Αποστολέας Θέμα: επιλογη ενισχυτη....  (Αναγνώστηκε 4797 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
επιλογη ενισχυτη....
« στις: 10/04/10, 01:06 »
αυτον τον καιρο εψαχνα για καινουριο ενισχυτη(κεφαλη).Καποιον με πολυ καλο funky(οχι κρυσταλινα καθαρα) τονο σαν τους ηχους του κυριου στο ονομα μου  ικανο να καλυψει  classic rock (led zeppelin πχ)k φυσικα jimi hendrix .Υστερα απο καποιο search που εκανα σε διαφορα forums ειδα προτασεις οπως marshall jcm 800, marshall plexi και ειχα επισεις στο μυαλο μου τον marshall haze.... το budget ειναι απο 1000 εως 1300.. θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας προτασεις πανω στο 8εμα αυτο....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #1 στις: 10/04/10, 01:26 »
Αν κάποιος έχει γνώμη για τον Haze σε metal ήχο, ας δώσει τα φώτα του, γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #2 στις: 10/04/10, 01:49 »
Έχω τον haze 40 combo εδω και κάνα τρίμηνο...
Ο ενισχυτής είναι ότι πρέπει για classic rock και hard rock.Κλασσικό ηχόχρωμα, βρετανικό στυλ, παίζει φοβερά και 80s metal stuff (Priest κτλ). Τώρα για πιο καφρίλες μάλλον δεν κάνει...Τα καθαρά του είναι η θεωρητική αδυναμία του, βέβαια γούστα είναι αυτά, ακούγονται λίγο...σαν να έχεις ανοιχτό το reverb  ;D.Πιστεύω ότι είναι από τις πολύ καλές λύσεις ειδικά αν κάποιος έχει ανάγκη τα ενσωματωμένα εφφέ του.

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #3 στις: 10/04/10, 02:00 »
αν σου πω οτι με εφτιαξες με το ριβερμπ??? παντα το εχω γυρω στο 4... βγαζει ομως αυτο το σπασμενο καθαρο (δν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) του frusciante??? να παραθεσω και ενα βιντεο με τον ιδανικο για μενα τονο....
ισως και λιγακι λιγακι πιο βρομικο...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/10, 02:04 από mitsosfrusciante »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #4 στις: 10/04/10, 02:59 »
αν σου πω οτι με εφτιαξες με το ριβερμπ??? παντα το εχω γυρω στο 4... βγαζει ομως αυτο το σπασμενο καθαρο (δν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) του frusciante??? να παραθεσω και ενα βιντεο με τον ιδανικο για μενα τονο....http://www.youtube.com/watch?v=VzeCEC7DJFo&NR=1 ισως και λιγακι λιγακι πιο βρομικο...


Προφανώς θα το ξέρεις απλά είπα να το πω...ας μην φανταζόμαστε ότι με έναν ενισχυτή θα βγάλουμε τον ήχο που έχουν οι RHCP ή οποιαδήποτε άλλη μπάντα.....υπάρχουν πολλά απο πίσω....

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #5 στις: 10/04/10, 03:02 »
αληθεια τετοιο ηχο δν προκειται να εχω ΠΟΤΕ.... αλλα να τον προσεγγισω εστω και λιγο ισως...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #6 στις: 10/04/10, 03:15 »
Έτσι ναι....η αλήθεια είναι πως εγώ θα σου πρότεινα και κάτι σε orange εκτός απο marshall.....

http://www.thomann.de/gr/orange_ad30htc_gitarrentopteil.htm την συγκεκριμένη κεφαλή πχ...παίζω σχεδόν κάθε βδομάδα στο στούντιο που πάμε και πραγματικά για hard rock φάση φυσάει απίστευτα και τα καθαρά είναι άκρως εντυπωσιακά...μαζί με αυτην http://www.thomann.de/gr/orange_ppc412.htm την καμπίνα...το μόνο αρνητικό είναι ότι ξεφεύγει κάπως στο budget..βέβαια για καμπίνα μπορείς να δεις και κάτι σε πιο φτηνό....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #7 στις: 10/04/10, 10:08 »
Στο red house πας? Εγω εποφθαλμιω τον 50/50...Τον orange τον επαιξα λιγο στη marshall που εχουν. Plexizei λιγακι αλλα οχι ιδιος. Πολυ ωραος ενισχυτης αλλα οχι το μοναδικο μηχανακι σε αυτα τα λεφτα.

Εγω προσωπικα θα εστιαζα στην ποιοτητα κατασκευης. Υπαρχει π.χ. ο marshall JVM. Εχει τα παντα προενισχυτικα και ενα τελικο τμημα με EL34. Ποιοτητα κατασκευης ομως καμια σχεση με τα παλια. Ειναι παντα στον marshall ηχο με βλεψεις προς αμερικα που και που ιδιαιτερα σε καφριλες. Λογικα με τοσα modes, που κατα βαση προσθετουν σιγα σιγα σταδια παραμορφωσης, θα τον βρεις τον ηχο σου. Οπως καθε συγχρονος marshall δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο bugera η marshall DSL στην αναξιοπιστια. Ολα ειχαν χαζα προβληματα στην αρχη...Πρεπει να ξερεις ποια να αποφυγεις. Η τιμη του ειναι καλη και ακομη καλυτερη μεταχειρισμενο.

Αλλιως ισως κανενα καλο plexi απο αγγλια μεταχειρισμενο του 70 κατι. Εχει αρκετα και ειναι στο budget σου?

Τελος αν πραγματικα θες να πρωτοτυπησεις μαθε ο,τι μπορεις για marshall και μετα πανε στο www.ceriatone.com

και διαλεξε το μηχανακι σου οπως το θες. Κακα τα ψεματα, frusciante γραφει το nickname ο τυπος marshallακιας ειναι, το θελεις, το ξερεις! Δε χρειαζεται παιδεμα!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #8 στις: 10/04/10, 12:03 »
αν σου πω οτι με εφτιαξες με το ριβερμπ??? παντα το εχω γυρω στο 4... βγαζει ομως αυτο το σπασμενο καθαρο (δν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) του frusciante??? να παραθεσω και ενα βιντεο με τον ιδανικο για μενα τονο....http://www.youtube.com/watch?v=VzeCEC7DJFo&NR=1 ισως και λιγακι λιγακι πιο βρομικο...


Ναι, νομίζω ότι με μονό μαγνήτη (μάλλον μiddle) και με ανοιχτό το boost που υπάρχει στο clean, μπορείς να φτάσεις πολύ κοντά στον ήχο αυτό. Αν τελικά θελήσεις να τον ακούσεις πάντως, και είσαι από Αθήνα, στείλε π.μ. κερνάω και καφε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #9 στις: 10/04/10, 13:56 »
Στο red house πας? Εγω εποφθαλμιω τον 50/50...Τον orange τον επαιξα λιγο στη marshall που εχουν. Plexizei λιγακι αλλα οχι ιδιος. Πολυ ωραος ενισχυτης αλλα οχι το μοναδικο μηχανακι σε αυτα τα λεφτα.

!

Στα orange στην τούμπα...όνομα και πράμα.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #10 στις: 11/04/10, 11:40 »
 Παντα παινευα το σπιτι μου, το ιδιο θα κανω και τωρα. Αν και δεν το βρηκα σε κεφαλη αλλα σε combo παρε μια γευση:

   studiotone

 


   twintone

 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/10, 12:14 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογη ενισχυτη....
« Απάντηση #11 στις: 16/04/10, 01:42 »
Γνωστος μου που ειναι φανατικος του εν λογο κιθαριστα παιζει με fender roc-pro και ειναι πολυ κοντα στον ηχο του, και χρησιμοποιει και πεταλακια για αλλους ηχους. Μονο μεταχειρισμενος νομιζω.
1000-1300 δινεις μονο για κεφαλη, ή κεφαλη και καμπινα?
Επισης παιζει σε προσφορα και αυτος

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Hughes-Kettner-Statesman-Dual-EL34-Head-50-Watt/art-GIT0011859-000

670 euro για Ελλαδα
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
26 Απαντήσεις
10312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
8 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 02:30
από tech21man
41 Απαντήσεις
12757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
12 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus