Αποστολέας Θέμα: Lucky Jim - Our Troubles End Tonight  (Αναγνώστηκε 2606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Lucky Jim - Our Troubles End Tonight
« στις: 14/09/04, 16:50 »
Λοιπόν, είναι κάποιος καιρός που κυκλοφόρησε ο πρώτος δίσκος των Lucky Jim αλλά εγώ τώρα τον ανακάλυψα. Συμπέρασμα; Υπάρχει ελπίδα!  ;D Τι εννοώ;

Εισαγωγή: Με το δικό μου γούστο, το εντελώς κολλημένο σε δεκαετίες 60-70, δύσκολα ακούω κάτι απ τα πιο σύγχρονα πράγματα που να μ αρέσει τόσο ώστε να κάτσω ν ασχοληθώ σοβαρά μαζί του, να το ψάξω κλπ. Τώρα τελευταία βέβαια υπάρχουν πολλά συγκροτήματα και καλλιτέχνες που κάπως ξεχωρίζουν απ το δήθεν και καλά alternative, ντε και καλά επιτηδευμένο στυλ της τελευταίας δεκαετίας. Παραδείγματα κατά τη γνώμη μου είναι οι Hives, οι Killers, οι Coral, οι Keane και ακόμη και οι Darkness!  ;)

Τελειώνω με την άσχετη εισαγωγή και επανέρχομαι στο θέμα. Φοβερό κατά τη γνώμη μου το ντεμπούτο των Lucky Jim! Ντουέτο από τη Νέα Βρετανία οι κύριοι, υπογράφουν οι δυο τους και το στιχουρχικό και το συνθετικό μέρος του δίσκου αλλά και παίζουν και όλα τα μουσικά όργανα! (Στις συναυλίες φαντάζομαι παίρνουν κι άλλους  :P). Τα τραγούδια τους είναι επηρεασμένα από Bob Dylan, έχουν μια δόση Air και αρκετή από Gram Parsons, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ακούγεται τόσο διαφορετικό, μελωδικό και φρέσκο που έχω πάθει την πλάκα μου μαζί τους.

Το Our Troubles End Tonight είναι σε όλη τη διάρκειά του μελωδικό και ήρεμο (μπορεί και υπερβολικά ήρεμο ορισμένες φορές, αλλά δεν ακούγεται στιγμή κουραστικό ή βαρετό), οι στίχοι είναι πανέμορφοι και ορισμένα απ’ τα τραγούδια σκάω να μάθω πώς θα ακούγονται live, π.χ. το «Leah», γιατί έχουν πολλά περιθώρια για φωνητικές «ακρότητες». Με λίγα λόγια: πανέμορφο.  :)

Ο νέος τους δίσκος βγαίνει Δεκέμβριο κι εγώ ήδη αρχίζω ν’ αναρωτιέμαι πότε θα σκάσουν μύτη και για συναυλίες!  Ένα μικρό θαύμα.

Κανείς άλλος που να έχει ακούσει το cd; Απόψεις;

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Re:Lucky Jim - Our Troubles End Tonight
« Απάντηση #1 στις: 15/09/04, 16:05 »
Lucky Jim, εεε? Αν δεν κάνω λάθος είναι και τίτλος album των Gun Club (μια και το γούστο σου "το εντελώς κολλημένο σε δεκαετίες 60-70" σου προτείνω να το ακούσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ). Να σου πω την αλήθεια, δεν τους έχω ακούσει αλλά θα τους τσεκάρω σίγουρα, γιατί από το μινι-review που έκανες με έπεισες.

Θα σταθώ λιγάκι στο "επιτηδευμένο στυλ της τελευταίας δεκαετίας"... Θα συμφωνήσω για τους τελευταίους (ορισμός των 'γκιόζηδων), αλλά διαφωνώ με τους τρεις πρώτους. Ίσως να'ναι μόδα, αλλά δεν νομίζω να'ναι η μουσική τους 'δήθεν'(ειδικά οι Hives). Όσο για τους Keane, δεν νομίζω ότι είναι καν alt. rock και μάλλον easy-listening ή pop θα τους έλεγα.

Αυτά. Θα γράψω και γω τις εντυπώσεις μου μόλις τους ακούσω...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:Lucky Jim - Our Troubles End Tonight
« Απάντηση #2 στις: 16/09/04, 10:02 »
Θα σταθώ λιγάκι στο "επιτηδευμένο στυλ της τελευταίας δεκαετίας"... Θα συμφωνήσω για τους τελευταίους (ορισμός των 'γκιόζηδων), αλλά διαφωνώ με τους τρεις πρώτους. Ίσως να'ναι μόδα, αλλά δεν νομίζω να'ναι η μουσική τους 'δήθεν'(ειδικά οι Hives). Όσο για τους Keane, δεν νομίζω ότι είναι καν alt. rock και μάλλον easy-listening ή pop θα τους έλεγα.

Χμ, εγώ δεν το έθεσα σωστά... Αυτούς (Hives κλπ) τους είχα στις εξαιρέσεις :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 13:30
από swollen
2 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/09, 08:01
από indie-anos laternative
1 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 04:26
από dead_men_walking
2 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 22:23
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/13, 11:32
από warship
13 Απαντήσεις
5233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/13, 01:09
από Stel Andre
3 Απαντήσεις
1703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/20, 20:22
από panixgr