Αποστολέας Θέμα: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?  (Αναγνώστηκε 10663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #25 στις: 20/11/10, 21:59 »
K πάλι θα διαφωνήσω :) και στο θέμα σοβαρών εφαρμογών αλλά και ειδικά στο θέμα ελευθερίας λογισμικού και λειτουργικού. Αλλά αυτό είναι θέμα προς συζήτηση σε άλλο τόπικ, όχι σε αυτό. Επίσης, έχω δουλέψει σε mac κανονικά, κ σε πύργο (όχι imac) κ σε λαπτοπ (macbook pro). Αλλά κ πάλι προτιμώ τα GNU/Linux 8)

ας πούμε ότι θεωρώ κάποια πράγματα κοινωνικά αγάθα κ πιστεύω πως η διακίνηση τους θα πρέπει να είναι δωρέαν κ μέσα από τους ανθρώπους-όχι από κερδοσκοπικές εταιρείες. Συν τοις άλλοις θεωρώ νταβατζιλίκι την οικονομική εκμετάλλευση της Apple και της Microsoft. Αλλά, όπως προείπα, αυτό είναι θέμα συζήτησης για άλλο τόπικ ;)

Ενταξει αποψη σου ειναι αφου το προτιμας τερμα.Πάντως εγω δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια να ειναι free ο κωδικας που με κοπο καποιος γραφει(και συνηθως ομαδες ομαδων) και κανει compile για να δημιουργησει ενα προγραμμα και δεν κοπτεται κανενας να ειναι free ο ηλεκτρισμος το πετρελαιο και γενικα  η ενεργεια.....που ειναι ποιο θεμελιωδη κοινωνικά αγαθα( η και....οτιδηποτε με αυτη τη λογικη).Σαν την Αpple και την Μιcrosoft υπαρχουν πολλες υδροκεφαλες μεγαλοεταιριες αλλα μονο για το software ακουω τετοιου ειδους συζητησεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #26 στις: 20/11/10, 23:56 »
Απλώς, θα σου πώ ότι για έναν άνθρωπο που συμμετέχει στα κινήματα, όπως αυτά που ανεφερες κ άλλα, το ελεύθερο λογισμικό είναι μια ακόμη μορφή των κινημάτων αυτών.. Δεν περιορίζεται μόνο εκεί. Ο συνειδητοποιημένος χρήστης του ελεύθερου λογισμικού το γνωρίζει κ απλώς το έχει εντάξει ανάμεσα στις μορφές που κινητοποιείται.
Για αυτό κ είπα κ πριν πως άλλο το λογισμικό ανοιχτού κώδικα, άλλο το δωρεάν κ άλλο το ελεύθερο. Όταν αγοράζεις ένα λογισμικό έχεις στα χέρια σου κ τον κώδικα, αλλά σου απαγορεύεται να το τροποποιήσεις κατά βούληση κ να το βελτιώσεις. Το δωρεάν, είναι κλειστό το δε ανοιχτό απλώς σαν όρός παραπλανεί.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #27 στις: 20/11/10, 23:59 »
Με ολη την συμπαθεια μου denisgiann, ετσι κι αλλως δεν σε ξερω προσωπικα, αλλα αν θυμηθω και την συζητηση "Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας ?" στην οποια προκληθηκαν "μικροσυμπλοκες" μετα απο σχετικο σου post  το οποιο, οπως και τωρα, αφορουσε την συγκριση των τριων αυτων λειτουργικων, δινεις την εντυπωση του fanboy, με το συμπαθιο κιολας. Δεν αμφισβητω καθολου τις γνωσεις σου ουτε τις εμπειριες σου με διαφορα λειτουργικα συστηματα, αλλα αυτη η "ελιτιστικη" συμπεριφορα απο τους περισσοτερους Mac χρηστες (οχι μονο απο εσενα, εννοειται), εχει κανει πολυ κοσμο να συνεχισει να εχει την ιδια αντιμετωπιση προς αυτο το λειτουργικο το οποιο, σε σχεση και με την υψηλη τιμη, εχει καταντησει να φαινεται ως λειτουργικο των "πλουσιων" με τασεις εναλλακτικοτητας και δυο πιτσιλιες ντεμεκ επαναστατικοτητας, σαν την καθεστωτικη αριστερα ενα πραγμα. Μαλιστα αυτο που παρατηρω ειναι μια ιδιαιτερη εχθρα των Mac χρηστων προς το ελευθερο λογισμικο αλλα και τα GNU/Linux (με τα οποια αν και συμφωνω "ιδεολογικα", προσωπικα δεν τα χωνευω και δεν τα προτιμω).

Βεβαια fanboys υπαρχουν παντου (δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αναφερω τις εμπειριες απο κουβεντες με hardcore linuxαδες), αλλα οταν καποιος βολευεται και με Commodore 64 για να κανει την δουλεια του, ειτε ειναι ερασιτεχνης ειτε επαγγελματιες, δεν νομιζω να του αλλαξουν γνωμη οι σε βαθος τεχνικες και θεωρητικες αναλυσεις εσωτερικης, κυριως, καταναλωσης.

ας πούμε ότι θεωρώ κάποια πράγματα κοινωνικά αγάθα κ πιστεύω πως η διακίνηση τους θα πρέπει να είναι δωρέαν κ μέσα από τους ανθρώπους-όχι από κερδοσκοπικές εταιρείες. Συν τοις άλλοις θεωρώ νταβατζιλίκι την οικονομική εκμετάλλευση της Apple και της Microsoft. Αλλά, όπως προείπα, αυτό είναι θέμα συζήτησης για άλλο τόπικ ;)

Συμφωνω 100% μαζι σου, αλλα ας μην ξεχναμε και το ενδεχομενο της κοινωνικοποιησης αυτων των αγαθων με γνωστες ιστορικα μεθοδους.

Τελος κλεινω το δικο μου off-topic post με μια χαριτωμενια (ασχετα αν συμφωνω κατα τα 2/3 με τα Linux fanboys):
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/10, 03:24 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #28 στις: 21/11/10, 00:49 »
το θέμα λέγετε "συμβατοτιτα προγραμματων σε linux" και οχι Mac vs ότι ναναι.
ο φιλος denisgiann κάνει καλά αυτό που ξέρει να κάνει (απορώ που είναι ο marathon  ;D ).
Θα πρότεινα να μεταφερθούν τα μηνύματα του στο άλλο θέμα αλλα και πάλη δεν έχει νόημα αφου ακριβώς τα ιδια λόγια που γράφει εδώ, έγραψε και στο αλλο, τώρα τα ξαναδιάβασα και τα θυμήθηκα, η ίδιες λέξεις, η ιδια καραμέλα  οπότε δεν εχει νόημα ουτε η μετακίνηση της συζητήσεις. Ρίξτε τον στον κάδο μαζι με το mac και το bmw του.

Υγ:Για τους ανθρώπους που δουλεύουν (μονο )mac εχω μια ατάκα αλλα άμα την πω θα με μπανιαρίσουν και δεν την λέω. Πάντως (να το πω ευγενικά)  σίγουρα το osx δεν είναι λειτουργικό για μελαχρινές  ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #29 στις: 21/11/10, 00:51 »
Πάντως εγω δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια να ειναι free ο κωδικας που με κοπο καποιος γραφει(και συνηθως ομαδες ομαδων) και κανει compile για να δημιουργησει ενα προγραμμα και δεν κοπτεται κανενας να ειναι free ο ηλεκτρισμος το πετρελαιο και γενικα  η ενεργεια.....που ειναι ποιο θεμελιωδη κοινωνικά αγαθα( η και....οτιδηποτε με αυτη τη λογικη).Σαν την Αpple και την Μιcrosoft υπαρχουν πολλες υδροκεφαλες μεγαλοεταιριες αλλα μονο για το software ακουω τετοιου ειδους συζητησεις.

Για έναν προγραμματιστή ΕΛ/ΛΑΚ, το λογισμικό είναι μονάχα πνευματικό έργο, είναι γνώση, και δεν έχει κόστος παραγωγής. Κοστίζει μόνο χρόνο (ελεύθερο χρόνο, όσο θέλουν να διαθέσουν).

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #30 στις: 21/11/10, 01:56 »
Γιατί ακριβώς είναι θεμελιώδη αγαθά. Το θεμελιώδες αγαθό, αν το πουλάς, θα το αγοράσουν και μάλιστα ακριβά. Λίγοι είναι ο έξυπνοι που αυτά τα θεμελιώδη αγαθά, τα παίρνουν δωρεάν ή τα αγοράζουν σχετικά πολύ φθηνότερα από όλους τους άλλους, από την φύση.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #31 στις: 21/11/10, 02:44 »
 Γιναμε και fanboys τωρα ::) .......αν  βεβαια τα επιχειρηματα μου ηταν υπερ του linux θα χαρακτηριζομουν....ανοιχτομυαλος και  προοδευτικος....αλλα υπερ του mac ειμαι fanboy.....κατι σαν τον πιανιστα που παιζει ενα κλασσικο κομματι  και ονομαζεται...ερμηνευτης.....ο κιθαριστας(ο ηλεκτρικος μονο) που θα παρει το ιδιο κομματι να το παιξει στην κιθαρα ονομαζεται υποτιμητικα...shredder ::) .
Τεσπα τουλαχιστον μπηκα στον κοπο να παραθεσω και μερικα επιχειρηματα αν και  απο οτι φαινεται και αυτο περιττο ειναι.Πεταει ο ενας εισαι ελιτιστης ...ο αλλος εισαι fanboy και καθαρισε.Δεν χρειαζονται επιχειρηματα.

Το θεμα οντως βγηκε off topic οπως και το μεγαλυτερο ποσοστο των posts στο κιθαρα.Αλλα για κιθαριστικα gear και τριακοσιες κατευθυνσεις να παρει ενα θεμα δεν χαλιεται κανενας.Μονο κατι τετοια θεματα αγνωστο γιατι ......κανουν ......τζιζ.....(ειπαμε double standards all the way).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #32 στις: 21/11/10, 12:33 »
denisgiann, είσαι υπερβολικός, όσον αφορά το φόρουμ. Γενικεύεις και μπλέκεις και άλλες άσχετες συζητήσεις, και κατηγορείς τα μέλη ως διπρόσωπα. Δέξου ότι ο καθένας έχει την γνώμη του, και την υποστηρίζει άλλοτε χλιαρά άλλοτε με σθένος. Υπάρχουν π.χ. κιθαριστικές συζητήσεις όπου απόψεις ανταλλάσσονται με πάθος, πχ. Fender vs Gibson, και δεν απαγορεύεται σε κανέναν να πει την γνώμη του (όταν υπάρχει τουλάχιστον ο βασικός σεβασμός για τον συνομιλητή).

Το αν η συζήτηση βγήκε εκτός θέματος, αφορά κι εσένα, αφού μίλησες με πάθος για mac σε μια συζήτηση περί linux. Οπότε μην λες απλά "off topic οπως και το μεγαλυτερο ποσοστο των posts στο κιθαρα", αλλά δες τι μπορείς να κάνεις (και) εσύ για την αποφυγή αυτού. Το φόρουμ είναι οι χρήστες του, δεν υπάρχει από μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #33 στις: 21/11/10, 13:24 »
denisgiann, είσαι υπερβολικός, όσον αφορά το φόρουμ. Γενικεύεις και μπλέκεις και άλλες άσχετες συζητήσεις, και κατηγορείς τα μέλη ως διπρόσωπα. Δέξου ότι ο καθένας έχει την γνώμη του, και την υποστηρίζει άλλοτε χλιαρά άλλοτε με σθένος. Υπάρχουν π.χ. κιθαριστικές συζητήσεις όπου απόψεις ανταλλάσσονται με πάθος, πχ. Fender vs Gibson, και δεν απαγορεύεται σε κανέναν να πει την γνώμη του (όταν υπάρχει τουλάχιστον ο βασικός σεβασμός για τον συνομιλητή).

Το αν η συζήτηση βγήκε εκτός θέματος, αφορά κι εσένα, αφού μίλησες με πάθος για mac σε μια συζήτηση περί linux. Οπότε μην λες απλά "off topic οπως και το μεγαλυτερο ποσοστο των posts στο κιθαρα", αλλά δες τι μπορείς να κάνεις (και) εσύ για την αποφυγή αυτού. Το φόρουμ είναι οι χρήστες του, δεν υπάρχει από μόνο του.

Ρε συ Βραζιλη το καταλαβαινω αυτο που λες και εχεις κατα ενα μεγαλο μερος δικιο...πες μου ομως με ειλικρινεια.....αν βγει καποιος στο φορουμ και πει πχ οι Fender είναι οι απολυτες κιθαρες ο ηχος που παραγουν ειναι μοναδικος και η ποιοτητα κατασκευης απαραμιλλη και.... και........πιστευεις οτι θα τον κατηγορησει κανενας(εστω και ενας) ως fanboy? μπορει να πει οτι εμενα δε μου αρεσουν η προτιμω το gibson style scale ή... ή... ή.... αλλα fanboy και ελιτιστη  δεν θα τον πει. ο σεβασμος στον συνομιλητη ξερεις ειναι δρομος διπλης κατευθυνσης.Εγω ουτε χαζο ειπα κανεναν ουτε ηλιθιο επειδη χρησιμοποιει pc επομενως δεν δεχομαι και εξυπνακιστικους χαρακτηρισμους προς το προσωπο μου επειδη χρησιμοποιω mac.

Οσο για το αν ειμαι υπερβολικος για το φορουμ κοιταξε εσυ ποσες φορες ξεκιναει ενα thread για πχ ενισχυτες η συζητηση αλλαζει στην μεση σε πεταλιερες και πεταλια μετα κανει ενα περασμα απο μαγνητες και τελος καταληγει σε ξυλα κιθαρας(οχι παντα με την ιδια σειρα αλλα πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω) και συνεχιζει επι σελιδες σελιδων.

Τωρα οσον αφορά τον Redfield που ανοιξε και to thread ας βαλει το linux που θελει ας το κρατησει τουλ για μερικους μηνες για να το δουλεψει και να γραψει μουσικη οπως εκανε με τα windows και μετα αν θελει ας ξαναποσταρει εδω να μας πει τις εντυπωσεις του.Αυτος δεν ειναι προκατειλλημενος οποτε  η γνωμη του μετραει για πολλους περισσοτερο.Εκανε αυτα που ηθελε ποιο ευκολα απο οτι με windows? Tα virtual instruments που χρησιμοποιει μπορει να τα βρει για  linux η πρεπει να παει παλι σε ενναλακτικες.Ειχε καθολου προβληματα με την καρτα ηχου του και γενικα το σεταρισμα η ολα δουλεψανε ρολοι.... κτλ κτλ.....και μετα απο μερικους μηνες(τουλαχιστον) να μας πει ποιο ηταν αυτο που παραγωγικα ηταν καλυτερο τα windows ή το linux..........να τα ακουσουμε απο τον μεσο χρηστη που δεν εχει επηρεαστει ακομα απο το οποιοδηποτε hype.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/10, 13:29 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
17 Απαντήσεις
9394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/07, 13:23
από Καρχαρίας
25 Απαντήσεις
9437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
16 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 18:20
από Moonchild_
1 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 23:48
από Crossroad
8 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 02:06
από zeoy
1 Απαντήσεις
9006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:50
από jim.ni
20 Απαντήσεις
7178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 21:30
από jim.ni
22 Απαντήσεις
18894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 15:13
από panixgr
7 Απαντήσεις
4723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/17, 21:37
από saved