Αποστολέας Θέμα: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)  (Αναγνώστηκε 6427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« στις: 15/07/12, 02:33 »
Συγνώμη που ανοίγω ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολλάκις αλλά κάνοντας search στο φόρουμ βγάζει 200 αποτελέσματα και δεν έβγαλα άκρη με όσα διάβασα.
ποία πιστεύετε πως είναι η καλύτερη θέση για το boost? Ξέρω πώς εξαρτάται από το τι θες να πετύχεις με το πετάλι αλλά ρωτάω για να το ξεδιαλύνω λίγο στο κεφάλι μου.
επειδή χρησιμοποιούσα Eq pedal ως booster και τώρα αγόρασα ένα pedal booster θέλω να χρησιμοποιήσω το eq αυστηρά για να ελέγχω συχνότητες και με το boost να πάρω ενα clean boostarισμα για να βγαίνω μπροστά στα solos...
Θεωρώ πως πρέπει να το βάλω τελευταίο στην αλυσίδα κιθάρα-εφέ-ενισχυτής. τι λέτε? αν το βάλω στο FX LOOP τι αποτέλεσμα να περιμένω..(θέλω να το τολμήσω τώρα αλλα μόλις το πήρα στα χέρια μου και η ώρα είναι καθαρά για μήνυση)
cheers :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #1 στις: 15/07/12, 02:44 »
Για το αποτέλεσμα που θές σίγουρα μετά τα βρωμοπέταλα (od, dist, fuzz). Αν χρησιμοποιείς "βρώμα" από τον ενισχυτή βάλ το στη λούπα για τον ίδιο λόγο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #2 στις: 15/07/12, 12:59 »
Έχοντας ακούσει από διάφορες πηγές την άποψη ότι τα πετάλια που δημιουργούν παραμόρφωση μπαίνουν με σειρά αυξανόμενου gain (δηλαδή booster --> overdrive --> fuzz --> distortion κλπ), όταν άρχισα να χρησιμοποιώ πετάλια ακολούθησα αυτή τη μέθοδο. Όταν όμως μπήκα στη διαδικασία να πειραματιστώ με τη σειρά, βρήκα ότι μού άρεσε καλύτερα το ακριβώς αντίθετο. Έτσι τώρα έχω πρώτα τα overdrive πετάλια και μετά το booster. O λόγος είναι ότι βρίσκω το booster πιο αποτελεσματικό μετά το overdrive όταν θέλω λίγο παραπάνω ένταση χωρίς να αυξήσω το gain. Έτσι ρυθμίζω τη χροιά και το επίπεδο της παραμόρφωσης όπως θέλω με ένα από τα overdrive πετάλια και χρησιμοποιώ το booster για να δώσω λίγο (ή πολύ) παραπάνω ένταση όπου χρειαστεί. Αν θέλω περισσότερο gain, μπορώ να το πετύχω ανεβάζοντας το volume της κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #3 στις: 15/07/12, 13:52 »
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στο booster --> distortion, αυξάνεις κυρίως την παραμόρφωση του ήχου σου γιατί τροφοδοτείς το distortion με δυνατότερο σήμα που όμως κομπρεσσάρεται από αυτό και έτσι εκφράζεται σε gain και όχι σε ένταση..

Στο distortion --> booster (και εφόσον μιλάμε για καθαρό booster, όχι για overdrive ας πούμε), το booster θα πάρει το ήδη παραμορφωμένο σήμα και θα του δώσει κυρίως ένταση.. Το αν τελικά θα παραχθεί παραμόρφωση έχει να κάνει με τον ενισχυτή και την ένταση που τον έχεις (αν είναι σε σημείο που κομπρεσσάρει, όσο και να αυξήσεις την ένταση, αυτός πιο πολύ θα παραμορφώσει και λιγότερο θα δυναμώσει)..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #4 στις: 15/07/12, 16:01 »
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στο booster --> distortion, αυξάνεις κυρίως την παραμόρφωση του ήχου σου γιατί τροφοδοτείς το distortion με δυνατότερο σήμα που όμως κομπρεσσάρεται από αυτό και έτσι εκφράζεται σε gain και όχι σε ένταση..

Στο distortion --> booster (και εφόσον μιλάμε για καθαρό booster, όχι για overdrive ας πούμε), το booster θα πάρει το ήδη παραμορφωμένο σήμα και θα του δώσει κυρίως ένταση.. Το αν τελικά θα παραχθεί παραμόρφωση έχει να κάνει με τον ενισχυτή και την ένταση που τον έχεις (αν είναι σε σημείο που κομπρεσσάρει, όσο και να αυξήσεις την ένταση, αυτός πιο πολύ θα παραμορφώσει και λιγότερο θα δυναμώσει)..

Kάπως έτσι. Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις με το συνδυασμό booster και overdrive - περισσότερη παραμόρφωση, μεγαλύτερη ένταση ή και τα δύο, οπότε τοποθετείς τα πετάλια και ρυθμίζεις τον ενισχυτή ανάλογα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #5 στις: 16/07/12, 10:05 »
.. με το boost να πάρω ενα clean boostarισμα για να βγαίνω μπροστά στα solos...
Βάλε το booster στο FX loop, είναι ο καλύτερος τρόπος για αυτό που θέλεις να πετύχεις, ειδικά για solos.
Οπουδήποτε μπροστά, πραγματικό clean boost δεν θα έχεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #6 στις: 16/07/12, 13:51 »
.. με το boost να πάρω ενα clean boostarισμα για να βγαίνω μπροστά στα solos...
Βάλε το booster στο FX loop, είναι ο καλύτερος τρόπος για αυτό που θέλεις να πετύχεις, ειδικά για solos.


εκτός αν έχεις τερματισμένες και τις τελικές οπότε το μόνο που σε σώνει είναι να χαμηλώνουν οι υπόλοιποι ή να έχεις κολλητό το soundman ;D

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #7 στις: 21/07/12, 16:12 »
πιστευω οτι ολοι μας εχουμε φαει αυτο το σκαλωμα με το boost.
ολοι εχουμε δοκιμασει τα παντα πριν το drive μετα το drive, λουπες και τα λοιπα.
Κατα την δικια μου γνωμη το μοναδικο σωστο clean boost για να στελνεις τα solo σου στο υπερπεραν
ειναι τo venon boost της majik box..αναφερωμαι για μετα το drive .εκτος και εαν κανεις την μαγκια που κανει και ο henderson με το μικρο πεταλακι volume control που εχει βγαλει η E.W.S για αυτον.Αλλα πρεπει να εισαι "χορευτης" για να το πετυχεις!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #8 στις: 21/07/12, 18:55 »
Κατα την δικια μου γνωμη το μοναδικο σωστο clean boost για να στελνεις τα solo σου στο υπερπεραν ειναι τo venon boost της majik box..αναφερωμαι για μετα το drive

Δώσε μας κανένα επιπλέον στοιχείο. Τι το εξαιρετικό έχει το συγκεκριμένο boost; Πραγματικά με ενδιαφέρει, και φαντάζομαι ότι θα ενδιαφέρει κι άλλους. Το έψαξα λίγο, αλλά δεν μπόρεσα να βρω αρκετές πληροφορίες στο Internet. Το μόνο σχετικό video που υπάρχει στο Youtube είναι στα Ιαπωνικά και δεν βοηθάει πολύ. Πάντως από το ηχητικό μέρος του video (το οποίο ομολογουμένως είναι εξαιρετικά ανεπαρκές) ακούγεται απλά σαν ένα συνηθισμένο καθαρό boost.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #9 στις: 22/07/12, 16:59 »
το πηρα direct απο την majik box χωρις να το εχω ακουσει..ειχα δει ενα βιντεακι του gilbert που παρουσιαζει το πεταλι που βγαζει η majik box για αυτον.το boost που εχει πανω το πεταλι του ειναι το venom boost..στο ψητο:απλα πραγματακια..δεν αλλοιωνει τον ηχο και δινει ενα φοβερο ογκο..μα πολυ ογκο...σε κανει να νιωθεις τεραστιος!!!!!!!!!!!δυστυχως δεν υπαρχει βιντεο της προκοπης στο δυκτιο.το πηρα 170 dollars+50 dollars shipping.H πλακετα του δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα αυτο που μετραει ειναι ο ηχος.Eαν χρειαζεσαι clean boost κατα την δικια μου ταπεινη γνωμη ειναι το καλυτερο.
Εγω παιζω με την εξης σειρα:κιθαρα,roger mayer voodoo blues(on),suhr riot(on)majik box venom boost(on/off)ενισχυτη.
εαν ψαχνεις για frequency boost αλλο σεναριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/12, 21:48 από sotos9 »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #10 στις: 23/07/12, 01:32 »
γεια σας και παλι...να κανω ακομα μια ερώτηση.δοκιμαζοντας τις διαφορες θεσεις ειδα οτι ταιριαζει πιο πολυ στο FX Loop.θεωρείτε καλυτερη την πρωτη η την τελευταια θεση στο Fx Loop?η αλυσιδα μου ειναι send-volume pedal-flanger-delay1-delay2-loop station-Return
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #11 στις: 23/07/12, 03:22 »
Με το flanger τί αλληλεπίδραση έχει πρίν και μετά? Χωρίς να έχω τοποθετήσει ποτέ το booster τελευταίο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να είναι σίγουρα πρίν το loop station ωστε να μπορείς να γράφεις κάποια "μπουσταρισμένη" φράση. Μ' έβαλες σε σκέψεις τώρα!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #12 στις: 23/07/12, 08:29 »
Loop.θεωρείτε καλυτερη την πρωτη η την τελευταια θεση στο Fx Loop?η αλυσιδα μου ειναι send-volume pedal-flanger-delay1-delay2-loop station-Return




το looper καλυτερα να ειναι τελευταίο . για τα αλλα ,ειναι θέμα γούστου. Θες να μπουστάρεις το φλανγκερ ή να φλαντζάρεις το μπουστερ. Αυτό διερωτόμαι και εγώ, αναλόγως το τι θελω να βγάλω. Πάλι και εδώ το φλάγκερ μετα το μπουστερ ειναι καλύτερο κατα την πλειοψηφία, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ειναι αναγκη να ακολουθείς πάντα την μάζα.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #13 στις: 23/07/12, 08:33 »
το πηρα direct απο την majik box χωρις να το εχω ακουσει..ειχα δει ενα βιντεακι του gilbert που παρουσιαζει το πεταλι που βγαζει η majik box για αυτον.το boost που εχει πανω το πεταλι του ειναι το venom boost..στο ψητο:απλα πραγματακια..δεν αλλοιωνει τον ηχο και δινει ενα φοβερο ογκο..μα πολυ ογκο...σε κανει να νιωθεις τεραστιος!!!!!!!!!!!δυστυχως δεν υπαρχει βιντεο της προκοπης στο δυκτιο.το πηρα 170 dollars+50 dollars shipping.H πλακετα του δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα αυτο που μετραει ειναι ο ηχος.Eαν χρειαζεσαι clean boost κατα την δικια μου ταπεινη γνωμη ειναι το καλυτερο.
Εγω παιζω με την εξης σειρα:κιθαρα,roger mayer voodoo blues(on),suhr riot(on)majik box venom boost(on/off)ενισχυτη.
εαν ψαχνεις για frequency boost αλλο σεναριο.

Aν σού αρέσει το συγκεκριμένο πετάλι, πάω πάσο... απλά 220 δολλάρια για καθαρό boost μού φαίνονται πολλά. Άκουσες κανένα άλλο πετάλι πριν κάνεις την αγορά; Την ίδια δουλειά λίγο-πολύ μπορούν να κάνουν ένα σωρό άλλα πολύ φτηνότερα booster ή overdrive.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #14 στις: 23/07/12, 11:58 »
Επειδη επεσα στην κυριολεξια επανω σε ενα μπουστερ που μου εχει παρει τα μυαλα με τον ογκο και την ευκρινια του ηχου του σας το παραθετω για τα υπ οψιν....ειναι το EP BOOSTER της ΧΟΤΙC.
Αυτου που μου εκανε φοβερη εντυπωση ειναι το ποσο "απλωνει" τον ηχο και ποσο γε(@)ματο τον αφηνει...!!!
Καλο κυνηγι  :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #15 στις: 23/07/12, 12:53 »
Με το flanger τί αλληλεπίδραση έχει πρίν και μετά? Χωρίς να έχω τοποθετήσει ποτέ το booster τελευταίο, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να είναι σίγουρα πρίν το loop station ωστε να μπορείς να γράφεις κάποια "μπουσταρισμένη" φράση. Μ' έβαλες σε σκέψεις τώρα!!

boostαρει λιγο το flanger να σου πω την αληθεια. εννοειται πως θα ειναι πριν απο το loop station.παντως εχω ειναι δυσκολη η επιλογη που θα το βαλω...λεω να το βαλω μετα το volume pedal θα δω

Loop.θεωρείτε καλυτερη την πρωτη η την τελευταια θεση στο Fx Loop?η αλυσιδα μου ειναι send-volume pedal-flanger-delay1-delay2-loop station-Return

το looper καλυτερα να ειναι τελευταίο . για τα αλλα ,ειναι θέμα γούστου. Θες να μπουστάρεις το φλανγκερ ή να φλαντζάρεις το μπουστερ. Αυτό διερωτόμαι και εγώ, αναλόγως το τι θελω να βγάλω. Πάλι και εδώ το φλάγκερ μετα το μπουστερ ειναι καλύτερο κατα την πλειοψηφία, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ειναι αναγκη να ακολουθείς πάντα την μάζα.

korgy εννοειται τελευταιο απλως εγραψα ολη την αλυσίδα. παντως οπως ειπα και παραπανω το βλεπω να αλλαζει συχνα θεση

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #16 στις: 23/07/12, 21:51 »
Επειδη επεσα στην κυριολεξια επανω σε ενα μπουστερ που μου εχει παρει τα μυαλα με τον ογκο και την ευκρινια του ηχου του σας το παραθετω για τα υπ οψιν....ειναι το EP BOOSTER της ΧΟΤΙC. Αυτου που μου εκανε φοβερη εντυπωση ειναι το ποσο "απλωνει" τον ηχο και ποσο γε(@)ματο τον αφηνει...!!!

To ΕP Booster είναι πράγματι πολύ καλό πετάλι. Αν θυμάμαι καλά έχει 20 db boost, μπορεί δηλαδή να δώσει πολλή ώθηση στον ήχο και να σπρώξει αρκετά τον ενισχυτή. Και με τα εσωτερικά DIP switches έχεις έναν κάποιο έλεγχο του ΕQ που δεν σού δίνουν τα περισσότερα booster.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #17 στις: 24/07/12, 10:06 »
Καλημερα
οντως 220 δολαρια ειναι πολλα...
ειχα το rc booster του henderson(δεν μου εκανε)και για αυτο το εδωσα
και επισης δοκιμασα hydra boost του carl martin(καλο)
και με λιγοτερα κανεις την δουλεια σου,συμφωνω...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boost pedal σειρα στο PD.(sorry...)
« Απάντηση #18 στις: 24/07/12, 15:51 »

Εγώ χρησιμοποιώ το vyagra boost (crazy tube circuits) το οποίο εκτός απο τα 25db clean boost που μπορεί να δώσει έχει και ένα αρκετά χρήσιμο παραμετρικό eq το οποίο μπουστάρει-κόβει (+-15db) σε ένα μεγάλο εύρος συχνοτήτων (150-1200 hz)

Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
8 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
0 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:42
από Moussaka_Chaos
10 Απαντήσεις
5293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 12:11
από hammer
24 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 15:02
από mace
1 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
20 Απαντήσεις
5272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
8 Απαντήσεις
3364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/11, 12:08
από happydreamer
5 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 02:55
από Maejima