Αποστολέας Θέμα: Συννεφιασμένες Μελωδίες...  (Αναγνώστηκε 2445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« στις: 25/06/12, 17:22 »
Γεια!


Μετά από αρκετό χρόνο, ξανανεβάζω καινούργιο τραγούδι! Είναι αυτό:


Συννεφιασμένες Μελωδίες



Ονομάζεται "Συννεφιασμένες Μελωδίες". Τη μουσική, την έγραψα μέσα στο πλοίο το καλοκαίρι του '10, τους στίχους και τη μελωδία φωνής τα έγραψε η Λίνα Παπαναστασίου το φθινόπωρο του '10, ενώ η ηχογράφηση, μετά από αρκετές αναβολές, ολοκληρώθηκε φέτος. Τραγουδά η Μαρία Οικονόμου.


Και τα κλασικά που παρουσιάζω λεπτομέρειες, ενορχήστρωση δική μου. Χρησιμοποιήθηκε για όλα το μικρόφωνο AKG Perception 100 (πλέον discontinued στην αγορά), κιθάρα η ακουστική Taylor 110CE, η ηλεκτρική (line) η Stratocaster made in mexico της αδερφής μου, κοντραμπάσο με αληθινό κοντραμπάσο, ηλεκτρικό είναι το άταστο 5χορδο το Warwick εκείνο το Custom που έχω (παραγγελία του Λογοθέτη, Custom Corvette, made in Germany), μεταλόφωνο αληθινό, Rhodes είναι γραμμένο line in stereo από το Korg SG1D.
Χρειάστηκε κι άλλη δουλειά (που δεν έγινε) στις χροιές, γιατί το τραγούδι έχει βγει εξαιρετικά πριμαριστό. Θα φτιαχτεί σε επανεκτέλεση στα προσεχή χρόνια. Κι ίσως το παράκανα στη φωνή με τον κομπρέσσορα.
Α! Και στα τύμπανα, είναι Addictive Drums, προγραμματισμένα νότα νότα όπως πάντα.


Περιμένω εντυπώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« Απάντηση #1 στις: 29/06/12, 19:42 »
 Νομίζω πως έπρεπε να δώσεις παραπάνω ένταση στη φωνή.Ειδικά στα 2 τελεφταία ρεφρέν,η φωνή χάνεται εντελώς!Επίσης,έχει αρκετό αέρα.Είναι που είναι θαμπή από μόνη της.Με τα πολλά πρίμα,το παράκανες.
Κατά τα άλλα,για ν μην είμαι ο στριμμένος της παρέας,η ενορχήστρωση είναι ωραία.Μου έλειψε μόνο 1 ηλεκτρική με παραμόρφωση,έστω σαν ρυθμική,για να γεμίζει.
Και πέτα το AKG Percetpion 100,είναι τελείοσ μούφα!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« Απάντηση #2 στις: 29/06/12, 20:06 »
Η μελωδία είναι πολύ όμορφη, όπως και η ενορχήστρωση, φαίνεται ότι είναι δουλειά από άνθρωπο που ξέρει που πατάει και τι γυρεύει. Δεν θα σταθώ καθόλου σε θέματα ηχοληψίας - παραγωγής, είναι ξεκάθαρο και ειπώθηκε ειλικρινέστατα ότι πρόκειται για home παραγωγή με περιορισμένα μέσα.

Θα σταθώ όμως στα φωνητικά: η Μαρία έχει όμορφη χροιά,  σίγουρα δεν είναι επαγγελματίας και ούτε έχουμε την απαίτηση να γίνει σε μια ηχογράφηση.
Και ερχόμενος τελικά στο λόγο που γράφω, νομίζω ότι δεν την βοηθάει καθόλου ο τόνος που επιλέχτηκε.
Χωρίς να ξέρω την Μαρία Οικονόμου, θεωρώ ότι άνετα μπορούσε να το πει ακόμα και μισή οκτάβα παραπάνω, να φωνάξει, να του δώσει αυτό που πρέπει να δίνει κάθε τραγουδιστής..
Καθώς είμαι και της σχολής που αρέσκεται να πουσάρει τους τραγουδιστές στα όριά τους, πιστεύω ότι αν είχε τραγουδηθεί ψηλότερα θα μιλάγαμε για τελείως διαφορετικό τραγούδι.

Αυτά, και πάλι μπράβο και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« Απάντηση #3 στις: 29/06/12, 20:11 »
ωραίο!

καλή παραγωγή, μελωδία, φωνή....ωραίο μπάσο και μ'άρεσε το όσο τονισμένο ήταν και πολύ ωραία τα ντραμς (ειδικά στο μπρέικ προς το τέλος!)

αυτό για τον ψηλότερο τόνο προσπάθησα αλλά δε μπορώ να το φανταστώ αλλά για να το λέει ο el κάτι θα ξέρει! ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« Απάντηση #4 στις: 29/06/12, 22:07 »
Μπράβο, άλλη μια πολύ πολύ καλή σύνθεση και ενορχήστρωση! Ωραίο είναι όταν μπαίνει το γρήγορο μέρος, πωρωτικό... Μου άρεσαν τα ντραμς, μπράβο στην έμπνευση και υπομονή σου για να τα προγραμματίζεις. Και τα δείγματα που χρησιμοποίησες είναι πολύ ποιοτικά και ταιριαστά. Μου άρεσε και το άταστο μπάσο, που δίνει αυτήν την ιδιαίτερη χροιά.
Επίσης είναι ωραία η φωνή της Μαρίας. Προσπαθώ κι εγώ να τη φανταστώ να λέει σε άλλο τόνο το τραγούδι, ή να την ακούω να λέει κάποιο άλλο τραγούδι. Θα ήθελα να σιγουρευτώ για τις δυνατότητες της φωνής της.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Συννεφιασμένες Μελωδίες...
« Απάντηση #5 στις: 03/07/12, 02:36 »
   Η αλήθεια είναι ότι τον πιο ψηλό τόνο δεν τον προτίμησα για δύο λόγους. Ο ένας ήταν πως μου άρεσε η βραχνάδα της Μαρίας στα χαμηλά κι ο άλλος είναι πως είναι γενικά η φωνή της αδούλευτη, οπότε σε πιο ψηλό τόνο, στα ρεφραίν, μπορεί και να της έκανα ζημιά στη φωνή και δεν είμαι καθηγητής τραγουδιού. Ίσως σε κάποιο λάιβ πιο μετά ή σε κάποια επανεκτέλεση, να την ανεβάσω πιο ψηλά. Θα δοκιμαστεί κι αυτό, μιας και βλέπω πως αξίζει τον κόπο.
   Γενικά ένας λόγος που ποστάρω εδώ τα κομμάτια που φτιάχνω, είναι ότι με την πολλή ενασχόληση, όπως έχω πει κι άλλες φορές, το αυτί μου κολλάει, οπότε με βοηθάει να ακούν τις δουλειές μου ξεκολλημένα αυτιά.


Κι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!!!


Περιμένω κι άλλες παρατηρήσεις για όποιον θέλει να πει κάτι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 18:41
από atzolina
0 Απαντήσεις
1523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/06, 21:36
από Niiiiikos
5 Απαντήσεις
9357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547