Αποστολέας Θέμα: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)  (Αναγνώστηκε 7372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« στις: 19/05/06, 15:23 »
Προβλέπεται να πέσει βρίσημο (εις βάρους μας) πάλι αλλά τέλος πάντων. Μπορείτε να κατεβάσετε τα τραγούδια μας εδώ:
http://music.kithara.gr/Tracing Dawn
Θέλουμε κριτική (όχι βρισήματα, δεν είμαστε και τόσο άθλιοι)
Σας ακούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/06, 12:33 από Nick Gothick »

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #1 στις: 20/05/06, 10:21 »
Απ'το soundclick.comm έχουμε αποσύρει τα τραγούδια μπορείτε να τα βρείτε εδώ http://music.kithara.gr/Tracing Dawn/

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #2 στις: 20/05/06, 23:09 »
Πρόκειτε για ηχογραφημένη πρόβα και όχι demo... Παρ'όλ'αυτά περιμένουμε τις απόψεις σας...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #3 στις: 21/05/06, 14:59 »
Γεια και χαρά σας

Λοιπόν Νικ, τα πράγματα έχουν ως εξής: (προσωπικές απόψεις λέω)

1) Η φωνή θέλει πάαααρα πολλή δουλειά να πλησιάσει την gothic μουσική. Οι μπάσες δεν είναι καλές και επίσης σε πολλά σημεία είναι εκτός τόνου. Επίσης θέλει λίγη ψυχή το τραγούδι, δεν είναι μόνο στίχοι και μουσική! Ισως αν ανεβάζατε κανά τόνο τα κομμάτια να βγαίνουν καλύτερα φωνητικά.

2) Ο ήχος σας δεν είναι άσχημος, βέβαια δεν ξέρω τι εξοπλισμό χρησιμοποιείτε. Το μπάσο και τα πλήκτρα είναι ψιλοχαμένα στην ηχογράφηση, έτσι ο γενικός ήχος της μπάντας ακούγεται μουντός και "άδειος". Πείτε στον στουντιάρχη  ;D  αφού πληρώνετε που πληρώνετε τουλάχιστον να σας γράφει σωστά και ισοδυναμικά.

3) Εχετε πολύ ωραίους στίχους. Ειδικά το Rubicon εμένα μου άρεσαν οι στίχοι πολύ.

4) Από τη στιγμή που ανεβάζεις κάτι να τα περιμένεις όλα γιατί ως γνωστόν η άποψη είναι σαν την κω....ίδα, όλοι έχουμε από 1  ;)

Συνεχίστε να δουλεύετε όμως, μη τα παρατάτε. Μπορεί να βγει ο κάθε μαμάκας (σαν εμένα) και να μη λέει καλά λόγια. Αποδείξτε σε όλους ότι κάνουν λάθος.  ;)

Keep on gothing dudes  :)


Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #4 στις: 21/05/06, 21:38 »
Βασικά τα λόγια σου δεν είναι άσχημα. Είναι αντικειμενικά και τα λες με ειληκρήνεια και χωρίς να προσβάλλουν και πρωσοπικά (δεν ξέρω για τ'άλλα μέλη της μπάντας) πιστεύω πως έχεις δήκιο. Τα Rubicon και Carnival σήμερα κιόλας τα ανεβάσαμε λίγο πιο ψιλά και μου βγαίνουν πολύ πιο άνετα. Η επόμενη ηχογράφηση θα είναι πολύ καλύτερη. Επίσης σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια περί στίχων (εγώ τους γράφω^^). Τώρα δουλεύουμε πάνω σε νέο υλικό (ένα δικό μας τραγούδι που είναι πιάνο-φωνή και μια διασκευή στο Rebel Yell του Billy Idol... όχι πολύ πρωτότυπο αλλά ταιριάζει στο στυλ μας ;D)... Το thread συνεχίζει να είναι ανοιχτό για περαιτέρο σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #5 στις: 21/05/06, 21:42 »
Δεν έχω στόχο ποτέ να προσβάλω κάποιον που ασχολείται με τη μουσική όποιο και αν είναι το επίπεδο του. Αφού λοιπόν εσύ τραγουδάς να σου πω ότι, επειδή είναι γκόθικ το ύφος δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι τίγκα στη μπασίλα. Γενικώς να πειραματίζεστε και θα σας βγει σίγουρα σε καλό. Ούτως ή άλλως δεν είναι καθαρό γκόθικ το στυλ σας, περιέχει και άλλα είδη μέσα πράγμα που είναι καλό.

Μπράβο σου για τους στίχους  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #6 στις: 21/05/06, 21:48 »
Δεν έχω στόχο ποτέ να προσβάλω κάποιον που ασχολείται με τη μουσική όποιο και αν είναι το επίπεδο του. Αφού λοιπόν εσύ τραγουδάς να σου πω ότι, επειδή είναι γκόθικ το ύφος δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι τίγκα στη μπασίλα. Γενικώς να πειραματίζεστε και θα σας βγει σίγουρα σε καλό. Ούτως ή άλλως δεν είναι καθαρό γκόθικ το στυλ σας, περιέχει και άλλα είδη μέσα πράγμα που είναι καλό.

Μπράβο σου για τους στίχους  ;)

Το ξέρω ότι δεν πρέπει να είναι τίγκα στην μπασίλα.... Απλά είμαι μπάσο-βαρύτονος. Μου βγαίνουν φυσικά δηλαδή... Απλά πρέπει να βρω κάποιες κλίμακες που να με βολεύουν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #7 στις: 21/05/06, 21:52 »
Ωραία τότε να προσπαθείς να κατεβαίνει το λαρύγγι σου όταν τραγουδάς μπάσα, και να νιώθεις τον αέρα να βγαίνει από το στήθος. Μη τραγουδάς με το λαιμό γιατί δεν θα έχουν οι νότες σου στήριξη (σταθερότητα)  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #8 στις: 21/05/06, 22:37 »
lol... Η μητέρα μου είναι τραγουδίστρια με κλασική εκπαίδευση οπότε ξέρω πολύ καλά τι αγνωώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #9 στις: 21/05/06, 22:53 »
lol... Η μητέρα μου είναι τραγουδίστρια με κλασική εκπαίδευση οπότε ξέρω πολύ καλά τι αγνωώ  ;D

Ωραιότατα, οπότε πάρε παραδείγματα. Ρε συ εμείς δίνουμε ένα κάρο φράγκα για φωνητικές, εσύ που τα έχεις τζάμπα έπρεπε να τα εκμεταλλεύεσαι στο έπακρον  :P

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #10 στις: 21/05/06, 23:01 »
Αυτό κάνω αλλά όταν τραγουδάς ροκ αλλάζει το θέμα και πρέπει να συνηθίσω (είμαστε ευρωλιγούριδες όμως, ε? Όλο εμείς συζητάμε, δεν έχει γράψει κανένας άλλος :D)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #11 στις: 22/05/06, 16:48 »
Πάρη σε ευχαριστούμε πολύ για την πρώτη ψύχραιμη κριτική που ακούσαμε... Οι παρατηρίσεις σου είναι πολύ εύστοχες, και όλη η μπάντα συμφωνεί...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #12 στις: 25/05/06, 22:22 »
Υπάρχει μια σύγχηση όσον αφορά το όνομα σου Nick καταρχήν?
Νίκος Αλέξανδρος ή Αλέξανδρος Αρβανίτης?
Άσχετο αυτό...

Από πλευράς είδους δε θα σχολιάσω καθώς κρίνομαι ο πλέον ακατάλληλος και έτσι και αλλιώς ο καθένας θεωρεί ότι θέλει...

Απο τεχνικής όμως πλευράς νομίζω θέλετε πάρα πολύ δουλειά ακόμα..
Η φωνή δεν είναι καθόλου σταθερή, τα πλήκτρα (όπως πχ στην αρχή του Loss Angels) ξέρετε ήδη νομίζω, και η κιθάρα θέλει δουλειά...
Πρόταση μου...Δούλεψε (εσύ ή ο συνθέτης αν είναι άλλος) τα κομμάτια σπίτι...ηχογράφησε τα..απλά είναι...και δούλεψε τα.
Αν νομίζεις ότι θέλεις φυσικά και σε δεύτερη φάση αν γίνεται εμπλούτισε τα λίγο. Κάποιες ιδέες ενορχηστρωτικά πάντα δίνουν περισσότερα. Εκτός αν όπως είπα δε θέλετε. Οπότε ΟΚ.
Μάλλον το Carnival μου άρεσε περισσότερο απο τα 3.
Αυτά για τώρα...αν ωριμάσω ίσως πω και άλλα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #13 στις: 26/05/06, 17:42 »
Νίκος Αλέξανδρος Αρβανίτης είναι το όνομα...
 Ευχαριστολυμε για τις παρατηρίσεις. Όσον αφορά την κιθάρα, μπορείς μήπως να εξηγήσεις λίγο περισσότερο τί ενοείς; (όχι τπτ άλλο, για να βελτιωθώ)
reveduncurieux.blogspot.com

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #14 στις: 26/05/06, 22:45 »
Όπως είπαμε και πριν... Η φωνή μου είναι ασταθής στα τραγούυδια επειδή, πολύ απλά, αποδείχτηκαν υπερβολικά χαμηλά. Τα'χουμε ανεβάσει όμως οπότε στην επόμενη ηχογράφηση θα είναι πολύ καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #15 στις: 27/05/06, 19:18 »
Για την κιθάρα δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω...Βέβαια ο ήχος δε βοηθούσε καθόλου και θα κρατήσω μια επιφύλαξη αλλά ο τρόπος με τον οποίο επέλεξες να παίξεις τη μελωδία και το τι μελωδία έπαιξες στο Carnival νομίζω ότι δείχνει πως χρειάζεσαι γενικότερα αρκετή δουλειά...
Και γενικότερα το ρυθμικό παίξιμο δεν είχε κάτι να μου κρατάει το ενδιαφέρον.
Βέβαια όπως είπα κρατώ μια επιφύλαξη μέχρι την επόμενη φορά...
Καλή συνέχεια...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #16 στις: 27/06/06, 12:30 »
Θα τα δουλέψουμε αρκετά τα πράγματα που μας είπατε. Η κιθάρα, προσωπικά, πιστεύω πως στα ρυθμικά μερη θέλει να είναι πιο στακκάτη. Πάντως τώρα που πέρασε η πρώτη μας συναυλία έχουμε ξανά χρώνο να αφιερωθούμε στη διόρθωση και σύνθεση κομματιών οπότε θα στρώσουμε τα μαλακά μας για να τα καταφέρουμε. Ελπίζουμε σε κάνα δίμηνο το αργότερο να'χουμε έτοιμο το πρώτο μας demo.

(επίσης το Carnival περιμένει στη σειρά για καινούρια σύνθεση)

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #17 στις: 02/07/06, 13:00 »
Να ρωτήσω, ο ντράμμερ σας πόσο χρονών είναι? και από πότε έχει αρχίσει να ασχολείται με ντραμμς?
Τα σχόλιά μου τα ξέρετε ήδη περιττό να τα ξαναγράφω :)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #18 στις: 02/07/06, 13:47 »
Ο ντράμερ είναι 17 (νομίζω) και κανονικά μπήκε στην μπάντα αν κιθαρίστας. Ντραμς παίζει τρεις-τέσσερις μήνες τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #19 στις: 03/07/06, 14:24 »
Καλά αφού ο holy diver έλεγε ότι έχετε μέλη 12 και 13 χρονών... πάντως πολύ καλός ο ντράμμερ

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #20 στις: 04/07/06, 08:30 »
Λάθος θα κατάλαβες. Ο Holy Diver ο ίδιος είναι 15. Εγώ πάω 18 τον Αύγουστο. Όλοι οι άλλοι είναι κάπου εδιάμεσα. Χαχα.
Πάντως ναι, ο ντράμερ μας τα σπάει όλα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #21 στις: 04/07/06, 13:05 »
Επειδή με την 56άρα σύνδεση μου δεν γίνεται δουλειά, θα πάω σε έναν φίλο μου με dsl να δω το βίντεο και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.... Πάντως από το λίγο που είδα (4-5 δευτερόλεπτα ;D) έχω να πω.... ωραίο καπέλο Νίκο! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #22 στις: 04/07/06, 15:26 »
Καλά αφού ο holy diver έλεγε ότι έχετε μέλη 12 και 13 χρονών... πάντως πολύ καλός ο ντράμμερ

Προφανώς διάβασες ένα πολύυυυυυυυυ παλιό μου ποστ, που αναφερόμουν σε άλλη μπάντα.

;D
reveduncurieux.blogspot.com

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #23 στις: 17/07/06, 12:59 »
Πιστεύω πως αν στείλετε για schoolwave του χρόνου όπως έχει πει,θα περάσετε άνετα θα έλεγα. Εδώ περάσαμε εμείς! Το loss angel είναι πολύ ωραίο και σου προτείνω να στείλετε αυτό! Βέβαια θα ήταν καλύτερα να βγάλετε μία άλλη έκδοση γιατί ο ήχος του ντέμο δεν είναι και τελείος,το μπάσο δεν ακούγεται 100% και επίσης ο drummer πρέπει να αρχίσει να παίζει με μετρονόμο!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/06, 13:05 από GarvinFromBlackout »

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Tracing Dawn (Gothic Rock μπάντα)
« Απάντηση #24 στις: 18/07/06, 13:05 »
Σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, φίλε, (αν και το "Εδώ περάσαμε εμείς!" δεν το κατάλαβα μιας και μου είσασταν ιδιαίτερα συμπαθείς). Πάντως ναι, το Loss Angels και τα άλλα θα κάτσουμε να τα ηχογραήσουμε με παραγωγή καλη κλπ. Γιατί μ'αυτό που έχουμε εδώ δεν πολυγίνεται δουλειά...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/05, 21:26
από ερεβος
6 Απαντήσεις
2957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/06, 09:14
από Mana Sama
2 Απαντήσεις
2229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/06, 13:50
από Mana Sama
11 Απαντήσεις
4075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 15:33
από vangelis
11 Απαντήσεις
7556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 16:30
από KaBi
35 Απαντήσεις
11221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 12:23
από Stergios Kourou
3 Απαντήσεις
2416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 15:07
από diaolosh
12 Απαντήσεις
3814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 13:47
από noe13
0 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/18, 08:57
από Stratos VR
2 Απαντήσεις
1523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/21, 21:05
από Stratos VR