό. Και τα pit μας κάναμε σε αρκετά κομμάτια. Όσο για τον flea... απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Xαίρομαι που τον είδα live
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #33 στις: 05/09/12, 18:06 »
αθλια οργανωση(δεν ειχα ξαναπαει για συναυλια στο ΟΑΚΑ και ουτε θα ξαναπω). Περα απο την προσελευση-αποχωρηση που ηταν δυσκολες και χρονοβορες εκανα και το εξης τραγικο. Με το που αρχισε η συναυλια ανοιξαν τις πορτες στο κοινο.(μια φιλη πηρε εισητηριο απο τα εκδοτηρια, εκανε 5 βηματα και ειδε τελικα να ανοιγουν τις πορτες για ολους μπροστατης. Δλδ μαλακας οποιος πληρωσε ασε το οτι γεμισε ασφυχτικά το γηπεδο με κοσμο.


Ο ηχος ηταν κακος. Κατι η χαμιλη ενταση (μιλαγες ανετα με τους διπλα χωρις να φωναζεις και γενικα επικρατουσε μια οχλαγωγια), κατι ο χωρος που εχει μεγαλη αντηχηση δεν ειχε καμια διαυγεια να σε εξιταρει. Ο κιθαριστας αδιαφορος. Δεν υπηρχε στο Live. Μονο θορυβο απο τα εφε εκανε σε καποιες φασεις.


Ο kiedis ψυχρος (επιβεβαιωνει τα λογια διοργανωτη που τους καλουσε για χρονια καλυπτωντας τις οικονομικες απαιτησεις τους αλλα δεν ηθελε ο Kiedis να παιξουν στην Ελλαδα) αλλα ο Flea θεος. Σα να λεμε η ξυχη του Party.


Δεν ξερω τι επαιζαν οι μπαντες πριν παω αλλα οι AAAK(η καπως ετσι) ηταν φασαρια στ' αυτια μου....


Το Stage ηταν πολυ χαμηλο και οντως μονο οταν μπηκα στη FOS αρενα καταφερα να δω κατι αλλα και παλι οχι πολλα. πραγματικα αναρωτιεμαι οσοι ηταν κερκιδες τι εβλεπαν???






Σε γενικες γραμμες κλαιω τα λεφτα μου αλλα απο την αλλη θα το μετανιωνα αν δεν πηγαινα και θα πιστευα οτι ολα αυτα ειναι υπερβολες αν μου τα ελεγαν. Λεω λοιπον οτι οποιος δεν ηρθε σιγουρα δεν εχασε(το αντιθετο)....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #34 στις: 05/09/12, 21:28 »
Καταρχάς χαίρομαι που μετά από ένα όντως μεγάλο διάστημα απουσίας, βλέπω εδώ στο site γνώριμα πρόσωπα: korgy, hot sauce, freemind, gers - καθαρά με σειρά εμφάνισης :) και αρκετά καινούργια μέλη να συζητάμε για τα αγαπημένα μας θέματα με αγάπη ο ένας προς τον άλλον υπό το πρίσμα της αμοιβαίας αλληλοεκτίμησης και του απαράμιλλου... (Flea mode off)

Δεν γνώριζα ότι ο Klinghoffer έπαιζε με σπασμένο πόδι.. Respect στο ότι αυτό δεν τον εμπόδισε να συνεχίσει το tour και στι ότι σε μερικά σημεία σηκώθηκε για να "χτυπηθεί".. Πάντως αν το πάει έτσι και δεν ξεκουράζει το πόδι του, το βλέπω να βγάζει το γύψο σε κανά χρόνο :)
Γενικά δεν είναι αυτό που λέμε κιθαρίστας με φαντασία.. Αυτό φάνηκε και στις κιθάρες του I'm with you, οι οποίες με εξαίρεση ορισμένα δευτερόλεπτα σε κάποια κομμάτια εδώ και εκεί, είναι ανέπνευστες.. Ακόμα και η κλασική κιθάρα της εισαγωγής του Brendan's Death Song (κομμάταρος κατά τα άλλα) ακούγεται σαν να παίζεται από αρχάριο πιτσιρικά σε κάποια παραλία.. Αν προσθέσει κανείς στο ότι χθες μοίραζε απλόχερα "πράσινες" στο κοινό, μπορεί να ισχυρισθεί κάποιος ότι ήταν η απογοήτευση της βραδιάς παιχτικά..

Δεν πολυσυμφωνώ στο ότι σε κάθε συναυλία με πολύ κόσμο γίνεται το ίδιο με την είσοδο/έξοδο των θεατών.. Καλά ο Waters ήταν σε κλειστό, αλλά οι Maiden στη Μαλακάσα (τη χρονιά που είχαν έρθει και έπαιξαν τα κλασικά τους κομμάτια έως και το Powerslave) τα logistics ήταν πολύ smooth.. Το ίδιο και με τους Bon Jovi.. Στους U2 δεν πήγα αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την οργάνωση.. Νομίζω ότι ήταν καθαρή απειρία των διοργανωτών και τίποτε παραπάνω..

Το καλύτερο το άκουσα από ένα γνωστό φίλου μου ο οποίος είπε την εξής απίστευτη ατάκα: "Εγώ επειδή δεν μου αρέσει να πολυπεριμένω, πήγα κατά τις 21:20, βλέπω τον κόσμο, πλαγιάζω ένα securitά, του δίνω ένα 20άρικο και σε 5 λεπτά ήμουν μέσα στην αρένα!!".. Χαχαχά, αυτοί είμαστε  :D

Με κάποιους συναδέλφους που μίλησα παρατήρησα το εξής φαινόμενο.. Σε όσους η γνώση των RHCP έφτανε έως το Californication (το track), άντε μέχρι το Under the Bridge, πέρασαν γ**άτα, ο ήχος ήταν τέλειος, το συγκρότημα με απίστευτη ενέργεια, κλπ.. Όσοι από την άλλη έχουν ακούσει έστω 2-3 δίσκους έλεγαν αυτά που περιέγραψα παραπάνω.. Προφανώς και κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει ποιος πρέπει να έρχεται σε μια συναυλία και ποιος όχι, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι το συγκεκριμένο live διαφημίστηκε σε απίστευτο βαθμό από όλα τα MME με αποτέλεσμα να έρθει κόσμος που δεν ήταν και πολύ "του χώρου" και αυτοί που ήθελαν πραγματικά να τους δουν να περάσουν χάλια.. Σωστή παρατήρηση ενός παιδιού δίπλα μου καθώς περιμέναμε να βγούμε από την αρένα που φώναξε ειρωνικά "πάμε όλοι τώρα να το κάψουμε στον Κιάμο"..

Ο Kiedis όντως είπε 2 τυπικές χαιρετούρες, αλλά μετά χάθηκε και δεν ξαναφάνηκε.. Δεν είναι πρώτη συναυλία που πηγαίνουμε.. Όποιος καλλιτέχνης σέβεται το κοινό που έχει απέναντι του, φαίνεται..  Είναι σχεδόν συνήθεια μεταξύ των συγκροτημάτων τη συναυλία να την τελειώνουν όλοι μαζί για να χαιρετάνε τον κόσμο.. Απλά χθες ο Kiedis έκανε καταναγκαστικά έργα από την μία και από την άλλη έπρεπε η διάρκεια της συναυλίας να μεγαλώσει λίγο με ένα τζαμάρισμα για να μην τελειώσουμε και από τις 11:30.. Δεν ξέρω αν είναι σνομπαρία ή έτσι είναι το στυλ του, αλλά χθες πραγματικά περίμενα κάτι πιο εκδηλωτικό βάσει του image που πλασάρει στα video clips, συνεντεύξεις, κλπ..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #35 στις: 05/09/12, 22:09 »
Καταρχάς χαίρομαι που μετά από ένα όντως μεγάλο διάστημα απουσίας, βλέπω εδώ στο site γνώριμα πρόσωπα: korgy, hot sauce, freemind, gers - καθαρά με σειρά εμφάνισης :) και αρκετά καινούργια μέλη να συζητάμε για τα αγαπημένα μας θέματα με αγάπη ο ένας προς τον άλλον υπό το πρίσμα της αμοιβαίας αλληλοεκτίμησης και του απαράμιλλου... (Flea mode off)

Δεν γνώριζα ότι ο Klinghoffer έπαιζε με σπασμένο πόδι.. Respect στο ότι αυτό δεν τον εμπόδισε να συνεχίσει το tour και στι ότι σε μερικά σημεία σηκώθηκε για να "χτυπηθεί".. Πάντως αν το πάει έτσι και δεν ξεκουράζει το πόδι του, το βλέπω να βγάζει το γύψο σε κανά χρόνο :)
Γενικά δεν είναι αυτό που λέμε κιθαρίστας με φαντασία.. Αυτό φάνηκε και στις κιθάρες του I'm with you, οι οποίες με εξαίρεση ορισμένα δευτερόλεπτα σε κάποια κομμάτια εδώ και εκεί, είναι ανέπνευστες.. Ακόμα και η κλασική κιθάρα της εισαγωγής του Brendan's Death Song (κομμάταρος κατά τα άλλα) ακούγεται σαν να παίζεται από αρχάριο πιτσιρικά σε κάποια παραλία.. Αν προσθέσει κανείς στο ότι χθες μοίραζε απλόχερα "πράσινες" στο κοινό, μπορεί να ισχυρισθεί κάποιος ότι ήταν η απογοήτευση της βραδιάς παιχτικά..

Δεν πολυσυμφωνώ στο ότι σε κάθε συναυλία με πολύ κόσμο γίνεται το ίδιο με την είσοδο/έξοδο των θεατών.. Καλά ο Waters ήταν σε κλειστό, αλλά οι Maiden στη μαλακάσα (τη χρονιά που είχαν έρθει και έπαιξαν τα κλασικά τους κομμάτια έως και το Powerslave) τα logistics ήταν πολύ smooth.. Το ίδιο και με τους Bon Jovi.. Στους U2 δεν πήγα αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την οργάνωση.. Νομίζω ότι ήταν καθαρή απειρία των διοργανωτών και τίποτε παραπάνω..

Το καλύτερο το άκουσα από ένα γνωστό φίλου μου ο οποίος είπε την εξής απίστευτη ατάκα: "Εγώ επειδή δεν μου αρέσει να πολυπεριμένω, πήγα κατά τις 21:20, βλέπω τον κόσμο, πλαγιάζω ένα securitά, του δίνω ένα 20άρικο και σε 5 λεπτά ήμουν μέσα στην αρένα!!".. Χαχαχά, αυτοί είμαστε  :D

Με κάποιους συναδέλφους που μίλησα παρατήρησα το εξής φαινόμενο.. Σε όσους η γνώση των RHCP έφτανε έως το Californication (το track), άντε μέχρι το Under the Bridge, πέρασαν γ**άτα, ο ήχος ήταν τέλειος, το συγκρότημα με απίστευτη ενέργεια, κλπ.. Όσοι από την άλλη έχουν ακούσει έστω 2-3 δίσκους έλεγαν αυτά που περιέγραψα παραπάνω.. Προφανώς και κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει ποιος πρέπει να έρχεται σε μια συναυλία και ποιος όχι, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι το συγκεκριμένο live διαφημίστηκε σε απίστευτο βαθμό από όλα τα MME με αποτέλεσμα να έρθει κόσμος που δεν ήταν και πολύ "του χώρου" και αυτοί που ήθελαν πραγματικά να τους δουν να περάσουν χάλια.. Σωστή παρατήρηση ενός παιδιού δίπλα μου καθώς περιμέναμε να βγούμε από την αρένα που φώναξε ειρωνικά "πάμε όλοι τώρα να το κάψουμε στον Κιάμο"..

Ο Kiedis όντως είπε 2 τυπικές χαιρετούρες, αλλά μετά χάθηκε και δεν ξαναφάνηκε.. Δεν είναι πρώτη συναυλία που πηγαίνουμε.. Όποιος καλλιτέχνης σέβεται το κοινό που έχει απέναντι του, φαίνεται..  Είναι σχεδόν συνήθεια μεταξύ των συγκροτημάτων τη συναυλία να την τελειώνουν όλοι μαζί για να χαιρετάνε τον κόσμο.. Απλά χθες ο Kiedis έκανε καταναγκαστικά έργα από την μία και από την άλλη έπρεπε η διάρκεια της συναυλίας να μεγαλώσει λίγο με ένα τζαμάρισμα για να μην τελειώσουμε και από τις 11:30.. Δεν ξέρω αν είναι σνομπαρία ή έτσι είναι το στυλ του, αλλά χθες πραγματικά περίμενα κάτι πιο εκδηλωτικό βάσει του image που πλασάρει στα video clips, συνεντεύξεις, κλπ..
Συμφωνω σε οσα λες εκτος απο το bold...η συγκεκριμενη εταιρεια διοργανωνει τα μεγαλα events στην Ελλαδα και παντα υπαρχουν τα ιδια παραπονα!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #36 στις: 05/09/12, 23:15 »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #37 στις: 05/09/12, 23:46 »
χαχα αγαπη θελει ο faser (οντως μαυρα ματια καναμε να σε δουμε)
αγαπη ε? ε λοιπον ας παρει το θεμα φωτια >:D...χαρηκα που δεν πηγα γιατι δεν μ αρεσουν οι peppers >:D
και για τους τυχερους τους αθηνεζους εχω να πω οτι εχετε ευκαιρια να δειτε και μια σοβαρη συναυλια (ε sorry που γινομαι κακος) με τους AMEN RA...εμεις θα αρκεστουμε στους maybe.she.will
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #38 στις: 06/09/12, 16:37 »
Xωρίς να ξεθάψετε τα τσεκούρια του πολέμου, και πρωτού αρχίσουν τα αναθέματα, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατι ο Frusciante είναι τόσο μεγάλος κιθαριστας;  Εξηγούμε, δεν τον αντιπαθώ, κάθε άλλο, σαν Ataxia τα δυο δισκάκια ειναι πολύ ωραία και μου βγάζουν αυτό το feeling που μόνο στο Nebraska έχω συναντήσει... αλλα για κάθε ΑWII και Αutomatic που έχω ακούσει υπάρχει ενα Niandra (ή οπως...) και ένα Smile που ειλικρινά δεν...
-Βέβαια στο ενδιάμεσο υπαρχουν καμια 15 δισκοι που αγνοώ και ίσως εκεί υπάρχει η απάντηση αλλα ειλικρινά δεν υπάρχει το ίδιο hype γύρω απο τον Slovak που πέθανε κιολας, ούτε απο τον Flea που όλοι αναγνωρίζουν σαν τεράστιο μουσικό ...αλλα δεν τον λατρεύουν με τον ίδιο τρόπο που κάνουν τον Frus...-
Παρακαλώ οι απαντήσεις να εμπεριέχουν αγάπη και επιχειρήματα που ξεπερνάνε το υποκειμενικό...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #39 στις: 06/09/12, 16:43 »
αν ξεπερνούσαν το υποκειμενικό τώρα θα συζητούσαμε για τις επερχόμενες συναυλίες του Vai και του Govan... ;D

εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να δεις το Live στο Slane Castle στην Ιρλανδία....

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #40 στις: 06/09/12, 17:04 »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω λίγο με το οτι πέρασαν καλά μόνο όσοι γνώριζαν τυπικά τη μπάντα... Αν κ είμαι σχετικά μικρός τόσο σε σύγκριση με τη διάρκεια ζωης της μπάντας όσο και με τους περισσότερους που απάντησαν μέχρι στιγμής στο θέμα, θέλω να πιστεύω οτι έχω μελετήσει αρκετά την μπάντα (κυρίως λόγω frusciante) και αν κ δεν ήταν αυτό που περίμενα σίγουρα δεν μπορώ να πω οτι πέρασα άσχημα και έκλαψαψ τα λεφτά μου. Χωρίς να είμαι FOS με μιά καλή θέση όμως στην αρένα είχα και πολύ καλή ορατότητα και πολύ καλό ήχο (εκτός απο τον κιθαρίστα ο οποίος ήταν απο μόνος του χαμηλά). Θεωρώ οτι παρά τα πολλά (ομολογουμένως) προβλήματα που δημιουργήθηκαν η συναυλία ήταν αρκετά καλή ωστέ σε μερικούς απο μας να βγει το απωθημένο οτι δεν τους έχουμε δει ποτέ στην Ελλάδα.


By the way (που λεει κ ο Anthony) είχα την τύχη να τους δω στο Cigale στο παρίσι το 2006 ΜΕ τον θεό μαζί και αν και τότε 16ρης και καυ&^(*μενος άπειρα μαζί τους, θα τολμήσω να πω οτι τώρα που ήταν στην χώρα μου/ με την παρέα μου το απόλαυσα περισσότερο...
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #41 στις: 06/09/12, 19:48 »
εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να δεις το Live στο Slane Castle στην Ιρλανδία....

okz, will do και ελπίζω να μου ληθεί η απορία μου...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #42 στις: 06/09/12, 21:10 »
@AlteredMind
Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post μου δεν ήταν ακριβώς αυτό που αναλύεις.. Δεν είπα ότι όσους τους γνώριζαν πέρασαν καλύτερα από όσους δεν τους γνώριζαν αλλά με το να μαζευτεί τόσος πολύς κόσμος, πέρασαν όλοι χειρότερα από το να μαζευότανε λιγότερος κόσμος (αυτό ακούστηκε σαν τον αποχαιρετιστήριο λόγο του Μπίλμπο στην αρχή του LoTR).. Εν πάσει περιπτώσει, δεν το πήγα ηλικιακά, αλλά εννοούσα ότι ο "εκτός χώρου" κόσμος είναι εκείνος που πήγε καθαρά για το hype και επειδή είχε ακούσει 2-3 κομμάτια από το Mtv κάπου κάποτε.. Για παράδειγμα εσύ αναφέρεις ότι έχεις ακούσει τα δισκάκια τους οπότε σαφώς δεν αναφερόμουν σε εσένα..

@Archangel
Νομίζω ότι έχεις κάποιο δίκιο.. Ο Flea μουσικά/τεχνικά δεν συγκρίνεται με τον Frusciante σε καμία περίπτωση.. Το ανέφερε και ένα παιδί προηγουμένως, αλλά όντως ενώ έπαιζε ώρες-ώρες σαν λυσσασμένος, όλες του οι νότες ηταν πεντακάθαρες.. Επίσης θυμάμαι ότι σε ένα τζαμάρισμα βγήκε από την κλίμακα, καθαρά για να δημιουργήσει "ένταση" (είναι τζαζίστικη τεχνική αυτή) και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό.. Ο Frusciante δεν πιστεύω ότι θα στα κάνει ποτέ αυτά (επιφυλάσσομαι να παρακολουθήσω το live που μας πρότεινε ο hot sauce διότι όλα όσα γράφω βασίζονται σε αρκετά live videos που έχω δει στο utube)..

Τι είναι ο Frusciante για εμένα; Είναι ένας κιθαρίστας που μπορεί να παίξει αρκετά είδη μουσικής  (funk, rock, μπαλάντες) έξυπνα.. Τι εννοώ με το "έξυπνα"; Ότι δεν θα τον ακούσεις να shredάρει σαν τον Batio (γι' αυτό και ποτέ δεν θα τον δεις να φιγουράρει στις ψηλές θέσης κιθαριστικού περιοδικού), αλλά οι μελωδίες του ορισμένες φορές είναι αρκετά όμορφες σαν ήχος.. Επίσης δεν βασίζεται τόσο πολύ στο riff και γενικά του αρέσει να παίζει μελωδίες αντί για ακόρντα.. Χρησιμοποιεί ωραία το wah, έχει καλό ήχο (ειδικά στο στακάτο παίξιμο) και έχει γράψει επίσης αρκετά από τα πιο δουλεμένα κομμάτια των RHCP.. Ε, αυτά δεν είναι και λίγα για να τον αγαπούν οι οπαδοί τους :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #43 στις: 07/09/12, 02:07 »
εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να δεις το Live στο Slane Castle στην Ιρλανδία....

okz, will do και ελπίζω να μου ληθεί η απορία μου...

το θυμήθηκα με τη συζήτηση και το παράγγειλα σε DVD! ;D

+1 στα λεγόμενα του faser

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #44 στις: 07/09/12, 15:52 »
Θα συμφωνησω και εγω με τους περισσοτερους οσον αφορα την οργανωση και τις εντυπωσεις απο την μπαντα. Εγω ημουν στην αρενα αρκετα μπροστα, επιασα και καγκελο απο ενα σημειο και μετα. Επειδη ακριβως δεν ειχα το πολυ ακριβο εισητηριο, με κανεναν τροπο δε λεω οτι "εκλαψα τα λεφτα μου", αλλα αν το ειχα παρει πολυ πιθανον να ημουν αρκετα απογοητευμενος.


Οσο για τον Frusciante, επισης θα συμφωνησω οτι ειναι εξαιρετικα υπερεκτιμημενος τοαο απο μουσικης/τεχνικης αποψης, αλλα και οσον αφορα το ρολο του στο συγκροτημα. Ο "θεος", "η ψυχη του συγκροτηματος" και αλλα τετοια με βρισκουν αρκετα αντιθετο καθως απο τη μια ο Flea ειναι και με τη βουλα το μουσικο κεφαλι της μπαντας, εγνωσμενης αξιας παντου σαν κορυφαιος μουσικος εδω και χρονια (μονο εμεις εδω εχουμε μεινει πισω), και απο την αλλη ο Anthony που κυριως γραφει τους στιχους και εχουμε συνηθισει και τη φωνη του-χωρις να ειναι κανενας μεγαλος τραγουδιστης. Χωρις αυτους οι Peppers απλα δεν ειναι... πιπεριες!
Τον Frusciante τον θεωρω καλλιτεχνη με χαρακτηρα που λεμε, δηλαδη ακους ενα κομματι και καταλαβαινεις οτι ειναι και αυτος μεσα, και αυτο πιστευω οτι τον ανεβαζει πολυ στην εκτιμηση του κοινου. Ειναι βεβαια πολυ καλος κιθαριστας αλλα οχι τοσο καλος πια! συν οτι παιζει σολο, που οσο ναναι τον κανει πιο δημοφιλη απο τον μπασσιστα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #45 στις: 08/09/12, 00:05 »
@archangel

Δες αυτό και θα καταλάβεις..
https://www.youtube.com/watch?v=flOP88dlCaw

- Πρόσεξε το intro που αν και έχει φάλτσα είναι τέρμα μελωδικό και ξεσηκώνει ένα ολόκληρο slane castle.. Προφανώς θα βρεις άπειρους τεχνικότερους κιθαρίστες, κιθαρίστες να σε κάνουν να κουνάς το κεφάλι σου με την ευκολία που το κάνει ο Frusciante όμως θα βρεις λίγους.. Επίσης άκου τον ήχο του!
- Πρόσεξε τα φωνητικά του στο by the way... Απίθανα!
- Άκου το υπέροχο jam πριν το scar tissue..
- Άκου τα σόλο του στο scar tissue και δώσε πάλι έμφαση στο παίξιμό του και στον ήχο του! Έχει χαρακτήρα! Μυρίζει Frusciante από χιλιόμετρα!

Επίσης:
- τον χαζεύεις απλά βλέποντας τον..
- έχει γράψει -μαζί με τους άλλους- mothers milk, blood sugar sex magik αλλά και californication...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/12, 00:18 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #46 στις: 10/09/12, 16:14 »
To είδα τελικά στο youtube και...
 
...απλά επιβεβαίωσε την αρχική μου εντύπωση.  Καλός κιθαρίστας, γλυκός και σίγουρα με ένα ειδικό ηχόχρωμα που άπαξ και εντρυφήσεις  σε αυτό τον αναγνωρίζεις σαν το Skip  με κλειστά μάτια.  Το νιώθει, το βιώνει, το ζει και έχει περάσει σε άλλο επίπεδο (υποθέτω όμως ότι όποιος πάρει τα ναρκωτικά που έχει πάρει τούτο το παιδί και ζήσει περνάει by default στην other side και τα παίζει όλα αλλιώς).
Anyways το ότι είναι ένας πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ καλός και αισθαντικός κιθαρίστας δικαιολογεί το status εκεί παρέα με τον Morello, τον Gilmour τον Iommi και τον Eddie Van Halen?
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #47 στις: 10/09/12, 16:25 »
τι απάντηση ψάχνεις? :P

και κατ'αρχάς κανένας δεν τον έβαλε σε κάποιο επίπεδο....είναι αυτό που είναι και στεναχωρηθήκαμε που δεν θα είναι ο Frusciante εκεί...όχι απλά ένας κιθαρίστας τάξης 5 ξέρω γω....

αυτά είναι υποκειμενικά...ούτε θα σε πείσουμε ΓΙΑΤΊ μας αρέσει ο Frusciante, ούτε εσύ γιατί σ'αρέσει ο Malmsteen πχ.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #48 στις: 10/09/12, 17:04 »
Δεν μ`αρέσει ο Yngwie... και θα σου πρότεινα να προσέχεις τι λες αγόρι αλλιώς...  ;D ;D ;D  !!!
 
Πέρα απο την πλακα δεν θέλω να πειστώ ή να πείσω κάποιον... μου αρέσει το παλικαράκι, απλά ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τους λόγους που όλοι τρελαίνονται μαζί του... και επειδή θεωρώ οτι το forum αυτό έχει κάποια σοβαρά άτομα και δεν θα εισέπραττα κάποια χιπστερική ζεν απάντηση i went for it...
 
Thats all...
 
Τώρα να πω την μαύρη την αλήθεια για τον Klinghoffer (ή όπως) δεν άκουσα κακά λόγια... περαν της εντάσεως... οπότε υποθέτω και αυτός θα περνά ότι πέρασε και ο Navarro (επειδή δεν ήταν ο Frusciante) και θα φταίει για όλα μέχρι να διαλύσουν οι Πιπερίες ή μέχρι να έρθει πίσω ο F...
 
Anyways, κουβέντα κάνουμε !
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Red Hot Chili Peppers in Athens 4/9/2012
« Απάντηση #49 στις: 10/09/12, 17:30 »
κοίτα...όταν έχεις πάθος με μια μπάντα δεν το αναλύεις τόσο....
μπορεί σε κάποιους άλλους να σου πωωω.....μ'αρέσουν τα ανεβοκατεβάσματά του...μ'αρέσει το μαλλί του....μ'αρέσει το sweep picking του....
αλλά μια τέτοια μπάντα θα τη βλέπω στεγνά....αποστειρωμένα....
τους Peppers δεν τους βλέπω (έβλεπα) έτσι και γι'αυτό δε μπορώ να σου δώσω εξηγήσεις.....

ΥΓ.γιατί ρε? εμένα μ'αρέσει ο Μάλμστην!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 00:20
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 18:51
από Joef - Über Alles
17 Απαντήσεις
5775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:07
από Fteo
10 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 21:36
από onfire
1 Απαντήσεις
4292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
4 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 18:08
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/13, 14:43
από Yet!
3 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 18:00
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/18, 19:40
από tolisguitar12
1 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 17:26
από Dagoth