Αποστολέας Θέμα: Παιδεία - Εξετάσεις - 2010 - Συζητήθηκε ?? Περικαλώ την γνώμη σας!  (Αναγνώστηκε 11445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ποια είναι η δική σου γνώμη;

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Αν κ δε συμφωνω σε ολα, εχει απιστευτα μεγαλο δικιο οταν λεει οτι το πτυχιο δε σου εξασφαλιζει τιποτα...ολα εξαρτωνται απο το ατομο το ιδιο, ποσο θα κυνηγι θα ριξει και ποσο θα ψαχτει για να βρει δουλεια...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Kam, άλλο είναι να λες ότι ένα πτυχίο, γενικά, δεν σου εξασφαλίζει επαγγελματική σταδιοδρομία και άλλο ότι όσοι έγραψαν κάτω από τη βάση "καλύτερα να μάθουν μια δουλειά και να αφήσουν προς το παρόν τις σπουδές".
Το ελληνικό κράτος τους δίνει μια ευκαιρία (καλώς ή κακώς) να σπουδάσουν σε κάποια σχολή που έχουν επιλέξει, γιατί να μην την αρπάξουν και να βάλουν τα δυνατά τους και να τελειώσουν τη σχολή; (Ναι, μπορεί να συμβεί κι αυτό). Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει την ποιότητα ενός ανθρώπου μόνο από τον βαθμό στις πανελλήνιες εξετάσεις; Έχω έναν φίλο που έγραψε σχεδόν 0 κάποτε στις πανελλήνιες, όχι όμως επειδή είναι χαζός, μια χαρά νοήμων άνθρωπος είναι. Τελικά έγινε αξιωματικός του στρατού (που κι εκεί έχει σχολή). Αν μπορούσε τότε να πάει σε κάποια άλλη σχολή, θα πήγαινε και θα γινόταν κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Kam, άλλο είναι να λες ότι ένα πτυχίο, γενικά, δεν σου εξασφαλίζει επαγγελματική σταδιοδρομία και άλλο ότι όσοι έγραψαν κάτω από τη βάση "καλύτερα να μάθουν μια δουλειά και να αφήσουν προς το παρόν τις σπουδές".
Το ελληνικό κράτος τους δίνει μια ευκαιρία (καλώς ή κακώς) να σπουδάσουν σε κάποια σχολή που έχουν επιλέξει, γιατί να μην την αρπάξουν και να βάλουν τα δυνατά τους και να τελειώσουν τη σχολή; (Ναι, μπορεί να συμβεί κι αυτό). Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει την ποιότητα ενός ανθρώπου μόνο από τον βαθμό στις πανελλήνιες εξετάσεις; Έχω έναν φίλο που έγραψε σχεδόν 0 κάποτε στις πανελλήνιες, όχι όμως επειδή είναι χαζός, μια χαρά νοήμων άνθρωπος είναι. Τελικά έγινε αξιωματικός του στρατού (που κι εκεί έχει σχολή). Αν μπορούσε τότε να πάει σε κάποια άλλη σχολή, θα πήγαινε και θα γινόταν κάτι άλλο.

Σε τι συγκρουονται οι αποψεις μας?? Νομιζω οτι δε διαφωνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μια από τις πολλές τρύπες του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Πολλές φορές έχει κληθεί να παίξει το ρόλο φορέα οικονομικής άνθησης σε περιοχές οικονομικής δυσπραγίας. Φυτέψαν παντού σχολές για να αποκτήσουν ζωή και ροή χρήματος μικρές πόλεις της επαρχίας.

Μέγιστο λάθος κατά τη γνώμη μου, αλλά εδώ θέλουν να κάνουν την ίδια την παιδεία εμπόριο, σε τέτοια θα κολλήσουν...

Το πρόβλημα (ένα από τα απεριόριστα) με τις τεχνικές σχολές στην Ελλάδα είναι ότι δεν παραδίδουν στην κοινωνία και την αγορά εργασίας απόφοιτους με συγκεκριμένα εργασιακά δικαιώματα, ούτε και είναι οργανωμένες κατά συντεχνιακό τρόπο. Δεν είναι στην ουσία τεχνική εκπαίδευση. Θυμάμαι τι πλάκα είχα πάθει όταν πήγα στη Νορβηγία κι έμαθα από ντόπιους σπουδαστές τεχνικών σχολών τη δύναμη και την αξία ενός διπλώματος τεχνικής σχολής. Αν τα πράγματα ήταν έτσι εδώ, δε θα κυνηγούσαν όλοι χίμαιρες, αλλά θα υπήρχε η δυνατότητα για πιο συνειδητοποιημένες επιλογές. Θα είχαν και τα πτυχία τους αντίκρυσμα και δε θα μπαίνανε όπου κάτσει, απλά γιατί "πρέπει" να μπούν. Αν και δεν υπάρχουν μόνο ΤΕΙ με τέτοιους βαθμούς εισαγωγής.

Αν κι έχω μπεί στο Πολυτεχνείο κι αισθάνομαι ένα κλικ πιο τυχερός που το πτυχίο μου έχει λίγο καλύτερη μοίρα από το μέσο πτυχίο ΑΕΙ, διαπίστωσα, καθυστερημένα, ότι το αντικείμενο δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου (άλλη τρύπα του συστήματος, δεν ξέρεις τι σε περιμένει μέχρι να μπείς στη σχολή, ενώ και το 10% δεν είναι επαρκές αντίμετρο), οπότε απλά κοιτάω να το πάρω για να κάνω κατατακτήριες.

Από πού να το πιάσει και πού να το αφήσει κανείς αυτό το σύστημα... Θέλει ξήλωμα από τις ρίζες.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ

Αν κι έχω μπεί στο Πολυτεχνείο κι αισθάνομαι ένα κλικ πιο τυχερός που το πτυχίο μου έχει λίγο καλύτερη μοίρα από το μέσο πτυχίο ΑΕΙ, διαπίστωσα, καθυστερημένα, ότι το αντικείμενο δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου (άλλη τρύπα του συστήματος, δεν ξέρεις τι σε περιμένει μέχρι να μπείς στη σχολή, ενώ και το 10% δεν είναι επαρκές αντίμετρο), οπότε απλά κοιτάω να το πάρω για να κάνω κατατακτήριες.


Kαλα, αυτο ειναι συνηθισμενο λαθος των μαθητων και τον γονεων, δε φταιει το συστημα...ποιος διαβαζει τους οδηγους σπουδων των ΑΕΙ-ΤΕΙ πριν συμπληρωσει το μηχανογραφικο του??

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσον αφορά τις χαμηλόβαθμες σχολές αυτά τα καραγκιοζιλίκια με τις βάσεις να φτάνουν στα 1800 μόρια θα πρέπει να καταργηθούν. Πρέπει να δοθεί δηλαδή ελεύθερη πρόσβαση σε αυτές τις σχολές μόνο με το απολυτήριο λυκείου, όμως εκ των προτέρων ο υποψήφιος φοιτητής πρέπει να ξέρει από την ίδια κιόλας τη σχολή ότι το πτυχίο του δεν θα έχει απήχηση στην αγορά εργασίας και απλά είναι μια ευκαιρία να αποκτήσει γνώσεις. Εναλλακτική λύση θα είναι να καταργηθούν πολλές από αυτές τις σχολές  και στη θέση τους να μπούν σχολές με πραγματικά χρήσιμες τεχνικές ειδικότητες (από μηχανικός πλυντηρίων και τεχνικός τηλεοράσεων και αυτοκινήτων μέχρι κομμωτής  και αρτοποιός). Τι να το κάνω να υπάρχουν στην Ελλάδα 1000 σχολές πληροφορικής και οι πτυχιούχοι τους να είναι άνεργοι. Χρειάζεται λοιπόν μια αναβάθμιση της τεχνικής εκπαίδευσης γιατί με το υπάρχον σύστημα και την νοοτροπία όλοι θέλουν να γίνουν επιστήμονες, γιατροί και μηχανικοί χωρίς να το αξίζουν.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χρειάζεται λοιπόν μια αναβάθμιση της τεχνικής εκπαίδευσης γιατί με το υπάρχον σύστημα και την νοοτροπία όλοι θέλουν να γίνουν επιστήμονες, γιατροί και μηχανικοί χωρίς να το αξίζουν.

πως μπορεις να κρινεις αν ενας 18 χρονος αξιζει να γινει γιατρος η μηχανικος?Πιστευεις οτι σε μια διαγνωση ο γιατρος πρεπει να αποδειξει τις γνωσεις του στην Ιστορια και στην Εκθεση(κριτηρια για να μπει στην ιατρικη).Προσεξε δεν σου λεω για καταργηση αυτων των μαθηματων.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Kαλα, αυτο ειναι συνηθισμενο λαθος των μαθητων και τον γονεων, δε φταιει το συστημα...ποιος διαβαζει τους οδηγους σπουδων των ΑΕΙ-ΤΕΙ πριν συμπληρωσει το μηχανογραφικο του??

Σε ότι με αφορά, και τον οδηγό είχα διαβάσει και μεγαλύτερους φίλους στην ίδια σχολή είχα (μέχρι και στην ίδια πόλη), κι ο πατέρας μου είναι του αντικειμένου, δεν πήγα ξεβράκωτος στα αγγούρια. Το θέμα είναι πως ένας οδηγός σπουδών ή οι γνώμες τρίτων δεν προεξοφλούν ότι και η δική σου θα συγκλίνει.

Σε άλλες χώρες που έχω πάει, πρώτα μπαίνεις στο Πανεπιστήμιο, παρακολουθείς 1-3 προπαρασκευστικά έτη κι έπειτα διαλέγεις ειδικότητα. Κι αυτό, γιατί το σύστημα εισαγωγής καθορίζεται από το κάθε ίδρυμα ξεχωριστά, χωρίς να συνδέεται τόσο απόλυτα με το σχολείο. Γι' αυτό το αντιμετωπίζω σαν τρύπα του συστήματος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Μητσο τ σπουδαζεις στο Πολυτεχνειο? Εσυ προσωπικα...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Kαλα, αυτο ειναι συνηθισμενο λαθος των μαθητων και τον γονεων, δε φταιει το συστημα...ποιος διαβαζει τους οδηγους σπουδων των ΑΕΙ-ΤΕΙ πριν συμπληρωσει το μηχανογραφικο του??

Σε ότι με αφορά, και τον οδηγό είχα διαβάσει και μεγαλύτερους φίλους στην ίδια σχολή είχα (μέχρι και στην ίδια πόλη), κι ο πατέρας μου είναι του αντικειμένου, δεν πήγα ξεβράκωτος στα αγγούρια. Το θέμα είναι πως ένας οδηγός σπουδών ή οι γνώμες τρίτων δεν προεξοφλούν ότι και η δική σου θα συγκλίνει.

Σε άλλες χώρες που έχω πάει, πρώτα μπαίνεις στο Πανεπιστήμιο, παρακολουθείς 1-3 προπαρασκευστικά έτη κι έπειτα διαλέγεις ειδικότητα. Κι αυτό, γιατί το σύστημα εισαγωγής καθορίζεται από το κάθε ίδρυμα ξεχωριστά, χωρίς να συνδέεται τόσο απόλυτα με το σχολείο. Γι' αυτό το αντιμετωπίζω σαν τρύπα του συστήματος.

Kατ' αρχας οτι ειπα, δε το ειπα για σενα προσωπικα, ασχετως αν ισχυει ή οχι στην περιπτωση σου...αλλα διαφωνω, μια χαρα στα λεει ο οδηγος τι θα βρεις μπροστα σου και εννοειται οτι δε σημαινει οτι η δικια σου γνωμη θα συγκλινει με των αλλων...αλλα ειναι περα για περα αληθινο το οτι οι περισσοτεροι δν ξερουν τι θελουν απο τον εαυτο τους και δηλωνουν οτι να 'ναι...δε φταιει το συστημα σε αυτο...

Το οτι γινεται κατι διαφορετικο στο εξωτερικο, δε σημαινει οτι ειναι κ σωστο...βλεπεις τις αλλες χωρες να εχουν λυσει το προβλημα της παιδειας? Στη Γαλλια γινεται χαμος, διαδηλωσεις κλπ, στην Αγγλια ακολουθουν ενα ιδιο συστημα εδω κ καποια χρονια, αλλα κανουν διαρκως αλλαγες επανω σε αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μητσο τ σπουδαζεις στο Πολυτεχνειο? Εσυ προσωπικα...

Πολιτικός μηχανικός. Η πιο πεζή σχολή ever. Για να την παλέψεις, ή πρέπει να είσαι wannabe γιάπης, ή τελείως τεχνοκράτης, ή απλά φυτό μου έχει μάθει να διαβάζει δίχως να το ενδιαφέρει το περιεχόμενο αυτού με το οποίο καταπιάνεται.

Κamelot, κατάλαβα ότι δεν αναφερόσουν σε εμένα προσωπικά, απλά ανέφερα το περιστατικό ως παράδειγμα για το πώς μπορεί κανείς να βρεθεί εκτός τροχιάς. Όσο για τον οδηγό σπουδών του ΔΠΘ, άμα τύχει και βρεθούμε ποτέ, θα σου τον δώσω προσωπικά να τον διαβάσεις και να μου πείς κατά πόσο θα αισθάνεσαι κατατοπισμένος μετά την ανάγνωσή του. Αυτόν ξέρω, για αυτόν μιλάω.  ;D

Και σαφέστατα δεν υπονόησα ότι όλες οι άλλες χώρες έχουν λυμμένα τα προβλήματά τους. Οι Σκανδιναβικές όμως, τις οποίες είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα, μπορώ να πω πως ναι, τα έχουν. Το σύστημά τους είναι απλό και χωρίς τρύπες. Τουλάχιστον για εμένα. Και ειδικά της Σουηδίας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μητσο τ σπουδαζεις στο Πολυτεχνειο? Εσυ προσωπικα...

Πολιτικός μηχανικός. Η πιο πεζή σχολή ever. Για να την παλέψεις, ή πρέπει να είσαι wannabe γιάπης, ή τελείως τεχνοκράτης, ή απλά φυτό μου έχει μάθει να διαβάζει δίχως να το ενδιαφέρει το περιεχόμενο αυτού με το οποίο καταπιάνεται.


Τα λές σοβαρά αυτά ή πλάκα κάνεις;  :) :)
Ελπίζω το δεύτερο...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά δεν νομίζω πως μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για εκπαιδευτικά  συστήματα ξένων χωρών έτσι απλά αν δεν τα ζήσουμε.και το λέω αυτό επειδή σπουδάζω σε ξένη χώρα.Υπάρχουν πάντα τρύπες που δεν μπορείς να τις δεις παρά μόνο να τις ζήσεις
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Παιδες οτι κ να λεμε η παιδεια στην Ελλαδα ειναι μπουρδελο...(αν κ ειναι ατοπος ο χαρακτηρισμος γτ τουλαχιστον στα μπουρδελα υπαρχει μια ταξη πχ εσυ πρωτος στν ρωσιδα εσυ δευτερος στν ρουμανα κλπ...ενω η παιδεια δν εχει ουτε σταθερη οργανωση ουτε σταθερο συστημα....)

Το ζω καθημερινα ολο αυτο (πηγαινω πρωτη λυκειου) κ πραγματικα δν γνται να αντεξεις μεσα σε ταξη παραπανω απο 10 λεπτα με τον τροπο π γνται το μαθημα...κ δν μιλαω για τους καθηγητες...οι περισσοτεροι π εχουμε στο σχολειο κ ειδικα ο μαθηματικος ειναι πολυ ξηγημενοι...μιλαω για το συστημα εκπαιδευσης κ τα βιβλια...απο που ακουστηκε τα αρχαια να ειναι 6 ωρες την εβδομαδα κ τα νεα ελληνικα (για τους παλιοτερους εκθεση) μονο 2...δν μπορουν ν καταλαβουν οτι στις πανελληνιες οι περισσοτεροι θα δωσουν μονο εκθεση κ λιγοι θα δωσουν αρχαια (Απο τν κατευθυνση)? Δλδ ελεος!!! Τοοοοοοοοοοοοσο σημαντικο ειναι πια να μαθεις να κλινεις το λυω κ ν κανεις συντακτικο σε μια κωλοπροταση? Σου λεει οτι σε βοηθαει να διαβασεις αρχαια κειμενα πιο μετα στη ζωη σου (λες κ εσυ θα κατσεις ν κανεις συντακτικο πχ στον Πλατωνα κ δν θα παρεις μια μεταφραση)...αλλα οτι σε βοηθαει κ στο πανεπιστημιο...λες κ οταν θα δωσω στο Πολυτεχνειο θα πρεπει να ξερω αρχαια!!! Η πλειοψηφεια των μαθητων τουλαχιστον στο σχολειο μ ειναι στν θετικη η στν τεχνολογικη κατευθυνση (πχ στο τμημα μ μονο 3 ατομα θελουν θεωρητικη κατευθυνση) κ η πλειοψηφεια των μαθηματων ειναι θεωρητικα!!! Κ οι φιλολογοι ειναι κατα τη γνωμη μου οι πιο "ψωνισμενοι" καθηγητες νομιζουν οτι μονο τα μαθηματα τους αξιζουν κ μας γαμανε το κερατο στις ασκησεις κ τις εργασιες...

Τεσπα ακουσα οτι θελουνε να λαμβανεται υποψη η βαθμολογια 2ας ΚΑΙ 3ης λυκειου...δν ειμαστε μαθητες...πειραματοζωα ειμαστε....με βλεπω στν 3η λυκειου ν γραφω πανελληνιες με αλλο συστημα απ αυτο π πρετεινουν τωρα...γ**ησε τα αδερφε...

Σορυ για το παραξενα δομημενο κειμενο δν ειμαι κ ο καλυτερος στα φιλολογικα (τα βρμ μεχρι θανατου!!!) πιο πολυ προς Πολυτεχνειο (μηχανολογια ισως λογω τρελας με τα αυτοκινητα κ τον τροπο λειτουργιας των κιντητηρων) τν βλεπω τν κατασταση γ αυτο σε ρωτησα Μητσο γ ν δω αν ξερεις τ παιζει απο δουλειες κλπ κλπ... ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδες οτι κ να λεμε η παιδεια στην Ελλαδα ειναι μπουρδελο...(αν κ ειναι ατοπος ο χαρακτηρισμος γτ τουλαχιστον στα μπουρδελα υπαρχει μια ταξη πχ εσυ πρωτος στν ρωσιδα εσυ δευτερος στν ρουμανα κλπ...ενω η παιδεια δν εχει ουτε σταθερη οργανωση ουτε σταθερο συστημα....).Το ζω καθημερινα ολο αυτο....

 ;)Ετσι ακουγεται πιο ενδιαφερον.
Για τα αρχαια θα σου απαντησουν οι θεωρητικοι.και εμενα δεν μου αρεσαν ποτε αλλα...παντως δεν ειναι κριτηριο το οτι στην ταξη σου οι πιο πολλοι ειναι για θετικη.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
παντως δεν ειναι κριτηριο το οτι στην ταξη σου οι πιο πολλοι ειναι για θετικη.

Ναι ρε δν ειπα αυτο...ενα παραδειγμα εφερα απο το σχολειο μου...αλλα απο διαφορες παρεες π εχω σε ολη τν Αθηνα υπαρχει γενικα μια τεραααααααστια προτιμηση στις σχολες π σε βγαζουν η θετικη κ η τεχνολογικη κατευθυνση πχ Πολυτεχνειο...μπορω να σ φερω απειρα παραδειγματα απο γνωστους μου...κ εχω ποοοοοοοοολλους γνωστους...ειναι τραγικη η κατασταση γτ ναι μεν οι Πολυτεχνικες σχολες εχουν δουλειες αλλα με ολους αυτους π μπαινουν ποσοι θα αποκατασταθουν???
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι χημικοί μηχανικοί είναι στο πολυτεχνείο και είναι η σχολή με τη μικρότερη απορρόφηση  στην Ελλάδα  :P(οπως και οι μηχανικοί περιβάλλοντος σε μικρότερο βαθμό).Δεν νομίζω πως υπάρχει στανταράκι στην Ελλάδα.Η χώρα αυτή δεν έχει άνεργους απόφοιτους λυκείου αλλά άνεργους διδακτορικούς.
Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξέρω 2 χημικούς μηχανικούς και έχουν και οι 2 δουλειά. Προσπαθώ αν θυμηθώ να ξέρω κανέναν άλλο, αλλά δεν τα καταφέρνω.

Η γνώμη μου είναι οτι τα κριτήρια εισαγωγής σε σχολές είναι τελέιως άκυρα. Για αυτό συμβαίνουν καταστάσεις όπως :
  • Τα παιδιά αποφασίζουν σε ποια σχολή θα πάνε Αφού εξεταστούνε ("έγραψα 7000 μόρια, να πάω Ιατρική ή Πληροφορική?? ο θείος ο ΧΥΖ μου είπε οτι... "κτλ)
  • Η διαφορά του αν κάποιος θα πάει π.χ στην Ιατρική τελικά επηρεάζεται περισσότερο απο τις γνώσεις του στην εκθέση παρά στην βιολογία που γράφουνε όλοι άριστα
  • Η διαφοροποίηση σε κατευθύνσεις όπως θεωρητική, θετική, τεχνολογική κτλ μου φαίνεται πολύ περιοριστική. ΔΕν μπορεί π.χ να σε ενδιαφέρουν τα μαθηματικά και η ψυχολογία, αλλά πρεπει να σε ενδιαφέρουν  ΜΟΝΟ τα μαθηματικα με την χημεία και την φυσική, ή, ΜΟΝΟ η ψυχολογία τα θρησκευτικά και τα αρχαία.
  • Τα παιδιά λόγω του υψηλού ανταγωνισμού αναγκάζονται να αποφασίσουνε και να κλειστούνε από την αρχή του λυκείου στο να δώσουνε σε κάποια μαθήματα περισσότερη βαρύτητα από κάποια άλλα, όχι γιατί τα γουστάρουνε περισσότερα, αλλά γιατί τελικά πρόκειται για πρωταθλητισμό. Δυστυχώς το βάρος της απόφασης "τι θα κάνω στην ζωή μου", το φορτώνεσαι στα 14-15. Με την δικιά μου λογική, μου φαίνεται χαζό.
  • Κακά τα ψέμματα, ο σχολικός προσανατολισμός είναι ανύπαρκτος. Πριν 10 + χρόνια που ήμουν λύκειο, υπήρχε σαν μάθημα (ΣΕΠ : Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός), αλλά ή το δίδασκε η φιλολογος την ώρα του ΣΕΠ μας έκανε αρχαία, ή ο μαθηματικός, που μας έκανε μαθηματικά (δεν έβγαινε η ύλη...). Και δεν νομίζω οτι ένας 15χρονος μπορεί να διαβάσει τον ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ οδηγό σπουδών του π.χ. μαθηματικού και να είναι σε θέση να καταλάβει τι έιναι οι στοχαστικές διαδικασίες, η κίνηση Brown, και οι Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις.
  • Επειδή κάποιες σχολές δεν έχουν ζήτηση, περνάνε σε αυτές μαθητές που δεν θα έπρεπε
Δικιά μου γνώμη : θα έπρεπε να υπάρχει πρίν τις εξετάσεις σωστή ενημέρωση για κάθε σχολή στο τι διαπραγματεύεται και τι επαγγελματικές διεξόδους έχει

Επίσης κάθε σχολή θα έπρεπε να έχει δίκιές της εξετάσεις. Θα μπάινανε τα παιδιά πιο αξιοκρατικά και πιο συνειδητοποιημένα. Όχι άλλο "γράφω όσο καλύτερα μπορώ και βλέπω τι θα μου κάτσει". Αν σου άρεσε η ιατρική και δεν περασες, να μην σπουδάσεις, ή να διαβάσεις καλύτερα για την επόμενη φορά. ΜΗΝ πας ιχθυοκαλλιέργεια επειδή εκέι σου έκατσε


Άσχετα με το σύστημα εισαγωγης, περα απο τα προβλήματα που προανεφέρθηκαν, εγώ θέλω παρατηρήσω και οτι:
  • Η οικονομική ανάπτυξη της χώρας δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τους φοιτητές της. Τους σπουδάζει, και αυτοί πάνε εξωτερικό ή δουλεύουν σε κάτι άσχετο
  • Σαν κοινωνία έχουμε επηρεάσει πολύ λάθος τους μαθητές και υποψήφιους φοιτητές. τα κίνητρα που ωθούν κάποιον να σπουδάσει, και να διαλέξει την σχολή του είναι τελείως λαθος.


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
* Πολυτεχνικές σχολές: Οι σταθερά κορυφαίες στη βαθμολογική κλίμακα και περιζήτητες πολυτεχνικές σχολές, με το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ κορωνίδα της ομάδας, δικαιώνουν φήμη και υψηλές απαιτήσεις. Σύμφωνα με στοιχεία του Ε.Μ. Πολυτεχνείου, ο μέσος χρόνος αναζήτησης εργασίας των πτυχιούχων των τμημάτων (συνυπολογιζομένων των συνθηκών απασχόλησης και των απολαβών) είναι από δύο έως έξι μήνες. Τη μικρότερη ροή απορρόφησης παρουσιάζουν σταθερά οι πτυχιούχοι των ειδικοτήτων Μεταλλειολόγων και Χημικών Μηχανικών. Πάντως, να σημειωθεί ότι περίπου 20.000 πτυχιούχοι του ΕΜΠ ετεροαπασχολούνται, ενώ 30.000 εργάζονται με το γνωστό «μπλοκάκι», ήτοι με μικρές αποδοχές και περιορισμένα εργασιακά δικαιώματα.
πηγη.
 
Και...

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=86638

και εγω εχω φιλους που τελειωσαν T.E.I του 5 και δουλευουν δεν παει να πει οτι υπαρχει απορροφηση σε αυτες τις σχολες.Γενικα το "ξερω τοσους που" στα επαγγελματα δεν ισχυει.

παντως με βρισκεις +φωνω σε πολλα(σχεδον σε ολα) απο αυτα που γραφεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/10, 20:39 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
περίπου 20.000 πτυχιούχοι του ΕΜΠ ετεροαπασχολούνται, ενώ 30.000 εργάζονται με το γνωστό «μπλοκάκι», ήτοι με μικρές αποδοχές και περιορισμένα εργασιακά δικαιώματα.

so true...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
* Πολυτεχνικές σχολές: Οι σταθερά κορυφαίες στη βαθμολογική κλίμακα και περιζήτητες πολυτεχνικές σχολές, με το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ κορωνίδα της ομάδας, δικαιώνουν φήμη και υψηλές απαιτήσεις. Σύμφωνα με στοιχεία του Ε.Μ. Πολυτεχνείου, ο μέσος χρόνος αναζήτησης εργασίας των πτυχιούχων των τμημάτων (συνυπολογιζομένων των συνθηκών απασχόλησης και των απολαβών) είναι από δύο έως έξι μήνες. Τη μικρότερη ροή απορρόφησης παρουσιάζουν σταθερά οι πτυχιούχοι των ειδικοτήτων Μεταλλειολόγων και Χημικών Μηχανικών.

Δηλαδή οι ΣΕΜΦίτες προσλαμβάνονται γρήγορότερα απο τους Χημικούς???
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Eλα isno εχεις ελπιδες ;D

Το αρθρο αν και πιανει το γενικοτερο νοημα δεν διαχωριζει 2 πραγματα.Το οτι ετσι οπως ειναι η κατασταση στην απασχοληση/ανεργια τα τελευταια χρονια σε Ελλαδα αλλα και Ευρωπη  ολοκληρος ο μεσος ορος αποκαταστασης εχει πεσει δραματικα οποτε πλεον δεν ειναι τοσο σημαντικο το προβλημα των ''περιεργων'' ΤΕΙ που δεν εχουν επαγγελματικη αποκατασταση αλλα ολοκληρης της αγορας εργασιας.Πλεον δεν ειναι μειζον προβλημα το οτι δεν υπαρχη επαρκης συνδεση πανεπιστημιων με αγορα εργασιας γιατι απλουστατα η αγορα ''φτυνει'' εργαζομενους(η ανεργια ανεβαινει σταθερα)..

Παράθεση
ολα εξαρτωνται απο το ατομο το ιδιο, ποσο θα κυνηγι θα ριξει και ποσο θα ψαχτει για να βρει δουλεια...

Aυτο ισχυει και σημερα αλλα σε πολυ μικρο βαθμο..Σιγουρα δουλεια θα βρουν 1-2 φοιτητες που ειναι πραγματικα καμμενοι με το αντικειμενο τους και κανουν τα παντα.Αλλα δεν ειναι ολοι φοιτητες ετσι(και ουτε ειναι αναγκαστικο να ειναι με το συστημα που εχουμε) οποτε αυτο ισχυει σε πολυ μικρο βαθμο πλεον με τις ανοιχτες θεσεις σε καθε τομεα να ειναι πολυ λιγες.

Παράθεση
Kαλα, αυτο ειναι συνηθισμενο λαθος των μαθητων και τον γονεων, δε φταιει   το συστημα...ποιος διαβαζει τους οδηγους σπουδων των ΑΕΙ-ΤΕΙ πριν   συμπληρωσει το μηχανογραφικο του??

Γιωργο πρεπει να χουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που μπηκες ετσι? ;D ..Οι οδηγοι σπουδων ειναι ελαχιστα κατατοπιστικοι αλλα ακομα και να ηταν δεν μπορει η επιλογη μιας ζωης να βσιζεται σε αυτους..Ο επαγγελματικος προσανατολισμος στο σχολειο ειναι ανυπαρκτος και τελικα εχουμε παιδια 17-18 χρονων που εχουν καει κυριολεκτικα απο το σχολειο(και τα ακολουθα του) να πρεπει να αποφασισουν τι θα σπουδασουν και παλι οχι βαση προτιμησης τους αλλα βαση το ποσο καλοι ειναι στη φυσικη-μαθηματικα εκθεση...
Παράθεση
Χρειάζεται λοιπόν μια αναβάθμιση της τεχνικής εκπαίδευσης γιατί με το   υπάρχον σύστημα και την νοοτροπία όλοι θέλουν να γίνουν επιστήμονες,   γιατροί και μηχανικοί χωρίς να το αξίζουν.

Στα υπολοιπα συμφωνω αλλα σε αυτο ...

Αλλωστε το τσουβαλιασμα ειναι σχεδον παντοτε χαζο.Υπαρχουν ΤΕΙ με καπως περιεργα ονοματα σε απομακρυσμενες περιοχες στα οποια αν δειξεις καποιο ενδιαφερον το πτυχιο τους σου χρησιμευει και μαλιστα πολυ περισσοτερο απο ενα πτυχιο των 17000 μοριων σε σχολες σαν αυτες που αναφερθηκαν παραπανω.

Γενικα απειρο respect στο post του kopaniamento. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
To 2004 μπηκα ρε Κιρατζο, δν ειμαι και παππους ;D ;D ;D

Κι ουτε εγω ειχα διαβασει οδηγο σπουδων κλπ, απλα ειχα δει τι πραγματικα γουσταρω να κανω και γι' αυτο δεν ειχα προβλημα να αποβαλω την ιδεα της σχολης που μια ζωη ελεγα οτι θελω να πιασω, παραμυθιαζοντας εννοειται τον εαυτο μου για χρονια και να την αντικαταστησω με αυτο που πραγματικα ηθελα να σπουδασω και να κανω ως επαγγελμα, ακομα κ αν ειχε 4.500 λιγοτερα μορια απο οσα εβγαλα και ηταν ρισκο ως ειδικοτητα...

Αν και ακομα δν απασχολουμαι σταθερα στην ειδικοτητα μου, ειναι σιγουρο πως δν εχω μετανοιωσει για την επιλογη μου.

Οποτε νομιζω πως το θεμα ειναι καθαρα προσωπικο, να μπορει ο καθε μαθητης να δει τον εαυτο του πραγματικα, χωρις κομπλεξ και λοιπες εισερχομενες μαλακιες απο το εξωτερικο τους περιβαλλον...ειναι πολυ δυσκολο βεβαια στα 18 να κανεις κατι τετοιο, εδω υπαρχουν τυποι που ειναι 48 κ δν εχουν πραγματικα ιδεα για το τι ειναι ο εαυτος τους...ομως, δε βλεπω αλλο τροπο προσωπικα...

Γενικοτερα, νυσαφι πια με το να τα ριχνουμε ολα στο συστημα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
250 Απαντήσεις
63827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 23:32
από Mίκα
48 Απαντήσεις
12942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 14:45
από GermanRock
294 Απαντήσεις
87278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 12:43
από Mithrandir
33 Απαντήσεις
13647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
66 Απαντήσεις
33225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
Μουντομπάσκετ 2010

Ξεκίνησε από s.s. « 1 2 ... 6 7 » Αθλητισμός

164 Απαντήσεις
54559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 15:02
από Dr Bluz (G.K.)