Αποστολέας Θέμα: Εφαρμογή νόμων  (Αναγνώστηκε 12836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Εφαρμογή νόμων
« στις: 19/02/07, 13:38 »
Στην Ελλάδα λέμε οτι υπάρχουν νόμοι και δεν εφαρμόζονται. Πολλοί λένε οτι γι'αυτό δεν υπάρχει πρόοδος, άλλοι λένε οτι οι νόμοι είναι υπερβολικοί και ο καθένας είναι ώριμος να κάνει το σωστό, και δε χρειάζονται νόμοι. Στο εξωτερικό οι νόμοι εφαρμόζονται κατά γράμμα. Εσείς ποιό από τα 2  πιστεύετε οτι πρέπει να εφαρμόζεται?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #1 στις: 19/02/07, 15:46 »
Βασικα εδω ισχυει μονο ο νομος του εαυτου μας. Ολοι οι νομοι ειναι φτιαγμενοι για τους αλλους, ομως στην δικη μας περιπτωση, παντα μπορουμε να κανουμε μια εξαιρεση ( βρισκοντας παντα και την αντιστοιχα εμπνευσμενη δικαιολογια ).
Ειμαι υπερ της τηρησης των νομων, οσο και αν μερικες φορες αυτο ειναι περιοριστικο ( ή οσο και αν με "ποναει" για ο,τι παραβασεις εχω κανει και θα κανω κατα καιρους :) )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #2 στις: 19/02/07, 18:05 »
υπαρχουν και νομοι που ειναι τελειως τρελοι κυριως στο εξωτερικο....αν το ψαξεις θα σου βγουν τα ματια....παντως πολλες φορες οι νομοι πετυχαινουν το αντιθετο απο αυτο θελαν οταν θεσπιστηκαν.
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #3 στις: 19/02/07, 18:15 »
απολυτοι νομοι δεν υπαρχουν για μενα. Ουτε απολυτες αληθειες η απολυτα ψεμματα. Απολυτα ενοχοι η απολυτα αθωοι. Ετσι και η εφαρμογη τους πιστευω οτι δεν μπορει να ειναι απολυτη. Ειμαι υπερ της εφαρμογης των νομων για την διασφαλιση της δικαιοσυνης παντα στα πλαισια που οριζει η λογικη και ο ανθρωπισμος. Και φυσικα στο επιλογες - ευθυνες.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #4 στις: 19/02/07, 18:34 »
Είμαι υπέρ της ύπαρξης των νόμων, όχι εξαντλητικών αλλά ανάλογων της κάθε πράξης.

Στο εξωτερικό οι νόμοι τηρούνται όχι λόγω ευσυνειδησίας, αλλά γιατί υπάρχει η βεβαιότητα της τιμωρίας. Πέτα ένα χαρτάκι κάτω και κάποιος θα έρθει να σου χτυπήσει τον ώμο "Συγνώμη, κύριε, κάτι σας έπεσε".

Και μετά έρχονται Ελλάδα και ξεσαλώνουν και εκείνοι. Είχα πετύχει ομάδα Γερμανών στο κέντρο της Αθήνας, όπου μια Γερμανιδούλα έκανε στριπτιζ μπροστά στον τσολιά για να δει αν θα κουνηθεί. Θα το έκανε στην Αγγλία αυτό; Ή στη χώρα της; Και το μπατσόπουλο ήταν παρακάτω και δε μιλούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/07, 18:38 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #5 στις: 19/02/07, 18:56 »
Γιατι κανενας δεν ασχοληθηκε με το περιεχομενο των νομων?

Φυσικα για να υπαρξει μια οργανωμενη κοινωνια πρεπει να υπαρχουν νομοι, η προϋποθεσεις που πρεπει να τηρουνται. Αλλα εαν υπαρχουν νομοι οπως σε μας τοτε εαν καποιος νομος παραβιαζει ενα δικαιωμα ανθρωπυ η εαν ενας νομος ειναι λιγο πολυ παραογος τοτε πρεπει να τηρειται αυστηρα? Η τηρηση του νομου δεν εξαρταται απο το περιεχομενο του?

Οντως ισχυει στην ελλαδα αυτο που λεει ο φρεε, βεβαια αυτο δεν ειναι λογος για επιβολη σκληροτερων νομων. Ο σκληρος νομος ευκολα παραβιαζεται
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #6 στις: 19/02/07, 20:36 »
Κ βεβαια παιζει ρολο το κατα ποσο οι νομοι λυγιζουν υπο το βαρος πουγγιου με τα φραγκα...
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #7 στις: 19/02/07, 21:35 »
Αν οι νόμοι ισχύουν το ίδιο για όλους τοτε φυσικά και είμαι υπέρ.....Αλλα ποτε δεν γινεται στην πράξη... Κανόνικα επρεπε ακριβώς ότι ορίζει ο νόμος να γίνεται, και οι ποινες να ήταν οι ίδιες για όλους, ούτε περισσοτερες, ούτε λιγότερες.... Μερικοι νομοι βέβαια είναι αρκετα υπερβολικοί, αλλά οι βασικοί σιγούρα είναι απαραίτητοι σε καθε κοινωνια

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #8 στις: 19/02/07, 21:41 »
Είμαι υπέρ της ύπαρξης των νόμων, όχι εξαντλητικών αλλά ανάλογων της κάθε πράξης.

Στο εξωτερικό οι νόμοι τηρούνται όχι λόγω ευσυνειδησίας, αλλά γιατί υπάρχει η βεβαιότητα της τιμωρίας. Πέτα ένα χαρτάκι κάτω και κάποιος θα έρθει να σου χτυπήσει τον ώμο "Συγνώμη, κύριε, κάτι σας έπεσε".

Και μετά έρχονται Ελλάδα και ξεσαλώνουν και εκείνοι. Είχα πετύχει ομάδα Γερμανών στο κέντρο της Αθήνας, όπου μια Γερμανιδούλα έκανε στριπτιζ μπροστά στον τσολιά για να δει αν θα κουνηθεί. Θα το έκανε στην Αγγλία αυτό; Ή στη χώρα της; Και το μπατσόπουλο ήταν παρακάτω και δε μιλούσε.
Λες να γινω τσολιας?? Ειχα παει προσφατα στο Παρισι και τρωγαμε στο Μακντοναλντς....παμε να φυγουμε και ερχεται μια οικογενεια μαυρων που περιμενε να φυγουμε οτι ξεχασαμε να αδειασουμε το δισκο μας...στην Ελλαδα ποιος αδειαζει το δισκο του? Ειναι λοιπον και θεμα νοοτροπιας του καθε εθνους...
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #9 στις: 20/02/07, 03:34 »
     Πρωτα σωστη παιδεια και μετα νομοι χωρις παραθυρακια και εξαιρεσεις που να εφαρμοζονται

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #10 στις: 20/02/07, 09:51 »
Εγω πανω σε αυτο το θεμα ειμαι υπερ της επιβολης του νομου.Γενικα πιστευω οτι χρειαζεται ιδιως στην Ελλαδα που για μενα ειναι η χωρα της ασυδοσιας και της αναξιοκρατιας.Χαρακτηριστικο παραδειγμα για μενα ειναι η μερα που τρακαρα με το μηχανακι πριν περιπου 7 χρονια απο μια οδηγο η οποια ενω μιλουσε στο κινητο παραβιασε ενα τεραστιο STOP.Eγω δοξα το Θεο..τηρωντας τον "νομο" της δικης μου υγειας αλλα και το νομο του ΚΟΚ φοραγα κρανος και δεν χτυπησα.Αμα υποθεσουμε ομως οτι ημουν ενας τρελος 16αρης χωρις κρανος με πειραγμενο παπι τωρα θα μουν νεκρος.Βεβαια τπτ απο ολα αυτα γενικα δεν θα συνεβαινε αν η κυρια(ο Θεος να την κανει κυρια) δεν μιλαγε στο κινητο και δεν παραβιαζε σηματα.Υπαρχουν και αλλα παραδειγματα που βλεπω και εξοργιζομαι..οπως το να πεταει κανεις κατω σκουπιδια..να μιλαει στο κινητο οταν οδηγαει το οποιο ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ πραξη κατ εμε γιατι η οδηγηση ειναι μια μεγαλη ευθυνη και αλλα απειρα παραδειγματα που ολοι μας τα εχουμε δει.Κ το χειροτερο...αμα πεις κατι σε καποιον το πιθανοτερο ειναι οτι θα γυρισει να σου την πει κιολας.Ελλας το μεγαλειο σου...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #11 στις: 20/02/07, 11:35 »
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η ατιμωρησία. Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι ίδιοι οι νομοθέτες είναι οι πρώτοι καταπατητές των νόμων τους!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #12 στις: 20/02/07, 13:11 »
Παιδιά, πιστεύω ότι οι νόμοι είναι νόμοι και υποχρεούμαστε να τους σεβόμαστε και να τους τηρούμε όλοι. Όσο σκληροί και να είναι, δεν παύουν να είναι νόμοι.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #13 στις: 21/02/07, 14:13 »
απολυτοι νομοι δεν υπαρχουν για μενα. Ουτε απολυτες αληθειες η απολυτα ψεμματα. Απολυτα ενοχοι η απολυτα αθωοι. Ετσι και η εφαρμογη τους πιστευω οτι δεν μπορει να ειναι απολυτη. Ειμαι υπερ της εφαρμογης των νομων για την διασφαλιση της δικαιοσυνης παντα στα πλαισια που οριζει η λογικη και ο ανθρωπισμος. Και φυσικα στο επιλογες - ευθυνες.
δεν ειναι απολυτοι οι νομοι?? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
η εννοια της απολυτοτητας ειναι...
οταν λες η εφαρμογη τους δεν μπορει να ειναι απολυτη τι εννοεις?να τηρουμε οποιους νομους θελουμε?να κρινουμε και να τηρουμε αυτους που θεωρουμε σωστους?ελεος θα τριζουν τα κοκκαλα των αρχαιων με αυτα που λες...

(ψαξε την εννοια της κοινωνικης συμβιωσης και του δικαιου γιατι μαλλον τα χεις μπερδεμενα στο μυαλο σου)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #14 στις: 21/02/07, 14:18 »
Γιατι κανενας δεν ασχοληθηκε με το περιεχομενο των νομων?

Φυσικα για να υπαρξει μια οργανωμενη κοινωνια πρεπει να υπαρχουν νομοι, η προϋποθεσεις που πρεπει να τηρουνται. Αλλα εαν υπαρχουν νομοι οπως σε μας τοτε εαν καποιος νομος παραβιαζει ενα δικαιωμα ανθρωπυ η εαν ενας νομος ειναι λιγο πολυ παραογος τοτε πρεπει να τηρειται αυστηρα? Η τηρηση του νομου δεν εξαρταται απο το περιεχομενο του?

Οντως ισχυει στην ελλαδα αυτο που λεει ο φρεε, βεβαια αυτο δεν ειναι λογος για επιβολη σκληροτερων νομων. Ο σκληρος νομος ευκολα παραβιαζεται
οταν παραβιαζει ενα δικαιωμα του ανθρωπου σε πρωτη βαση το ''λαθος'' διορθωνεται με ασκηση πιεσης απο τα κομματα της αντιπολιτευσης και φυσικα με τα δικαστηρια και το σ.τ.ε,σε δευτερη φαση με πορειες στους δρομους και επαναστασεις...
οχι ομως οι πολιτες να κρινουν απο μονοι τους και να μην εφαρμοζουν εναν νομο επειδη δεν τους αρεσει!!το περιεχομενο δεν απασχολει τον πολιτη με αυτην την εννοια ρουφους παρα μονο σε μια δευτερη βαση
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #15 στις: 21/02/07, 14:22 »
Δηλαδη ο πολιτης ακουει και υπακουει αυτα που του καθοριζει η βουλη χωρις να εχει δυναμη να κανει τιποτα? :o ??? Δημοκρατια ειναι αυτο? :o
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #16 στις: 21/02/07, 14:29 »
Δηλαδη ο πολιτης ακουει και υπακουει αυτα που του καθοριζει η βουλη χωρις να εχει δυναμη να κανει τιποτα? :o ??? Δημοκρατια ειναι αυτο? :o
φυσικα και οχι δε λεω να μην κανει κατι αλλα οχι να και περιφρονει τους νομους.
να τους σεβεται και οπως δημοκρατικα του επιβληθηκαν ετσι δημοκρατικα να τους πολεμησει.
αλλο κανω μια συδικαλιστικη οργανωση και τους πολεμω και αλλο αποφασιζω ετσι να μην τους εφαρμοζω
ισα ισα το δευτερο δεν μπορεις να το κανεις για πολυ(υφιστασαι κυρωσεις)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #17 στις: 21/02/07, 14:35 »
Αν υπαρχουν νομοι που μου καταστρατηγουν δικαιωματα δεν τους εφαρμοζω

Αν υπαρχουν νομοι που ειναι αδικοι/υπερβολικοι η οτιδηποτε αλλο τοτε τους κρινω και προσπαθω να τους αλλαξω. ΜΕ τον τροπο που ειπες ας πουμε.

Εαν ειναι σωστος τοτε τον εφαρμοζω. Για μενα ετσι παει. Πρωτα πρεπει να πηγαινουν τα ανθρωπινα δικαιωματα και μετα ολα τα αλλα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #18 στις: 21/02/07, 15:23 »
Αν υπαρχουν νομοι που μου καταστρατηγουν δικαιωματα δεν τους εφαρμοζω

Αν υπαρχουν νομοι που ειναι αδικοι/υπερβολικοι η οτιδηποτε αλλο τοτε τους κρινω και προσπαθω να τους αλλαξω. ΜΕ τον τροπο που ειπες ας πουμε.

Εαν ειναι σωστος τοτε τον εφαρμοζω. Για μενα ετσι παει. Πρωτα πρεπει να πηγαινουν τα ανθρωπινα δικαιωματα και μετα ολα τα αλλα.
στο τελευταιο συμφωνω ομως μη ξεχνας οτι η δημοκρατια δεν ειναι ουτε η πλειοψηφια ουτε το αισθημα δικαιου.δημοκρατια=δημοκρατικες διαδικασιες...για να υπαρχει κοινωνικη συνοχη δεν μπορει να ισχυει αυτο:Εαν ειναι σωστος τοτε τον εφαρμοζω.επειδη καταλάβα το σκεπτικο σου και συμφωνω  μαζι σου θελω να σου πω οτι εννοειται οτι θα βγουμε ολοι στους δρομους αν κατι παραβιαζει κατααφωρα τα δικαιωματα μας....παρ'ολα αυτα κατι τετοιο απο μια δημοκρατικη κυβερνηση δε συμβανει και πολυ συχνα(αυτο με τα αει ειναι) και καλο θα ηταν να μην παιρνουμε αποφασεις του τυπου''δε μ'αρεσει ο νομος δεν τον εφαρμοζω''
υπαρχουν και αλλα οργανα πιο πανω(τα ανεφερα) που τα ελεγχουν αυτα(τη συνταγματικοτητα των νομων) και η καταληψη(επανασταση)πρεπει να ναι το εσχατο μεσο
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #19 στις: 21/02/07, 15:36 »
φιλε μου leytonstone...προφανως δεν καταλαβες τι λεω αλλα επειδη σε αυτο το θεμα δεν εχω καμια ορεξη να τσατοποιησω και να αρχισουμε τις μπαρουφες και τις π@Π@roλογιες....θα το αφησω ασχολιαστο....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #20 στις: 21/02/07, 17:40 »
φιλε μου leytonstone...προφανως δεν καταλαβες τι λεω αλλα επειδη σε αυτο το θεμα δεν εχω καμια ορεξη να τσατοποιησω και να αρχισουμε τις μπαρουφες και τις π@Π@roλογιες....θα το αφησω ασχολιαστο....
βρε αγορι μου,λες οτι η εφαρμογη των νομων δεν μπορει να ειναι απολυτη...μπορει και να εννοεις κατι αλλο ομως προφανως αν δεν απαντησεις δεν θα μαθουμε ποτε τι εννοουσες...δλδ αν μας εξηγησεις τι εννοουσες τοτε θα αρχισουμε τις μπαρουφες και τις π@Π@roλογιες?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #21 στις: 21/02/07, 17:54 »
Αν υπαρχουν νομοι που μου καταστρατηγουν δικαιωματα δεν τους εφαρμοζω

Αυτό το επιχείρημα είναι λίγο γενικό.
Όπως καταλαβαίνεις, πρέπει να ορίσεις τι θεωρείς δικαίωμα σου, το οποίο δεν πρέπει να αγγίζει κανένας νόμος.
Και πρέπει να "αποδείξεις" ότι όντως αυτό το δικαίωμα σου δεν πρέπει να πλήττεται από κανένα νόμο.
Κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο όμως, αν εξαιρέσουμε τα κοινώς -και απολύτως- αποδεκτά (π.χ το δικαίωμα σου να ζεις), καθώς κάθε άνθρωπος μπορεί αντιλαμβάνεται διαφορετικά,κάτι που κάποιος άλλος θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #22 στις: 21/02/07, 19:33 »
Αν υπαρχουν νομοι που μου καταστρατηγουν δικαιωματα δεν τους εφαρμοζω

Αυτό το επιχείρημα είναι λίγο γενικό.
Όπως καταλαβαίνεις, πρέπει να ορίσεις τι θεωρείς δικαίωμα σου, το οποίο δεν πρέπει να αγγίζει κανένας νόμος.
Και πρέπει να "αποδείξεις" ότι όντως αυτό το δικαίωμα σου δεν πρέπει να πλήττεται από κανένα νόμο.
Κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο όμως, αν εξαιρέσουμε τα κοινώς -και απολύτως- αποδεκτά (π.χ το δικαίωμα σου να ζεις), καθώς κάθε άνθρωπος μπορεί αντιλαμβάνεται διαφορετικά,κάτι που κάποιος άλλος θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμα.
σωστα αφου και τα δικαιωματα νομοι τα περιβαλλουν
ο ρουφους λογικα εννοουσε να μη βγαινουν νομοι αντισυνταγματικοι
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #23 στις: 21/02/07, 22:44 »
Πιστεύω πως η ουσία είναι στο απο ποιόν φτιάχνεται ο νόμος και ποιανού τα συμφέροντα θέλει να προασπίσει...μην ξεχνάμε πως οι νόμοι δεν θεσπίζονται απο κάτω προς τα πάνω αλλά ανάποδα και ανέκαθεν είχαν αυτή την κατεύθυνση.

Όσο για την τήρηση τους, πιστεύω πως οι περισσότεροι απο εμάς την ανακαλούμε μόνο όταν μας συμφέρει, τουτέστιν όταν είμαστε και οι άμεσα θιγόμενοι...οπότε αφήνω τις όποιες διαμαρτυρίες για την σωστή τήρηση των νόμων στους οπαδούς της ουτοπίας ( στην οποία ΔΕΝ πιστεύω ).

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #24 στις: 22/02/07, 12:32 »
μην ξεχνάμε πως οι νόμοι δεν θεσπίζονται απο κάτω προς τα πάνω αλλά ανάποδα και ανέκαθεν είχαν αυτή την κατεύθυνση.
ακομα και στην αρχαια αθηνα?αφου τοτε δεν ειχε αξια το χρημα...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 20:19
από tyren
2 Απαντήσεις
9336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:38
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
6966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/15, 08:51
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
4682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/16, 14:20
από HandyBooker - Studio Ed.
2 Απαντήσεις
12977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/18, 10:40
από Stratos VR