Αποστολέας Θέμα: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής  (Αναγνώστηκε 4553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφού με έβγαλε τόσα χρόνια, νομίζω ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τη μονταρισμένη Takamine Jasmine S33 που έχω... Για την ακρίβεια, σκέφτομαι να την αφήσω στην Αθήνα, ώστε όταν κατεβαίνω να μην έχω να κουβαλάω. Έχω ξεκινήσει και μαθήματα εδώ, οπότε παίζω τακτικά και θα πιάσει τόπο.

Η αγορά θα γίνει από Thomann κατά πάσα πιθανότητα, καθώς είμαι 1.5 ώρα μακρυά περίπου από τα κεντρικά του στο Bamberg, οπότε μπορώ να πάω να δοκιμάσω τις κιθάρες από κοντά.

Έκανα ένα shortlist τις κιθάρες με solid καπάκι και solid πλάτη:
http://www.thomann.de/intl/dangelico_gramercy_grand_auditorium_ntlh.htm
http://www.thomann.de/intl/dangelico_lexington_dreadnought_nt_lh.htm
http://www.thomann.de/intl/guild_d_150l_nat_westerly.htm
http://www.thomann.de/intl/epiphone_1964_texan_an_lh_b_stock.htm

Πιστεύω ότι το all-solid όργανο θα είναι σημαντικά καλύτερο από τους καπλαμάδες (φυσικά παίζει ρόλο και το ξύλο, άλλο το μαόνι, άλλο ο παλίσανδρος)... σωστή η θεώρηση ή να βάλω στο παιχνίδι και τις υπόλοιπες που έχουν μόνο solid καπάκι?

Προφανώς βέβαια το ζητούμενο είναι ο ήχος και το playability.

Ταβάνι βάζω κοντά στο χιλιάρικο (κι αυτό επηρρέασε κάπως τον παραπάνω συλλογισμό... με αυτό το ποσό να πληρώνω καπλαμάδες αντί για solid?).
Δε με ενδιαφέρει τόσο να είναι ηλεκτροακουστική -δε με χαλάει κιόλας, αλλά δε δίνω ειδικό βάρος.

Γενικά εκ του μακρόθεν, πιο πολύ τείνω προς την Guild και την Lexington. Η grand auditorium είναι αουτσάιντερ, ενώ η epiphone θα είναι η ευχάριστη έκπληξη ως "ποντίκι που βρυχάται".

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες!
Αν έχει παίξει/δοκιμάσει κανείς τις παραπάνω (ή τις αντίστοιχες δεξιόχειρες), ακόμα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #1 στις: 28/11/15, 14:43 »
Τόσο ακριβή κιθάρα και θα την πάρεις στα τυφλά από ένα ιντερνετικό μαγαζί χωρίς να την έχεις δοκιμάσει? Και μάλιστα βασισμένος σε γνώμες άλλων? Οσο καλή πρόθεση και να έχει κάποιος και να επιχειρηματολογήσει για το ποια είναι καλή κιθάρα για σένα, πως ξέρεις ότι ταιριάζουν τα γούστα σας? Και αντε πες... Πως ξέρεις ότι θα σου κάτσει η σωστή κιθάρα? Μιλάμε για ακουστική κιθάρα και μάλιστα ακριβή. Μήπως θα έπρεπε να κάνεις μια βόλτα στα εδω μαγαζιά?

EDIT: Τώρα είδα ότι είσαι κοντά στον Thomann. Νομίζω ότι επιβάλλεται να πας από εκεί. Και στο τέλος να μας πεις εσύ ποιες θεωρείς καλές  ;D ;D

ΥΓ. Εαν πας να δοκιμάσεις τις Recording King
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/15, 14:49 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #2 στις: 29/11/15, 23:35 »
Στα πλαίσια της έρευνας, είπα να τσεκάρω και το -επίσης μεγάλο- musicstore.de, παρότι είναι αρκετά πιο μακρυά για να πάω ως εκεί.
Οι κιθάρες που έβαλα στη λίστα είναι οι παρακάτω:

https://www.musicstore.de/en_DE/EUR/Yamaha-LL-16L-ARE-NT-Lefthand-Natural/art-GIT0030531-000
https://www.musicstore.de/en_DE/EUR/Martin-Guitars-DRS2-Natural-Lefthand-/art-GIT0029032-000

Είναι επίσης all-solid όπως και οι κιθάρες στο πρώτο ποστ (για τη ακρίβεια είναι οι 2 φτηνότερες all-solid του καταστήματος, όλες οι υπόλοιπες είναι πάνω από 1500).

Πώς βλέπετε τη σύγκριση μεταξύ των μοντέλων?
Το all-solid μήπως είναι μια δικιά μου λόξα και δεν αξίζει τον κόπο τόσο?

Θα κοιτάξω και στα συνοικιακά μαγαζιά της περιοχής, μήπως τουλάχιστον έχει κάτι να δοκιμάσω -αν και χλωμό το βλέπω.
Κάνω διδακτορικό σε μια σχετικά μικρή πόλη της Βαυαρίας, έχει κάποια μαγαζιά με μουσικά αλλά όχι πολλά και όχι μεγάλα.

Πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να περιμένω και να κάνω σχετική κιθαρότσαρκα και στην Αθήνα (θα κατέβω για τις γιορτές) πριν καταλήξω?

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #3 στις: 30/11/15, 10:50 »
Απο οσες αναφέρεις εχω δοκιμασει παλαιότερα την Martin και την Guild. Σε διαφορετικά μαγαζιά, οπότε δεν έχω "αμεση" σύγκριση στο μυαλό μου....
Αξιολογώντας τες θα έγερνα προς την Martin (λόγω ήχου) αλλά προς την Guild λόγω εμφάνισης και ποιότητας (τουλάχιστον εμφανισιακά). Ηχητικά η Guild είναι για εμένα λίγο κατώτερη - πιο ισοροπημένη όμως (ίσως).
Τονιζω πως δεν είμαι "προχωρημένος" κιθαρίστας και πως είναι προσωπική άποψη καθώς πιστεύω πως στο θέμα που βάζεις, κάθε γνώμη πλην της δικής σου είναι υποκειμενική. Εσυ ξέρεις τι ακριβώς ζητάς απο την κιθάρα που θα διαλέξεις....


Το all-solid το προτιμω κι εγω για μια καλή κιθάρα, αφού θα της δίνεις βέβαια τη "δέουσα" προσοχή.
Αφου εχεις κοντά σου το THomman (με τέτοια ποικιλία που διαθέτει) δεν θεωρω απαραίτητο να δοκιμάσεις Αθήνα κάποια κιθάρα, πλην μόνο, αν θές να στηρίξεις την εγχώρια αγορά :) .


Υ.Γ. 1. Αν πας στον Thomman δοκιμασε και τις Recording King - απο οτι φαινεται ειμαστε πολλοι που ενδιαφερόμαστε για αυτές. ;)
Εσυ μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι, αλλά θα βοηθήσεις πολυ κόσμο που τις γλυκοκοιτά και δεν εχει την ευκαιρία να τις δοκιμάσει... και θα έχεις την ευγνωμοσύνη μας ;D


Υ.Γ. 2. Για δες λιγο και καμμια Taylor σειρά 3.... Λίγο ακριβότερη ίσως, αλλά....
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #4 στις: 30/11/15, 11:39 »
Το "όλο solid" σώμα είναι μια λογική απαίτηση, ειδικά όταν λίγες περιπτώσεις κάποιων εκ των νέων Martin έχουν εμφανίσει σπασίματα στα καπάκια τους, αφού είναι από κάποιο άλφα υλικό (π.χ. sitka) και τα πλάγια και το πίσω είναι από HPL. Έτσι καπάκι και άλλα μέρη αντιδρούν διαφορετικά στις διακυμάνσεις θερμοκρασίας και (κυρίως) υγρασίας. Αντίθετα, κάποια άλλα μοντέλα που έχουν σώμα για παράδειγμα από σαπέλ ή από HPL εξ ολοκλήρου έχουν απίστευτη αντοχή. Όχι ότι τα άλλα είναι της πλάκας, απλά περιορίζεις ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες να σου εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.


Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Taylor 110, η οποία βγαίνει και σε αριστερόχειρο μοντέλο. https://www.musicstore.de/en_OE/EUR/Taylor-110e-Lefthand-Natural/art-GIT0015995-000


Το καλύτερο βέβαια θα είναι όπως λες και εσύ να πας να τις δοκιμάσεις. Νομίζω ότι όσες έχουν HPL ή άλλου τύπου λάμες θα σε εκπλήξουν ηχητικά, οπότε μετά θα είναι θέμα μόνο του αν θες να δώσεις τα λεφτά αυτά για λάμα και όχι για "πραγματικό" ξύλο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #5 στις: 01/12/15, 00:43 »
Την κιθαρότσαρκα στην Αθήνα την ανέφερα γιατί εδώ για να πάω στον Thomann θέλω 1 ώρα με το τρένο και μετά είτε να με πάει φίλος με αυτοκίνητο είτε να πάρω λεωφορείο... το ίδιο για να γυρίσω. Για να πάω στην Κολωνία με το τρένο -αν θυμάμαι καλά- είναι περίπου 2.5-3 ώρες, κι άλλες τόσες για να γυρίσω... κ πιθανόν να χρειαστεί να το κάνω 2 φορές το ταξίδι σε όποιο κατάστημα καταλήξω για να κάνω την αγορά. Καθημερινές έχω δουλειά στο εργαστήριο, οπότε μου μένει μόνο Σάββατο γι αυτή τη δουλειά.
Οπότε το να τσεκάρω μοντέλα στο κέντρο της Αθήνας -όπου θα είμαι κ σε διακοπές- φαίνεται καλή λύση για να περιορίσω λίγο τα "ταξίδια". Μετά, αναλόγως την τιμή (που δεν πιστεύω να βρω φτηνότερα στην Ελλάδα), το βλέπω από που θα αγοράσω.

Τσέκαρα τις Recording King στο site, φαίνονται πολύ καλά value for money όργανα. Δυστυχώς δεν βγαίνουν αριστερόχειρα, οπότε δε μπορώ να τα δοκιμάσω  :'(

Η κιθάρα που έχω τώρα είναι μια φτηνή Takamine Jasmin, που τίποτα δεν είναι solid. Παρολαυτά ο ήχος της είναι πάρα πολύ καλός για τα λεφτά της, κάτι που μου το είχαν επισημάνει κατά καιρούς τόσο μάστορες που την είδαν κ τη σέταραν, όσο και ο δάσκαλος μου. Συνεπώς, καταλαβαίνω περίπου τι θες να πείς Animapura.

Στην αρχική θεώρηση για all solid όργανο πιστεύω έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ασχολούμαι και με τη ρεμπέτικη μουσική όπου όλα τα τίμια όργανα είναι all solid (μπουζουκομπαγλαμάδες και ρεμπετοκίθαρα), και έχοντας αυτό υπόψιν αποφάσισα να κάνω shortlist με βάση αυτό το κριτήριο για να ξεχωρίσω κυρίως απο ποιά τιμή και πάνω αξίζει να δοκιμάσω μέχρι να φτάσω στο "ταβάνι".
Καθώς όμως από πιο ακριβές κιθάρες δεν έχω κι εγώ μεγάλη εμπειρία, μάλλον είναι καλύτερα να δοκιμάσω μια μεγαλύτερη γκάμα κ μετά να αποφασίσω.

Προφανώς όταν τίθεται σκέτα η ερώτηση

είναι θέμα μόνο του αν θες να δώσεις τα λεφτά αυτά για λάμα και όχι για "πραγματικό" ξύλο.

η απάντηση είναι φυσικά για πραγματικό ξύλο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι όμως και ο ήχος και το playability. Αν -για κάποιο μυστηριώδη λόγο- μια κιθάρα με απλό solid καπάκι μου κάτσει καλύτερα στα χέρια και στα αφτιά σε σχέση με ένα all solid όργανο, τότε θα είναι πραγματικά πρόκληση (στη λογική πρώτα απόλα  ;D ). Βέβαια, υπάρχουν κι εδώ κατηγορίες κ είμαι βέβαιος ότι η Taylor που πόσταρες, αν και δεν είναι all solid, θα είναι λογικά ποιοτικότερη από την all solid Epiphone που έχω ποστάρει (ή τουλάχιστον, οφείλει να είναι).

Πάντως αυτή η διαφορά στις κατηγορίες είναι ακόμα περισσότερο εμφανής στα αριστερόχειρα όργανα. Στα δεξιόχειρα μπορείς να βρεις αρκετές επιλογές σε all solid όργανα απο 500 και πάνω (στον Thomann μόνο κοίταξα, που να τσεκάρω κι αλλού...), ενώ στα αριστερόχειρα πρέπει να ανέβεις στην κατηγορία του χιλιάρικου. Τσπ, c'est la vie!

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #6 στις: 01/12/15, 15:25 »
Το all solid οργανο δεν είναι πανάκεια, συμφωνώ κι εγω. Προέχει το να σου "καθεται" καλά και να ακούγεται καλά....
Απο την άλλη, για μια κιθάρα της τάξεως των 1000€ (και ανω), θα δυσκολευόμουν να καταλήξω σε κάτι διαφορετικό, απλά και μόνο με την ιδέα πως δίνω τόσα χρήματα και παίρνω κάτι "δεύτερο" σε κατασκευή (το "δευτερο" είνα σε εισαγωγικά, έτσι?? ;) ).

Εγω τώρα βέβαια, σε αυτή τη συζήτηση κατέχω την θέση του "ερασιτέχνη" και μπορεί να έχω και λαθεμένη άποψη, καθότι "ολίγης" εμπειρίας..


Το είπα λίγο "ρεμπέτικα" για να κολλάει με τις καταβολές του φίλου Adoni ;D !!!!


Υ.Γ.  Να κάνεις κιθαρότσαρκα στο Athens κι αν θες, πάρε με μαζί σου, καθώς ψάχνομαι κι εγω... (για φθηνότερο όμως όργανο)!
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #7 στις: 31/12/15, 14:43 »
Έκανα μια πρώτη κιθαρότσαρκα. Τα αποτελέσματα απογοητευτικά, όχι τόσο γιατί δε βρήκα πολλά αριστερόχειρα όργανα (αυτό το περίμενα), αλλά κυρίως γιατί είδα μια κάποια απροθυμία στο να τσεκάρουν αν έχουν κάποιο δεξιόχειρο όργανο που να βγαίνει σε αριστερόχειρο και στον κατάλογο...

Δοκιμασα την Taylor 110 με cutaway σε αριστερή, και πραγματικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Ευκολόπαιχτη, ωραίος ήχος και η κάθε χορδή ακούγεται με ευκρίνεια.

Βρήκα τη Yamaha A3R σε δεξιόχειρη (νομίζω ο υπάλληλος την μπέρδεψε με την LL16 που βγαίνει και σε αριστερή... η αλήθεια ούτε εγώ είχα σημειώσει τον τύπο). Πιο μπάσα, λιγότερη ευκρίνεια. Οπωσδήποτε δε μπορώ να έχω τόσο καλή εντύπωση γιατί έπαιζα ανάποδα.

Επίσης ανάποδα (δεξιά) βρήκα και μια Seagull M6 που ήταν πολύ καλή κατασκευή, πανάλαφρη. Αυτή δε βγαίνει αριστερόχειρη δυστυχώς, ο μαγαζάτορας όμως προσφέρθηκε να μου τη μετατρέψει σε αριστερή χωρίς επιπλέον κόστος. Η τιμή είναι πολύ συμφέρουσα και η κιθάρα καλή, αλλά οσο νά'ναι θα ήθελα μια αριστερόχειρη κατασκευή εξαρχής.

Δυστυχώς δε βρήκα κάτι άλλο. Θα δοκιμάσω κ από τη νέα χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή νέας αριστερόχειρης ακουστικής
« Απάντηση #8 στις: 01/01/16, 11:51 »
Επίσης ανάποδα (δεξιά) βρήκα και μια Seagull M6 που ήταν πολύ καλή κατασκευή, πανάλαφρη. Αυτή δε βγαίνει αριστερόχειρη δυστυχώς, ο μαγαζάτορας όμως προσφέρθηκε να μου τη μετατρέψει σε αριστερή χωρίς επιπλέον κόστος. Η τιμή είναι πολύ συμφέρουσα και η κιθάρα καλή, αλλά οσο νά'ναι θα ήθελα μια αριστερόχειρη κατασκευή εξαρχής.

Aπό τη στιγμή που μια ακουστική κιθάρα δεν έχει cutaway, η μετατροπή της από δεξιόχειρη σε αριστερόχειρη είναι σχετικά απλή υπόθεση. Αν λοιπόν δεν θέλεις να μπεις στον κόπο να τρέχεις στον Thomann ή στο Musicstore, θα σού έλεγα να μιλήσεις εκτενέστερα με το κατάστημα όπου δοκίμασες τη Seagull. Φαντάζομαι ότι ρώτησες να σού πουν αν προτίθενται να κάνουν την ίδια διαδικασία σε άλλες δεξιόχειρες κιθάρες που έχουν, δίνοντάς σου έτσι πολύ μεγαλύτερη ποικιλία οργάνων για να επιλέξεις. Και αφού έχεις σκοπό να αφήσεις εδώ την κιθάρα, η αγορά από Ελληνικό κατάστημα είναι μια λογική λύση με εμφανή πλεονεκτήματα.

Όσο για την κιθάρα αυτή καθ' εαυτήν, θα σού έλεγα να σκεφτείς και την LL16 που ανέφερες και η οποία είναι ένα εξαιρετικό όργανο, όπως και την Taylor που πρότεινε ο animapura. Δες επίσης την Tanglewood TW15 NS και την Art & Lutherie Cedar Q1.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 14:47
από SNP
5 Απαντήσεις
4356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
8 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 00:47
από newGuitarMan
26 Απαντήσεις
7154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 22:27
από Cowboy_fromhell
18 Απαντήσεις
6819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
5 Απαντήσεις
11044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama
12 Απαντήσεις
5463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 19:47
από xρήστης
2 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z
2 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78