Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover  (Αναγνώστηκε 5385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« στις: 28/06/16, 20:38 »
Καλησπέρα καλησπέρα,


Παρακάτω ακολουθεί το cover που κάναμε ο Σταύρος "Sfanfan" και εγώ, μαζί με τους Ηλία Κουρούδη στα drums και Μπάμπη Συκάκη στο μπάσο. Τα φωνητικά είναι τα κανονικά του Bruce Dickinson.


https://youtube.com/watch?v=_tG2tH82ouM


Με εξαίρεση προφανώς το ρυθμικό κομμάτι όπου έχω χάσει το πάτημα για μερικά χιλιόμετρα, οποιοδήποτε άλλο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο, είτε για τα του ήχου, είτε για τα του μοντάζ. Θενκ γιου.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #1 στις: 28/06/16, 21:09 »
Gooooood
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #2 στις: 28/06/16, 22:50 »
Μπράβο, πολύ καλή προσπάθεια από όλους.  :up

Δεν το άκουσα από σοβαρά ηχεία αλλά η μίξη και ο ήχος γενικότερα μου άρεσαν, ιδιαίτερα ο ήχος (και το παίξιμο) της lead κιθάρας.

Η μόνη παρατήρηση είναι πράγματι η ρυθμική κιθάρα, της οποίας το picking pattern (κυριώς στα palm mutes) είναι συστηματικά εκτός ρυθμού/groove και "συγκρούεται" με το σταθερό και ρυθμικό παίξιμο των υπόλοιπων οργάνων. Ίσως θα άξιζε τον κόπο ένα retake της ρυθμικής.

Ελπίζω και σε άλλα τέτοια video, καιρό είχαμε να δούμε συνεργασία μελών στο forum. :)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #3 στις: 28/06/16, 23:08 »
Μπράβο, πολύ καλή προσπάθεια από όλους.  :up

Δεν το άκουσα από σοβαρά ηχεία αλλά η μίξη και ο ήχος γενικότερα μου άρεσαν, ιδιαίτερα ο ήχος (και το παίξιμο) της lead κιθάρας.

Η μόνη παρατήρηση είναι πράγματι η ρυθμική κιθάρα, της οποίας το picking pattern (κυριώς στα palm mutes) είναι συστηματικά εκτός ρυθμού/groove και "συγκρούεται" με το σταθερό και ρυθμικό παίξιμο των υπόλοιπων οργάνων. Ίσως θα άξιζε τον κόπο ένα retake της ρυθμικής.

Ελπίζω και σε άλλα τέτοια video, καιρό είχαμε να δούμε συνεργασία μελών στο forum. :)
Γενικότερα είχα θέμα με το εν λόγω κομμάτι, αλλά είπα να το κάνω για να βελτιωθεί κάπως το gallop μου. Από ό,τι φάνηκε δεν ήταν αρκετά καλό. Ελπίζω το επόμενο κομμάτι να είναι πιο "ομοιογενές" ως προς την ποιότητα των τμημάτων του. Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #4 στις: 28/06/16, 23:11 »
@saved @Fourier  thanks guys! Ήταν γενικά πολύ ωραία εμπειρία, και επέφερε και εκτός από αναμνήσεις ωραίες και άλλα καλά. Πρώτον γνώρισα τον Πάνο που είναι ωραίος τύπος, δεύτερον ο Μπάμπης που παίζει μπάσο, μετά το cover εντάχθηκε και στη μπάντα μας -και είναι μεγάλο χέρι ο άτιμος- και φυσικά με τη διαδικασία γράψε σβήσε, κούνα το μικρόφωνο, δοκίμασε αυτό τον ήχο κτλ μάθαμε πολλά και εγώ και ο Ηλίας -drums- πάνω στο θέμα ηχογράφησης. Θεωρώ ότι τα τύμπανα βγήκαν πολύ ωραία αν θέλετε τη γνώμη μου, είμαι πολύ ικανοποιημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα της drums διότι ήταν και το πιο δύσκολο task.


Για την ιστορία έτσι για το gas, η lead κιθάρα είναι μία Jackson San Dimas (super distorion στη γέφυρα) στον EVH 5153 50w με την matched 2x12 καμπίνα του, chorus, delay από το gmajor2 και ένα Sennheiser E906 κολλητό στη σήτα και καρφί στην profire 2626. Το μπάσο είναι ένα 6χορδο κτήνος Yamaha του Μπάμπη, το οποίο το πήρα με di και χρησιμοποίησα amp sim από το logic. Για τα drums τώρα θα στείλω στον Ηλία να μου τα περιγράψει γιατί έχει τις Παναγιάς τα μάτια εκεί πάνω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #5 στις: 28/06/16, 23:47 »
μπράβο σ'όλους σας παίδες . το απήλαυσα !
sfanfan , κεντάς φίλε.μ'αρέσει η άνεσή σου.
animapura , πολύ καλός ό ήχος σου . ίσως, όπως είπε και ο Fourier να το ξαναδοκίμαζες . άλλωστε η επανάλληψη είναι που μας κάνει να βελτιωνόμαστε..

κιπ ροκινγκ  :)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #6 στις: 28/06/16, 23:53 »
Αν το ξαναπιάσω θα είναι μόνος μου, τουλάχιστον προσβλητικό προς τους υπόλοιπους να τους αγγαρέψω ξανά! :D

Ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #7 στις: 29/06/16, 00:34 »
@modfori χίλια ευχαριστώ ρε συ, αλλά σίγουρα δεν κεντάω :P Ντροπή δλδ για αυτούς που το κάνουν, έχει κάτι παιχταράδες εδώ μέσα (Spyros D, Stelladre, Panix έτσι στα γρήγορα που μου έρχονται) που άστο.. :) Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για τα καλά σου λόγια.


@animapura Πάντως Πάνο πίστεψέ με αν κάποια στιγμή το ξαναπιάσεις, πες μου και μένα, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης για όλους.


Guys αν θέτε ρίξτε καμιά άποψη για τον ήχο, γιατί με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνώμη σας. Ευχαριστώ!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #8 στις: 29/06/16, 03:56 »
Μπράβο σε όλους παιδιά. Ο ήχος είναι πολύ καλός. Τα εφφέ στη ρυθμική δεν τα έπιασα. Φταίνε τα σκατοηχεία μου ή η μίξη;

Εις ανώτερα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #9 στις: 09/07/16, 16:26 »
Μπράβο σε όλους παιδιά. Ο ήχος είναι πολύ καλός. Τα εφφέ στη ρυθμική δεν τα έπιασα. Φταίνε τα σκατοηχεία μου ή η μίξη;

Εις ανώτερα!
Χίλια συγνώμη Καθόδιε, σε ξέχασα τελείως! Έστω και καθυστερημένα λοιπόν, έβαλα ελάχιστο reverb και delay απλά για να μην είναι ξερός ο ήχος και επίσης κάθομαι σχετικά χαμηλά στην μίξη. Ο Σταύρος πρότεινε να με κατεβάσει λίγο όταν τελείωσε την μίξη, αλλά για ευνόητους λόγους προτίμησα να ανέβει με την συγκεκριμένη. Εξάλλου έχουμε ξεχωριστά αριστερά/δεξιά τις κιθάρες και ακούγεται αρκετά καλά η αντίθεση μεταξύ στακάτου (Σταύρος) και πιο ανοικτού (εγώ) ήχου, εκτός προφανώς από το σημείο του σόλο που απλά δεν μπορούσα να βρω το πάτημα για κανένα λόγο, ενώ είναι εύκολο.


Ευχαριστώ για το σχόλιο!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - Wasted Years | A split-screen cover
« Απάντηση #10 στις: 11/07/16, 23:12 »
@modfori χίλια ευχαριστώ ρε συ, αλλά σίγουρα δεν κεντάω :P Ντροπή δλδ για αυτούς που το κάνουν, έχει κάτι παιχταράδες εδώ μέσα (Spyros D, Stelladre, Panix έτσι στα γρήγορα που μου έρχονται) που άστο.. :)

ο καθένας στο μυαλό του, ως παιχταρα , μπορεί να έχει οποιονδήποτε.
κάποιον εντυπωσιάζει το ανεβοκατέβασμα στην ταστιέρα με μεγάλη ταχύτητητα , άλλον εντυπωσιάζει η έκφραση , άλλον η άνεση και το στυλ παιξίματος, ο ήχος  και πάει λέγοντας .
εμένα μ'άρεσε η άνεση σου σ'αυτό που έπαιξες και δεν είναι ντροπή για κανέναν.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
6 Απαντήσεις
3127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 19:30
από Ibanezos
13 Απαντήσεις
4109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 02:14
από constantinos9
7 Απαντήσεις
3253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/13, 16:31
από jackson
5 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/13, 18:58
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
4136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 21:00
από saved
2 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura
6 Απαντήσεις
4124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/19, 20:28
από Uriah
1 Απαντήσεις
3392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 23:00
από panixgr
3 Απαντήσεις
1537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 14:03
από Stratos VR