Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Fender  (Αναγνώστηκε 76943 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #150 στις: 09/04/07, 18:34 »
Χαζευοντας αριστερα-δεξια για κιθαρες  ειδα μια FENDER STANDARD STRAT κατασκευης Μεξικου...(http://www.pavlakis.com.gr/cart.php?target=product&product_id=7996&substring=ARCTiC+WHITE)

Το ερωτημα ειναι το εξης: Αξιζει να την παρω εχοντας υποψην οτι θελω εναν ηχο σε στυλ Pink Floyd?Αργοτερα δεν μπορω απλα να κοτσαρω ενα humbucker σε μεγεθος μονου (απο αυτους της seymour duncan) ωστε να πλησιασω λιγο πιο πολυ τα metal ακουσματα?

Το στυλ μουσικης που μου αρεσει ειναι εντεχνο ελληνικο(οκ δεν εχει πολλη ηλεκτρικη αλλα τεσπα...), ελληνικο και ξενο rock( απο pink floyd,scorpions,σοκρατες μεχρι παπακωνσταντινου και πανουση) και κατι ψηλα απο κλασσικο μεταλ(black sabbath,savatage και κανα-δυο απο iron maiden).

Επισης μια ακομη επιλογη ειναι αυτη εδω http://www.thomann.de/gr/fender_lite_ash_stratocaster_mn_vwt.htm  αλλα με αναστελει το γεγονος οτι δεν την βρισκω πουθενα να την δοκιμασω.(ουτε την απο πανω εχω δοκιμασει ακομη...)


Edit:Η telecaster κανει για τα παραπανω ειδη μουσικης?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/07, 18:58 από Ορφεας »
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #151 στις: 09/04/07, 19:46 »
Αφου σε απασχολει η υπαρξη humbucker γιατι δεν κοιτας για μια Fender Fat Strat οπως αυτη?

Oσο για την Tele... Τσεκαρε τον Richie Kotzen (
) και βγαλε μονος σου συμπερασμα...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #152 στις: 09/04/07, 19:56 »
Αφου σε απασχολει η υπαρξη humbucker γιατι δεν κοιτας για μια Fender Fat Strat οπως αυτη?

Oσο για την Tele... Τσεκαρε τον Richie Kotzen (http://www.youtube.com/watch?v=_j8Jl4LAQjA) και βγαλε μονος σου συμπερασμα...  ;)



1) γτ εγω θελω τον διπλο στην μεση!Ξερω κουφο λιγο αλλα θελω να μπορω να τον συνδιασω και με τους 2 μονους...
2) ευχαριστω για το λινκ.Μονο που τωρα η επιλογη ειναι ακομη πιο δυσκολη... ;D


Θα ηθελα μερικες γνωμες ακομη για τις στρατ παντως...Οσο για την τελε θα πρεπει να παω σε κανα μαγαζακι μου φενεται να της ριξω μια ματια....
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/07, 19:59 από Ορφεας »
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #153 στις: 25/04/07, 15:04 »
Διπλό στη μέση? :o :o
Όλα γίνονται.... Πάντως ο συνδιασμός που θέλεις επιτυγχάνεται πολύ εύκολα και με τον διπλό στη θέση bridge ;)

Στο θέμα μας τώρα. Η strat είναι σίγουρα πιο ευέλικτη από την tele χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η tele δεν σπέρνει... Έχω και τις δύο και αν με ρωτήσεις δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια. Η strat πάντως με έναν καλό διπλό bridge μαγνήτη θα σε καλύψει απόλυτα σε αυτά που αναφέρεις. Και με τρεις μονούς ακόμα δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός εαν θέλεις πολλά γκάζια...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #154 στις: 30/05/07, 13:53 »
Αγορασε κανεις την classic player 60 ?
Tι λεει το μπρατσο? Λεπτο ή χοντρο? Κανει για solos?
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος noldorian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #155 στις: 22/06/07, 05:19 »
Φίλε εγώ έχω εδώ και 4 χρόνια μια fender stratocaster mexico με μεγάλη κεφαλή (70s style) στην τιμή των 260.000 κατευθείαν από την αντιπροσωπεία σε χονδρική τιμή. λιανική έφτανε τα 400.000. Και μόνο που το σκέφτομαι τώρα έδωσα πολλά λεφτα...(ασχετο αυτό).
΄
Μην ασχολείσε με τις αμερικάνικες πραγματικά. Είναι ακριβώς ίδιες με τις μεξικανικες, γι αυτό φτιάξανε εργοστασιο εκει για φτηνά εργατικά χερια. Ξέρεις πως λειτουργούν οι πολυεθνικες. Το σώμα της κιθάρας αποτελείτε απο 2 ξύλα. Εδώ το λινκ της εταιρίας http://fender.com/products/search.php?partno=0137000321 και εδώ τα χαρακτηριστικά http://fender.com/products/view_specs.php?full_partno=0137000&name=%26lsquo%3B70s+Stratocaster%26reg%3B. Στην πράξη τώρα εχει πολυ μαλακό feeling στο πέξιμο, δεν κουράζει το μπράτσο.

Ο ήχος της είναι εκπληκτικός στα καθαρά. Εκεί να μετράς τις κιθάρες. Στην παραμόρφωση όλα καταστρέφονται. Στην παραμόρφωση πολύ δύσκολα θα καταλάβεις την διαφορά αναμεσα σε μια των 100 ευρώ και μια των 1000. αλλά όταν θα χρειαστεί να σολάρεις σε καθαρό, με μπάσο απο πίσω,ο ηχος της συγκεκριμενής είναι γλυκός και πολυ γεμάτος. Φυσικά οι μαγνήτες όλων των κιθάρων αλλάζουν. υπάρχουν πάντα καλύτεροι. Αλλά το βασικό πάντα είναι το ξύλο. Και όταν πέρνεις μια σαν την συγκεκριμενη είσαι σίγουρος ότι έχει αντοχή, είναι έτοιμη εξαρχής με τον ΄ηχο της και μπορείς να παίξεις τα πάντα. Φυσικά να πάρεις την εκδοση με ξύλο τριανταφυλιάς στην ταστιέρα. Επίσης η συγκεκριμένη είναι τέλεια εναρμονισμένη στις χορδές και τα τάστα. Μετά το 12 ταστο λίγες έχουν απολυτα σωστή τονικότητα.

Αν θες παραμορφώσεις κτλ πάρε μια οποιδήποτε. Εμένα πχ μου αρέσει και η ηλεκτρροακουστικη με παραμόρφωση.χααχαχα

Βασικά πήγαινε σε ένα μαγαζί και βάλε μια FEnder Statocaster διπλά στις metal κιθάρες και θα νιώσεις την διαφορά.

Δεν είναι ασχετοι οι ροκάδες των 70s που τις χρησιμοποιούσαν (μαζί με LEs Paul φυσικά).

Σου την προτείνω ανεπιφύλακτα! Αλλά πραγματικά σου λέω ότι Αμερικανικη είτε μεξικάνικοι δεν ΄΄εχει διαφορά. Τα ίδια υλικά, τα ίδια σχεδια, οι ίδιες προυποθέσεις κατασκευής, διαφορά είνα ιο μισθος του μεξικάνου, τα εξοδα εργοστασιου στο μεξικο κτλ.

Και παράξενο που λες αμερικάνικη με τόσα λίγα λεφτά. Δεν θα είναι γνήσια στρατοκάστερ.

Αποσυνδεδεμένος guiatristoftheworld

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #156 στις: 19/08/07, 11:26 »
 Κοιτα ολοι οι καλοι κιθαριστες  εχουν strat  τωρα κοιτα η ακριβωτερη  ειναι η  Masterbuilt κανει  3600 ευρω !     Ολοι ξερουμε πως οι καλιτερες ειναι οι  FENDER!!!!  OI STRATocaster kai oxi diafores m***kies les paul kai etsi !   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #157 στις: 19/08/07, 11:57 »
Κοιτα ολοι οι καλοι κιθαριστες εχουν strat τωρα κοιτα η ακριβωτερη ειναι η Masterbuilt κανει 3600 ευρω ! Ολοι ξερουμε πως οι καλιτερες ειναι οι FENDER!!!! OI STRATocaster kai oxi diafores m***kies les paul kai etsi !

Σωστά! Kανένας σοβαρός κιθαρίστας δεν παίζει με Les Paul... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #158 στις: 19/08/07, 12:07 »
Ναι η λεςπολ μαμακια... δικιο εχεις...

Αντε πες στον σλας ή τον τζιμι πεϊτζ ή στον gary moore ή στον τζο περρυ, ή στον ζακ οτι παιζουν με μαμακιες κιθαρες.....

Να δουμε πως θα βγαλει η στρατ ή η...τελε τον φατ ηχο της les paul....

Ερε γλεντια.....

Αποσυνδεδεμένος TheWall

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #159 στις: 20/08/07, 18:30 »
Enema o guitarist exei apolyto dikio ! oi Fender einai  kaliteres aptois gibson !!!   idika oi Masterbuilt

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #160 στις: 20/08/07, 18:41 »
Enema o guitarist exei apolyto dikio ! oi Fender einai  kaliteres aptois gibson !!!   idika oi Masterbuilt

Αληθεια? Σε τι? Σε τελικη ή σε καταναλωση μεσα στην πολη?

Γουστα ειναι αυτα ξεκολλατε πια...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #161 στις: 20/08/07, 19:19 »
δεν θα κουραστω να το λεω πως αυτη τη στιγμη υπαρχουν δυο ΚΑΙ ΜΟΝΟ δυο fender που εχουν καταστησει ολες τις υπολοιπες obsolete.....με λιγα περισσοτερα χρηματα απο αυτην που παρεθεσες και ποιοτητα και specs αντιστοιχα πολυ ακριβοτερων αμερικανικων μοντελλων...........δεν θα πω περισσοτερα εξαλλου μια βολτα απο τη σελιδα της fender θα σε κατατοπισει περισσοτερο.......

CLASSIC PLAYER 50S & 60S

Εγω πηρα την 50s και ακομα δεν πιστευω πως με αυτα τα χρηματα ( ελαχιστα περισσοτερα απο αυτα μιας rockinger) πηρα τετοια κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #162 στις: 20/08/07, 21:13 »
Αληθεια? Σε τι? Σε τελικη ή σε καταναλωση μεσα στην πολη?

Γουστα ειναι αυτα ξεκολλατε πια...

Σε ρεπριζ...;D

Σε μικτο κυκλο και καταναλωση ρευματος η γκιμπσον ειναι καλυτερη (η φεντερ εχει πιο ενεργοβορους μαγνητες) ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #163 στις: 26/08/07, 13:07 »
δεν θα κουραστω να το λεω πως αυτη τη στιγμη υπαρχουν δυο ΚΑΙ ΜΟΝΟ δυο fender που εχουν καταστησει ολες τις υπολοιπες obsolete.....με λιγα περισσοτερα χρηματα απο αυτην που παρεθεσες και ποιοτητα και specs αντιστοιχα πολυ ακριβοτερων αμερικανικων μοντελλων...........δεν θα πω περισσοτερα εξαλλου μια βολτα απο τη σελιδα της fender θα σε κατατοπισει περισσοτερο.......

CLASSIC PLAYER 50S & 60S

Εγω πηρα την 50s και ακομα δεν πιστευω πως με αυτα τα χρηματα ( ελαχιστα περισσοτερα απο αυτα μιας rockinger) πηρα τετοια κιθαρα

Γιατί δεν κάνεις ένα review ώστε να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; Φαντάζομαι θα ενδιαφέρει αρκετούς εδώ μέσα. Τα specifications από μόνα τους μπορούν να δώσουν μόνο μια γενική ιδέα των τεχνικών διαφορών, αλλά η γνώμη κάποιου που την έχει στα χέρια του έχει άλλη βαρύτητα. Ειδικά αν πρόκειται για ένα fenderιάρη... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #164 στις: 17/09/07, 21:49 »
Μια πολύ καλή επιλογή ήταν η Non more Black, μια μαύρη American Deluxe με εβένινη ταστιέρα με Hamb στη γέφυρα και απλούς noiseless στο μάνικα και το κέντρο. Μια καλή μοντίφα είναι ο προενισχυτής του Eric Clapton μέσα στην κιθάρα....


Σημ. Ο Jimmy Page έπαιζε στα Live με SG αλλα ηχογραφούσε με Fender.

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #165 στις: 17/09/07, 22:10 »
Mia είναι η απόλυτη κιθάρα.Η Sky Guitar του Uli. ;D 8)

Σοβαρά τώρα,ξεκολήστε πια με το αν είναι καλύτερες οι Fender από τις Gibson.
H κάθε κιθάρα έχει το δικό της στυλ(υποκειμενικό),feeling(υποκειμενικό),ήχο(υποκειμένικο).Ξεκολήστε λίγο.Μαζί με τις Fender,Gibson,υπάρχουν ένα σωρό εξίσου αξιόλογες εταιρίες.
Paul Reed Smith,Tom Anderson,Ibanez,ESP,Caparison κτλ.

Kαι η Godin να μην ξεχνιόμαστε!
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος dodos13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #166 στις: 25/01/08, 19:46 »
Γεία χαρά!και εγώ με τη σειρα μου έχω μπει στη διαδικασία του ψαξίματος για μια καινούργια ηλεκτρική!Νομίζς πως έχω κατασταλάξει σε μια τελε αλλα έχω ένα προβληματάκι...μου αρέσει πολυ ο μπασοσ σολιδ ήχος κατι σα αυτό που ωγάζουν οι humbacker. η κιθάρα όμως κατασκευαστικα έχει μόνους και επομένως αναρωτίμαι αν γίνεται να βάλω διπλούς εκ των υστερων???

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #167 στις: 26/01/08, 13:18 »
Eχω μία Gibson που τελικιάζει στα 310, με V10 3200 κυβικά, αν και έχει κατανάλωση...
Είναι η Michael Schumacher 20th anniversary όμως, δεν είναι ότι κι ότι..!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #168 στις: 13/02/08, 16:01 »
Γεία χαρά!και εγώ με τη σειρα μου έχω μπει στη διαδικασία του ψαξίματος για μια καινούργια ηλεκτρική!Νομίζς πως έχω κατασταλάξει σε μια τελε αλλα έχω ένα προβληματάκι...μου αρέσει πολυ ο μπασοσ σολιδ ήχος κατι σα αυτό που ωγάζουν οι humbacker. η κιθάρα όμως κατασκευαστικα έχει μόνους και επομένως αναρωτίμαι αν γίνεται να βάλω διπλούς εκ των υστερων???

Προσωπικά μου αρέσουν τα μπάσα των μονών της tele, αλλά επειδή γούστα είναι αυτά, υπάρχουν και tele με διπλούς...και ναι, μπορείς να βάλεις και εκ των υστέρων διπλούς.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 23:21
από woodaki
6 Απαντήσεις
4770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
6 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
21 Απαντήσεις
9241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
8 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
42 Απαντήσεις
17324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
4372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
5 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura