Αποστολέας Θέμα: high gain amp vs clean+ pedals....  (Αναγνώστηκε 14771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
high gain amp vs clean+ pedals....
« στις: 02/04/09, 00:56 »
νομιζω οτι ολοι μας εχουμε αναρωτηθει τι ειναι καλυτερο....ενας high gain ενισχυτης με καλο βρομικο καναλι...οι οποιοι στοιχιζουν κιολας η ενας με πολυ καλο καθαρο η γενικα ενας που τα παει καλα με dist πεταλακια??

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #1 στις: 02/04/09, 01:07 »
εγώ πάντως εχω ενα all Arround ενισχυτή και τελείωσε η υπόθεση=)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #2 στις: 02/04/09, 02:27 »
Υπαρχουν και high gain ενισχυτες με πολυ καλα καθαρα (μπορει να μην ειναι τυπου fender αλλα και παλι να ειναι πολυ καλα). Παντως ειδικα στις μερες μας υπαρχουν αρκετοι all around ενισχυτες, δεν υπαρχουν ομως ενισχυτες που να ειναι τελειοι σε ολα. Μπορεις ομως να εχεις εξαιρετικο distortion και αν οχι εξαιρετικα απλα πολυ καλα καθαρα. Παντως προσωπικα μετα το σοκ του να ακουσω distortion λαμπας αξιολογου εως πολυ καλου high gain ενισχυτη ΠΟΤΕ ξανα δεν θα παρω το distortion μου ουτε απο πεταλια ουτε πεταλιερες ουτε τιποτε. Παιζουν πολλα ρολο...εγω πχ ειμαι μεταλας, κατα 80% παιζω με distortion, ποσες φορες να παιξω με καθαρα; Aυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι το distortion και απο αυτο εχω μπολικο και ποιοτικο, αυτο δηλαδη που κυριως με νοιαζει...δεν μου καιγεται καρφι που δεν εχω εξαιρετικα αλλα εχω πολυ καλα καθαρα. Οταν καποιος παιζει 80% καθαρα φυσικα και θα παρει ενισχυτη με φοβερα καθαρα και θα χρησιμοποιει distortion απο πεταλια για το αλλο 20%. Ολα αναλογικα πανε, ζυγιζεις τα πραγματα και επιλεγεις. Παντως δεν ειναι δυσκολο για καποιον να ακουσει την διαφορα αναμεσα στο distortion που δινει ενα πεταλι εναντι στο distortion που δινει η λαμπα (μιλωντας παντα για την ιδια ποσοτητα gain), δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #3 στις: 02/04/09, 09:26 »
Εγω θα ελεγα ενας ενισχυτης που απλα τον "νιωθεις" καλα στο παιξιμο... Δλδ εχει την σωστη αποκριση στο χερι σου, "ακουει" οσα κανεις και δεν σε αναγκαζει να "καλυπτεις" το παιξιμο σου με εφφεδακια η πολυ παραμορφωση κτλ. Αν βρεις αυτον που σου ταιριαζει απο αυτη την αποψη, μετα ΟΛΑ ειναι θεμα EQing και οχι τοσο gain...
Προσωπικα παντως δεν γουσταρω να παιρνω παραμορφωση απο πεταλακια. Προτιμω ο ενισχυτης μου να εχει ενα σχετικα επαρκες overdrive καναλι (ή εστω ενα καναλι που να παιζει απο καθαρα μεχρι overdrive οπως οι παλιοι Marshall) και αν θελω κατι παραπανω να το παιρνω με κανα πολυ καθαρο boost πεταλακι (και οχι distortion).
Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλα απο προσωπικη εμπειρια και μετα απο πολλους ενισχυτες, εχω δει οτι ακομα και για τους πιο heavy ηχους, δεν χρειαζεσαι πολυ παραμορφωση. Αυτο που χρειαζεται (σε εμενα τουλαχιστον) ειναι να εχεις καλη αισθηση του τι παιζεις και πως αυτο μεταφραζεται απο τον ενισχυτη και απο κει και περα να αναπτυξεις λιγο την τεχνικη του δεξιου χεριου (κυριως) για να μπορεις να παιζεις με δυναμικες. Αν το εξηγουσα λιγο πιο απλα θα ελεγα οτι μπορεις να παιζεις με overdrive του ενισχυτη στην μεση ή και κατω απο την μεση και το τελικο σταδιο ψηλα και κανοντας τον ενισχυτη να "ακουει" τα παντα στο παιξιμο σου, να βγαζεις μεσω της τεχνικης σου οτι ηχο θελεις... απο brutal μεχρι screaming leads... Και εχοντας λιγη σχετικα παραμορφωση κερδιζεις και σε καθαροτητα και σε δυναμικες και βεβαια εχεις και το πλεονεκτημα να παιζεις με το volume της κιθαρας και να παιρνεις οτι ηχο θες, ακομα και απο εναν μονοκαναλο ενισχυτη.
Φυσικα ολα αυτα ισχυουν για λαμπατα μηχανηματα (εγω εχω εμπειριες μονο με κεφαλες και racks) και πολυ καλα modelling μηχανηματα. Για ss ενισχυτες δεν εχω αποψη γιατι τους σιχαινομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/09, 09:28 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #4 στις: 10/04/09, 20:29 »
Εγω τα καλυτερα αποτελεσματα τα περνω απο ενισχυτες που παιζουν καλα με το δικο τους βρωμικο ηχο  :) αλλα υπαρχουν και συνδιασμοι πεταλακι/ενισχυτης που σκοτωνουν... δυστυχως τα πεταλακια συνηθως ξεδιπλωνουν τις αρετες τους πολυ καλυτερα στο καθαρο καναλι ενος καλου high-gain ενισχυτη!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #5 στις: 11/04/09, 14:51 »
εγω παιζω μονο με high gain amp δεν εχω πεταλια καθολου  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #6 στις: 18/04/09, 12:12 »
Δεν εχω ακουσει ακομη πεταλι που να μη μοιαζει σαν να ερχεται μεσα απο καλαμακι ο ηχος σε σχεση με ενος καλου high gain ενισχυτη...οποτε ενισχυτης κ απο εμενα...απο την αλλη εκανα κ πειραμα να τρεξω κ προενισχυτες (λαμπα κ τρανζιστος) απ'ευθειας στο καθαρο καναλι λαμπατων ενισχυτων αντι για το Power amp in κ παλι τα ιδια...τελικα αυτη η οδος δε μου λεει τιποτα προσωπικα!

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #7 στις: 18/04/09, 18:40 »
Θέλω να ρωτήσω, όλοι όσοι γράφετε ότι σαφώς προτιμάτε ενισχυτή από πετάλι, στην κατηγορία πετάλι βάζετε & λαμπάτα πετάλια όπως αυτά της TONEBONE (e.g. Hot British & Classic)?

Αν ναι γιατί; Σε τι διαφέρουν ηχιτικά;
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #8 στις: 19/04/09, 15:57 »
Εγω τα βαζω διοτι δε μου εκανε καμια εντυπωση το αν ειναι "λαμπατο" η οχι ενα πεταλι πραγματικα...τα λιγα που δοκιμασα πριν εγκαταλειψω την πεταλομαχια το ιδιο μετρια ηταν η κ χειροτερα απο αρκετα τρανζιστορατα. Το πολυ για overdrive/booster ενα πεταλακι η compressor δηλαδη σε συνεργασια με τον ηχο του High gain ενισχυτη...κ παλι κατα ενα μαγικο τροπο τα πεταω παλι στο τελος!!!

Το αν θα "επρεπε" να διαφερει ηχητικα απο ενα "απλο" πεταλι ας το απαντησουν οι metr(?)του ειδους ή diyers!!!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #9 στις: 22/04/09, 15:41 »
Τα TONEBONE (e.g. Hot British & Classic) πετάλια δεν λένε και πολλά... Για να μην πω ότι είναι πολύ “Mούφα”, και ήταν ο κύριος λόγος που "χτύπησα" ένα "Tube" Bad Cat Amps www.badcatamps.com 2 Tone (400 Euro) boost-drive πετάλι από τον Κουρμπη (Θεμιστοκλεους 56) για τον 1959 Jmp-Plexi 100 Super Lead μου... Επίσης, το Hughes & Kettner Tube Factor http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?mode=prod&id=12 είναι ένα αξιοπρεπές "Valve" Drive πετάλι. Τώρα, στο θέμα "high gain amp Vs. clean+ Drive pedals...." είναι υποκειμενικό, ανάλογα με τις ανάγκες & τις προτιμήσεις του κάθε ενός, οπότε δεν υπάρχει μια "Black & White" , "Day or Night" απάντηση... Σωστά έγραψε ο metalmike ότι "Όλα αναλογικά πάνε, ζυγίζεις τα πράγματα και επιλεγείς." Άλλο Drive θέλει ο Blues Man και άλλο ο Metal Head… Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #10 στις: 23/04/09, 14:11 »
ναι αλλα ο φίλος απ ότι καταλαβαίνω δεν θέλει να παίξει blues.

νομίζω το θέμα εχει να κάνει με το πως θα βγάλεις καλύτερα βρώμα:Ρ

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #11 στις: 23/04/09, 14:41 »
Τα TONEBONE (e.g. Hot British & Classic) πετάλια δεν λένε και πολλά... Για να μην πω ότι είναι πολύ “Mούφα”, και ήταν ο κύριος λόγος που "χτύπησα" ένα "Tube" Bad Cat Amps www.badcatamps.com 2 Tone (400 Euro) boost-drive πετάλι από τον Κουρμπη (Θεμιστοκλεους 56) για τον 1959 Jmp-Plexi 100 Super Lead μου... Επίσης, το Hughes & Kettner Tube Factor http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?mode=prod&id=12 είναι ένα αξιοπρεπές "Valve" Drive πετάλι. Τώρα, στο θέμα "high gain amp Vs. clean+ Drive pedals...." είναι υποκειμενικό, ανάλογα με τις ανάγκες & τις προτιμήσεις του κάθε ενός, οπότε δεν υπάρχει μια "Black & White" , "Day or Night" απάντηση... Σωστά έγραψε ο metalmike ότι "Όλα αναλογικά πάνε, ζυγίζεις τα πράγματα και επιλεγείς." Άλλο Drive θέλει ο Blues Man και άλλο ο Metal Head… Αυτά τα ολίγα, Spartan.


Ενταξει ρε συ οχι και μουφα τα Radial αλλο να μην ταιριαζουν στα γουστα σου...
Εγω παντως πιστευω μετα απο δοκιμες και πειραματισμους με αρκετα overdrive/ distortion πεταλια πως το καλυτερο drive ειναι ενος καλου ενισχυτη...


Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #12 στις: 24/04/09, 14:24 »
G.K. the Greek Κανονικά θα έπρεπε να ‘πω «Είναι Μεγάλη Μούφα  τα TONEBONE (e.g. Hot British & Classic) πετάλια» αλλά είμαι ευγενικός κύριος στα γραπτά μου… Ειδικά όταν βλέπω τιμές  € 249.00
*RRP: 275.00 € για το Tonebone Hot British, € 259.00 *RRP: 275.00 € για το Tonebone Classic και € 389.00 *RRP: 415.00 € για το Tonebone Plexitube στο Music www.musicstore.com Store της Γερμανιας… Για σκέψου ότι τα Blackstar κάνουν από  € 159.00 *RRP: 192.00 € το HT Drive The HT-DRIVE έως  € 199.00 *RRP: 241.20 € το HT Dual The HT-DUAL και είναι σαφώς καλύτερα πετάλια «λυχνίας»… Καθένας θέλει τον δικό του  προσωπικό Drive «ήχο»,  όποτε ακόμα και αν είχες έναν Hι-Gain Amp. θα έβαζες τα Drive πετάλια που θα σου ‘φερναν πιο κοντά το Drive «ήχο» σου -που θέλεις- , στα αυτιά σου… Όποτε καταλαβαίνεις ότι η ύπαρξη ενός  Hι-Gain Amp. από μόνη της δεν είναι πανάκεια & ότι ο πειραματισμός με τα πετάλια αξίζει… Αλλιώς θα περνάμε όλοι τον ίδιων ενισχυτή, και θα «παίζαμε» με τους ίδιους «ήχους»… Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #13 στις: 24/04/09, 15:30 »
Μισο λεπτο γιατι κατι δεν καταλαβα...πηρες ενα πεταλι 400 ευρω κ σου φαινονται παραλογα τα 250 του tonebone?
Επιπροσθετα πραγματικα επειδη δεν νομιζω οτι καποιος πεταλο κατασκευαστης εκανε κατι πραγματικα καινουριο, (αλλα ολοι ηχους gain που δοξαστηκαν λεμε τωρα απο τεραστιους ενισχυτες προσπαθουν να ποιασουν σα feel) τα πεταλια καταντουν ακριβως αυτο:(τουλαχιστο στη δικια μου σκεψη) φτηνιαρικες λυσεις με καλο ισως ηχο αλλα αν πραγματικα εισαι απαιτητικος κ δε χαβαλεδιαζεις θα πας στον πραγματικο ενισχυτη που ενεπενευσε αυτον τον ηχο. Με μαθηματικη ακριβεια. Αν παλι no money no honey κατσε με τα πεταλακια...απλα ο φιλος ρωτησε αν ειναι καλυτερα πεταλι σε καθαρο η high gain integrated στον ενισχυτη...Και αληθεια πως προεκυψε το σχολιο για τα tonebone???Ρωτησε κανεις για το αν ειναι μουφα?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #14 στις: 24/04/09, 18:47 »
G.K. the Greek Κανονικά θα έπρεπε να ‘πω «Είναι Μεγάλη Μούφα  τα TONEBONE (e.g. Hot British & Classic) πετάλια» αλλά είμαι ευγενικός κύριος στα γραπτά μου… Ειδικά όταν βλέπω τιμές  € 249.00
*RRP: 275.00 € για το Tonebone Hot British, € 259.00 *RRP: 275.00 € για το Tonebone Classic και € 389.00 *RRP: 415.00 € για το Tonebone Plexitube στο Music www.musicstore.com Store της Γερμανιας… Για σκέψου ότι τα Blackstar κάνουν από  € 159.00 *RRP: 192.00 € το HT Drive The HT-DRIVE έως  € 199.00 *RRP: 241.20 € το HT Dual The HT-DUAL και είναι σαφώς καλύτερα πετάλια «λυχνίας»… Καθένας θέλει τον δικό του  προσωπικό Drive «ήχο»,  όποτε ακόμα και αν είχες έναν Hι-Gain Amp. θα έβαζες τα Drive πετάλια που θα σου ‘φερναν πιο κοντά το Drive «ήχο» σου -που θέλεις- , στα αυτιά σου… Όποτε καταλαβαίνεις ότι η ύπαρξη ενός  Hι-Gain Amp. από μόνη της δεν είναι πανάκεια & ότι ο πειραματισμός με τα πετάλια αξίζει… Αλλιώς θα περνάμε όλοι τον ίδιων ενισχυτή, και θα «παίζαμε» με τους ίδιους «ήχους»… Αυτά τα ολίγα, Spartan.


Νομιζω πως οι καλοι ενισχυτες σου παρεχουν πολλες επιλογες - ειτε με τα EQ ειτε με τα διαφορα καναλια τους - για να επεμβεις στον ηχο σου... Και αυτο που ειπα για τους ενισχυτες δεν αλλαζει οσα πεταλια και αν εχω δοκιμασει...Μια φορα σε προβαδικο επεσα σε ενα Mesa Boogie Dual Rectifier. Δεν μπηκα καν στον κοπο να παιξω με το drive πεταλι μου γιατι απο περιεργεια το συνδεσα για 2 λεπτα και η συγκριση με τα βρωμικα του boogie ηταν τουλαχιστον ανιση...
Τωρα το οτι τα Blackstar ειναι καλυτερα απο τα Radial ειναι δικη σου αποψη- πολλοι θα συμφωνησουν και πολλοι οχι...-
Π.Χ εμενα το Vox Satchurator που ειναι στα Top Sellers στο Thomann οταν το ακουω μου προκαλει αναγουλα...
Ολα ειναι γνωμες προσωπικες και τιποτα δεν ειναι νομος.
Φιλικα παντα,
Γιωργος


Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #15 στις: 27/04/09, 14:07 »
tech21man. Yep... Γιατί το μεν Bad Cat 2-Tone άξιζε τα λεφτά του (για ‘μενα) ενώ τα Radial  Tonebones πετάλια δεν άξιζαν τα λεφτά τους (για ‘μενα) και λογικά δεν τα  αγόρασα… Ο dr.K-Miller ρώτησε για αυτά… Όπως έχεις καταλάβει έχω τον Ενισχυτή που «που ενέπνευσε αυτόν τον ήχο», και λογικά όπως και τότε το 1968-1969 «παίζω»  & εγώ με τα πετάλια μου και τον Plexi μου… Καλό είναι να μάθεις ότι δεν υπάρχει μονό το «γκάζι»  του Mesa Boogie Dual Rectifier, αλλά και το  «γκάζι» του Diezel Einstein 100, του Bogner Shiva 60, του Roccaforte Hi-Gain 100, του Marshall 2203 JCM 800 Series 100 Master Volume, του 1959 Jmp-Plexi 100 Superlead…  Και λογικά πολλών,  πολλών άλλων ενισχυτών, λογικά πολλών,  πολλών άλλων κιθαρίστων, που λογικά παίζουν πολλά άλλα μουσικά στιλ από το δικό σου, και λογικά θέλουν άλλο Drive από εσένα… Ακόμα και άτομα σαν τον Reb Beach  με C.A.E. http://www.customaudioelectronics.com/od_100_amps.htm χρησιμοποιήσουν τα πετάλια τους για να έχουν τον  ήχο τους…  Και όπως πολύ σωστά το έγραψε ο G.K. the Greek «Όλα είναι γνώμες προσωπικές και τίποτα δεν είναι νομός.» Και στην τελική, τελική, κάνε τους δικούς σου πειραματισμούς με οποίους ενισχυτές και πετάλια θέλεις, για να βρεις  το δικό σου «ήχο»… Αφορεσμοί στον ήχο δεν χωράνε….  Όλοι οι σύγχρονοι ενισχυτές σου δίνουν παρά, μα παρά πολλές δυνατότητες, αυτό όμως δεν είναι πανάκεια και ταυτόχρονα δεν σημαίνει ότι σου δίνουν και το «ήχο» σου «έτοιμο» στο «πιάτο»… Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #16 στις: 27/04/09, 15:24 »
ο πειραματισμος ειναι υγεια σε αυτη τη περιπτωση...φυσικα το ταξιδι στον απολυτο ηχο δε θα σταματισει ποτε...ξεχαστε καθε ταμπου και ψαξτε για τι ταιριαζει στον καθενα ξεχωριστα....εγω απομυθοποιησα ακομα και τoυς λαμπατους εναντια στους ss...να φανταστειτε εβλεπα βιντεαΚΙΑ ΜΕ live limp bizkit απο woodstoke...η κιθαρα επαιζε σε 2 roland jc-120 οποτε λογικα το drive ερχοταν απο stomp box....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #17 στις: 28/04/09, 18:45 »
Οκ τωρα το ειδα οτι ειχε ρωτησει ο dr k miller. Αν κ πριν απαντησω το εψαξα φευγαλεα για να δω ποιος ρωτησε κ δεν ειχα βρει (φευγαλεα, λαθος μου) για αυτο κ μου φανηκε περιεργη η αναφορα. Δεν τα υπερασπιζομαι τα tonebone. Δεν τα εχω δε τα θελω απλα μου φανηκε περιεργο ετσι απλα να λες για αυτα. Συγγνωμη! Εκανα λαθος.
 Το bad cat χαιρομαι που αξιζε τα λεφτα (για σενα) αλλα τωρα για τον Plexi, δε ξερω ποσο δυνατα παιζεις κ για ποση ωρα!!! Ερωτηση στον plexi τι κ κυριως γιατι βαζεις πεταλια?Τον εχεις για πεταλομηχανη(δε ρωταω αν τον μπουσταρεις, καμια σχεση το ενα με το αλλο)? Δεν κανει το διασημο plexi thing απο μονος του οταν τεζαρεις π.χ. τα δυο τζαμπερωμενα καναλια???
Απο εκει κ περα ποτε δεν μου αρεσαν καποια drive ενισχυτων κ δεν παιζω μονο metal! Μη με χαρακτηριζεις χωρις να με ξερεις αλλα κ μια κ που το αναφερες φανατικος της mesa ειμαι επειδη μου δινει αυτο που μου αρεσει,κ ουτε του dual rectifier ( κ ας ειναι mesa οπως βιαστηκες να μου τον καρφιτσωσεις) ουτε του diezel η του bogner με ενδιαφερουν σαν ηχοχρωματα... παροτι καταλαβαινω απολυτα γιατι τον αγοραζει καποιος κ γιατι τον θελει!!!
Απλα πολλοι, πολλοι, αλλοι κιθαριστες, πολλων πολλων αλλων μουσικων ειδων χρηστες πολλων πολλων διαφορετικων ενισχυτων η/και πεταλιων ειναι πολυ μα παρα πολυ πολυ αδιαφοροι σε οποιoν εχει συγκεκριμενοποιησει τι ζηταει κ τι ρωταει κ η ερωτηση ειναι:  High Gain amp vs clean+pedals. Ουτε blues ουτε Plexi!!!ντοντ γκιβ ε φακ ιφ ιτ αιντ χεβυ...

K ειπες
Καθένας θέλει τον δικό του  προσωπικό Drive «ήχο»,  όποτε ακόμα και αν είχες έναν Hι-Gain Amp. θα έβαζες τα Drive πετάλια που θα σου ‘φερναν πιο κοντά το Drive «ήχο» σου -που θέλεις- , στα αυτιά σου… Όποτε καταλαβαίνεις ότι η ύπαρξη ενός  Hι-Gain Amp. από μόνη της δεν είναι πανάκεια & ότι ο πειραματισμός με τα πετάλια αξίζει… Αλλιώς θα περνάμε όλοι τον ίδιων ενισχυτή, και θα «παίζαμε» με τους ίδιους «ήχους»… Αυτά τα ολίγα, Spartan. Και πιο κατω λες για ενα σωρο diezel bogner (Κ elmwood κ CAE κ splawn κ krank κ randall κ blackstar κ brunetti κ engl κ Hiwatt κ Ampeg (τους ss!vh140c) κ crate(οχι τους blue voodoo ουτε τηv πρωτη σειρα V αλλα τα αντιγραφα των ανωθι ampeg) κ peavey triumph κ ultra κ δεν τελειωνει). Δηλαδη ολοι αυτοι δε στεκονται διχως πεταλια, πρεπει να τους βαλω το metalzone στο καθαρο ε? H μηπως ενα tubescreamer οπωσδηποτε στο βρωμικο???


Aν ποτε ορεξη διαβασε τα λογια εκεινου του ασημου ρυθμικου κιθαριστα των metallica(ετσι γραφεται?χα χα)  στο guitar player του 1992. Μου εχουν πει οτι ο τυπος εχει καλουτσικο high gain ηχο!

http://www.freewebs.com/montyjay/jamesamps.html εδω ειναι...

K κατι αλλο. Στο δικο του "ηχο" ο καθενας μονο σε αφορισμους βασιζεται. Αλλος θα πει οξω oi solid state! 'Αλλος θα πει οξω οι λαμπες!(ναι υπαρχουν κ τετοιοι). 'Aλλος θα πει οξω το pod! Τελικα, στο τελος της ημερας ενα πραγμα ειναι κοινο. Ο,τι ακουγεται καλα, ακουγεται καλα. Και το πληρωνω αμεσως. Ο,τι αν ειναι αυτο. Ας ειναι κ απο δυναμο ποδηλατου με λαμπες κ ψηφιακη προενισχυση. Για ολους εχει η αγορα. Ο,τι δεν ακουγεται(εστω σε μενα τον πελατη, εγω πληρωνω) τον πουλο!!!
Παντως ετσι για το γμτ εκανα αυτην την ερωτηση του thread σε ολους τους γνωστους μου. Καντε την κ εσεις.  Μια παρομοια απαντηση πηρα. Ηigh gain amp η πεταλοclean? Απαντηση. Eνισχυτης βεβαια. Τι ερωτηση ειναι αυτη?


Αυτα τα ολιγα Γιωρικας (περηφανος που ειμαι Ελληνας κ αμα ερθει ποτε ο jeremy clarkcson που ειπε οτι η Ελλαδα ειναι τουαλετα, α τον βοηθησω να πηγαινει πιο ευκολα στο μερος να μας πει αν ειναι καλη η κακη τουαλετα).

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #18 στις: 29/04/09, 20:03 »
Χεχε τα εσπασε το ποστ   :D
Δικαιολογεις εσυ προσωπικα την απαντηση των φιλων σου, ή πιστευεις οτι μπορει να παιξει και αλλιως καλα (πεταλακια σε καθαρο?).
Εγω οπως ειπα πριν εχω παρει πολυ καλα αποτελεσματα και με πεταλακια, αλλα επαιζαν τελεια ΜΟΝΟ σε καλους ενισχυτες, σε αλλους ηταν λασπη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #19 στις: 30/04/09, 08:16 »
No Life ‘till Leather… Συμφωνώ μαζί σου Γιωρικα ότι αυτά τα γ@μημένα κωλοδάκτυλ@  του JAMES HETFIELD - METALLICA  πρόσφεραν τα πιο γ@μάτα riff  στην δεκαετία του ’80… Από την άλλη πλευρά όμως λυπάμαι που δεν γίνεται καμιά αναφορά στο link σου για τους  Wizard Amplifications www.wizardamplifications.com που χρησιμοποιούσε και χρησιμοποιεί o JAMES HETFIELD  (όπως και ο μακαρίτης DIMEBAG DARRYL - PANTERA (R.I.P.) και καλύπτεται αυτό στο link σου κάτω από το τίτλο Modded Marshall JMP-JCM… Καταλαβαίνω ότι Money talks… Και δεν είμαι εγώ αυτός που θα κριτικάρει τις επιλογές του XXX famous κιθαριστή για το πια brand ενισχυτών θέλει να κάνει promotion και πια όχι, αλλά από την άλλην πλευρά, λογικό είναι να είμαι αρκετά πιο «υποψιασμένος» ότι οι ενισχυτές, προ-ενισχυτές και πετάλια που χρησιμοποιούν στο Studio δεν είναι αυτοί που μοστράρουν και μοστράρονται στα Video Clip, στα Live και στα περιοδικά… Πέραν τούτου ο 1959 JMP-Plexi 100 Superlead δεν κάνει -από μόνος του- το Plexi thing αν δεν τον crank-άρεις στο τέρμα (120-130 watt) και πάλι τότε, το Overdrive του είναι το Old School Eric Clapton-Cream style… Όποτε χρειάζεσαι ένα η’ δυο έξτρα gain stages  που σου  δίνουν τα πετάλια για να πας σε ένα Jimmy Page - Ritchie Blackmore - Tony Iommi Hard Rock – Heavy Metal style… Αν θέλεις να τον modif-άρεις για πιο πολύ Drive , μπορείς  να κάνεις το «One Wire Mod.» όποτε ο 1959 JMP-Plexi αποκτά ένα extra “cascaded” gain stage και έρχεται κοντά σε έναν 2203 JCM 800 Series Master volume 100 (aka 1959 JMP-Plexi Randy Rhoads)… Πολύ μεγαλύτεροι  Ηλεκτρολυτικοί  Πυκνωτές από τους κλασσικούς 50μF+50μF – 500 Volt σου δίνουν καλύτερο φιλτράρισμα ρεύματος και ένα boost στα μπάσα (aka Roccaforte Hi-Gain 100 www.roccaforteamps.com )… Όπως καταλαβαίνεις έναν 1959 JMP-Plexi 100 Superlead η’ έναν 2203 JCM 800 Series 100 Master Volume τον tweak-άρεις (και υπάρχει παρά πολύ «Βιβλιογραφία»  για αυτό έξω www.tone-lizard.com , www.joepopp.net …) στα μετρά & τις ανάγκες σου  αρκεί να ξέρεις ποιες είναι αυτές… Εν κατακλείδι, όλα είναι προσωπικές επιλογές και το μονό που έχει σημασία είναι να περνάς εσύ καλά με την μουσική σου… Θα ήθελα και εγώ να ένιωθα υπερήφανος για την πατρίδα μου, αρκεί να μου πρόσφερε έστω και μια Ελληνική κεραμική αντίσταση 1 KOhm – 5 watt… Αλλά ούτε και αυτό είναι ικανή  να μου προσφέρει… Μετά τιμής, Βασίλης…

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #20 στις: 30/04/09, 09:22 »
Ρε παίδες, όλα σχετικά είναι και θέμα γούστου. Δε λέω, οι λαμπάτοι με high gain είναι ποίημα. Αλλά πόσοι έχουν τα φράγκα να έχουν έναν ενισχυτή των 2-2.5 χιλιάδων στο σπίτι? Ακόμα χειρότερα, πόσοι μπορούν να τον "κρανκάρουν" για να ευχαριστηθούν ήχο (χωρίς να πλακώσει η αστυνομία)?

Εγώ την έχω καταβρεί με το POD, έχω χίλιους ήχους σε ένα κουτάκι τόσο δα με ελάχιστα λεφτά και κόπο. Δεν είναι the real thing, αλλά είναι σχεδόν τσάμπα, δεν πιάνει χώρο και με εξυπηρετεί απίστευτα γιατί παίζω πάντα σε πολύ χαμηλές εντάσεις στο σπίτι. Άσε την τρελή ευκολία στην ηχογράφηση...

Όσο για τους διάσημους κιθαρίστες και τον εξοπλισμό τους, μιας και είπαμε για Metallica, έχει δει κανένας σας τον Hammett να παίζει ποτέ με Randall??? Από που κι ως που λέγεται signature μοντέλο? Και ένα μήνυμα προς τους νεότερους. Μην ψαρώνετε με τον εξοπλισμό των stars, πέρα από το ότι βγάζουν ένα σκασμό λεφτά, ένα μεγάλο μέρος του εξοπλισμού το παίρνουν τσάμπα. Ο Hammett κουβαλάει 3 φορτηγά ενισχυτές στις ηχογραφήσεις και στην τελική, σιγά τον ήχο :P :P :P (για τον Hetfield είναι άλλου παππά ευαγγέλιο)

Αυτά. Guitarero (μια και είναι της μόδας απ'ότι βλέπω να ρίχνουμε και τη τζίφρα στο τέλος ;D)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #21 στις: 30/04/09, 19:19 »
Ολως περιεργως μεσα στο λινκ λεει πολλα για τους wizard!ιδιαιτερα οτι ακομη χρησιμοποιει wizard cabs and calls them a huge part of the heavy sound! Η στο garage.inc.

Το crankarismeno λινκαρισμενο plexi μια φορα το δοκιμασα ενα βραδυ κ πολυ μου αρεσε!Αλλα ακουγα κατι krik krik μεσα στα αυτια μου μαζι(νευρωνες που αυτοκτονουσαν) με τον ηχο απο την 4x12...Πολυ δυνατο ρε γμτ κ μερος της εμπειριας, αυτη η ενταση υποθετω?Περιττο να πω οτι πουληθηκε αν κ ο κατοχος τον νοσταλγει(επειδη απεκτησε ultimate attenuator χα χα!!!) αλλα ακομη κ αυτο δεν αναπαραγει το air movement στις υψηλες εντασεις...αντιθετα νομιζω το pod εχει κ αυτο το πραγμα μεσα στον ηχο του εστω κ ψευδως,(τουλαχιστο οταν κανεις palm mute σχεδον τερμα πισω στη γεφυρα, νιωθεις(?) ακους το γκουφ γκουφ που δεν το πολυακουω χαμηλα με νορμαλ ενισχυτη) κ για αυτο  μου εδινε αμεση ικανοποιηση καθε φορα που το χρησιμοποιησα, σαν ευκολο σεξ χωρις να κερασεις ποτο! Απο εκει κ επειτα ομως δεν τα καταφερε πολυ καλα με drums κτλ...βεβαια αρκετοι Pod fans το βγαζουνε εξω μεσα απο τερατωδεις λαμπατους τελικους κ guitar cabs κ τοτε ειναι μια αλλη ιστορια...

Jezuz οντως η αποδοση των πεταλακιων απο ενισχυτη σε ενισχυτη εχω παρατηρησει οτι σε κανει να μην μπορεις να βασιστεις, (π.χ. ενα pedalboard σε ενα οποιονδηποτε ενισχυτη για συνεπη ηχο), συμφωνεις? Κλασσικοτατο παραδειγμα αυτο το σμηνος απο μελισσες το metalzoon που ρε γ**ωτο, μεσα απο valvestate  κ μονο, εμενα μαρεσει! απο λαμπατους κτλ, οχι! Καποτε ειχα διαβασει οτι ενα γνωστο σχημα(ακραιο) χρησιμοποιιουσε ακριβως αυτο! Οσο για τους φιλους ολοι τα δοκιμασαν καποια στιγμη, ολοι τα απερριψαν με τον ενα η τον αλλο τροπο...οποιος ομως μεσα απο πειραματισμο κ πεταλια βρηκε τον ηχητικο του παραδεισο ειναι τυχερος κ εχει το σεβασμο μου!

Οσο για τον ενισχυτη των 2-2,5 χιλλιαδων στο σπιτι, τι να κανουμε εξαρταται κ ποσο πωρομενος εισαι! Εγω ωρες ωρες σκεφτομαι τoν ενισχυτη να παρω ακομη κ στον υπνο μου! Τι να κανουμε? Με καιει!(messaaaaaa). Και ξερεις ποιο ειναι το χειροτερο???το Pod δεν εχει αυτον τον ηχο που θελω(εχει ενα mark IIc+ preset αλλα οσο κ να το μπουσταρα...μπα...ουτε το spinal puppet ουτε το lunatic(Soldano preamp σε mesa rec τελικο)...ουτε κ το metal pack ειχε αυτους τους ενισχυτες(τι να πρωτοπροσομοιωσεις απο αυτους...)

Παντως hammett με randall On stage μην περιμενεις να δεις, ολο τους το ενισχυτικο ειναι αλλου σε μεγαλα μεταλικα isolation κουτια, το οτι βαζουν rectifiers στη σκηνη, μαλλον εχει να κανει κ με ολιγον μοστρα!!!τσεκαρετε αυτο



στο 0:35-0:36 απο πισω του εχει ενα σκασμο, σβηστους(δε βλεπω κατι να αναβει) πανω σε peavey(?) καμπινες???

Αντιθετα σε πολλα τζαμαρισματα τους που εχουν βγει on-line, ο hammett παιζει με τον randall(παλια τον εβλεπα με tremoverb combo). Για τον hetfield το triaxis ειναι θεσμος(το εχω το ρημαδι αυτον τον καιρο κ ειναι δυσκολο να το εκμεταλλευτεις πληρως...αλλα οταν γινεται, γινεται. Ειναι καλο μηχανημα. Για 500-700 στο ebay(γελαω λιγο με καποιες τιμες εδω κι εκει) ειναι, σουπερ! μακαρι το Pod να ηταν γεματο με εξομοιωσεις προενισχυτων κ να το κοτσαριζες σε ενα καλο τελικο κ να ηταν ετοιμο (και) για live ευκολα...Αντε ρε line6 με επρηξες με το repackaging του xt!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #22 στις: 03/05/09, 18:24 »
υπαρχει βεβαια και το μηχανημα που αναφερω στο αλλο θεμα με τα FRFR, στο οποιο μπορεις να βαλεις ακομα και προσομοιωση της καμπινας σου να παιζει στη ιδανικη ενταση και με το αγαπημενο μικροφωνο μπροστα!
Να ψαξω στα μειλ μου να βρω το λινκ και ανοιγω αναλογο θεμα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #23 στις: 08/05/09, 17:56 »
υπαρχει βεβαια και το μηχανημα που αναφερω στο αλλο θεμα με τα FRFR, στο οποιο μπορεις να βαλεις ακομα και προσομοιωση της καμπινας σου να παιζει στη ιδανικη ενταση και με το αγαπημενο μικροφωνο μπροστα!
Να ψαξω στα μειλ μου να βρω το λινκ και ανοιγω αναλογο θεμα.


Το λινκ ειναι http://www.two-notes.com/press/Torpedo_OMEGA_grand.mov τελικα και γραφω καποια πραγματα για αυτο στο θεμα με τα FRFR αν καποιος ενδιαφερεται.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #24 στις: 08/05/09, 19:53 »
Εγώ πιστεύω ότι το ζήτημα στον ενισχυτή είναι τα καθαρά. Δηλαδή, γκάζι με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα βγάλεις. Είτε με πετάλι, είτε με ολόκήρη πεταλιέρα είτε με plug in το γκάζι θα το βγάλεις. Αν όμως ο ενισχυτής δεν έχει καθαρά απλά δεν έχει καθαρά. Δε θα σου βγάλει καλά καθαρά που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω! Απλά δεν το έχει. Τώρα από εκεί και πέρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι καθαρά θέμα γούστου. Ο καθένας μας την ακούει διαφορετικά! Ό,τι μας αρέσει. Και τέλος, μην ξεχνάμε ότι πρώτο ρόλο παίζει η κιθάρα. Αν κι κιθάρα σου κάνει 200€ όσες χιλιάδες και να δώσεις στον ενισχυτή θα πάρεις γκάζια και καθαρά που απλά θα αγγίζουν το μέτριο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 01:57
από MakisSRV
23 Απαντήσεις
7701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
47 Απαντήσεις
15162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
8 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
14995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
7 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
0 Απαντήσεις
15866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/14, 00:56
από voutsas.dimitris
3 Απαντήσεις
23598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/15, 20:40
από saved
1 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 15:33
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
13939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 22:24
από modfori