Αποστολέας Θέμα: Edguy- Rocketride  (Αναγνώστηκε 3271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Edguy- Rocketride
« στις: 08/01/06, 20:24 »
Yet another album for the German Hello-weenis pretenders, not a long while after the superb Hellfire club - that was their debut on Nuclear Blast. What have they achieved in this rather short time-space then? A taste - of where the band was heading was given through the few songs - included on the superheroes EP. The only song that actually made it to the album from the EP is the title track, which is ok, but not the superb Judas at the opera, which also featured Michael Kiske on vocals, reminding of the good old days, when the keepers were selling in excess of a million copies. By the way - it's a rather bizarre - timing that a new keeper album has been released - close to this one, haha, the most conspiracy-theory prone of the ones amongst us, will surely will agree. Anyhow, "Sacrifice" which opens the album finds Tobi and the boys in fine spirits, in mid-tempo, crunching out a quite nice song - with a rather interesting middle section. Onwards - we encounter the title track "Rocket ride" - and you might as get used to the idea - that most of the themes on this album seem to have to do with sci-fi or technology, perhaps with a few allegories thrown in .... The song at any rate is superb - sounding like a perfect mix between - The latter day Heaven's Gates albums and the solo Dickie albums, a combination that most of you should find very appeasing indeed. Perhaps - Sascha Paeth (HG guitarist and famous producer) who produced the album is to "blame" for this, then again maybe not. I m not complaining! Wasted time - has a nifty little riff - that recalls part Iron Maiden but mostly Yngwie - at his most inspired moments - around "Trilogy", till the voice over screws the promo - around the chorus - hey - excellent idea to place it there... "Matrix" begins with a very computer like - C64 like melody.... Hey- have I told you that I hate the "Matrix" movies ? No ? Well I do. I have no idea - if this was inspired by the movies - but I don't like it too much - it's funky and all - but bores me, easily. "Return to the tribe" with it's futuristic intro - soon turns into a very uptempo double base drum thundering track, that speeds like a locomotive - and is characterized - by the hymnal refrains. "The asylum" brings a much desired calmness and peace after it's super-fast predecessor. Imagine a WASP like ballad, with CHROMING ROSE sensibilities. "Save me" is not an attempt at a Queen cover, but a nice mellower song, that rocks up a bit along the way. Not bad at all. "Catch of the century" is a nice - mid pacer that actually builds and builds - and has a f**k**g great chorus - and a very funny ending.... Hahah it might remind you of a certain scorpions song, perhaps...."Out of vogue", is a standard speedy track, nothing less nothing more. "Superheroes" most guys and girls will be familiar with this - from the EP - is a funny - quirky midpacer - with a funky verse-chorus structure, very very likable. "Trinidad" as the title suggests - is a funny - tell tale story about a very ugly woman in the island in the Caribbean . It's got an absolutely irresistible peach of a refrain - f**k**g excellent. I can imagine sipping a pina colada - while listening to this one. And finally - "f**k**g with fire" is another great - kinda hair metal meets power metal bastard child - with totally horrible lyrics - but excellent music ... hahahaha. A fitting tribute to the much fun-poked genre. Rocket ride - is a grower - and a pretty good follow up - to "Hellfire club" that might have benefited - if it had a couple of more songs from the EP. Who knows what a limited edition might feature....?

Βαθμολογια: 4/5

Πηγή: www.metalinvader.com

περιμένουμε με ανυπομονησία μέχρι της 20 του μήνα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #1 στις: 25/01/06, 18:48 »


playlist:
01. Sacrifice
02. Rocket Ride
03. Wasted Time
04. Matrix
05. Return To The Tribe
06. The Asylum
07. Save Me
08. Catch Of The Century
09. Out Of Vogue
10. Superheroes
11. Trinidad
12. f**k**g With Fire (hair force one)
13. Land of the miracle- live (στην limited edition μόνο)


λοιπόοοοον.....το πήρα χθες το σιντάκι....το έχω ακούσει γύρω στις δέκα- δώδεκα φορές....την πρώτη φορά που το άκουσα ...δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα....δεν ξέρω γιατί...μάλλον επειδή το hellfire club με είχε κολλήσει στον τοίχο με την πρώτη νότα...και περίμενα κάτι αντάξιο και καλύτερο...τώρα που το έχω ακούσει αρκετές φορές (και το ακούω και τώρα) μπορώ να πω ότι είναι πραγματικά ένα πολύ καλό cd, αντάξιο του ονόματος των edguy...έχει πάρα πολύ ωραία κομμάτια ..οι edguy συνεχίζουν στο δικό τους ύφος (κάτι σαν power ;D) αλλά αυτήν την φορά με έντονα τα hard rock στοιχεία...

Αναλυτικότερα....

Sacrifice- H ιδανική αρχή για ένα cd...πολύ δυναμικό τραγούδι....έξυπνα ριφ, "σκοτεινά"...ωραίοι στίχοι..γ**άτο σόλο....οχτώ λεπτά τραγούδι....

Rocket ride- χμμμ....το ομότιτλο....έχει την δομή ενός κλασσικού edguy κομματιού...αλλά με παααρα πολύ hard rock μέσα...πραγματικά πολύ ωραία σαν σύνθεση...πιασάρικο ρεφρέν....

Wasted time- mid tempo κομμάτι (κατα την γνώμη μου..)...δεν με χάλασε....αλλά ούτε με ξετρέλανε...πολύ ωραίοι στίχοι...

Matrix- τρομέρο τραγούδι....οι κιθάρες γεμάτες όοοοογκο....πιασάρικο ρεφρέν...και για ακόμα φορά ο tobi αποδεικνύει το μέγεθος του σαν στιχουργός και συνθέτης...

Return to the tribe- ντάξει...τα λόγια είναι περιττά....τρελό κομμάτι....γρήγορο, πιασάρικο, γεμάτο...edguy ρε παιδί μου ;D ;D άνετα θα χωρούσε μέσα στο hellfire club....

The asylum- τα λόγια είναι περιττά vol.2 TO τραγουδι...ΣΠΕΡΝΕΙ!!!! ξεκινάει ήρεμα με ακουστική και αμοσφαιρα από πίσω...φωνάρα ο tobi...και όσο ήρεμο είναι στην αρχή....ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΩΝΕΙ ΜΕΤΑΑΑΑ!!!!!! Ίσως το αγαπημένο μου από τον δίσκο αν μπορούσα να ξεχωρίσω...

Save me- Ένα ανάλαφρο τραγούδι...όπως πάντα μέσα σε ένα cd των edguy..η στιγμή ηρεμίας....αρκετά καλό και πιασάρικο...

Catch of the century- τα λόγια είναι περιττά vol.3 απερίγραπτο τραγούδι...καταπληκτικό...δεν χρειάζεται παραπάνω περιγραφή....

Out of the vogue- επιτέλους ένα τραγούδι που μπορούμε να πούμε ότι θυμίζει εποχής savage poetry...επιτέλους...πραγματικά πολύ καλό τραγούδι...

Superheroes- να 'το και το εμπορικό hitακι του δίσκοοοουυυ ;D ;D ;D εμένα μ'αρέσει πολύ σαν τραγούδι...έχει ωραίο ήχο...όγκο...για περισσότερες πληροφορίες στην κριτική του EP...

Trinidad;D ;D ;D ;D "let me tell you a story about an ugly woman i know..." μας προετοιμάζει ο tobi...χε χε....ωραίο τραγουδάκι...χαρούμενη μελωδία...χαβαλές....

f**k**g with fire (hair force one)-   ο τίτλος τα λέει όλα....α ρε tobi κ**λιάααρη.. ;D ;D ;D :P hard rock τραγουδάκι...τελείως...θυμίζει poser style...είναι όοοοοολα τα λεφτά...μουσικά είναι πολύ έξυπνο..και στιχουργικά ;D ;D ;)


Land of the miracle
- η γνωστή τραγουδάρα....σε live από το rio...απλά σπέεεεεεεεεερνει......

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #2 στις: 26/01/06, 00:54 »
Με χαρα μου παρατηρω οτι περα απ τον καμμενο ουδεις ασχοληθηκε με το παρων topic πραγμα που δειχνει οτι ενα καποιο επιπεδο μουσικου γουστου εχει απομεινει στα μελη του φορουμ....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #3 στις: 26/01/06, 01:28 »
Με χαρα μου παρατηρω οτι περα απ τον καμμενο ουδεις ασχοληθηκε με το παρων topic πραγμα που δειχνει οτι ενα καποιο επιπεδο μουσικου γουστου εχει απομεινει στα μελη του φορουμ....

llolololololololololololol
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #4 στις: 26/01/06, 10:37 »
Με χαρα μου παρατηρω οτι περα απ τον καμμενο ουδεις ασχοληθηκε με το παρων topic πραγμα που δειχνει οτι ενα καποιο επιπεδο μουσικου γουστου εχει απομεινει στα μελη του φορουμ....
Ναι και γω αυτο σκεφτηκα. ΧΑχαχαχα Κριμα Ηλικα κανεις δεν ακολουθει τις μουσικες σου βλεψεις δεν πας σε κανα Κιαμο καλυτερα ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #5 στις: 27/01/06, 22:48 »
Με χαρα μου παρατηρω οτι περα απ τον καμμενο ουδεις ασχοληθηκε με το παρων topic πραγμα που δειχνει οτι ενα καποιο επιπεδο μουσικου γουστου εχει απομεινει στα μελη του φορουμ....
Δεν είναι έτσι φίλε Έρεβος.
Οι Edguy έχουν ξεφτυλιστεί από το Mandrake και μετά.Αλλα οι προηγούμενοι δίσκοι μετράνε.Ιδίως η πρώτη έκδοση του Savage Poetry είναι κατά την άποψή μου διαμάντι.Είτε στιχουργικά είτε μουσικά αν μάλιστα σκεφτεί κανείς ότι όταν τον βγάλαν ήταν ακόμα αμούστακα.

Πάντως ακολουθούν, όχι μόνο καθοδική αλλά καταβαραθρωτική θα έλεγα πορεία. Το Rocketride ΔΕΝ ακούγεται :-X..Με τίποτα.Κρίμα  :(
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #6 στις: 05/02/06, 10:36 »
Τον δισκο τον αγορασα,οπως εχω κανει με τους τελευταιους 5 δισκους των edguy(τα αλλα σε mp3)αλλα δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα...Ο δισκος εχει πραγματι "πιασαρικο" υφος,με τραγουδια που αξιζουν μεχρι καποιο σημειο αλλα δυστυχως μεχρι εκει.Ο ηχος εχει γινει πιο εμπορικος,πολλα ανουσια πληκτρα και "χαλαρος" ηχος σε αντιθεση με αυτα που ειχαμε συνηθισει...Ελπιζω ο καιρος των Vain glory pera,Theater of salvation και Mandrake να μην εχει περασει ανεπιστρεπτει...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Edguy- Rocketride
« Απάντηση #7 στις: 05/02/06, 16:42 »
Τον δισκο τον αγορασα,οπως εχω κανει με τους τελευταιους 5 δισκους των edguy(τα αλλα σε mp3)αλλα δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα...Ο δισκος εχει πραγματι "πιασαρικο" υφος,με τραγουδια που αξιζουν μεχρι καποιο σημειο αλλα δυστυχως μεχρι εκει.Ο ηχος εχει γινει πιο εμπορικος,πολλα ανουσια πληκτρα και "χαλαρος" ηχος σε αντιθεση με αυτα που ειχαμε συνηθισει...Ελπιζω ο καιρος των Vain glory pera,Theater of salvation και Mandrake να μην εχει περασει ανεπιστρεπτει...


Hοντως το ύφος έχει γίνει πιο εμπορικό....αλλά τελικά μπορώ να πω ότι τον βρίσκω αρκετά δυναμικό δίσκο....και δεν ξέρω γιατί αλλά χαλαρά καλύτερο από το mandrake...το μεγαλείο του hellfire club και του savage poetry αν θα ξαναφτάσουν είναι το θέμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/04, 10:56
από Symeon
0 Απαντήσεις
1694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 15:00
από holliday
14 Απαντήσεις
4660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 03:33
από master of puppets