Αποστολέας Θέμα: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??  (Αναγνώστηκε 17156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #25 στις: 23/10/08, 01:48 »
Επιτέλους βρήκα το θέμα ;D

Πριν από λίγες ώρες γύρισα από την δεύτερη πρόβα μετά την καταστροφική :P Ήθελα να δω και τη δεύτερη φορά πώς θα μου ακούγεται ο ήχος..

Βασικά σήκωσα τους μαγνήτες ψηλότερα όπως πρότεινε ο faser και όντως ο ήχος βελτιώθηκε αρκετά!
Μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημα (είχα αποκλείσει όμως τη λύση αρχικά, επειδή ο μαγαζάτορας στο κατάστημα που έλεγα μου είχε πει ότι ήταν ήδη πολύ ψηλά οι μαγνήτες μου :eee:).

Στην πρόβα που κάναμε αφού έβαλα το θέμα, άκουσα προσεκτικά τον ήχο του συνκιθαρίστα και δεν είναι τελικά τόοοσο καλός. Χάνει σε διαύγεια και crunch.

Και σε αυτό το σημείο τίθεται το ερώτημα:                                             ( :P ::))

Τι θα με βοηθήσει περισσότερο να κάνω τον ήχο μου λίγο πιο heavy και να βγάινει πιο μπροστά στα σόλο; Ένας κομπρέσσορας, ένα EQ ένα overdrive ή ένα distortion πετάλι; Θα μπορούσα να τα έχω όλα αυτά σε μια πεταλιέρα, η αλήθεια είναι, αλλά και δεν έχω τόσα χρήματα για πεταλιέρα αλλά και η ποιότητα ενός πεταλιού είναι καλύτερη από το αντίστοιχο εφέ της πεταλιέρας (υποτίθεται).

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #26 στις: 23/10/08, 02:46 »
Ένα απλό eq αν πάρεις (σαν το boss πχ) θα είσαι ok.  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #27 στις: 23/10/08, 11:52 »
Βασικά αν κατάλαβα σωστά, θέλεις ποιο heavy ήχο και καλύτερο "χώσιμο" στα solos (ο ήχος να είναι πιο cut through).. Ο κομπρέσσορας που προτείνεις θα μπορούσε να βοηθήσει διότι θα σου καθαρίσει λίγο τη βρωμιά με αποτέλεσμα να έχεις περιθώριο να αυξήσεις λίγο το gain χωρίς να θυσιάσεις τη διαύγεια και επίσης θα σου ανεβάσει κάπως την ένταση (ή τουλάχιστον θα έχεις ένα δίχτυ ασφαλείας για να παίξεις εσύ πιο δυνατά) αλλά δεν πιστεύω ότι ενδείκνυται για τη δουλειά που το θέλεις.. To eq από την άλλη είναι μια λύση αν και πιστεύω ότι τα πεταλοειδή eqs (και ειδικότερα τα φθηνά) θα σου χαλάσουν το κύκλωμα του ήχου καθότι δεν είναι true bypass.. Ένα overdrive.. Χμμμ, το overdrive πάνω σε ήδη βρώμικο κανάλι δεν ξέρω πως θα ακούγεται (δεν το έχω δοκιμάσει) αν και πιθανολογώ ότι δεν θα είναι ότι καλύτερο διότι η δουλειά του overdrive είναι άλλη.. To τελευταίο το λέω κρίνοντας βάσει ενός εφφέ που υπάρχει στο G-Force με το όνομα drive και υποτίθεται ότι είναι κάτι σαν overdrive.. Μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω βάλει πάνω από βρώμικο κανάλι ακούγεται χάλια και πλέον το χρησιμοποιώ πάνω από το καθαρό σαν ένα είδος tubescreamer.. Τώρα όσον αφορά ένα heavy πετάλι distortion θα μπορούσε να αποτελέσει μια λύση για πιο heavy ήχο αλλά δεν λύνει το θέμα με το cut through των solo..

Τι πιστεύω ότι θα ήταν το ιδανικό; Ένα volume pedal!!! Η λογική είναι η εξής.. Όταν παίζεις ρυθμική συνήθως παίζεις πάνω από μία χορδή ταυτόχρονα.. Το αποτέλεσμα είναι η ένταση του ήχου να είναι αυξημένη σε σχέση με ένα solo όπου κατά κανόνα σολάρεις σε μία μόνο χορδή.. Αυτή η διαφορά στο πλήθος των χορδών που παίζεις προκαλεί την αίσθηση της κενότητας των solo.. Αν όμως έχεις ένα volume pedal όπου το τοποθετείς στο 70% όταν παίζεις ρυθμική και το ανεβάζεις όταν παίζεις στα solo θα σου επιτρέψει να ακούγεσαι περισσότερο τη "κρίσιμη ώρα"..

Πάμε τώρα στα disclaimers ;D.. Δεν σε παρακινώ να αγοράσεις ένα volume pedal.. Προς θεού.. Απλά κάνω μια λογική (κατά τη γνώμη μου) σκέψη.. Προσωπικά, στο rack μου έχω δημιουργήσει ξεχωριστά patches για solo όπου τονίζω την ουρά του delay, τα πρίμα και τα μεσαία μέσω eq, βγάζω λίγο το βάθος, κ.λπ.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια δοκιμή με ένα volume pedal που θα βρεις κάπου.. Δανείσου το από κάποιον φίλο σου και δοκίμασε το στην πρόβα.. Βέβαια αν μπορείς να βρεις ένα πολύ καλό eq, θα ήταν το ιδανικό, αλλά χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, φαντάζομαι ότι ένα "καθαρό" eq θα κοστίζει αρκετά..

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #28 στις: 23/10/08, 12:01 »
Και σε αυτό το σημείο τίθεται το ερώτημα:                                       
Τι θα με βοηθήσει περισσότερο να κάνω τον ήχο μου λίγο πιο heavy και να βγάινει πιο μπροστά στα σόλο;

Nα ανεβάσεις τα μεσαία σου  ;)
Δοκίμασε ένα EQ.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #29 στις: 23/10/08, 16:21 »
Απ'ό,τι κατάλαβα το EQ είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλής ποιότητας (με true bypass γιατί δε θέλω να μπλέξω ακόμα με noise gates κλπ.), τα οποία μπορώ να βρω μεταχειρισμένα με κάτω από 150 Ε (καλύτερα κάτω από 100 αλλά θέλω να δω τι προσφέρουν και τα αμ΄σεως πιο ακριβά).

RoyBatty τα έχω ήδη αρκετά ψηλά τα μεσαία και οι μαγνήτες βγάζουν αρκετά από μόνοι τους (το οποίο έχω την εντύπωση ότι μου κόβει μπάσα στα ρυθμικά ???)!

Faser: Η βλακεία είναι ότι ο ενισχυτής στο στούντιο που παίζω έχει μόνο ένα βρώμικο κανάλι και γι'αυτό θα με εξυπηρετούσε ένα EQ πχ. που θα μου άλλαζε τον ήχο για σόλο. Εκεί θα βοηθούσε και το volume που προτείνεις αλλά αν αλλάξω ενισχυτή και ο καινούριος έχει δύο κανάλια distorted με ξεχωριστό volume to καθένα δε θα αχρηστευτεί σχεδόν το πετάλι;

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #30 στις: 23/10/08, 16:38 »
Και γιατί δηλαδή να μην πάρει ένα screamer που κάνει όλα τα παραπάνω?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #31 στις: 23/10/08, 17:15 »
Και γιατί δηλαδή να μην πάρει ένα screamer που κάνει όλα τα παραπάνω?


Γιατί χρωματίζει αρκετά τον ήχο,και αφού απ'όσο μας λέει ο φίλος έχει ήδη αρκετά μεσαία στον ήχο του,θα τον κάνει "νιανια".
Όσον αφορά τα booster,έχω να προτείνω τα παρακάτω:
http://www.thomann.de/gr/xotic_rc_booster.htm
http://www.thomann.de/gr/fulltone_fatboost_2.htm
http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm
Η σειρά είναι καθαρά με βάση την τιμή.Και τα 3 πιστεύω πως θα κάνουν δουλειά,αν και τα 2 πρώτα έχουν επιπλέον ρυθμίσεις που βοηθούν,ειδικά στο studio.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #32 στις: 25/10/08, 15:39 »
Και γιατί δηλαδή να μην πάρει ένα screamer που κάνει όλα τα παραπάνω?


Γιατί χρωματίζει αρκετά τον ήχο,και αφού απ'όσο μας λέει ο φίλος έχει ήδη αρκετά μεσαία στον ήχο του,θα τον κάνει "νιανια".
Όσον αφορά τα booster,έχω να προτείνω τα παρακάτω:
http://www.thomann.de/gr/xotic_rc_booster.htm
http://www.thomann.de/gr/fulltone_fatboost_2.htm
http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm
Η σειρά είναι καθαρά με βάση την τιμή.Και τα 3 πιστεύω πως θα κάνουν δουλειά,αν και τα 2 πρώτα έχουν επιπλέον ρυθμίσεις που βοηθούν,ειδικά στο studio.
Thanks! Το Xotic Rc Booster to έχει ο δάσκαλός μου απ'ό,τι θυμάμαι οπότε θα του πω να το δοκιμάσω όταν πάω. Fulltone που μπορώ να βρω;

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #33 στις: 26/10/08, 04:41 »
Fulltone που μπορώ να βρω;

On-line... ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #34 στις: 26/10/08, 13:25 »
Fulltone που μπορώ να βρω;

On-line... ::)
Ωχ δεν έχουν Greek dealer ε; :(

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #35 στις: 27/10/08, 00:46 »
Ήθελα να postαρω μέρες τωρα αλλά το ξέχναγα...
Να μην δοκιμάσει ένα screamer γιατί χρωματίζει τον ήχο???
Είπε κάπου πως θέλει να αποφύγει να χρωματιστει ο ήχος του? Εδώ συζητάνε για eq....
Ασε που εφόσον μιλάμε για ενισχυτη studio νομίζω να είμαστε σε θέση να κάνουμε δηλώσεις όπως "οι μαγνήτες βγάζουν πολλά μεσαία και κόβουν απο τα μπάσσα" κλπ....
Τέλος πάντων ο καθένας όπως νομίζει κάνει...
Το booster είναι booster......το screamer είναι screamer....το eq eq ...δε ξέρω τι ακριβώς έχει στο μυαλό του ο άνθρωπος αλλά σίγουρα το κάθε ένα θα δώσει διαφορετικά αποτελέσματα.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #36 στις: 29/10/08, 23:41 »
Ασε που εφόσον μιλάμε για ενισχυτη studio νομίζω να είμαστε σε θέση να κάνουμε δηλώσεις όπως "οι μαγνήτες βγάζουν πολλά μεσαία και κόβουν απο τα μπάσσα" κλπ....
Βασικά δεν κατάλαβα τι θες να πεις εδώ ???
Το είπα μπακάλικα και όπως το καταλαβαίνω εγώ αλλά εννοούσα ότι έχω παρατηρήσει γενικά ότι όταν τονίζονται τα μεσαία στον ήχο κιθάρας, επισκιάζονται τα μπάσα κατά αναλογία. Δεν ξέρω κατά πόσο έχω δίκιο αλλά εγώ αυτό παρατήρησα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #37 στις: 30/10/08, 00:12 »
Απλά είναι σχετικά δύσκολο θα έλεγα εγώ τουλάχιστον να κάνεις τέτοιες διαπιστώσεις σε αυτή τη φάση, ειδικά με έναν ενισχυτή που δεν έχεις διαθέσιμο με τις ώρες για πειραματισμό....αυτό, τπτ άλλο.
Και φυσικά το αυτί του καθενός άλλα βλέπει κ άλλα ακούει....

Στο studio πολύ πιθανό να έχουν ένα screamer ή ένα booster εκεί γύρω....ρώτα και αν μπορείς δοκίμασε τα....όχι ότι θα είναι 100% πετυχημένη η δοκιμή αλλά ποιος ξέρει, μπορεί κάτι να σου κάνει κλικ....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #38 στις: 30/10/08, 00:31 »
Απλά είναι σχετικά δύσκολο θα έλεγα εγώ τουλάχιστον να κάνεις τέτοιες διαπιστώσεις σε αυτή τη φάση, ειδικά με έναν ενισχυτή που δεν έχεις διαθέσιμο με τις ώρες για πειραματισμό....αυτό, τπτ άλλο.
Και φυσικά το αυτί του καθενός άλλα βλέπει κ άλλα ακούει....

Στο studio πολύ πιθανό να έχουν ένα screamer ή ένα booster εκεί γύρω....ρώτα και αν μπορείς δοκίμασε τα....όχι ότι θα είναι 100% πετυχημένη η δοκιμή αλλά ποιος ξέρει, μπορεί κάτι να σου κάνει κλικ....
Αυτή τη διαπίστωση την έχω κάνει όπως είπα γενικά, όπου ρυθμίσει ήχους για κιθάρα. Μπορεί και να είναι λάθος :)

Θα ρωτήσω για screamer ή booster αλλά δε νομίζω εκεί που πηγαίνω να έχει γιατί είναι καινούριο στούντιο. Ακόμα θα πω στον άλλο κιθαρίστα να φέρει το metalzone του για να κάνω μια ακόμα δοκιμή (την πρώτη φορά που το έφερε έκανα μια ρύθμιση πολύ γρήγορα και χωρίς να το ψάξω επειδή ο χρόνος πίεζε και ο ήχος ήταν άστα να πάνε..).
Σχετικά με το metalzone (το 2 είναι νομίζω), αν και απ'ό,τι έχω δει δεν θεωρείται και πολύ αξιόλογο πετάλι αμοντάριστο, μπορεί όποιος το ξέρει να προτείνει κάποιες καλές ρυθμίσεις;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #39 στις: 30/10/08, 10:48 »
Σχετικά με το metalzone (το 2 είναι νομίζω), αν και απ'ό,τι έχω δει δεν θεωρείται και πολύ αξιόλογο πετάλι αμοντάριστο, μπορεί όποιος το ξέρει να προτείνει κάποιες καλές ρυθμίσεις;
εμένα μ αρέσει κ ψάχνω να το πάρω...
εννοώ...άκουσέ το και δες αν σ αρέσει κ σένα...μν αποκλείεις οτιδήποτε λόγω κάποιας κριτικής από το ίντερνετ....

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #40 στις: 04/11/08, 17:21 »
Σχετικά με το metalzone (το 2 είναι νομίζω), αν και απ'ό,τι έχω δει δεν θεωρείται και πολύ αξιόλογο πετάλι αμοντάριστο, μπορεί όποιος το ξέρει να προτείνει κάποιες καλές ρυθμίσεις;
εμένα μ αρέσει κ ψάχνω να το πάρω...
εννοώ...άκουσέ το και δες αν σ αρέσει κ σένα...μν αποκλείεις οτιδήποτε λόγω κάποιας κριτικής από το ίντερνετ....

Χμ, είχα απαντήσει εδώ αλλά δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίστηκε το μήνυμα ???
Τέλος πάντων, είχα πει ότι δεν το αποκλείω καθόλου γι'αυτό και ζήτησα κάποιες ενδεικτικές ρυθμίσεις.
Μια ρύθμιση για χρήση σε καθαρό κανάλο κανάλι και μια για booster για solo ή για "καλύτερο" ήχο για ρυθμικά θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη :)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #41 στις: 04/11/08, 20:41 »
Σχετικά με το metalzone (το 2 είναι νομίζω), αν και απ'ό,τι έχω δει δεν θεωρείται και πολύ αξιόλογο πετάλι αμοντάριστο, μπορεί όποιος το ξέρει να προτείνει κάποιες καλές ρυθμίσεις;

Το πετάλι αυτό το χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια,τα τελευταία στη λούπα (σειριακή) ενός solid state Randall ενισχυτή.

Στη φωτογραφία που επισυνάπτω είναι οι τελευταίες ρυθμίσεις που θυμάμαι μου άρεσαν,τσέκαρε τες.
(Δεν σημαίνει βέβαια ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #42 στις: 04/11/08, 22:01 »
Σχετικά με το metalzone (το 2 είναι νομίζω), αν και απ'ό,τι έχω δει δεν θεωρείται και πολύ αξιόλογο πετάλι αμοντάριστο, μπορεί όποιος το ξέρει να προτείνει κάποιες καλές ρυθμίσεις;

Το πετάλι αυτό το χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια,τα τελευταία στη λούπα (σειριακή) ενός solid state Randall ενισχυτή.

Στη φωτογραφία που επισυνάπτω είναι οι τελευταίες ρυθμίσεις που θυμάμαι μου άρεσαν,τσέκαρε τες.
(Δεν σημαίνει βέβαια ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)
'Σ'Ωραίος ;)
Με αυτές τις ρυθμίσεις το χρησιμοποιούσες σε ήδη distorted κανάλι ή σε καθαρό;

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #43 στις: 04/11/08, 22:34 »
Στο καθαρό του κανάλι και πάντα στη λούπα,μπροστά ξύνει αρκετά εώς πολύ ανάλογα τον ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #44 στις: 05/11/08, 03:12 »
Όχι βρε παιδιά το metalzone σε ρόλο booster!!... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #45 στις: 15/11/08, 17:04 »
:p Δεν κατάλαβα τον υπαινιγμό για τον Flextone..Επειδή σκέφτομαι να τον αγοράσω..και παιζω Maiden / Metallica φάση..πείτε μου για να ξέρω..αμα ειναι να τον αποφύγω!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #46 στις: 16/11/08, 17:29 »
:p Δεν κατάλαβα τον υπαινιγμό για τον Flextone..Επειδή σκέφτομαι να τον αγοράσω..και παιζω Maiden / Metallica φάση..πείτε μου για να ξέρω..αμα ειναι να τον αποφύγω!
Κοίτα, δεν είναι χάλια ο ενισχυτής. Νομίζω είναι προσανατολισμένος προς λίγο πιο vintage ήχο και όχι τόσο προς τον σύγχρονο (παρότι παίζουν και οι Lacuna Coil αν θυμάμαι καλά με αυτούς). Αυτό που εννοούσα ήταν ότι ο Flextone δεν είναι πρακτικός για πρόβες σε στούντιο αν δεν ξέρεις απ'έξω κι ανακατωτά το manual του κι αυτό γιατί έχει πάαρα πολλές "κρυμμένες" λειτουργίες όπως θα δεις αν το διαβάσεις και για να φτιάξεις καλό ήχο τις χρειάζεσαι όλες αυτές. Ακόμα, και αυτό είναι το πιο σημαντικό, τις μισές από τις φορές που έπαιξα με αυτόν, καθώς ρύθμιζα τους ήχους που ήθελα μπλόκαρε (σαν υπολογιστής ένα πράμα-δεν αντιδρούσε καθόλου ό,τι κι αν πάταγες και ο ήχος που είχε εκείνη την ώρα ήταν σαν καθαρά με πολύ αδύναμο distortion) και για να ξεμπλοκάρει μόνο με reboot (:P) με το οποίο έχανα συχνά και τις ρυθμίσεις μου :wall:

Το bottom line για μένα είναι ότι δε μου φάνηκε και πολύ αξιόπιστος :-\

@Serviani: Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει το πετάλι γιατί στην τελαυταία πρόβα ξέχαστηκε στο σπίτι ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #47 στις: 17/11/08, 03:24 »
φίλε μου... το πρόβλημα σου είναι απλό...

θα σου απαντήσω με ενα αρχαίο ρητό.

υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες. Αυτοι που παίζουν με Gibson, και αυτοί που θα...

πάρε μια Les paul εκεί. κόλλα της 2 EMG 81/81 και να φάνε σκόνη:)

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #48 στις: 17/11/08, 11:13 »
φίλε μου... το πρόβλημα σου είναι απλό...

θα σου απαντήσω με ενα αρχαίο ρητό.

υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες. Αυτοι που παίζουν με Gibson, και αυτοί που θα...

πάρε μια Les paul εκεί. κόλλα της 2 EMG 81/81 και να φάνε σκόνη:)

Δεν πιστευω να σοβαρολογεις?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #49 στις: 17/11/08, 16:40 »
Fulltone που μπορώ να βρω;
On-line... ::)
Ωχ δεν έχουν Greek dealer ε; :(

Λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά αν ακόμα ενδιαφέρεσαι για Fulltone, επειδή και εγώ παιδεύτηκα αρκετά για να βρώ από που τελικά θα πάρω, μιάς και πολλοί dealers στην Αμερική δεν τα εξάγουν, κάνε μου ένα PM να σου πω από που παράγγειλα το δικό μου (Fulldrive Mossfet II) σε απίστευτα χαμηλά λεφτά να μην βασανιστείς και εσυ και βλέπεις και αποφασίζεις.. (πχ το FatBoost 2 που αναφέρθηκε το έχουν 134$ +20$ μεταφορικά για Ελλάδα -- τιμή Thomann 159Ε + τα μεταφορικά!)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
13046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 12:03
από MrsHaroulita
Λίστα Στούντιο

Ξεκίνησε από kafodio « 1 2 ... 8 9 » Τα καλύτερα...

224 Απαντήσεις
227879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 16:39
από OVELLI
17 Απαντήσεις
12990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:19
από elrich
7 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/08, 19:46
από BluesMe
2 Απαντήσεις
3804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 20:09
από Crossroad
2 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 18:19
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 18:21
από panicX
0 Απαντήσεις
1836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/11, 17:44
από skalos
7 Απαντήσεις
5952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 22:43
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
11240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 09:31
από saved