Αποστολέας Θέμα: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος  (Αναγνώστηκε 24988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Executive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!
 
'Εχω ξεκινήσει εδώ και λίγες ημέρες το επάγγελμα του ασφαλιστικού συμβούλου. Θα με ενδιέφερε, λοιπόν, να δω ποιες είναι οι απόψεις σας για το μέλλον του επαγγέλματος αλλά και για το πώς μπορεί να ασκήσει κανείς σωστά και επιτυχημένα αυτό το επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #1 στις: 04/11/10, 21:36 »
Το να αποφεύγεις να ψάχνεις συμβουλές σε κιθαριστικά forum είναι μια καλή αρχή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #2 στις: 04/11/10, 22:09 »
Executive, 10 σελίδες θέμα, ρίξε μια ματιά --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=57036.0
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Executive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #3 στις: 04/11/10, 23:07 »
Σ' ευχαριστώ Xolidoxe για το link αλλά δεν σχετίζεται με αυτό που ζητάω. Δεκτή πάντως οποιαδήποτε εμπεριστατωμένη άποψη.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #4 στις: 05/11/10, 00:56 »
Ποιος ο λογος να εγγραφεις σε ενα μουσικο forum για να κανεις εναρξη συζητησης με μια δουλεια που στην ουσια "πουλαει" υπηρεσιες/πακετα μεσω τηλεφωνικων παρ-ενοχλησεων;

Συγνωμη, αλλα εφοσον ηδη δουλευεις σε αυτο το κλαδο, η γνωμη μας θα ειναι σιγουρα κατι αοριστο σε σχεση με τη προσωπικη επαφη σου με τη δουλεια.

Απο την αλλη, εαν αναζητας πελατολογιο μεσω αυτου του τροπου, να σε πληροφορησω πως το site ειναι μουσικο κι οποιαδηποτε αλλη χρηση του δε νομιζω πως ενδεικνυται..Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για παροχες υπηρεσιων που καταληγουν σε κυκεωνα υποχρεωσεων εκ μερους του πελατη κι οχι τοσο...δικαιωματων ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Executive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #5 στις: 05/11/10, 01:05 »
Πρώτον, νομίζω ότι σε αυτό το forum γράφονται ένα σωρό θέματα μη μουσικά. Δεύτερον. προφανώς δεν ζητάω πελατολόγιο εδώ. Απλώς, ζητώ τη γνώμη σας σε περίπτωση που γνωρίζετε φίλους ή συγγενείς σας που ασκούν το επάγγελμα. Ποια η γνώμη τους (ή η δική σας) με βάση την οικονομική κρίση; Μήπως να ασχοληθεί κανείς με τις ασφάλειες αρχικά ως δεύτερο επάγγελμα;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #6 στις: 05/11/10, 01:18 »
1) Ναι, στο forum αυτο δε γραφονται μονο μουσικα θεματα, ομως στα γενικα θεματα συμμετεχουν μελη τα οποια εχουν μια παρουσια σε μουσικα θεματα ;)

2) Τελικα ασκεις αυτη τη δουλεια ή απλως περιμενεις τα αποτελεσματα μιας συνεντευξης;

Προσωπικη αποψη; Εχοντας περασει απο συνεντευξη γνωστης εταιριας ασφαλιστικων προϊοντων ( παρακλαδι τραπεζας βασικα ) η οποια με...επελεξε μεσω βιογραφικου ( που παραδοξως ειναι μονο πανω σε μουσικους δρομους ;D ) καταλαβα πως ψαχνουν για ενα ειδος υπαλληλου τηλεφωνικων πωλησεων.

Η μονη διαφορα ειναι πως εαν εχεις μια αλφα ηθικη και σοβαροτητα καταλαβαινεις πως δεν παρεχεις καποια υπηρεσια σε εναν πελατη, αλλα τα "φουμαρα" που σε δασκαλευουν να πουλας στα σεμιναρια τους!

Οσο για τον 25χρονο διευθυντη τμηματος που επεμενε πως τα 1200€ που βγαζει το μηνα ειναι αρκετα για τη παραλογη απασχοληση του ( ενδεικτικα μου ανεφεραν πως το ωραριο ειναι σπαστο καθε μερα, αποκλειωντας κυριολεκτικα την υπαρξη προσωπικης ζωης...κι ολα αυτα για 400€ εαν πουλησεις 2 ασφαλειες, 600€ για 4, κλπ. ) ενω απεφυγε να μου μιλησει για το αυτασφαλιστο μου ( δηλαδη δε σου κολλαει ο "εργοδοτης" τα ενσημα σου ), το χρονικο διαστημα που θα ειμαι απλως "ασκουμενος" μεχρι να παρω την αδεια μου ως ασφαλιστης ( και τοτε θα ασφαλιζομουν ) κι αλλα τετοια ομορφα πραγματα...

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη. Ομως οταν καποιος ηθελημενα επιλεγει να πουλαει φουμαρα και ψευτικες υποσχεσεις ( οπως εκανε ενα παληκαρι διπλα μου οσο περιμενα για τη συνεντευξη..δεν ειχε αφησει παππου για παππου που να μην τον αγχωσε με τη συνταξη του και το προγραμμα που παρειχε η εταιρια ), τοτε μαλλον γουσταρει κι αυτη τη δουλεια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #7 στις: 05/11/10, 01:54 »
Executive καλως ηρθες στο φορουμ. Εγω θα σου πω πως εχω δει ανθρωπους να τους αλλαζει αυτη η δουλεια (η εστω να τους βγαζει κατι που δεν ειχα δει ποτε μου). Γενικα πιστευω πως ειναι μια αρκετα "βρομικη" δουλεια. Για να στο πω απλα πρεπει να ειναι ο αλλος λιγο γλιτσας για να παει καλα σε εναν τετοιο κλαδο(γνωμη μου παντα).
Τωρα οπως λες εχεις αρχισει αρα....καλη συνεχεια.

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #8 στις: 05/11/10, 09:10 »
Θα συμφωνησω με τον υπερβολικο freemind, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα...παραμυθι στον πελατη, ενω το ωραριο εργασιας για μενα ειναι υπερβολικα απαιτητικο για μια δουλεια που σε πληρωνει με bonus.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #9 στις: 05/11/10, 09:27 »
Ειχα παει για πλακα, μετα απο προσκληση φιλης μου ασφαλιστριας, στην Εθνικη Ασφαλιστικη απλα και μονο να δω τη δουλεια και επειδη δεν ειχα αλλη εργασια.
Αρχισα Δευτερα και εφυγα Πεμπτη. Μερικες παρατηρησεις μου.


1. Μην ακους τους συναδεφλους και ανωτερους για τους ''παχυλους'' μισθους. Ναι υπαρχουν μερικοι που το ''εχουν'' περισσοτερο απο αλλους, αλλα σε αυτη τη δουλεια κονομανε οι λιγοι.
Για καθε εναν που εκλεινε ραντεβου καθε μερα, ηξερα αλλους 15 που ηταν στο τηλεφωνο 5 ωρες και ακουγαν ειρωνειες και μπινελικια.


2. Ακομα κι αν κανεις ραντεβου και να μεταφραστει σε συμβολαιο πληρωνεσαι απο τα δευτερο και μετα. Τα περισσοτερα συμβολαια βεβαια ειναι μικρης αξιας. Μην περιμενεις αν εισαι καινουριος να κανεις οικογενειακες ασφαλειες ζωης καθε μερα...


3. Ειναι απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ δουλειες που ο εργοδοτης εχει κερδος ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Αν δεις ποσα νεα παληκαρια θα ερθουν οσο θα δουλευεις και αφου κανουν ενα ή δυο συμβολαια φυγουν ΧΩΡΙΣ να πληρωθουν θα καταλαβεις. Επειτα ειναι μια δουλεια στην οποια ο εργαζομενος προσφερει δουλεια στον εργοδοτη και διαφημιζει τα προιοντα του πολλες φορες ΑΝΕΥ αμοιβης.  Επισης ειναι ισως Η ΜΟΝΗ δουλεια οπου ΔΕΝ πληρωνεσαι ΕΝΩ δουλευεις. Ειναι, τελος απο τις λιγες δουλειες που δε σου επιτρεπει εφησυχασμο, αφου πληρωνεσαι ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ φερεις συμβολαια.


4. Ακομα και αν δεν εχεις μιλησει με πολλα ατομα ετοιμασου να σε θεωρουν ΗΔΗ γραφικο οι επαγγελματιες στους οποιους θα τηλεφωνεις τα πρωινα. Αλλωστε το ραβασακι ''ειμαι ο ταδε και τηλεφωνω απο την ταδε Ασφαλιστικη'' το εχουν ακουσει αλλες 25 φορες απο συναδελφους σου.
Τα απογευματα ετοιμασου να μιλησεις με ολο τον ηλικιωμενο πληθυσμο της Ελλαδας. Θα εντυπωιαστεις απο το ποσο κουφος μπορει να ειναι καποιος. Θα σου κανει εντυπωση το ποσες γιαγιαδες θα σου πιασουν την κουβεντα για ασχετα πραγματα και ποσες φορες θα ζητησεις να ερθει στο τηλεφωνο... πεθαμενος ανθρωπος.


5. Ετοιμασου να γνωρισεις ατομα που θα θελουν να σε βοηθησουν να γινεις καλος ασφαλιστης, αλλα στην πορεια ο καθε ενας εκει θα δεις οτι κοιταει μονο την παρτη του...


6. Ετοιμασου για δουλεια απο νωρις το πρωι μεχρι τις 21.00 το βραδυ με ενα διαλειμμα το απογευμα για φαγητο. Ξεχνα μεσημεριανες, απογευματινες, βραδυνες βολτες. Επισης ο επιτυχημενος ασφαλιστης την πολλη δουλεια την εχει τα Σαββατοκυριακα (αφου τοτε εχουν κενο οι περισσοτεροι ανθρωποι και τοτε κλεινεις ραντεβου να σε δουν), οποτε ξεχνα πολλες Κυριακατικες βολτες και σαββατιατικες εξοδους.


Συμπερασμα: Ειναι μια εντελως ΑΧΑΡΗ δουλεια. Το βασικο της concept βασιζεται στη ΣΤΥΓΝΗ εκμεταλλευση σου και τα απανθρωπα ωραρια και νομιζω εχεις καταλαβει ηδη το πως και το γιατι...
Αν εχεις τυχη και λεγειν και δε σε νοιαζει να σε μπινελικωνουν καθε μερα διαβαινε. Αν γουσταρεις να τρεχεις απο τη μια ακρη της Αθηνας στην αλλη και ο ''πελατης'' να μην εμφανιζεται ποτε ή να καθυστερει 45 λεπτα ή να σε εχει στο περιμενε ενω εσυ τον θεωρουσες σιγουρο συμβολαιο, τοτε αυτη η δουλεια εχει δημιουργηθει για σενα.
Καλο κουραγιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/10, 09:29 από Dr Bluz (G.K.) »


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #10 στις: 05/11/10, 10:21 »
40+ ντελιβεράς, πτυχιούχος χρηματοοικονομικής σχολής, σε ερώτηση για το αν θα ήθελε να δουλέψει σε τράπεζα ή ασφαλιστική εφόσον δε βρίσκει αλλού κάτι άλλο, μου απάντησε: "καλύτερα με το μηχανάκι και να βρέχει παρά τραπεζίτης, ασφαλιστής ή μπάτσος".

Δε θα μπορούσα να είχα συμφωνήσει μαζί του περισσότερο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #11 στις: 05/11/10, 11:15 »
40+ ντελιβεράς, πτυχιούχος χρηματοοικονομικής σχολής, σε ερώτηση για το αν θα ήθελε να δουλέψει σε τράπεζα ή ασφαλιστική εφόσον δε βρίσκει αλλού κάτι άλλο, μου απάντησε: "καλύτερα με το μηχανάκι και να βρέχει παρά τραπεζίτης, ασφαλιστής ή μπάτσος".

Δε θα μπορούσα να είχα συμφωνήσει μαζί του περισσότερο.

θα συμφωνήσω +1234567489
 
δουλεψα και εγω 1 ετος σε τραπεζα που πούλαγε περισότερο ασφάλειες παρά δάνεια και το στομάχι μου το ειχα κάνει φέτες απο τα νεύρα.ολο πουλα πουλα χωρίς να τους ενδιαφέρει η άποψη του πελάτη και φυσικά το after sales.οσο και καλός να ήμουν στη δουλειά (ταμείο και εξυπηρέτηση πελάτη) ,η διοίκηση ενδιαφερόταν αν θα πουλήσω 4-5 ασφάλειες παρα το να μην κάνω καποιο χοντρο ταμειακό λάθος ή δεν εξυπηρετήσω με ευγένεια και ευχαρίστηση τον πελάτη.
 
αν ειναι να ζω  απο εμποριο αέρος κοπανιστού καλύτερα να τον τρώω απο τις εισόδους του κράνους μου  :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #12 στις: 05/11/10, 11:43 »
Καταρχην, οι ασφαλειες δεν ειναι αερας κοπανιστος. Γνωριζω ατομα που σωθηκε η ζωη τους επειδη ειχαν προνοησει και ειχαν ενα καλο πακετο ασφαλειας ζωης σε μεγαλη ασφαλιστικη. Διοτι ηρθε το ασθενοφορο της συμβαλλομενης κλινικης σε 2 λεπτα αντι για δυο ωρες που θα εκανε το ΕΚΑΒ, και αυτο επαιξε μειζονα ρολο. Χωρια η καλυτερη αντιμετωπιση, καλυτεροι γιατροι, καλυτερα μεσα απο τα δημοσια νοσοκομεια και παει λεγοντας.
 
Φυσικα βεβαια, ουτε ασφαλιστης ειμαι, ουτε λεω οτι οι ασφαλιστικες ειναι αγιοι. Ανωνυμες εταιριες ειναι. Αλλα να διευκρινισουμε πως οτι πληρωνεις παιρνεις. Τα καλα ασφαλιστηρια ζωης κοστιζουν γυρω στο 1200αρι το χρονο, που περιλαμβανουν τα παντα, κα θα τα συνιστουσα ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν την οικονομικη δυνατοτητα. Τα φθηνοτερα βεβαια,εχουν πολλα παραθυρα τα οποια ομως μπορεις να εντοπισεις με μια καλη αναγνωση του ασφαλιστηριου.
 
Στο θεμα μας, μαλλον συμφωνω με οσους λενε πως προκειται για μια δουλεια που σου τρωει πολλες ωρες, και αμειβεσαι αποκλειστικα με βαση το αποτελεσμα. Επομενως, θα πρεπει καταρχην να σκεφτεις ποσο κανεις για αυτη τη δουλεια, ποσο αποτελεσματικος μπορεις να εισαι δηλαδη, στην πωληση.
 
Επιπλεον, εν μεσω κρισης, σιγουρα ο περισσοτερος κοσμος δεν θα στραφει σε ιδιωτικη ασφαλιση, η οποια θεωρειται ειδος πολυτελειας οταν η πλειοψηφια αδυνατει να καλυψει βασικοτερες αναγκες. Επομενως, η ανταποδοτικοτητες απο αυτο το επαγγελμα θα βρισκονται σε υφεση για τα επομενα χρονια. Αν βεβαια εχεις ταλεντο στην πωληση, go for it! Αν ομως δεν εχεις, γνωμη μου ειναι να κοιταξεις κατι αλλο που θα σου δωσει απολαβες με βαση τις ωρες και οχι το αποτελεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/10, 11:45 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Executive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #13 στις: 05/11/10, 22:49 »
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Θα χαρώ να διαβάσω κι άλλα σχόλια από εσάς κι από άλλα μέλη του forum. Εγώ έχω ξεκινήσει να συνεργάζομαι με ένα ασφαλιστικό πρακτορείο για να μην έχω την υποχρέωση να λέω σε υποψήφιους πελάτες ότι μια συγκεκριμένη εταιρεία είναι σε όλα η καλύτερη.
 
Είναι βέβαιο ότι οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Απορώ, όμως με το εξής: Στη χώρα που ζούμε, όπου η κοινωνική ασφάλιση είναι σε άθλια κατάσταση, έίναι ελάχιστο το ποσοστό του πληθυσμού που έχει κάνει ιδιωτική ασφάλιση. Αντίθετα, σε χώρες του εξωτερικού, όπου το κράτος παρέχει σαφώς πολύ καλύτερες υπηρεσίες. είναι συντριπτικά μεγαλύτερο το ποσοστό των ανθρώπων που επιζητά την ιδιωτική ασφάλιση. Σε τι οφείλεται αυτό; Μόνο στο γεγονός ότι στο εξωτερικό οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι; Δεν παίζει ρόλο η ασφαλιστική συνείδηση; Ή μήπως στις άλλες χώρες οι ασφαλιστικές εταιρείες είναι "άγγελοι"; 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #14 στις: 06/11/10, 05:42 »
Δεν παίζει ρόλο η ασφαλιστική συνείδηση; Ή μήπως στις άλλες χώρες οι ασφαλιστικές εταιρείες είναι "άγγελοι";


Εεεελα βρε τωρα... Λιγες μερες δουλευεις και ηδη τσαμπουνας τα ραβασακια...?  ;D


Οσο για το αλλο που αναρωτιεσαι... Εδω ο αλλος δεν εχει να πληρωσει το νοικι. Σιγα μην ασχοληθει να ασφαλιστει. Στο δημοσιο, σε ντιβανι που τριζει και με φακελακια. Οταν δεν εχεις να ζησεις δεν μπορεις να αναπτυξεις, οχι ασφαλιστικη αλλα ουτε καταναλωτικη συνειδηση...


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #15 στις: 06/11/10, 09:25 »
Τελικά οι 10 σελίδες που έδωσα, δεν είναι καθόλου άσχετες με το θέμα, θα έλεγα ότι είναι απολύτως σχετικές και απαντάνε σε αυτά που είχεις ήδη αρχίσει να ρωτάς. Γιατί πολύ απλά το θέμα έχει ξεκινήσει και παίρνει άλλη τροπή, την οποία χαρακτήρισες στην αρχή, έως άσχετη με αυτό που συζητάς.
 
Όσο για τις γενικόλογες συζητήσεις περί εξωτερικού και Ελλάδας. Είναι σα να πηγαίνεις να αναλύσεις συμβόλαια, τρόπο ζωής, τρόπο εργασίας και τρόπο σκέψης με αέρια. Για να απαντήσεις σε τέτοια θέματα, πρέπει να πας να ζήσεις στα συγκεκριμένα κράτη για κάποια χρόνια, να μιλήσεις με ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων από όλες τις τάξεις, να κάτσεις και να συγκρίνεις τα συμβόλαια των ασφαλιστικών που γίνονται στο εξωτερικό με τα συμβόλαια που γίνονται εδω και την αποτελεσματικότητά τους για να αποκτήσεις μια άποψη. Γιατί σε λίγο θα μιλήσουμε για την έννοια της απόλυτης τσουβαλοποίησης. Η οποία ήδη έχει γίνει μία φορα στις προηγούμενες σελίδες που σου έδωσα, παρ' όλο που έχουν γραφτεί και αρκετά αξιόλογα πράγματα. Αξιόλογο σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν είναι αυτό με το οποίο συμφωνούμε μαζί του, αλλά αυτό το οποίο, όταν το περάσεις στο μικροσκόπιο και το εξετάσεις επιστημονικά, είναι αληθινό σε σχέση με αυτό που υποστηρίζεται από τον οποιονδήποτε ως πραγματικότητα.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #16 στις: 06/11/10, 10:06 »
Executive η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι απλη:

1) Ακριβα προϊοντα

2) Aspis, Commercial Value και μικρες ασφαλιστικες εταιριες που ξεφυτρωνουν σα μανιταρια, "κοροϊδευοντας" και "βασανιζοντας" τους ανυποπτους πελατες τους.

;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Executive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επάγγελμα Ασφαλιστικός Σύμβουλος
« Απάντηση #17 στις: 06/11/10, 20:04 »
Σε σχέση με την Aspis Πρόνοια: Γνωρίζω την περίπτωση ενός ασφαλιστικού συμβούλου ο οποίος είχε ασφαλίσει πολύ κόσμο σε αυτήν την εταιρεία. Ακόμη και λίγες ημέρες πριν μπει "λουκέτο" στην εταιρεία, οι πελάτες του πήγαιναν να πληρώσουν κανονικά τις ανανεώσεις των συμβολαίων τους. Φυσικά, όλοι τώρα τον κυνηγάνε.
 
Συμπέρασμα: Είναι σαφές ότι πέρα από την αξιοπιστία της εταιρείας (η Aspis "βρώμαγε" από την κορυφή μέχρι τα νύχια), σημαντικό ρόλο παίζει ο ασφαλιστικός σύμβουλος. Να είναι ενημερωμένος και να μη διστάζει να λέει την αλήθεια σε σχέση με τα προϊόντα που παρουσιάζει. Εγώ δουλεύω καμιά δεκαπενταριά ημέρες ως ασφαλιστικός σύμβουλος και έχασα κάποια συμβόλαια γιατί όταν πήγα να εξηγήσω τι περιλαμβανόταν αναφερόμουν και στις εξαιρέσεις και στις απαλλαγές. Γι' αυτό, όμως, προτίμησα το πρακτορείο και όχι κάποια συγκεκριμένη εταιρεία. Για να υπάρχει με κάποιο τρόπο ευελιξία.
 
Ωστόσο, αν δω ότι δεν με παίρνει να συνεχίσω σε αυτό το επάγγελμα, δεν θα το κάνω. Προτιμώ να δίνω ένα σαφές συμβόλαιο στον πελάτη. 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/07, 15:12
από x-versous
0 Απαντήσεις
1138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 22:28
από ilianthos-Kanlis