Αποστολέας Θέμα: ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ  (Αναγνώστηκε 71593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #50 στις: 19/10/03, 12:38 »
  Ε πως δεν μπορώ να συγκρίνω τον Bach με τον Μπιθικώτση ; Ο Bach έχει γράψει παγκόσμια ιστορία , ήταν από τους μεγαλύτερους συνθέτες όλων των εποχών, ο Μπιθικώτσης καραγκιοζοσυνθέτης ήταν (μπροστά στον Bach τουλάχιστον  ;) ). Διαφέρει το αντικειμενικά ορθό από αυτό που σου αρέσει. Και για να στο πω ευθέως, όσον αφορά σε Αλκίνοο/Κότσιρα :

     Σύνθεση : 1 - 0
     Στίχος : 1 - 0
     Φωνή : 1 - 0 (προσωπική άποψη).
     Επιλογές που έχουν κάνει : 1 - 0

 Άρα σύνολο 4 - 0 ;)

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #51 στις: 19/10/03, 12:51 »
 Ε πως δεν μπορώ να συγκρίνω τον Bach με τον Μπιθικώτση ; Ο Bach έχει γράψει παγκόσμια ιστορία , ήταν από τους μεγαλύτερους συνθέτες όλων των εποχών, ο Μπιθικώτσης καραγκιοζοσυνθέτης ήταν (μπροστά στον Bach τουλάχιστον  ;) ).

1ον)Εμμ...ο Μπιθικωτσης ηταν τραγουδιστης καλο μου παιδι ::) ::)
2ον)Ποσώς με ενδιαφερει η ιστορια του Μπαχ αν εμενα στην ψυχη μου μου μιλαει καλυτερα ο Μπιθικωτσης.
3ον)Δε συγκρινουμε μια αγκιναρα με ενα πεπονι.
4ον)Την περιοδο που ο Μπαχ μεγαλουργησε και εμεινε κατοπιν στην ιστορια οι συνθηκες ηταν τετοιες εδω που μονο για μουσικη καλλιεργεια και παιδεια δε μπορουμε να μιλαμε.
5ον)Δεν αμφισβητω με τιποτα τη μουσικη αξια του Μπαχ(φανταζομαι να μιλαμε για τον ιδιο Μπαχ , γιατι υπηρχαν πολλοι Μπαχ), αλλα δεν αμφισβητω με τιποτα επισης τη μουσικη αξια του Χατζιδακη ή του Θεοδωρακη οι οποιοι μεγαλουργησαν μουσικα.
Εχει τυχει να παιξεις καποιο απο τα κομματια τους για να καταλαβεις γιατι ακριβως ειναι μεγαλοι;;


Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #52 στις: 19/10/03, 13:25 »


1ον : Απ' ότι γνωρίζω ο Μπιθικώτσης ξεκίνησε ως συνθέτης, έτσι δεν είναι ; Δεν είμαι και τελείως άσχετος ..  :P

3ον : Οπότε δεν σύγκρινα πεπόνια με αγκινάρες.

2ον : Το "μιλάει στην ψυχή μου" είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και γι αυτό σημείωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου ότι διαφέρει το "μου αρέσει" από το αντικειμενικά ορθό. Άρα πάνω σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να σε πείσω.

4ον : Δεν βλέπω το λόγο της σύγκρισης του "εδώ" και του "εκεί". Δεν είπα ότι και εδώ δεν θα μπορούσε να αναδειχθεί κάποιος μεγάλος συνθέτης αν οι συνθήκες ήταν καλύτερες, είπα απλά ότι ο Μπαχ ήταν από τους μεγαλυτερους συνθέτες όλων των εποχών. Δεν πρόσβαλλα το "ελληνικό έθνος και την ύψιστη κουλτούρα μας"  ::) :P

5ον : Δεν αμφισβήτησα τη μουσική αξία κανενός, απλά τόνισα τη μουσική αξία του συγκεκριμένου καλλιτέχνη. Όταν έχει επινοήσει, αναπτύξει και εφαρμόσει πρώτος ολόκληρα κεφάλαια στην τέχνη της μουσικής (βλ. αντιστίξεις, φούγκες κλπ) πιστεύω ότι σου αξίζει μια "ιδιαίτερη μεταχείρηση" (με την καλή έννοια) σε σχέση με αυτούς που απλώς εφαρμόζουν το έργο σου σήμερα.


Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #53 στις: 19/10/03, 17:59 »
Πρώτα πρώτα ,πριν αναφερθεί κάποιος τόσο απόλυτα για ένα θέμα ,θα πρέπει πρώτα να ξέρει καλά γιατί μιλάει.Ο Μπιθικώτσης ξεκίνησε και μεγαλούργησε σαν τργουδιστής απο την δεκαετία το '50.Τραγούδησε στην αρχή ρεμπέτικα παίζοντας και πολύ καλό μπουζούκι ,μετά Χατζιδάκη ,Θεοδωράκη κ.λ.π Αργότερα έγραψε και δικά του τραγούδια ,τα οποία δεν ήταν και αριστουργήματα ,όμως συγκαταλέγονται σε πολύ καλό επίπεδο .Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερα ,ούτε είναι χρήσιμες παρομοιώσεις και συγκρίσεις ,ιδίως ότα αυτές είναι άλλου είδους και περιεχομένου .

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #54 στις: 19/10/03, 18:53 »
   Θοδωρή σύγκρινα και τους δύο ως συνθέτες και πιστεύω ότι ήμουν αρκετά δίκαιος, αφού κι εσύ συμφωνείς ότι "δεν ήταν και αριστουργήματα" τα τραγούδια του Μπιθικώτση.
   Δεύτερον, πώς κρίνεις ότι ήμουν "τόσο απόλυτος" και ότι "δεν ξέρω για τι μιλάω"; Οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί δεν μπορούν να λειτουργήσουν σαν επιχειρήματα, παρά μόνο για να δημιουργήσουν εντυπώσεις του τύπου "εγώ ξέρω για τι μιλάω κι εσύ όχι". Το παραβλέπω ωστόσο γιατί πιστεύω ότι λέχθηκε περισσότερο σαν στερεότυπη έκφραση κι όχι με σκοπό να υποβιβάσει την αξία της γνώμης μου.
   Και τρίτον η άρνηση να συγκρίνεις κάτι είναι πολλές φορές τόσο δογματική και ανόητη που καταντάει χειρότερη κι από μία ανούσια σύγκριση. Οπότε προτιμάω να είμαι αυτός που θα συγκρίνει και ίσως κάνει λάθος, παρά αυτός που θα καταφύγει στην κλισέ-κουλτουριάρικη τακτική του "δεν συγκρίνω μήλα με αχλάδια γιατί η φύση τους δεν επιτρέπει συγκρίσεις". Ε τότε να μη συγκρίνουμε τίποτα ρε παιδιά, να τα θεωρούμε όλα ωραία, διαφορετικά μεταξύ τους και ωστόσο τόσο όμορφα !! (εισάγετε μπόλικη δόση κουλτουρο-ρομαντικής σάλτσας ακριβώς εδώ). Η σύγκριση είναι στη φύση του ανθρώπου, εγώ αυτό ξέρω. Μου αρέσει αυτή η κοπέλα έναντι της άλλης. Μου αρέσει η μπριζόλα και σιχαίνομαι τον αρακά. Ε πώς να το κάνουμε, αυτός ο μουσικός είναι καλύτερος από τον άλλο. Έχει πιο πολλές γνώσεις, πιο καλή τεχνική, έχει κάνει καινοτομίες, είναι πιο πρωτότυπος. Αυτά είναι στοιχεία τα οποία είναι εκ φύσεως "απόλυτα". Δεν είμαι εγώ απόλυτος που τα αναφέρω. Να μου πεις ότι ο τάδε έχει καλύτερο ηχόχρωμα φωνής από τον άλλο, να σου πω εδώ ΟΝΤΩΣ τα στοιχεία δεν είναι συγκρίσιμα, γιατί είναι θέμα γούστου πλέον. Αλλά μερικά πράγματα είναι και θα παραμείνουν για πάντα αντικειμενικά.
   Επειδή διαβάζω ξανά την απάντηση και το ύφος μου φαίνεται επιθετικό και τείνει να γίνει προσβλητικό σε ορισμένα σημεία συγχωρέστε με. :) Απλώς το κείμενο δεν αποδίδει πάντα ακριβώς το ύφος σου, όσο λέω είναι με φιλοσοφική διάθεση :)

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #55 στις: 30/10/03, 02:42 »
Για να επανελθω σε αυτα που ειχα γραψει προ καιρου λοιπον, και μια και το ειχα υποσχεθει... η πρεμιερα Γιαννη - Αλεξιου ειναι την Πεμπτη 6.11 τελικα και επισημα!

Το μαγαζι λεγεται Βοτανικος (πρωην Πυλη) και βρισκεται στην Ιερα Οδο...

Σημερα το πρωι ειδα και την πρωτη αφισα... στην παραλιακη ακριβως εξω απο το παλιο αεροδρομιο... Πολυ καλη!!! :D Χαιρομαι που θα την βλεπω καθε πρωι πηγαινοντας στη δουλεια να μου φτιαχνει το κεφι... ;) ;D

Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #56 στις: 30/10/03, 02:46 »
Σας παραθετω και την ανακοινωση απο το site του Γιαννη με ολες τις λεπτομερειες... ;)



ΓΙΑ 60 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Μια σημαντική συνάντηση φιλοδοξεί να σφραγίσει το φετινό μουσικό χειμώνα σε ένα χώρο που ανακατασκευάσθηκε προκειμένου να ανταποκριθεί στις ανάγκες του ξεχωριστού  αυτού γεγονότος.

Η Χάρις Αλεξίου συναντάται με τον Γιάννη Κότσιρα στη σκηνή του Βοτανικού , δημιουργούν ένα πρόγραμμα που εκτός από τις σημαντικότερες στιγμές του προσωπικού τους ρεπερτορίου φιλοδοξεί να αναδείξει με τον καλύτερο τρόπο τη μεταξύ τους χημεία .

Σημαντικές ερμηνευτικές στιγμές , το λαϊκό τραγούδι στις καλύτερες αναφορές  του και διάθεση  γενναιόδωρης ψυχαγωγίας είναι τα υλικά με  τα οποία διαμορφώνεται το πρόγραμμα του Βοτανικού.

Η Χάρις Αλεξίου συνδυάζει τις φετινές της εμφανίσεις με την κυκλοφορία του καινούργιου της αλμπουμ «Ως την άκρη του ουρανού σου» ενώ με την πρόσκληση στον Γιάννη Κότσιρα εκδηλώνει την επιθυμία της να συνεργασθεί με τον κορυφαίο εκπρόσωπο της νεώτερης γενιάς των ερμηνευτών απευθύνοντας από κοινού μια σύγχρονη πρόταση ψυχαγωγίας.

Η Χάρις Αλεξίου και ο Γιάννης Κότσιρας στη μεγαλύτερη διάρκεια του προγράμματος, τραγουδούν μαζί και προσθέτουν σε αγαπημένα τραγούδια με την κοινή τους ερμηνεία.

Τρεις  φωνές συμπληρώνουν το πρόγραμμα του Βοτανικού : η Τάνια Νασιμπιάν, η Ζωή Παπαδοπούλου, ο Στάθης Γιαννακόπουλος.

Η ενορχήστρωση ανήκει στους Νίκο Ζέρβα και Ντίνο Γεωργούντζο οι οποίοι έχουν και την ευθύνη της ορχήστρας επί σκηνής (πλήκτρα – πιάνο).

Οι υπόλοιποι μουσικοί είναι : Γιάννης Σπάθας : κιθάρες, Χρήστος Περτσινίδης : κιθάρες, Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος : μπάσο, Γρηγόρης Συντρίδης : τύμπανα, Τάκης Βασιλείου  : κρουστά, Θάνος Γκιουλετζής : βιολί, Δημήτρης Μαργιολάς : μπουζούκι, Τάσος Νάνος : μπουζούκι

Ο Βοτανικός σχεδιάσθηκε και ανακατασκευάσθηκε από τον αρχιτέκτονα Τάσο Ζέπο. Η ηχητική επιμέλεια ανήκει στους Παύλο Σαπουντζή, Άρη Κουντούρη και Γιώργο Ρουπάκα. Η επιμέλεια του σκηνικού χώρου και του φωτισμού ανήκει στον Αlain Lonchampt.

ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ                                                

Ιερά Οδός 72                                                      

Τηλ. Κρατήσεων: 210-3473835 και 3473914    

Ώρα έναρξης: 10.30 μ.μ.

Πέμπτη – Παρασκευή – Σάββατο / 9.00 μ.μ Κυριακή
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #57 στις: 04/11/03, 03:08 »
Αλλαξε η ημερομηνια εναρξης... :-\

Τελικα ξεκινανε την αλλη Πεμπτη, 13.11...

Τωρα θα πρεπει περιμενω μια ακομα εβδομαδα... :'(

Αξιζει ομως... ;) ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #58 στις: 04/11/03, 15:11 »
Αλλαξε η ημερομηνια εναρξης... :-\

Τελικα ξεκινανε την αλλη Πεμπτη, 13.11...

Τωρα θα πρεπει περιμενω μια ακομα εβδομαδα... :'(

Αξιζει ομως... ;) ;D

Χμμμ...για τον Αλκινοο αξιζει περισσοτερο!!!! ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #59 στις: 04/11/03, 20:51 »
Χμμμ...για τον Αλκινοο αξιζει περισσοτερο!!!! ;D ;D :P

Βρε Σωτηρη μου... λες να τα αφηνα τα πραγματα στην τυχη...? Ολα κανονισμενα τα εχω:

Πεμπτη, Κυριακη - Γιαννης
Παρασκευη, Σαββατο - Αλκινοος

Εμ, τι ειμαστε δηλαδη.... τιποτα... ερασιτεχνες...? ;) ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/03, 21:05 από Steph »
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #60 στις: 16/11/03, 12:50 »
Το προγραμμα ξεκινησε! 8)

Πηγα στην πρεμιερα και ητανε καταπληκτικα... :)

Πρωτα βγαινουν τα νεα παιδια και λενε τραγουδια σε διαφορους συνδυασμους...

Μετα η Χαρουλα και ο Γιαννης μαζι για λιγο... Στη συνεχεια ο Γιαννης μονος του... και λεει ξανα και την Αλεξανδρεια που μας ειχε λειψει πολυ γιατι το καλοκαιρι δεν την ελεγε! Επισης λεει και το Να'φευγα που μου ειχε λειψει παρα πολυ γιατι ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου τραγουδια!

Μετα βγαινει η Χαρουλα μονη της και λεει και πολλα απο τα καινουργια της τραγουδια...

Στη συνεχεια - αν θυμαμαι καλα, μπορει και να τα μπερδευω λιγο γιατι το προγραμμα ητανε παρα πολυ μεγαλο - ξαναβγαινουν για λιγο τα παιδια, μετα οι δυο τους, παλι ο καθενας χωρια και στο τελος το λαικο μερος του προγραμματος.

Αυτο που μου αρεσε παρα πολυ ειναι η χημεια των δυο πανω στη σκηνη... ταιριαζανε απολυτα και φαινοντουσαν και οι δυο καταχαρουμενοι που τραγουδουσανε μαζι...

Στον κοσμο διεκρινα και τον Μπαση και τον Μητροπανο οι οποιοι φαινονταν να το καταδιασκεδαζουν...

Το προγραμμα, οπως ειπα, κρατησε μεχρι πολυ αργα, αλλα δεν ηταν καθολου κουραστικο... Πρεπει να τελειωσανε κατα τις 3.30 - 3.45... δεν θυμαμαι καλα, αλλα θυμαμαι σιγουρα οτι απο το καμαρινι του Γιαννη εφυγα στις 5...!!!

Την αλλη μερα πηγα δουλεια με 45 λεπτα υπνο... ::) αλλα δεν με ενοχλησε καθολου το γεγονος αυτο... ;)

Ακουσα απο εγκυρη πηγη οτι σκεφτονται να το μικρυνουν λιγο γιατι δεν θελουν να κουραζεται ο κοσμος, αλλα εμεις τους διαβεβαιωσαμε οτι δεν εχουμε κανενα προβλημα να μεινει οπως ειναι! ;) ;D

Α, ο χωρος ειναι τεραστιος... και οι ανθρωποι που δουλευουν εκει ευγενεστατοι... απο την πορτα μεχρι τα καμαρινια... το τονιζω γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο να μην δημιουργουνται εντασεις για κανενα λογο...

Γενικα εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις και με ενα μεγαλο χαμογελο στο προσωπο μου...  ;D και ειμαι σιγουρη οτι θα περασω αρκετα βραδια εκει μεσα φετος τον χειμωνα! ;) :D


Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #61 στις: 07/12/03, 03:57 »
Και τα νεοτερα...

Στις 15.12 θα κυκλοφορησει τελικα το dvd απο την συναυλια του Γιαννη στη Νικαια...

Και τα ακομα καλυτερα νεα: θα περιεχει μεσα και ενα cd single με λιγα τραγουδια, αναμεσα στα οποια και Τα Ησυχα Βραδια και το Τι Τραγουδι να σου Πω, τα οποια παιζουν σε αποκλειστικοτητα αυτες τις μερες ο μελωδια και ο σταθμος 101.3...

Καταπληκτικο..... ;D ;D ;D

Λεπτομερειες μολις το παρω στα χερια μου.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/03, 01:05 από Steph »
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #62 στις: 30/12/03, 03:28 »
Αψογο το dvd...! :)

Εχει σχεδον ολη τη συναυλια απο το Κατρακειο... λειπουν μονο λιγα κομματια που επρεπε να κοπουν για να χωρεσει να γραφτει ολη σε ενα δισκο σε διπλο χρονο...

Εχει επισης την απονομη του World Music Award που εγινε στον Γιαννη στο Μονακο για τις περισσοτερες πωλησεις φετος ατην ελλαδα...

Εχει και ενα σωρο βιντεο κλιπς του Γιαννη, τα δυο καινουργια απο το Ξυλινο Αλογακι (Εγω δεν σε Κατηγορω & Θα Ρωτησω τα Τραγουδια) αλλα και πολλα αλλα παλιοτερα...

Και.... εχει φυσικα και το cdακι με 5 τραγουδια σε live εκτελεση απο τη συναυλια... 3 απο το Ξυλινο Αλογακι (Ξεπεσμενος Αγγελος, Εγω δεν σε Κατηγορω & Τα Μικροβια), το Τι Τραγουδι να σου Πω και Τα Ησυχα Βραδια σε απιστευτες εκτελεσεις, οπως μονο ο Γιαννης ξερει... ;)

Και φυσικα... αν κοιταξετε πολυ καλα εκει μεσα στο πληθος της συναυλιας... καπου εκει... μπροστα... κοντα στον γιαννη αλλα διακριτικα... ειμαι κι εγω και τραγουδαω μαζι του σιγα σιγα.... ;) ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #63 στις: 20/02/04, 01:38 »
'Η επιτυχια συνεχιζεται...'

Ο Γιαννης και η Χαρουλα ανακοινωσαν παραταση στον Βοτανικο μεχρι τα τελη Μαρτιου... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος dopethrone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • I went to God just to see and I was looking at me!
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #64 στις: 02/03/04, 15:11 »
Δεν μπορω να καταλάβω πως βάζετε τον Κότσιρα δίπλα στον Αλκίνοο.Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη και το τονίζω για να μην αρχισουν να κραζουν ορισμένοι ειναι οτι ο Αλκίνοος ειναι καλλιτέχνης με όλη την σημασία της λέξης.Τον Κότσιρα τον θεωρώ άφωνο.Κατανοώ οτι μπορει να αρέσουν τα τραγούδια του αλλά τη φωνή του???Με τίποτα.
THERE'S NOT MUCH LEFT TO LOVE
TOO TIRED TODAY TO HATE

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #65 στις: 02/03/04, 15:43 »
Φωνη 0-0
Συμνθεση 0-0
Στιχος 0-0
Εμφανιση 0-0
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #66 στις: 02/03/04, 18:11 »

Να και μια εναλλακτική πρόταση... :P ;D
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος dead_angel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα δίπλα σου θα υπάρχει ένας άγγελος...
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #67 στις: 03/03/04, 02:09 »
Veron...oi στιχοι που εμφανιζονται κατω απ' το μηνυμα σου βασικα κατι μου θυμιζουνε...μπορεις να μου πεις απο που ειναι?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #68 στις: 03/03/04, 08:57 »
Veron...oi στιχοι που εμφανιζονται κατω απ' το μηνυμα σου βασικα κατι μου θυμιζουνε...μπορεις να μου πεις απο που ειναι?

Ειναι το ποίημα του καβαδία , Φατα Μοργκανα, μελοποιημένο από τη Μαρίζα Κωχ.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #69 στις: 03/03/04, 13:16 »

Νομίζω ο Έρεβος σε κάλυψε πλήρως!!  ;D ;D
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #70 στις: 07/03/04, 03:04 »
Εγω παντως δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει αυτη η ταση για διαρκεις συγκρισεις...

Το thread ετουτο ξεκινησε απλα γιατι καποιοι απο εμας αγαπουν τις φωνες και τα τραγουδια και του Γιαννη και του Αλκινοου... Δεν βλεπω το λογο να πρεπει να βαθμολογουμε και να αποφασιζουμε ποιος ειναι ο 'καλυτερος'...

Οπως εχει πει και ο Γιαννης σε καποια συνεντευξη του, δεν τον ενδιαφερει να... 'κερδισει' κανεναν... χωρος υπαρχει για ολους τους τραγουδιστες και ο σκοπος ειναι να συμμετεχουν σε αυτον τον χωρο και οχι να ανταγωνιζονται... προσωπικα, οτιδηποτε αλλο μου φαινεται καπως ανωριμο και ανουσιο... προσωπικη αποψη φυσικα... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #71 στις: 21/04/04, 02:14 »
Καλε, που χαθηκα...???
Κατι με τη δουλεια, κατι που δεν μπορουσα να μπω τοσο καιρο...
Τα νεοτερα:

Λοιπον, ο Βοτανικος τελειωσε... :-\ και ηδη μας λειπει...

Στο μεταξυ ο Γιαννης τραγουδησε και το τραγουδι της φλογας για τους Ολυμπιακους... το λεει και στην ελληνικη και στην αγγλικη εκδοχη του, με στιχους της Λινας Νικολακοπουλου στο ελληνικο.

Και τωρα, σε αναμονη για τις καλοκαιρινες συναυλιες, οι οποιες δεν νομιζω να ειναι πολλες φετος...

Στο μεταξυ, ανακοινωθηκαν οι ημερομηνιες για τις συναυλιες του Γιαννη με την Χ.Αλεξιου στην Αμερικη - 5 συνολικα! Παραθετω την ανακοινωση απο το site του:

Ολοκληρώνοντας έναν απόλυτα επιτυχημένο κύκλο εμφανίσεων στον «Βοτανικό», ο Γιάννης Κότσιρας και η Χάρις Αλεξίου θα βρεθούν στην Αμερική, όπου θα δώσουν πέντε μεγάλες συναυλίες.

Το πρόγραμμα αυτών των εμφανίσεων έχει ως εξής:

7 Μαΐου Τορόντο - Roy Thomson Hall

8 Μαΐου Σικάγο - Chicago Theater

9 Μαΐου Μόντρεαλ - Place Des Arts

13 Μαΐου Νέα Υόρκη - City Center

14 Μαΐου Βοστόνη - Schubert Theater

Πέντε συναυλίες, πέντε μοναδικές ευκαιρίες για τους Έλληνες -και όχι μόνο- του εξωτερικού, που πάντα αδημονούν για να δουν και να ακούσουν από κοντά τους αγαπημένους τους τραγουδιστές.


Επισης, η ανακοινωση για το τραγουδι της φλογας που προανεφερα:

PASS THE FLAME, ΝΑ ΤΟ ΦΩΣ.

Το τραγούδι της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑΣ ΑΘΗΝΑ 2004

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ

TREVOR HORN, LOL CREME,

Ελληνικοί στίχοι: ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑKΟΠΟΥΛΟΥ

Η πρώτη παγκόσμια Λαμπαδηδρομία στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων με σύνθημα “Η φλόγα μας ενώνει τον κόσμο” έχει, όπως κάθε λαμπαδηδρομία το δικό της τραγούδι.

Το τραγούδι Pass The Flame, εκδίδεται από την EMI, αδειούχο της ΑΘΗΝΑ 2004. Το CD single, με τις τρεις εκδοχές του τραγουδιού (αγγλικός στίχος, ελληνικός στίχος, instrumental), κυκλοφόρησε στις 30 Μαρτίου 2004 σε όλο τον κόσμο.

 Το Pass The Flame έχει γράψει ο διάσημος συνθέτης και παραγωγός, Trevor Horn, που έχει συνδέσει το όνομά του με τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες (Paul Mc Cartney, Bryan Ferry, Pet Shop Boys, Cher, Art of Noise κ.α) σ’ όλο τον κόσμο και απέσπασε φέτος το βραβείο του Παραγωγού της χρονιάς στα Music Wοrld Awards, σε συνεργασία με τον Lol Creme. Τους ελληνικούς στίχους έχει γράψει η Λίνα Νικολακοπούλου. Και στις δύο γλώσσες το τραγούδι ερμηνεύει ο Γιάννης Κότσιρας.

Η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο “Sarmwest”  που ηχογραφεί ο Trevor Horn στο Λονδίνο. Στα φωνητικά συμμετέχουν γνωστοί τραγουδιστές από διάφορες χώρες του κόσμου αντανακλώντας το πνεύμα της παγκόσμιας Λαμπαδηδρομίας.

Το Pass The Flame ως ύμνος της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας ΑΘΗΝΑ 2004 αντανακλά τις αξίες της και αποτελεί τον πολιτισμικό φορέα αυτών στο γύρο του κόσμου.

Η φλόγα θα φωτίσει τους 54 νομούς της χώρας και 33 πόλεις στις 5 ηπείρους.

Το Pass The Flame με τη φωνή του Γιάννη Κότσιρα θα την συνοδέψει στο παγκόσμιο ταξίδι της.


Και θα επιστρεψω μολις υπαρξουν νεοτερα... ;)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #72 στις: 10/05/04, 02:35 »
Και ενω ο Γιαννης περιοδευει στην... απεναντι οχθη του ωκεανου... ::)... απο εδω μαθαινουμε οτι στις καλοκαιρινες συναυλιες του, θα ειναι μαζι του ο Ζακ Στεφανου...! Προσωπικα, ανυπομονω... πιστευω οτι θα ειναι καταπληκτικη η συνεργασια... ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #73 στις: 10/05/04, 02:44 »
το τραγουδι της ολυμπιαδας ειναι χαλια μπαλια παντως
ντροπη
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΓΙΑΝΝΗΣ-ΑΛΚΙΝΟΟΣ
« Απάντηση #74 στις: 22/05/04, 02:14 »
Μολις πληροφορηθηκα οτι αναμεσα στους μουσικους του Γιαννη θα ειναι και ο Βαγγελης Μαχαιρας στο μπουζουκι...
Επιτελους!!! η επιστροφη που περιμεναμε... ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 23:14
από kixem
1 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/06, 21:04
από FSL
17 Απαντήσεις
9160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/05, 16:41
από marinos21
3 Απαντήσεις
6679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:01
από rajah
0 Απαντήσεις
2066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 17:26
από johnakos79
10 Απαντήσεις
4721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 19:16
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:25
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 00:46
από Mrs Brightside
8 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 14:32
από gkou
0 Απαντήσεις
2289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 23:56
από Dagoth