Σελίδες:
  • #1 από kostasbako στις 29 Jul 2002
  • Έβλεπα χθες το βράσυ στην ΕΤ3 ένα αφιέρωμα στον BB King(είναι κορυφαίος!) και θυμήθηκα ότι υπάρχει και η Jazz!Έχω όμως κάποιες απορίες... Λοιπόν:
    1)Απ'ότι ξέρω υπάρχουν πολλά είδη Jazz!Ποια είναι αυτά???
    2)Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν στάνταρ διαστήματα και συγχορδίες που παράγουν τον χαρακτηριστικό ήχο της μουσικής αυτής.Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό?
    3)Τα κλασσικά όργανα της Jazz είναι το πιάνο, κόντρα μπάσσο (ή ηλεκτρικό μπάσσο), κρουστά πολλών ειδών, φυσαρμόνικα, σαξόφωνο και βέβαια κιθάρες!Συνήθως, παιζουν ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική?
  • #2 από Lord-George στις 29 Jul 2002
  • Eγώ αυτό που ξέρω είναι ότι παίζουν με ηλεκτρικά σκάφη ή αλλιώς hollowbody.
  • #3 από sourwtiri στις 29 Jul 2002
  • nomizw oti oi kithares den einai apo ta vasika organa!toulaxiston se ekpompes exw petixei polla trio na paizoun(piano,mpaso,drums)
  • #4 από Θοδωρής στις 29 Jul 2002
  • Πόλλα σχήματα τζαζ εχουν και βιμπραφωνω .Αλλα τα πιο συνηθισμενα είναι πιανο , μπάσσο , ντραμς σαξόφωνο ,ηλεκτρική ,κλαρινετο ,κ.λ.π
  • #5 από Βραζίλης στις 30 Jul 2002
  • Η Jazz παίζεται με διάφορα όργανα, πνευστά (σαξόφωνο, τρομπέτα, τρομπόνι, κλπ), πιάνο, μπάσο (κοντραμπάσο, ηλ. μπάσο (άταστο ή μη)), κιθάρα (ηλεκτρική, (ηλ.)ακουστική, κλασική), κρουστά (ντραμς, κλπ), και άλλα. Έχει πολλά είδη, δείτε μερικές περιγραφές εδώ:
    http://www.apassion4jazz.net/jazz_styles.html

    Η θεωρία της Jazz είναι κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν "στάνταρ" κλίμακες και ακκόρντα. Είναι από τις μουσικές που πολύ δύσκολα μπαίνουν σε "καλούπια".
  • #6 από The JeSTeR στις 30 Jul 2002
  • To εν λόγω ντοκυμαντέρ το είδα και εγώ. Η Jazz παίζεται με διάφορα όργανα, όλα σχεδόν τα πνευστά, κιθάρες παντός είδους, μπάσο, κοντραμπάσο, κρουστά, πιάνο κλπ.
    Από ότι ξέρω, η jazz χρησιμοποιεί πολύ τις πεντατονικές μπλούζ κλίμακες, τις χρωματικές και τις αιολικές ελάσσονες, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο εφ' όσον μιλάμε για αυτοσχεδιασμο.
  • #7 από Anaximandros στις 21 Aug 2007
  • Τζαζ άκουσα ότι σημαίνει αυτοσχεδιασμός και ότι οι αυστηροί Τζαζίστες ακροατές έχουν την απαίτηση από το μουσικό να αυτοσχεδιάζει συνεχώς. Γι αυτό και δεν υπάρχουν κάποια ''καθιερωμένα'' εντελώς στη Τζαζ.
    Επίσης, παρατηρώ ότι πολλοί μπερδεύουν τη Τζαζ με τη Μπλουζ και τη Μπλουζ με τη Τζαζ.
  • #8 από harisz στις 10 Sep 2007
  • Έβλεπα χθες το βράσυ στην ΕΤ3 ένα αφιέρωμα στον BB King(είναι κορυφαίος!) και θυμήθηκα ότι υπάρχει και η Jazz!Έχω όμως κάποιες απορίες... Λοιπόν:
    1)Απ'ότι ξέρω υπάρχουν πολλά είδη Jazz!Ποια είναι αυτά???
    2)Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν στάνταρ διαστήματα και συγχορδίες που παράγουν τον χαρακτηριστικό ήχο της μουσικής αυτής.Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό?
    3)Τα κλασσικά όργανα της Jazz είναι το πιάνο, κόντρα μπάσσο (ή ηλεκτρικό μπάσσο), κρουστά πολλών ειδών, φυσαρμόνικα, σαξόφωνο και βέβαια κιθάρες!Συνήθως, παιζουν ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική?

    το αφιέρωμα αυτό το χω δει και γω

    1- οσον αφορά τα είδη της αυτά είναι πάμπολλα -  αρχίζουν από τα 1930 με bebop και Swing  και εξελίσσονται μετά σε post bop , hard bop  ,acid jazz ,free jazz ,fusion  μεχρι και nuevo flamenco{συνδυασμός jazz με φλαμενκο} .πολύ περιληπτικά βέβαια όλα αυτα

    2- jazz και blues είναι αλληλοεπηρεαζόμενα κατ'εμέ -αρχικά στηρίζονται σε κλίμακες ματζορε αλλά με χρησιμοποιώντας πολύ maj7... επίσης χρησιμοποιούν παραλλαγές ματζορε και μινορε κλιμακων όπως φρύγια,μιξολύδια,δωρια κλπ κλπ- ή άκομα real melodic minor  που  στην ουσία ειναι ματζορε με ελαττωμένη 3η
    επίσης όταν πχ παιζεις σε σολ ματζορε και απο σολ πας σε ντο ματζορε μπορείς για λίγο  να χρησιμοποιήσεις την κλίμακα της ντο ματζορε

    3- jazz παίζεις με τα πάντα σχεδόν
Σελίδες: