Σελίδες:
  • #26 από geo134 στις 01 Jan 2009
  • Μιλάω για setup... Δεν μιλάω για διάφορες επιδιορθώσεις, refreting, κτλ κτλ... Εκεί θα χρειαστεί μάστορας.

    Αλλά για το πως να αλλάξουμε χορδές, να ρυθμίσουμε το ύψος τους, το intonation κτλ είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις να το κάνεις μόνος σου..

    Αν τώρα για ένα setup, είσαι ικανός να χαλάσεις το μπράτσο σου, ή το floyd όπως λές... τι να πώ..? Μάθε πιάνο καλύτερα.. :P



    κάτσε ρε φιλαρακι τώρα .ναι έχω φόβο μην την καταστρεψω και ξέρεις γιατί;γιατί μια φορά επιχειρησα να την σεταρω και κόντεψε να μου έρθει στο κεφάλι το τρεμολο.ο κάθε άνθρωπος είναι αλλού καλός.μπορεί να μην έχω ακόμα εμπειρία να σεταρω την κιθάρα αλλά παρόλα αυτά κάνω κολλησεις και διάφορα mod στο pc τα οποία κάποιοι τα βλέπουν στα όνειρα τους .ποιος είσαι ΕΣΥ λοιπόν που θα μου πεις που ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι καλός και που όχι;
  • #27 από VampireLestrat στις 02 Jan 2009
  • Κανείς δεν μπορεί να πει σε κανέναν τι πρέπει να κάνει και τι όχι. Ωστόσο το setup μίας κιθάρας είναι μία διαδικασία εντελώς προσωπική για τον κάθε κιθαρίστα και  είναι απαραίτητο να ξέρει να το κάνει εκτός αν έχει έναν guitar tech αποκλειστικά στη διάθεσή του 24ώρες το 24ωρο.
    @geo134: Αν ξέρεις να πιάνεις κολλητήρι, το setup είναι γελοία υπόθεση. Επένδυσε 15 ευρώ και λίγο χρόνο και θα με θυμηθείς.
  • #28 από geo134 στις 02 Jan 2009
  • Φίλε νου το βιβλίο το έχω αλλά δεν βγάζω άκρη .άλλωστε δεν εχω σκοπό να σκαω 50 κάθε φορά που θέλει σεταρισμα .έχω ενημερωθεί περί του σεταρισματος απλά ήθελα το πρώτο να είναι σωστό...
  • #29 από hot_sauce (φλουτσ) στις 02 Jan 2009
  • Μιλάω για setup... Δεν μιλάω για διάφορες επιδιορθώσεις, refreting, κτλ κτλ... Εκεί θα χρειαστεί μάστορας.

    Αλλά για το πως να αλλάξουμε χορδές, να ρυθμίσουμε το ύψος τους, το intonation κτλ είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις να το κάνεις μόνος σου..

    Αν τώρα για ένα setup, είσαι ικανός να χαλάσεις το μπράτσο σου, ή το floyd όπως λές... τι να πώ..? Μάθε πιάνο καλύτερα.. :P



    κάτσε ρε φιλαρακι τώρα .ναι έχω φόβο μην την καταστρεψω και ξέρεις γιατί;γιατί μια φορά επιχειρησα να την σεταρω και κόντεψε να μου έρθει στο κεφάλι το τρεμολο.ο κάθε άνθρωπος είναι αλλού καλός.μπορεί να μην έχω ακόμα εμπειρία να σεταρω την κιθάρα αλλά παρόλα αυτά κάνω κολλησεις και διάφορα mod στο pc τα οποία κάποιοι τα βλέπουν στα όνειρα τους .ποιος είσαι ΕΣΥ λοιπόν που θα μου πεις που ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι καλός και που όχι;


    δεν σου πε κάτι κακό...
    και στα pc...θα συμβούλευες κάποιον ποτέ όποτε χαλάει το pc του να καλεί τεχνικό για να του το φτιαξει??
    όταν κάποιος δεν ξέρει κάτι δεν του το εξηγείς πως γίνεται και το μαθαίνει?
    ε, έτσι και με τις κιθάρες....
  • #30 από Απόλλων στις 02 Jan 2009
  • Επένδυσε 15 ευρώ[/url] και λίγο χρόνο και θα με θυμηθείς.

    Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κανείς χρήματα για να αγοράσει βιβλία. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο Internet σχετικά με το σετάρισμα κιθάρας σε μορφή άρθρων, video κλπ, τα οποία είναι πλήρη και κατατοπιστικά. Όποιος θέλει κάτι παραπάνω, ας επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.
  • #31 από alexisgt στις 02 Jan 2009
  • Παράθεση
    κάτσε ρε φιλαρακι τώρα .ναι έχω φόβο μην την καταστρεψω και ξέρεις γιατί;γιατί μια φορά επιχειρησα να την σεταρω και κόντεψε να μου έρθει στο κεφάλι το τρεμολο.ο κάθε άνθρωπος είναι αλλού καλός.μπορεί να μην έχω ακόμα εμπειρία να σεταρω την κιθάρα αλλά παρόλα αυτά κάνω κολλησεις και διάφορα mod στο pc τα οποία κάποιοι τα βλέπουν στα όνειρα τους .ποιος είσαι ΕΣΥ λοιπόν που θα μου πεις που ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι καλός και που όχι;

    Χαλάρωσε λίγο... κουβέντα κάνουμε...

    Και δε σου είπα που να είσαι καλός...

    Αν κόντεψες να φέρεις το τρέμολο στο κεφάλι, μάλλον δεν έψαξες το πώς γίνεται σωστά...

    Στο youtube πλέον μπορείς να βρείς ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΥΣ οδηγούς για να κάνεις το οτιδήποτε...

    Αν δε θές να ασχοληθείς, είναι δικαίωμα σου να δίνεις 50άρικα σε τεχνικούς για ένα βασικό setup...

    Και επειδή όπως λές, ασχολείσαι με pc, αν σου πεί ένας συγγενής σου, έδωσα 100€ για να μου κάνει format ένας τεχνικός θα του πείς καλά έκανες...???

    (Αυτό το παράδειγμα το αναφέρω για να και καταλάβεις τι εννοώ..  ;))
  • #32 από GEO_ZZZZ στις 02 Jan 2009
  • εγω παιδια συμφωνω με τον αλεξη οτι τα λεφτα του set up εινα τσαμπα λεφτα.αλλα οταν δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις και πιοα σειρα εργασιων να ακολουθησεις τοτε ειναι σιγουρο οτι θα κανεις ζημια.ενας φιλος εγραψε οτι παρολιγο να του ερθει το τρεμολο στο κεφαλι.λογικο ειναι.αν δεν το μπλοκαρεις δεν ακουμπας χορδες γιατι τα ελατηρια θα το στειλουν αδιαβαστο.παντως πολλα παιδια απο εδω μεσα με σωστη μελετη απο το ιντερνετ τα καταφερνουν μονοι τους και δινουν και σωστες πληροφοριες για σεταρισματα κολλησεις αλλαγες μαγνητων κ.λ.π.συμφωνω με τον απολλωνα οτι οι πληροφοριες υπαρχουν και με το παραπανω μαλιστα ωστε να μην χρεωνεται ενα σεταρισμα και μια αλλαγη μαγνητων οσο μια strat bullet.αλλα θελει λιγο χρονο και μελετη να ξερουμε καλα την κιθαρα μας και τι θελουμε να φτιαξουμε και οσο για τα ηλεκτρικα σχεδιαγραμματα και βοηθεια υπαρχει απο ολους
    και κατι ακομη.επειδη ο geo μηλησε για βιβλιο και απο οτι καταλαβα ενοοει το manual.το manual  δεν δειχνει τιποτα.δειχνει απλα απο που γινονται καποιες ρυθμισεις ,action,truss road κ.λ.π. καθως και καποια στανταρ (διαφερουν απο κιθαρα σε κιθαρα) με τα οποια η κιθαρα θα εχει σωστο action σωστη κλιση στη βεργα και παραλληλο τρεμολο.η καθε μια ρυθμιση ομως προυποθετει οτι πριν η μετα εχεις κανει κατι αλλο.ποτε μια ρυθμιση δεν γινεται μονη της.αυτη η αλληλουχια ρυθμισεων ειναι πανευκολη και στο you tube αναλυεται λεπτομερως σε ολους τους τομεις.το μανουαλ ειναι μονο για το μαστορα για να δει τις μετρησεις πριν κανει το σεταρισμα.γιαυτο ειπα οτι μετραει πολυ να ξερουμε την κιθαρα μας
    απο τιμες παντως πιστευω ενα 30αρι για σετ απ και κανα 20αρικο για τοποθετηση μαγνητων (εγκατασταση κολλησεις και ηλεκτικα..οχι σκαψιματα)ειναι λογικο ποσο.και ειδικα οταν οι ιδιοκτητες των κιθαρων ειναι νεα παιδια
  • #33 από geo134 στις 02 Jan 2009
  • Μπορεί κάποιος να ποσταρει την σειρά των εργασιών που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να σεταρει την κιθάρα του;ευχαριστώ
  • #34 από cmguitarz στις 02 Jan 2009
  • Το setup (και όχι service... κιθάρα είναι και όχι κινητήρας) μπορεί όντως να το κάνει ο καθένας αλλά θα είναι σωστό μετά απο την 5η - 6η φορά. Παίζουν τόσα πράγματα ρόλο που ανακαλυπτεις σιγά σιγά ακόμα και αν έχεις το βιβλίο που αναφέρθηκε (Guitar player repair guide - Dan Erlewine). Η πείρα παίζει πολύ ρόλο στο να μήν γίνουν λάθη που μερικές φορές θέλουν κάτι παραπάνω απο ξανα - σετάρισμα, για παράδειγμα σε πιό στάδιο ρυθμίζεις το ύψος των εγκοπών του nut (αν δεν είναι locking nut) ? Και αυτό πώς θα το κάνει κάποιος χωρίς κατάλληλη λίμα? Και άν το παρακάνεις? Μετά πας σίγουρα σε τεχνικό για αλλαγή ή επιδιόρθωση.

    Πάντως και ΄γώ υποστηρίζω πως όλοι πρέπει να ξέρουν 2-3 βασικά πράγματα και να προσπαθούν να τα εφαρμόζουν ή να τα ελέγχουν μία στο τόσο στο δικό τους όργανο για δική τους ευκολία στο παίξιμο.

    Επιγραμματικά και χωρίς να υπάρχουν άλλα μικροπροβλήματα (που ο ανυποψίαστος κάτοχος μπορεί να μήν τα βλέπει καν) το setup έχει ώς εξής κατά την ταπεινή μου γνώμη:
    1. Λεπτομερές καθάρισμα και έλεγχος μερών όπως η γέφυρα για καλύτερη απόδοση ή της μάκας στο μπράστο για προστασία του ξύλου κτλ. (και παιδιά ήρεμα με το λεμονόλαδο - είναι καθαριστικό αλλά εμποτίζει και το ξύλο, ο κανονικός λόγος ύπαρξης του είναι για το ξεραμένο ξύλο)
    2. Ρύθμιση της καμπυλότητας του μπράτσου με τη βέργα (το γνωστό truss rod) έτσι ώστε να είναι το μπράτσο όσο πιο ίσιο γίνεται χωρίς τριξίματα απο τα πρώτα μέχρι και το 12ο περίπου τάστο. Κατα τη ρύθμιση αυτή όσοι δεν το έχετε ξανακάνει απλά μήν το σφίξετε πολύ.
    3. Ρύθμιση του ύψους της κάθε χορδής ή όλης της γέφυρας όσο χαμηλά θέλουμε αρκεί να μήν υπάρχουν τριξίματα απο το 12ο τάστο και μετά.
    4. Επανάληψη των 2 και 3 αν υπάρχουν ακόμα τριξίματα και δέν φταίνε καποιο-κάποια τάστα (άλλο κεφάλαιο αυτό).
    5. Ρύθμιση του ύψους των εγκοπών του nut (και διαμόρφωση του πάνω μέρους του nut άν οι εγκοπές έιναι χαμηλά).
    6. Ρύθμιση του ύψους των μαγνητών.
    7. Ρύθμιση του intonation

    Όλα αυτά και σε συνδυασμό με την ποικιλία του hardware και της κατασκευής εμπεριέχουν τόσες παράλληλες μικροδουλιές άν έχει όρεξη ο τεχνικός που θέλουν ένα βιβλίο. (Σαν αυτό που αναφέρθηκε νωρίτερα). Και ξαναλέω ΆΝ δεν υπάρχουν άλλα μικρά ή σοβαρότερα προβλήματα
    Σίγουρα πάντως τα περισσότερα χρειάζεται να γίνουν μία φορά κατα τη οποία η κιθάρα θα έρθει σε ένα σημείο που μετά θα θέλει απλά αλλαγή χορδών και θα παίζει όσο καλύτερα μπορεί. Ο τεχνικός όμως δέν ξέρει τί θα συναντήσει γιαυτό και υπάρχουν στάνταρ τιμές που ίσως κάποιες φορές μας φαίνονται υπεβολικές.
  • #35 από cmguitarz στις 02 Jan 2009
  • Πάντως έχω δει και δουλειές του Jimmy που δέν μου άρεσαν (όχι στην δική μου κιθάρα ώστε να του ζητήσω το λόγο όμως) όπως ισιωμένα (fret dress) τάστα αλλά όχι στογγυλεμένα. Δέν ξέρω τι να πώ. Το μόνο που ξέρω απο ιδία πείρα είναι το στρογγύλεμα το βαριέμαι και γώ που είμαι και νέος στη δουλειά αλλά δεν αφήνεις τα τάστα έτσι.
  • #36 από adr1anos στις 05 Feb 2010
  • Μπορεί κάποιος να ποσταρει την σειρά των εργασιών που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να σεταρει την κιθάρα του;ευχαριστώ


    Εδώ είναι η πλήρης και επίσημη διαδικασία που ακολουθεί η PRS για την ρύθμιση της κιθάρας. Τα βήματα είναι λίγο πολύ ίδια για όλες τις κιθάρες.
    Η επίδειξη γίνεται από τον καταπληκτικό John Ingram.

    PRS Guitar Set Up Part 1

    PRS Guitar Set Up Part 2


    Όπως θα δείτε τα βήματα είναι αρκετά και κάποια μοιάζουν περίπλοκα, όμως με πολύ προσοχή και λίγη εξάσκηση μπορεί να γίνουν από τον καθένα.

  • #37 από Adoni στις 15 Feb 2010
  • Μπορει κανεις να μου πει περιπου ποσο θα μου κοστισει αλλαγη nut και setup σε ακουστικη κιθαρα? (οχι κατ αναγκην στον Τζιμη... παρασυρθηκα διαβαζοντας τα παραπανω και ξεχασα οτι το οντοπικ τον αφορα). Γενικα τι τιμες παιζουν.
    (ειναι αριστεροχειρη, αρα μαλλον το nut θα πρεπει να "φτιαχτει" απ την αρχη, τουλ εγω οσο εψαξα δεν εχω βρει αναποδο ετοιμο)

    Εχω την κιθαρα περιπου 3 χρονια, ειναι δεξιοχειρη μονταρισμεη για αριστεροχειρη. Η μονη επισκευη που της εχω κανει ειναι να αλλαξω τον κατω καβαλλαρη, και ειχα σφιξει το τη βεργα της λιγο για να χαμηλωσω τις χορδες. Το nut που εχω επανω ειναι το δεξιοχειρο το οποιο το ειχα λιμαρει μονος μου για να βαλω τις χορδες αναποδα, νομιζω εχει ερθει καιρος να βαλω κατι πιο προσεγμενο, και επι τη ευκαιρια να τις κανω και ενα πραγματικο σεταρισμα, που δεν εχω κανει ποτε.
  • #38 από Adoni στις 17 Feb 2010
  • κανεις??  ???
Σελίδες: