Αποστολέας Θέμα: Ποιοι είναι οι επιδραστικότεροι κιθαρίστες στην ιστορία της ροκ?  (Αναγνώστηκε 7652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Χθες, καθώς συζητάγαμε σε μια παρέα για μουσική τέθηκε το ερώτημα ποιοι αποτέλεσαν τους πιο επιδραστικούς κιθαρίστες για την rock μουσική.. Ποιοι δηλαδή στην εποχή τους προχώρησαν την κιθάρα ένα βήμα πιο μπροστά.. Ακούστηκαν πολλές απόψεις απλά με αυτές που συμφώνησα περισσότερο ήταν:

1) Jimi Hendrix.. Νομίζω ότι και να πει κάποιος για αυτό το φαινόμενο θα το αδικήσει.. Κανένας κατά τη γνώμη μου δεν μπόρεσε να αναδείξει το μεγαλείο της κιθάρας σε τέτοιο βαθμό όσο ο Hendrix.. Στην εποχή όπου το πιο extreme άκουσμα μιας ηλεκτρικής κιθάρας ήταν τα bends των Beach Boys ;D, o Hendrix ήρθε και έδωσε αυτό που δεν είχε καταφέρει κανείς μέχρι τότε.. Εφφέ, feedback και ένταση.. Κανένας δεν είχε δοκιμάσει να "τσιτώσει" τους ενισχυτές και να παράγει τους ήχους που έβγαζε ο Hendrix.. Μπλουζίστες και jazzίστες που έπαιζαν παπάδες υπήρχαν, αλλά μέχρι τότε κανένας δεν είχε τολμήσει να δώσει στην κιθάρα πρωταγωνιστικό ρόλο στην σύνθεση.. Simply no words.. Απλά ακούστε το "Are you experienced?" που ηχογραφήθηκε το 1967 (!!) και δείτε για τι κιθαρίστα-θαύμα μιλάμε..

2) Van Halen.. Ή αλλιώς ο άνθρωπος που ανακάλυψε το tapping.. Δεν ξέρω αν το προηγούμενο είναι αλήθεια ή urban legend, αλλά ακούγοντας ακόμα και τώρα, εν έτει 2008, το solo του Beat it ή του Eruption, δεν μπορούμε να διανοηθούμε τι σκεφτότανε την ώρα που το έγραφε.. Απίστευτοι δίσκοι, απίστευτα μελωδικά solo, απίστευτη ενέργεια.. Α, και ήξερε και keyboards :D.. Κάπου είχα διαβάσει ότι ο Van Halen είναι ο μοναδικός άνθρωπος που θα φαίνεται πιο cool και πιο άνετος από εσένα πάνω στη σκηνή :D.. Το παίξιμο του διακρίνεται από νεανικό τσαμπουκά και νεωτερισμούς.. Είναι πολύ σημαντικό για κάποιον κιθαρίστα που ενώ το συγκρότημα του βασιζότανε στα πιασάρικα (με την καλή έννοια) κομμάτια, να αναδειχθεί σαν guitar hero.. Συνήθως οι guitar heroes αναδεικνύονται μέσα από προσωπικές δουλειές, progressive σχήματα, κ.λπ.. Όχι όμως ο Eddie ;)..

3) Yngwie Malmsteen.. Οι μισοί τον λατρεύουν ενώ οι άλλοι μισοί υποστηρίζουν ότι έπρεπε να τα είχε παρατήσει εδώ και χρόνια.. Ότι και να πιστεύει πάντως κάποιος, δεν μπορεί να μην παραδεχθεί ότι neoclassical shredding = Malmsteen.. Έφερε το Dorian Mode στο παίξιμο του (σκάλες που προτιμούσε ο Paganini και που αποτελούν το σήμα κατατεθέν του neoclassical στυλ), ενώ αύξησε την ταχύτητα της κιθάρας κατά κάτι δεκάδες bpm ;D.. Κανένας δεν ακουγόταν σαν και αυτόν στην εποχή του.. Το αντίθετο συμβαίνει τώρα που όλοι προσπαθούνε να του μοιάσουνε.. Απόλυτα επιδραστικός, ποζεράς, ευρηματικός, επαναλήψιμος, όπως θέλετε πείτε τον, αλλά δεν υπάρχει κιθαρίστας που να σέβεται τον εαυτό του και να μην έχει τουλάχιστον ένα δίσκο του Yngwie..

Όσα άλλα ονόματα και να πέρασαν από το μυαλό μου και από τη συζήτηση, δεν μπόρεσα να βρω έταιρους κιθαρίστες που να πήγαν το όργανο πιο μπροστά.. Αν και θεωρώ ως το καλύτερο κιθαρίστα που έχω ακούσει τον David Gilmour εν τούτοις δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι πήγε την κιθάρα πιο μπροστά.. Απλά έπαιζε με την καρδιά του όσο κανένας άλλος στη Γη..

Επειδή όμως φαντάζομαι ότι έχετε και εσείς κάποιους να προτείνετε που θα έπρεπε να συμπεριληφθούν σε μια τέτοια λίστα, πολύ θα χαιρόμουνα να ακούσω προτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Φιλε θα συμφωνησω σε αυτο που εινπες για τον Μαλμστιν και επισης θελω  να πω οτι ενω κι εμενα με κουραζει καποιες στιγμες δεν παιζεται σε κλασικα κομματια....Οπως πχ οταν παιζει μπαχ η μοτσαρτ....
Επισης ο Μαλμστιν ειχε ενα ατυχημα με το χερι του, μετα απο το οποιο αναγκαστηκε να αρχισει ξανα κιθαρα με ασκησεις για αρχαριους....
Εγω τον παραδεχομαι πολυ ασχημα σε αυτο και πιστευω οτι θελει πολλα κοτσια για να το κανει καποιος αυτο...

Δεν ειδα να αναφερεις τον Vai....
Νομιζω εχει φερει αρκετες καινοτομιες στο χωρο της κιθαρας τα τελευταια χρονια....
Αποψη μου παντα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
1) Hendrix
2) SRV
3) Van Halen
4) Gilmour
5) Blackmore
6) Iommi

Επιτηδες δεν εβαλα τερατα τεχνικης μιας και μιλας για επιδραστικοτερους. Αυτοι που εγραψα πιστευω οτι απλα εξελιξαν την κιθαρα απο ενα απλα συνοδευτικο οργανο σε πρωταγωνιστικο οργανο και αλλαξαν την ιστορια της μουσικης. Φυσικα δεν ειναι μονο αυτοι, αλλα γι αμενα αυτοι ειναι οι κυριοτεροι (τουλαχιστον στα ειδη μουσικης που με ενδιαφερουν).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Φίλε m@ster k@frer, σαφώς και θα έχω ξεχάσει πολλούς, δεν το συζητώ :D.. Γι'αυτό άλλωστε άνοιξα και το post για να μάθουμε και κιθαρίστες που πιθανώς να αγνοούμε..

Όσο για τον Vai, ενώ στην αρχή δεν θεώρησα ότι ήταν πρωτοπόρος, εν τούτοις τώρα που το λες και το ξανασκέφτομαι, πιστεύω ότι έφερε αρκετά νέα στοιχεία όπως τον έλεγχο του tremolo, το far reaching παίξιμο και την instrumental διάθεση στα κομμάτια του.. Παρόλα αυτά όμως πιστεύω ότι πήρε κάτι από τους προηγούμενους και το ανέπτυξε παρά ότι δημιούργησε κάτι δικό του.. Βέβαια όπως σωστά είπες κάπου το θέμα είναι και προσωπικό.. Μπορεί κάποιος να θεωρεί νεωτεριστή τον Hammett, επειδή λόγω της "θέσης" του σε ένα συγκρότημα-κολοσσό, έγινε συνώνυμος με το wah, ενώ εκείνος που "ανακάλυψε" κατά κάποιον τρόπο το wah ήταν ο Hendrix..

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, αλλά να παρακαλέσω κάτι; Θα μπορούσε όποιος ποστάρει να εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους κάποιος κιθαρίστας θεωρείται νεωτεριστής;  Νομίζω ότι θα βοηθήσει λίγο τη ροή του post.. Από την άλλη βέβαια, ελευθερία έχουμε, ποστάρετε όπως σας βολεύει :D..


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ

1)Roy Buchanan
2)Gary Moore
 
Πολύ συναίσθημα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Ritchie Blackmore ψηφίζω εγώ...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος leoh

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
 θα προσθετα jason becker πιστευω και  skip james
not any more

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Alex Lifeson
Gilmour
Blackmore
Iommi
Malmsteen
Hendrix
Van Halen
Eric Johnson
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι αλλά δεν λέτε γιατί...αυτό που δημιούργησε ο richie blackmore με το blackmore's night το θεωρώ καταπληκτικό...
επίσης...o randy rhoads...
φοβερή φαντασία στα σόλο..
φοβερή η βιογραφία του ακόμα και ο θάνατός του
έκανε μαθήματα κιθάρας σε μεγάλο κοινό και μ αυτό πολλοί γνώρισαν νέες τεχνικές αλλά ήρθαν σε επαφή με το όργανο...
για να μην αναφέρω για το ξεσκέπασμα της τεχνικής του tapping!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 19:03 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
jimmy page
jeff beck


απορώ πως τους ξεχάσατε αυτούς;; ??? ??? ??? ???
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Φίλε m@ster k@frer, σαφώς και θα έχω ξεχάσει πολλούς, δεν το συζητώ :D.. Γι'αυτό άλλωστε άνοιξα και το post για να μάθουμε και κιθαρίστες που πιθανώς να αγνοούμε..

Όσο για τον Vai, ενώ στην αρχή δεν θεώρησα ότι ήταν πρωτοπόρος, εν τούτοις τώρα που το λες και το ξανασκέφτομαι, πιστεύω ότι έφερε αρκετά νέα στοιχεία όπως τον έλεγχο του tremolo, το far reaching παίξιμο και την instrumental διάθεση στα κομμάτια του.. Παρόλα αυτά όμως πιστεύω ότι πήρε κάτι από τους προηγούμενους και το ανέπτυξε παρά ότι δημιούργησε κάτι δικό του.. Βέβαια όπως σωστά είπες κάπου το θέμα είναι και προσωπικό.. Μπορεί κάποιος να θεωρεί νεωτεριστή τον Hammett, επειδή λόγω της "θέσης" του σε ένα συγκρότημα-κολοσσό, έγινε συνώνυμος με το wah, ενώ εκείνος που "ανακάλυψε" κατά κάποιον τρόπο το wah ήταν ο Hendrix..

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, αλλά να παρακαλέσω κάτι; Θα μπορούσε όποιος ποστάρει να εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους κάποιος κιθαρίστας θεωρείται νεωτεριστής;  Νομίζω ότι θα βοηθήσει λίγο τη ροή του post.. Από την άλλη βέβαια, ελευθερία έχουμε, ποστάρετε όπως σας βολεύει :D..


σχετικά με το wah wah κ τον hammet, απλώς ο hammet κατά την γνώμη μου δεν ξέρει να το χρησιμοποιεί.. απλώς το ανεβοκατεβάζει αναπαράγοντας αυτό το σπαστικό εφφέ.. στο wah wah μάστορες είναι/ήταν o jimi hendrix, eric clapton, jimmy page, jeff beck, carlos santana, michael schenker, zakk wylde κ ο πιτσιρικάς ο mahon των answer που δεν τον είχα πολυ-ακούσει αλλά είναι κάτι το ιδιαίτερο πιστεύω..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαγκες μην ξεχναμε τον τρισμεγιστο Shawn Lane. Παντρεψε jazz και rock και οδηγησε το οργανο πολυ πανω.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
--------------------------------------stevie ray vaughan-------------------------------------------------



The Edge (U2)στις αρχες του 80 εφερε μια νεα τεχνικη παιζοντας πολυ κοντα στο bridge μιας gibson explorer σε ρυθμικη κιθαρα δημιουργωντας εναν σκακατο ηχο-σημα κατατεθεν του συγκροτηματος-γαρνηρισμενο με delay με εντονο feedback..το παραδειγμα του ακολουθησαν πολλα γκρουπ της διεθνους σκηνης κατα τις επομενες δεκαετιες.Γκουρου των εφε και των πειραματισμων σε απειρους ηχους, υποχρεωσε τους ''κριτικους'' να τον αναδειξουν ως τον ηχο ως 90's για το κομματι του γκρουπ ''The Fly''...λιγα χρονια μετα ωριμαζοντας..στερεψε κι απο εμπνευση  ::)

Eric Johnson- ιδιοκτητης αυτιου για το οποιο τον εχουν καταραστει απειροι ανταγωνιστες του,φρεσκος και νεωτεριστικος ηχος blues -jazz-fusion,αποτελεσε πηγη εμπνευσης για πολλους κιθαριστες αλλα και διαφημιστικων παραγοντων  ;D


Αndy Summers (Police)-επσιης χαρακτηριστικος κιθαριστας της δεκαετιας του 80.θαρραλεα arpeggios αλλα και ανοιγματα δακτυλων που θα ζηλευαν και οι εγχρωμοι πωλητες cd ,μπολικη γεμιση σε chorus και delay,δε φοβοταν να πειραματιστει σε τεμπο παντρευοντας με τεραστια επιτυχια την reggae με την new wave αλλα και περνωντας jazz στοιχεια επισης.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 22:42 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
--------------------------------------stevie ray vaughan-------------------------------------------------



The Edge (U2)στις αρχες του 80 εφερε μια νεα τεχνικη παιζοντας πολυ κοντα στο bridge μιας gibson explorer σε ρυθμικη κιθαρα δημιουργωντας εναν σκακατο ηχο-σημα κατατεθεν του συγκροτηματος-γαρνηρισμενο με delay με εντονο feedback..το παραδειγμα του ακολουθησαν πολλα γκρουπ της διεθνους σκηνης κατα τις επομενες δεκαετιες.Γκουρου των εφε και των πειραματισμων σε απειρους ηχους, υποχρεωσε τους ''κριτικους'' να τον αναδειξουν ως τον ηχο ως 90's για το κομματι του γκρουπ ''The Fly''...λιγα χρονια μετα ωριμαζοντας..στερεψε κι απο εμπνευση  ::)

Eric Johnson- ιδιοκτητης αυτιου για το οποιο τον εχουν καταραστει απειροι ανταγωνιστες του,φρεσκος και νεωτεριστικος ηχος blues -jazz-fusion,αποτελεσε πηγη εμπνευσης για πολλους κιθαριστες αλλα και διαφημιστικων παραγοντων  ;D


όντως  ;D.. ειδικά η ατάκα "καταλαβαίνω διαφορά ανάμεσα στις μάρκες μπαταριών στους active μαγνήτες μου" είναι το αποκορύφωμα πιστεύω...!  :o :o :o ???:-X :-X :-X
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
εγω παραθετω απλα ενα αρθρο απο το rocking.....
http://www.rocking.gr/article4644.php

δεν συμφωνω απολυτα.... αλλα ειναι ενα στοιχειο...

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:07 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Πιστεύω οτι ο αγαπητός κύριος Govan, απαντά στο ερώτημά σου.. Με το δικό του τρόπο βέβαια...
Guthrie Govan plays: Who's Best?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Σε όσα ονόματα αναφέρθηκαν σε προηγούμενα posts να προσθέσω 2 λίγο πιο παλιά:

Chuck Berry
Ike Turner
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
jimmy page
jeff beck


απορώ πως τους ξεχάσατε αυτούς;; ??? ??? ??? ???

+++++++++++++
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστος ο μαγκας. Αυτο που γραφει ο φιλος Υπνοβατης ειναι το γνωστο κατα κοσμον soloing over each chord και ειναι αποτελεσμα ΣΩΣΤΗΣ μελετης και ΣΩΣΤΗΣ χρησης των κλιμακων. οχι πανω κατω περα δωθε, αλλα κεντημα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Σωστος ο μαγκας. Αυτο που γραφει ο φιλος Υπνοβατης ειναι το γνωστο κατα κοσμον soloing over each chord και ειναι αποτελεσμα ΣΩΣΤΗΣ μελετης και ΣΩΣΤΗΣ χρησης των κλιμακων. οχι πανω κατω περα δωθε, αλλα κεντημα.

Μήπως απάντησες σε λάθος θέμα?  ???

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Σωστος ο μαγκας. Αυτο που γραφει ο φιλος Υπνοβατης ειναι το γνωστο κατα κοσμον soloing over each chord και ειναι αποτελεσμα ΣΩΣΤΗΣ μελετης και ΣΩΣΤΗΣ χρησης των κλιμακων. οχι πανω κατω περα δωθε, αλλα κεντημα.

Μήπως απάντησες σε λάθος θέμα?  ???

ποιον ονομασε ο Υπνοβατης ρε παιδια?? ??? κατι θα εχασα δε μπορει να με γελανε τα πρασινοκαστανα μου ματια... :o

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Ευχαριστώ όπως και να έχει αλλά μάλλον απάντησε το θέμα με τις κλίμακες!!! χαχαχαχαχα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/06, 19:04
από akarayan
511 Απαντήσεις
144698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
69 Απαντήσεις
70405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/11, 16:39
από kyriakos_t
8 Απαντήσεις
3518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 09:45
από Aganippi
3 Απαντήσεις
3647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 17:12
από mace
16 Απαντήσεις
12376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 14:56
από felecaster
5 Απαντήσεις
9590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:40
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/14, 09:17
από ivikos
10 Απαντήσεις
9259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/15, 10:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/22, 12:26
από Ioannis Anastassakis