Σελίδες:
  • #1 από Stel Andre στις 16 Sep 2015
  • Καλησπερα φιλτατοι. Εχω μια Gibson ενος μαθητη διπλα μου.. και ειπα να κανω ενα late night blues τζαμαρισμα. Χαλαρο και ηρεμο για να μην φωναζει και η γειτονισσα.  :P  Ελπιζω να σας αρεσει!
    https://www.youtube.com/watch?v=nkHmBgbOocc&feature=youtu.be


  • #2 από zeoy στις 16 Sep 2015
  • Πάρα πολύ ωραίο Stel! Δυο μικρές και καθαρά προσωπικού γούστου παρατηρήσεις:
    α) θα προτιμούσα λίγο χαμηλότερα τη μίξη του delay (μη σου πω και καθόλου για πιο ωμό ήχο) και
    β) θα προτιμούσα λιγότερες εξόδους από το πλαίσιο της blues πεντατονικής. Αυτές οι ένατες (τα Ντο#) μου το κάνουν λίγο γλυκερό στο αυτί μου και μια έκτη# (Σολ#) που άκουσα κάπου με παρέπεμψε σε Dorian που σαφώς δεν κολλάει δεδομένου ότι το κομμάτι έχει Σολ7 λίγο πριν το τέλος του κύκλου και οι τέταρτες είναι μινόρε (το Μι μινόρε).
    Κατά τα άλλα το παίξιμο είναι πάρα πολύ καλό, ταιριαστό για το στυλ και κρατάει το ενδιαφέρον. Ο βασικός ήχος επίσης πάρα πολύ ωραίος.
    Πες μας αν θες δυο πράγματα για τη συγκεκριμένη κιθάρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό.
  • #3 από Stel Andre στις 16 Sep 2015
  • Ευχαριστω πολυ για το χρονο και το σχολιο σου αγαπητε!! Ναι το delay ειναι απειρο.. δυστυχως εγραφα το βιντεο μεσανυχτα.. και ειχα πολυ χαμηλα τον ηχο απο τα ηχεια.. δεν ακουγοταν το delay τοοσ δυνατα.. τωρα που το ακουω σε ενταση ειναι περισσοτερο απ οτι ηθελα! Η κιθαρα ειναι αρκετα καλη αν κ ποτε δεν ημουν φαν των LP. Ειναι καλη κιθαρα ομως με χαρακτηρα. Οσον αφορα το gear, η κιθαρα ειναι "κουμπωμενη" στο Axe Fx 2 και χρησιμοποιω ενα Plexi 50W high amp, παραλληλα με ενα AC30.
  • #4 από modfori στις 16 Sep 2015
  • θα συμφωνήσω και εγώ με το φίλτατο @zeoy για τα εφφέ .άλλωστε στο λέω συχνά οτι κρύβουν το παίξιμό σου , το οποίο θαυμάζω.

    το κομμάτι παρεμπιπτόντως είναι το blue jean blues από τους zz top

    keep bluesing ;)
  • #5 από Stel Andre στις 16 Sep 2015
  • Γιεαπ!! ZZ Top ftw :D
Σελίδες: