Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο  (Αναγνώστηκε 13493 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα λοιπόν μη αντεχωντας άλλο την κατάσταση τις κιθάρας πήγα και αγορασα dimarzio μαγνητες.πήγα στον Jimmy στο κέντρο μαζί με έναν φίλο της μάνας μου μπασιστα που είναι χρόνια φιλοι.λοιπόν θα μου πάρει 100 ευρώ για αλλαγή μαγνητων και εγκατάσταση φτιαξιμο στα ηλεκτρικά( έκανε τρελό θόρυβο οταν αλλαζα μαγνητες)καινούργιες χορδές servise σεταρισμα και διόρθωση σε κάποια μικροπροβλήματα του τρεμολο.
Είναι πολλά τα λεφτά που πήρε ?γενικότερα αυτός κάνει καλή δουλειά ;επειδή διάβασα κάποια  θέματα στο ιντερνετ όπου υπήρχαν άσχημα σχόλια για την δουλειά του.ευχαριστώ.
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #1 στις: 31/12/09, 00:19 »
Εγω δεν θα εδινα πανω απο 50€ για ολα αυτα σε κανενα μαστορα, αν και τα περισσοτερα μπορω να τα κανω μονος μου. Με λιγο διαβασμα και ελαχιστα εργαλεια μπορει να τα μαθει ο καθενας. Παραθετω ενα ωραιο σαιτ για το σεταρισμα.

http://www.fretnotguitarrepair.com/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #2 στις: 31/12/09, 09:57 »
Στη τιμη περιλαμβανονται κοι οι μαγνητες?????
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #3 στις: 31/12/09, 10:02 »
Στη τιμη περιλαμβανονται κοι οι μαγνητες?????
Απ'οσο κατάλαβα από το ποστ του φίλου, όχι...

Πάντως εγώ δε θα έκανα κανένα σχόλιο σε φορουμς κλπ, όσο η κιθάρα ήταν ακόμη στο τεχνικό. Κάτσε να τελιώσει η δουλειά και μετά το συζητάμε.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #4 στις: 31/12/09, 10:26 »
ναι σε αυτη την τιμη ειναι και οι μαγνητες...ειναι πολλα αυτα ου εδωσα????
αυτος ο τεχνικος γενικα κανει καλη δουλεια??
το μονο σιγουρο ειναι οτι την καθυστερει πολυ 15/1/2010 θα την παρω πισω
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #5 στις: 31/12/09, 10:39 »
Α, αν στα 100ευρώ μέσα είναι και το κόστος των μαγνητών, τότε μια χαρά μου φαίνεται η τιμή.
Όσον αφορά την καθυστέρηση, είναι λογική τέτοιες μέρες.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #6 στις: 31/12/09, 11:43 »
Α, αν στα 100ευρώ μέσα είναι και το κόστος των μαγνητών, τότε μια χαρά μου φαίνεται η τιμή.
Όσον αφορά την καθυστέρηση, είναι λογική τέτοιες μέρες.
Όπως και να το δει κάποιος, αποκλείεται οι μαγνήτες DiMarzio (οι οποίοι κάνουν περίπου €70-100 έκαστος ανάλογα από που θα τους αγοράσεις) να συμπεριλαμβάνονται στο κόστος επισκευών.. Ο φίλος geo134 εννοεί ότι στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται το κόστος τοποθέτησης των μαγνητών όχι η αγορά των μαγνητών αυτών καθ'αυτών, αλλιώς είτε ο Jimmy αποφάσισε να αρχίσει τα πρωτοχρονιάτικα δώρα στους πελάτες του, είτε θα τοποθετηθούν μεταχειρισμένοι..

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη τα χρήματα δεν είναι πάρα πολλά.. Ελαφρώς ακριβά ναι, αλλά όχι παράλογα.. Πριν κανένα χρόνο είχα πάει στο Δήμου για αλλαγή μαγνητών (3 στον αριθμό) και νομίζω ότι μου κόστισε €50.. Το service καλώς ή κακώς (για μια κιθάρα με floating bridge) έχει γύρω στα €40-50, οπότε τα €100 είναι κοντά στη τιμή που θα περίμενε κάποιος.. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η αναμονή.. 15 ημέρες για μια αλλαγή μαγνητών και ένα service; Μια τέτοια εργασία (επειδή εκτός από τοποθέτηση μαγνητών όλες τις άλλες εργασίες τις κάνω μόνος μου) εμένα μου παίρνει 1 ώρα, οπότε άλλο τόσο και λίγο παραπάνω οι μαγνήτες δεν νομίζω το service να ξεπεράσει το 3ωρο.. Το φόρτο εργασίας τον καταλαβαίνω, αλλά προσωπικά πάνω από 1 εβδομάδα εγώ θα την άφηνα..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #7 στις: 31/12/09, 11:49 »
Προσωπικά πιστεύω ότι τα 100 ευρώ είναι πάρα πολλά. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για δυσκολία στην αλλαγή μαγνητών, είναι να μη χωράνε οι καινούριοι και να πρέπει να ρουταριστεί η κιθάρα.

Αλλαγή μαγνητών και αλλαγή καλωδίων ή θωράκιση των ηλεκτρικών είναι ζήτημα 1-1μισι ώρας. 100 ευρώ είναι πολλά χρήματα.

Ο faser δλδ που άλλαξε 3 μαγνήτες έπρεπε να πάρει δάνειο από τράπεζα?  ;D

Ο Jimmy είναι πολύ καλός με τις ηλεκτρικές κιθάρες, δε το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Υπάρχουν όμως και άλλοι που κάνουν εξίσου καλή δουλειά, δλδ Οικονομάκης, Δήμου, Κουρμπής κλπ.

Ο καθένας βέβαια μπορεί να χρεώσει όσο θέλει, αλλά αν ο ένας παίρνει 100 ευρώ για μια δουλειά και ένας άλλος 50 ευρώ για την ίδια δουλειά σε ποιότητα, γιατί να προτιμηθεί αυτός που ζητά 100 ευρώ? Οικονομική κρίση έχουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #8 στις: 31/12/09, 11:55 »
Α, αν στα 100ευρώ μέσα είναι και το κόστος των μαγνητών, τότε μια χαρά μου φαίνεται η τιμή.
Όσον αφορά την καθυστέρηση, είναι λογική τέτοιες μέρες.
Όπως και να το δει κάποιος, αποκλείεται οι μαγνήτες DiMarzio (οι οποίοι κάνουν περίπου €70-100 έκαστος ανάλογα από που θα τους αγοράσεις) να συμπεριλαμβάνονται στο κόστος επισκευών.. Ο φίλος geo134 εννοεί ότι στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται το κόστος τοποθέτησης των μαγνητών όχι η αγορά των μαγνητών αυτών καθ'αυτών, αλλιώς είτε ο Jimmy αποφάσισε να αρχίσει τα πρωτοχρονιάτικα δώρα στους πελάτες του, είτε θα τοποθετηθούν μεταχειρισμένοι..

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη τα χρήματα δεν είναι πάρα πολλά.. Ελαφρώς ακριβά ναι, αλλά όχι παράλογα.. Πριν κανένα χρόνο είχα πάει στο Δήμου για αλλαγή μαγνητών (3 στον αριθμό) και νομίζω ότι μου κόστισε €50.. Το service καλώς ή κακώς (για μια κιθάρα με floating bridge) έχει γύρω στα €40-50, οπότε τα €100 είναι κοντά στη τιμή που θα περίμενε κάποιος.. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η αναμονή.. 15 ημέρες για μια αλλαγή μαγνητών και ένα service; Μια τέτοια εργασία (επειδή εκτός από τοποθέτηση μαγνητών όλες τις άλλες εργασίες τις κάνω μόνος μου) εμένα μου παίρνει 1 ώρα, οπότε άλλο τόσο και λίγο παραπάνω οι μαγνήτες δεν νομίζω το service να ξεπεράσει το 3ωρο.. Το φόρτο εργασίας τον καταλαβαίνω, αλλά προσωπικά πάνω από 1 εβδομάδα εγώ θα την άφηνα..
faser, εννοείται πως η εργασία καθαυτή, δεν δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση.
Εγώ όμως συγκρίνω τους χρόνους που κάνει συνήθως ο jimmys αλλά και αλλοι τεχνικοί και πέρνωντας και υπόψη ότι αυτές οι μέρες είναι φορτωμένες, γι'αυτό και χαρακτήρισα λογική αυτή την καθυστέρηση.

Τώρα για τους μαγνήτες έχεις δίκιο, αλλά ας μας το ξεκαθαρίσει ο geo134.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #9 στις: 31/12/09, 12:02 »
parlats, απλά να κάνω μια διευκρίνιση.. Ο Δήμου μου ζήτησε €50 μόνο για την αλλαγή των μαγνητών και τίποτε άλλο.. Να φανταστείς, του πήγα τη κιθάρα χωρίς χορδές για να τον διευκολύνω στη δουλειά του και όταν πήγα να την παραλάβω, το test για το αν έγινε σωστό routing στους μαγνήτες, το έκανε με ένα κατσαβίδι που το ακουμπούσε στα heads των μαγνητών.. Φαντάζομαι ότι αν του είχα ζητήσει σετάρισμα, αλλαγή χορδών και τα λοιπά, το κόστος θα ήταν σαφώς υψηλότερο..

Πάντως λίγο-πολύ, στα service των κιθάρων ισχύει το "όποιος μάστορας σου κάνει κλικ".. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο Δήμου, 2-3 φορές που είχα πάει, χαιρόμουνα να μιλάω μαζί του γιατί ήταν προσιτός αλλά κυρίως επειδή απαντούσε σε όποια ερώτηση και να του έκανες χωρίς να φοβάται μην διαρεύσουν τα "μυστικά της δουλειάς".. Για το "attitude" του Jimmy δεν έχω εμπειρία από πρώτο χέρι..
Α, αν στα 100ευρώ μέσα είναι και το κόστος των μαγνητών, τότε μια χαρά μου φαίνεται η τιμή.
Όσον αφορά την καθυστέρηση, είναι λογική τέτοιες μέρες.
Όπως και να το δει κάποιος, αποκλείεται οι μαγνήτες DiMarzio (οι οποίοι κάνουν περίπου €70-100 έκαστος ανάλογα από που θα τους αγοράσεις) να συμπεριλαμβάνονται στο κόστος επισκευών.. Ο φίλος geo134 εννοεί ότι στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται το κόστος τοποθέτησης των μαγνητών όχι η αγορά των μαγνητών αυτών καθ'αυτών, αλλιώς είτε ο Jimmy αποφάσισε να αρχίσει τα πρωτοχρονιάτικα δώρα στους πελάτες του, είτε θα τοποθετηθούν μεταχειρισμένοι..

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη τα χρήματα δεν είναι πάρα πολλά.. Ελαφρώς ακριβά ναι, αλλά όχι παράλογα.. Πριν κανένα χρόνο είχα πάει στο Δήμου για αλλαγή μαγνητών (3 στον αριθμό) και νομίζω ότι μου κόστισε €50.. Το service καλώς ή κακώς (για μια κιθάρα με floating bridge) έχει γύρω στα €40-50, οπότε τα €100 είναι κοντά στη τιμή που θα περίμενε κάποιος.. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η αναμονή.. 15 ημέρες για μια αλλαγή μαγνητών και ένα service; Μια τέτοια εργασία (επειδή εκτός από τοποθέτηση μαγνητών όλες τις άλλες εργασίες τις κάνω μόνος μου) εμένα μου παίρνει 1 ώρα, οπότε άλλο τόσο και λίγο παραπάνω οι μαγνήτες δεν νομίζω το service να ξεπεράσει το 3ωρο.. Το φόρτο εργασίας τον καταλαβαίνω, αλλά προσωπικά πάνω από 1 εβδομάδα εγώ θα την άφηνα..
faser, εννοείται πως η εργασία καθαυτή, δεν δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση.
Εγώ όμως συγκρίνω τους χρόνους που κάνει συνήθως ο jimmys αλλά και αλλοι τεχνικοί και πέρνωντας και υπόψη ότι αυτές οι μέρες είναι φορτωμένες, γι'αυτό και χαρακτήρισα λογική αυτή την καθυστέρηση.
Ναι, δεν αντιλέγω.. Γενικά στις γιορτές πέφτει τρελή δουλειά, αλλά νομίζω ότι αυτές τις ημέρες οι έμποροι περιμένουν να δουλέψουν λίγο παραπάνω οπότε ας βάλουν τα δυνατά τους ;D..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #10 στις: 31/12/09, 12:05 »
parlats, απλά να κάνω μια διευκρίνιση.. Ο Δήμου μου ζήτησε €50 μόνο για την αλλαγή των μαγνητών και τίποτε άλλο.. Να φανταστείς, του πήγα τη κιθάρα χωρίς χορδές για να τον διευκολύνω στη δουλειά του και όταν πήγα να την παραλάβω, το test για το αν έγινε σωστό routing στους μαγνήτες, το έκανε με ένα κατσαβίδι που το ακουμπούσε στα heads των μαγνητών.. Φαντάζομαι ότι αν του είχα ζητήσει σετάρισμα, αλλαγή χορδών και τα λοιπά, το κόστος θα ήταν σαφώς υψηλότερο..

Πάντως λίγο-πολύ, στα service των κιθάρων ισχύει το "όποιος μάστορας σου κάνει κλικ".. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο Δήμου, 2-3 φορές που είχα πάει, χαιρόμουνα να μιλάω μαζί του γιατί ήταν προσιτός αλλά κυρίως επειδή απαντούσε σε όποια ερώτηση και να του έκανες χωρίς να φοβάται μην διαρεύσουν τα "μυστικά της δουλειάς".. Για το "attitude" του Jimmy δεν έχω εμπειρία από πρώτο χέρι..

Φίλε faser μάλλον θα κατηγορηθούμε για διαφήμιση στο τέλος αλλά οκ θα σου απαντήσω.

Για να σου ζητήσει 100 ευρώ ο Δήμου, θα πρέπει να σου αλλάξει μαγνήτες, να σου κάνει σετάρισμα με χορδές, να σου θωρακίσει τα ηλεκτρικά μαζί με αλλαγή επιλογέα κλπ.

Το τεστ με το κατσαβίδι είναι ένα πολύ έγκυρο τεστ ειδικά αν οι τεχνίτες είναι έμπειροι. Τώρα αν η κιθάρα σου είχε οποιοδήποτε πρόβλημα μετά, το καλό με το Δήμου είναι ότι την πας πίσω, στη φτιάχνει επί τόπου και εννοείται ότι δεν πληρώνεις ξανά.

Εχω ακούσει πολλές φορές από πολλά άτομα, ακόμα και σε πρόσφατα θέματα στο φόρουμ για τσακωμούς πελάτη-τεχνικού.
Για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, δεν έχω ακούσει ποτέ τπτ και τόσα χρόνια που πάω εκεί, είμαι προσωπικά ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #11 στις: 31/12/09, 12:12 »
Το τεστ με το κατσαβίδι είναι ένα πολύ έγκυρο τεστ ειδικά αν οι τεχνίτες είναι έμπειροι. Τώρα αν η κιθάρα σου είχε οποιοδήποτε πρόβλημα μετά, το καλό με το Δήμου είναι ότι την πας πίσω, στη φτιάχνει επί τόπου και εννοείται ότι δεν πληρώνεις ξανά.
Δεν είπα κάτι για το test με το κατσαβίδι ;).. Φυσικά και είναι έγκυρο.. Απλά το ανέφερα για να τονίσω το γεγονός ότι του πήγα τις κιθάρα χωρίς χορδές.. Δεν έχω καμία αμφιβολία για τις ικανότητες του Δήμου, αφού άλλωστε τον προτιμώ..



Πάω τώρα να εισπράξω τη προμήθεια μου από το Δήμου ;D..

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #12 στις: 31/12/09, 13:25 »
Ωραιος ο Τζιμις..!!! Κατεχει πολυ, αν και λιγο ιδιοτροπος.
Εγω ειχα μεινει ευχαριστημενος απο τη δουλεια του (αλλαγη ταστων) και ΜΑΛΙΣΤΑ μου ειχε δενεισει μια δικια του κιθαρα για να μη  μεινω ακιθαρος τελειως, βεβαια επαιζα εκτεταμενα τοτε σε καποιους χωρους και γιαυτιο το λογο μου εκανε τη καλη..
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #13 στις: 31/12/09, 17:29 »
πρωτα απο ολα μεσα σε αυτη τημ τιμη συμπεριλαμβανεται ο μαγνητης.μετα οπως ειπα πηγα με εναν φιλο της μανας μου που ειναι μπασσιστας και χρονια φιλος με τον jimmy.οποτε λογικα εκοψε κατι ετσι??????για μαγνητη πηρα αυτον  http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=4495
αρα πηρε 20 ευρω για το service ............
λιγα δεν ειναι?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #14 στις: 31/12/09, 17:53 »
20 ευρώ για σεταπ ΚΑΙ αλλαγή μαγνήτη? είναι όντως πολύ λίγα...
σίγουρα σου ξεκαθάρισε ότι στα 100 ευρώ συμπεριλαμβάνεται και ο μαγνήτης?

από την άλλη 100 ευρώ μόνο για σεταπ και αλλαγή μαγνήτη ειναι πάρα πολλά...

αλλά αφού λες ότι πήγες με γνωστό, μάλλον το πρώτο συμβαίνει... christmas' spirit  ;D
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #15 στις: 31/12/09, 18:04 »
20 ευρώ για σεταπ ΚΑΙ αλλαγή μαγνήτη? είναι όντως πολύ λίγα...
σίγουρα σου ξεκαθάρισε ότι στα 100 ευρώ συμπεριλαμβάνεται και ο μαγνήτης?

από την άλλη 100 ευρώ μόνο για σεταπ και αλλαγή μαγνήτη ειναι πάρα πολλά...

αλλά αφού λες ότι πήγες με γνωστό, μάλλον το πρώτο συμβαίνει... christmas' spirit  ;D

σιγουρα...αλλωστε και στο φιλαρακι μου κανει καλυτερες τιμες..εσωσα μεσα στο νερο κανα 30ευρω.ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.καλη χρονιααααααααααααααα!!!! :-* :-* :-*
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #16 στις: 31/12/09, 18:52 »
Γράψε εντυπώσεις από το όργανο, γιατί είμαι για μια από τα ίδια από βδομάδα. Αλλαγή μαγνητών, χορδές και σετάρισμα, μάλλον και λίγο χαμήλωμα τη γέφυρα για το action των κάτω τάστων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #17 στις: 31/12/09, 19:01 »
Δεν υπάρχουν πιο ΤΖΑΜΠΑ λεφτά απ' αυτά του "service" της κιθάρας...
(Λες και είναι αυτοκίνητο και πρέπει να ξέρεις μηχανολογία...)

Όλες οι πληροφορίες για ένα σωστό setup υπάρχουν στο internet...
Πάρτε 2-3 φθηνά set χορδές και ξεκινήστε την προσπάθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/09, 19:04 από alexisgt »

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #18 στις: 31/12/09, 19:12 »
Δεν υπάρχουν πιο ΤΖΑΜΠΑ λεφτά απ' αυτά του "service" της κιθάρας...
(Λες και είναι αυτοκίνητο και πρέπει να ξέρεις μηχανολογία...)

Όλες οι πληροφορίες για ένα σωστό setup υπάρχουν στο internet...
Πάρτε 2-3 φθηνά set χορδές και ξεκινήστε την προσπάθεια!

και σε ρωταω φιλε μου αν αποτυχεις σε μια ρυθμιση και καταστρεψεις το οργανο σου μετα δεν θα ελεγες "τι βλακας που ημουν.."
προτιμας να πληρωσεις ενα ολοκληρο οργανο ???
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #19 στις: 31/12/09, 19:49 »
Εκτός αν είσαι βλάκας (που δεν νομίζω ότι είσαι) αποκλείεται να καταστρέψεις το όργανό σου! Άλλωστε δεν υπάρχει ΤΟ setup, μόνο το δικό μου, δικό σου, δικό του setup.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #20 στις: 31/12/09, 22:16 »
η μόνη περίπτωση που μου ρχεται στο μυαλό που μπορείς ολοκληρωτικά να καταστρέψεις το όργανο είναι να στρίψεις πάρα πολύ τη βέργα....
κατά τ'άλλα...χορδές, βαγονάκια αλλάζουν....!

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #21 στις: 31/12/09, 22:43 »
δεν διαφωνω .αλλο θελω να πω
παραδειγμα οτι εχεις κιθαρα με licenced floyd rose και οτι ολη η κιθαρα κοστισε 200 ευρω.αν χαλασεις ενα κομματι του τρεμολο και δεν διορθωνεται και θελει αλλαγη δεν θα σκασεις 150 το λιγοτερο για να παρεις καινουργιο συν κανα 50 για να το περασουν.οποτε μολις πληρωσες την αξια του οργανου..αυτο εννοω
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #22 στις: 31/12/09, 22:47 »
Καθίστε ρε παιδιά, όλοι πιστεύετε ότι έχουμε καταπιαστεί με κολλήσεις ή ότι έχουμε σχετικά εργαλεία στο σπίτι?

Συμφωνώ, το καλύτερο είναι να τα κάνεις μόνος σου (πράγμα που εφαρμόζω χρόοονια τώρα σε θέματα Η/Υ), αλλά όταν έχεις ΜΙΑ κιθάρα και δεν έχει ξαναπιάσει κολλητήρι στα χέρια σου, ε δε θα πας να αλλάξεις 2 μαγνήτες μόνος σου την πρώτη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/09, 23:20 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #23 στις: 01/01/10, 05:49 »
Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ή ολοι ικανοι με τα εργαλεια και για αυτο πρεπει να υπαρχουν και οι τεχνιτες. Αλλοι απο εμας πιανουν το χερι τους και αλλοι δεν μπορουν να αλλαξουν μια πριζα στο σπιτι. Δεν πρεπει να κατηγορουμε οσους δεν μπορουν ή δεν θελουν να κανουν κατι με εργαλεια μονοι τους. Αν ηθελαν ή αν μπορουσαν θα το ηξεραν ηδη.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/10, 05:50 από Crossroad »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για τον Jimmy στο κέντρο
« Απάντηση #24 στις: 01/01/10, 09:24 »
Μιλάω για setup... Δεν μιλάω για διάφορες επιδιορθώσεις, refreting, κτλ κτλ... Εκεί θα χρειαστεί μάστορας.

Αλλά για το πως να αλλάξουμε χορδές, να ρυθμίσουμε το ύψος τους, το intonation κτλ είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις να το κάνεις μόνος σου..

Αν τώρα για ένα setup, είσαι ικανός να χαλάσεις το μπράτσο σου, ή το floyd όπως λές... τι να πώ..? Μάθε πιάνο καλύτερα.. :P


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
12515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/04, 20:55
από PAPAJOHNNY
1 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:34
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 15:05
από ε?
0 Απαντήσεις
2663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 17:43
από zepfan
10 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:28
από noe13
17 Απαντήσεις
7914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 16:44
από myster maze
0 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 18:17
από ΠΟΙΟΣ
3 Απαντήσεις
3735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/16, 18:03
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
10413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/18, 14:26
από chrisroditis
1 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/19, 23:54
από Uriah